Travelstory book- Ομάδες εργασίας

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Καλό θα ήταν να έμπαιναν και κάποια κριτήρια για τη βαθμολόγηση των ιστοριών... να πω ένα παράδειγμα... υπάρχουν ιστορίες που είναι καθόλα ενημερωτικές αλλά πολύ βαρετές και υπάρχουν και ιστορίες που έχουν πρωτοτυπία, αυθεντικότητα και σασπένς... νομίζω ότι αν θέλετε το βιβλίο του φόρουμ να γίνει best-seller, θα πρέπει να επιλεγούν ιστορίες που θα κρατούν το ενδιαφέρον του αναγνώστη ζωντανό μέχρι τέλους... δε θα περιέχουν ανακρίβειες, λυρισμούς και φλυαρίες, αλλά θα περιγράφουν πραγματικές καταστάσεις και θα δίνουν παράλληλα χρησιμότατα tips για τους επίδοξους ταξιδιώτες... σκοπός θα πρέπει να είναι αυτός που θα διαβάσει το βιβλίο να θέλει την επόμενη στιγμή να πακετάρει τα πράγματά του για ταξίδι, καθώς επίσης και να προτείνει το συγκεκριμένο βιβλίο σε φίλους και γνωστούς... και ναι θα συμφωνήσω ότι τέτοιες ιστορίες υπάρχουν λίγες στο φόρουμ (αλλά υπάρχουν), οπότε η επιλογή δεν είναι τόσο δύσκολη...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Καλό θα ήταν να έμπαιναν και κάποια κριτήρια για τη βαθμολόγηση των ιστοριών...
+1. αλλά να παίζουμε σε όλη την κλίμακα του 10 και θα έλεγα να μην είναι φανερή η ψηφοφορία. στις φωτογραφίες π.χ. καθώς τα κουκιά είναι φανερά, όλοι αποφεύγουμε να βαθμολογήσουμε κάτω από 8. εδώ όμως θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει πλήρη ελευθερία και να μην μας θολώνουν διάφορες σκέψεις "γνωριμιών"..
 

periigitis

Member
Μηνύματα
116
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ...
Παιδία εγώ πιστεύω πως το βιβλίο θα ήταν υπερβολικά αναγκαίο και χρήσιμο όχι μόνο για τα μέλη του travelstories αλλά και για τους απανταχού ταξιδιώτες αν έβγαινε σε περισσότερες από μια εκδόσεις πχ ανά ήπειρο και εκτός από τις ταξιδιωτικές ιστορίες να συμπεριλαμβάνει και ένα μικρό οδηγό για βασικές χώρες – πόλεις από διάφορες πληροφορίες που έχουν πει κατά καιρό τα μέλη της κοινότητας. Θεωρώ ότι οι ταξιδιωτικοί οδηγοί που υπάρχουν στην Ελλάδα είναι αρκετά ελλείπεις οπότε θα καλύψουμε ταυτόχρονα ένα κενό που υπάρχει στην συγκεκριμένη αγορά. Στην κοινότητα μας υπάρχουν μέλη τα οποία είναι πραγματικές εγκυκλοπαίδειες από θέμα ταξιδιωτικών γνώσεων (οι περισσότερες των οποίων δεν αναφέρονται στους ταξιδιωτικούς οδηγούς). Οπότε θεωρώ πλεονέκτημα την <εκμετάλλευση> αυτών των πληροφοριών. Αυτή είναι η άποψη μου, ελπίζω να βοηθήσει. Όσον αφορά οικονομικά – κοστολογικά θέματα είμαι στην διάθεση σας.;)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Νομίζω πέσαμε στη παγίδα του όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι αργεί να ξημερώσει....
Ο καθένας μας έχει μια διαφορετική άποψη του τι μορφή, σε ποιούς απευθύνεται, πόσο πολυτελής ή μη έκδοση θα είναι, αν θα έχει και πόσες φωτογραφίες, πόσες ιστορίες θα μπούνε, αν θα επαναλαμβάνονται ή όχι συγγραφείς ή προορισμοί. Αν αν αν αν....
Από κοντά τα νομικά θέματα, επιτροπές, υποεπιτροπές (κάτι σαν τη Βουλή) ή ανοικτές ψηφοφορίες.

Εγώ απλά ρωτάω: Είναι κάτι που αποφασίστηκε να γίνει ΑΠΑΞ;
Η ταπεινή σκέψη που κατέθεσα και παλιότερα είναι ότι οφείλει να επαναλαμβάνεται, έστω κι αν δεν έχει τη τιμή να βρεθεί στις προθήκες βιβλιοπωλείων.

Όταν το έγραφα αυτό είχα μια σκεψη έκδοσης ποιότητας τύπου "ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ" που περιλαμβάνει κείμενα και φωτό (μπορούν να μπουν ΚΑΙ φωτογραφίες εξτρα από την γκαλλερύ του φόρουμ μας). Έτσι άτομα που δεν έχουν γράψει μια ιστορία, να συμβάλλουν με άλλον τρόπο.
Αν η ανά έτος έκδοση ακούγεται δύσκολη, θα μπορούσε να είναι διετής. Με αυτό το τρόπο υπάρχουν κίνητρα για καλύτερες ιστορίες και μαζικότερη συμμετοχή στις ψηφοφορίες. Η επιλογή θα συνεχιστεί να γίνεται δημοκρατικότατα από τις ψηφοφορίες για την ιστορία του μήνα.

Σε ότι αφορά την παρούσα έκδοση ίσως να αφορά έτη 2007-2009 (αφού πολλοί θέλουν και πιο φρέσκο υλικό)
Όσο δε ποιοί θα ασχοληθούν με το διαδικαστικό της εκτύπωσης, νομίζω ότι όσοι γνώριζαν κάτι κατέθεσαν την άποψή τους τεκμηριωμένα και με τιμές. Να περιφερόμεθα ρωτώντας δεξιά κι αριστερά δεν νομίζω ότι θα βγάλει πουθενά. Επίσης κλίνω υπερ της αυτέκδοσης. Με την κρίση, χωρίς κατάλληλη διαφήμιση, τι τύχη θα έχει στα ράφια των βιβλιοπωλείων;;

Νομίζω ότι η ιστορία ξεκίνησε από την ανάγκη μας να δούμε αυτά τα ωραία κείμενα και τις φωτογραφίες τυπωμένες. Στο κάτω κάτω δεν εκδίδουμε ούτε ταξιδιωτικό οδηγό, ούτε αποσκοπούμε στο Βραβείο Ακαδημίας Αθηνών. Το κέφι μας κάνουμε...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ας αποφασίσουν οι υπεύθυνοι το τι ακριβώς θα κάνουμε και εδώ είμαστε.
Δηλαδή ενώ δεν έχουμε αποφασίσει αν θα γίνει αυτοέκδοση ή όλα θα ανατεθούν σε ένα οίκο, θεωρείς σκόπιμο να ορίσουμε "επίσημες" ομάδες και να τρέχουν και στα τυπογραφεία και στους οίκους ή να στέλνουν φαξ και στους δύο, ενώ καποιοι μπορούν να μας δώσουν ήδη μια σαφή είκόνα για τη διαφορά κόστους και τις δυσκολίες (διαδικαστικές και φορολογικές) μιας εμπορικής έκδοσης;
Αν είναι έτσι απλά διαφωνούμε και πάω πάσο.
Το αν θα γινει αυτοεκδοση η αν θα δωθει σε εκδοτικο οικο θα ειναι μια αποφαση η οποια θα ληφθει αφου συγκεντρωθουν τα data και απο τις δυο περιπτωσεις. Και ξαναρωτω: πως θα ανακετευθει καποιος να κανει επαφες και ερωτησεις χωρις να τον εχει εξουσιοδοτηθει ειτε με ψηφοφορια ειτε με αλλον τροπο;
Εγω, δηλαδη, προκειμενου να εχουν και μια εγκυροτητα τα στοιχεια τα οποια θα προσκομιζα (για ποσα δεκαεξασελιδα μιλαμε, για ποσες φωτογραφιες περιπου, τι εξωφυλλο, τι ειδους μακετα, τι ειδος επιμελεια κειμενων θελουμε-που θελουμε γερη- ποσο ενδελεχεις διορθωσεις, τι τιραζ κλπ) δε θα αναλαμβανα να κανω καμια επαφη ειτε με τυπογραφειο για αυτοεκδοση, ειτε με εκδοτικη οικο, χωρις να μου το εχουν αναθεσει και να μου εχουν δωσει και πιο ακριβη στοιχεια. Θα ενιωθα εντελως εκτεθειμενη και ως προς τα μελη του travelstories ("ποιος σε εβαλε εσενα") και ως προς τους συνομιλητες μου ("τωρα αφου δεν ξερεις ουτε στο περιπου τι θελεις, τι να σου πουμε και εμεις").
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Όταν το έγραφα αυτό είχα μια σκεψη έκδοσης ποιότητας τύπου "ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ" που περιλαμβάνει κείμενα και φωτό (μπορούν να μπουν ΚΑΙ φωτογραφίες εξτρα από την γκαλλερύ του φόρουμ μας). Έτσι άτομα που δεν έχουν γράψει μια ιστορία, να συμβάλλουν με άλλον τρόπο.
Αν η ανά έτος έκδοση ακούγεται δύσκολη, θα μπορούσε να είναι διετής. Με αυτό το τρόπο υπάρχουν κίνητρα για καλύτερες ιστορίες και μαζικότερη συμμετοχή στις ψηφοφορίες. Η επιλογή θα συνεχιστεί να γίνεται δημοκρατικότατα από τις ψηφοφορίες για την ιστορία του μήνα.

Νομίζω ότι η ιστορία ξεκίνησε από την ανάγκη μας να δούμε αυτά τα ωραία κείμενα και τις φωτογραφίες τυπωμένες. Στο κάτω κάτω δεν εκδίδουμε ούτε ταξιδιωτικό οδηγό, ούτε αποσκοπούμε στο Βραβείο Ακαδημίας Αθηνών. Το κέφι μας κάνουμε...
Δεν θα μπορούσα να τα γράψω καλύτερα !
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία [√]
Όπως έγραψε και ο hydronetta, το κέφι μας κάνουμε...
Ο Def τοποθετήθηκε να είναι υποψήφιες όλες οι ιστορίες.
Η ΕΡΣΗ και ο Dva έχουν δυο πολύ καλές προτάσεις για τις ομάδες εργασίας και την κατανομή σε ηπείρους. Όσος κόσμος μπορεί να αφιερώσει χρόνο στο διάβασμα θα βοηθήσει στην επιλογή των ιστοριών. Ο Traveller θεωρεί ότι δεν είναι και πολλή δουλειά:roll:, οπότε θα συμμετέχει και αυτός!:D
Για τα ζητήματα της έκδοσης ασχολείται (νομίζω) άλλη ομάδα που γνωρίζει περί των εκδοτικών, ας μην το μπλέκουμε.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμη είναι αν θα γίνει ψηφοφορία στην αρχή ή στο τέλος...
:rolleyes:
Έχουν ανοιχτεί πολλά παρόμοια θέματα για το βιβλίο ή είναι η ιδέα μου ότι περνάω ντεζαβού;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.052
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ακομα δεν αποφασισατε γι αυτο το βιβλιο; Μου φαινεται οτι πρεπει να παρει την πρωτοβουλια η διαχειριστικη ομαδα (ολοι ή ενας μονο αρκει) και να βαλει τους ορους της επιλογης των ιστοριων. Αλλιως μεχρι του χρονου θα συζηταμε πως θα γινει η επιλογη. Καμμια φορα η πολλη Δημοκρατια βλαπτει... Ζητω ο Μουμπαρακ!
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία [√]
Τι γίνεται με τα 5 βιβλία μου;;; :reading:
Θα κάνουμε ψηφοφορία, θα αποφασίσουν οι διαχειριστές ή θα συνεχίσουμε να το σκεφτόμαστε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom