Wizz Air Wizzair Χειραποσκευή

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.751
Στο check in desk θα πας για να δώσεις τη 10κιλη ή θα πας για να δώσεις και κάποια μεγάλη; Αν πας μόνο για τη 10κιλη δύσκολα θα το δεχθούν, φυσικά δεν χάνεις και τίποτα να προσπαθήσεις.
Περισσότερες πιθανότητες έχεις να μιλήσεις με κάποιον στην πύλη επιβίβασης και να του πεις να στην περάσει σαν παραδοτέα αποσκευη.
Τα υγρα των 200 ml ομως θα τα εχει αποχαιρετησει ηδη στο ελεγχο. Οποτε δεν εχει νοημα στην πυλη.
Οι τσεκαρισμενες αποσκευες με υγρα εχουν χρεωση. Το θεωρω 99,9 % απιθανο να σου τσεκαρει αποσκευη δωρεαν μια low cost αφου ο κανονισμος λεει αλλο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Τα υγρα των 200 ml ομως θα τα εχει αποχαιρετησει ηδη στο ελεγχο. Οποτε δεν εχει νοημα στην πυλη.
Οι τσεκαρισμενες αποσκευες με υγρα εχουν χρεωση. Το θεωρω 99,9 % απιθανο να σου τσεκαρει αποσκευη δωρεαν μια low cost αφου ο κανονισμος λεει αλλο.
Ούτε καν πρόσεξα για τα 200 Ml. Έτσι ναι ή θα πάρει το ρίσκο ή δεν θα πάρει τα υγρά.

Μία φορά πάντως το έκανα στην Easyjet από Αθήνα, είχα πάει στο αεροδρόμιο μαζί με φίλο που πετούσε νωρίτερα και περίμενα, με το που άνοιξε το desk πήγα και τους ρώτησα και το δέχθηκαν. Tο ίδιο είχε γίνει και με την Cobalt στο Gatwick-Athens, μόνο που στην Cobalt έτσι και αλλιώς θα περνούσα απ'το desk γιατί δεν είχε διαθέσιμο Online check in. Φυσικά σε καμία των περιπτώσεων δεν είχα υγρά άνω των 100 ml γιατί δεν ήξερα αν θα το δεχθούν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.751
Και τις 2 φορες που πεταξα μου ηρθε αυτο μειλ

When flying with WIZZ, each person can bring:
• One hand luggage, no larger than 55 x 40 x 23 cm, maximum 10kg weight.
• Up to 6 pieces of checked-in baggage, weighing no more than 32 kilograms each
• Duty-free items purchased at the airport after security checks
Please note that only passengers with WIZZ Priority service will be able to bring their hand luggage on board subject to boarding procedures at each airport. Hand luggage of passengers who have not purchased WIZZ Priority will have to be placed into the cargo hold compartment of the aircraft and can be collected at the baggage belt at the arrival airport. You can avoid this by:
• Adding WIZZ Priority to your booking;
Dropping your hand luggage at the check-in free of charge;
• Bringing only a small bag (40 x 30 x 18cm) with you onboard, which must be placed under the seat.
Need more space to pack for your trip? It’s not too late to add a checked-in bag (20kg or 32kg) to your booking. Please, note that higher fees apply at the airport than our website.

Επισης ηρθε εκπτωτικος κωδικος για εκπτωση -10 ευρω για τσεκαρισμα αποσκευης λιγο πριν το ηλεκτρονικο τσεκ ιν.
Διαλεγεις τι θελεις να κανεις, λοιπον.
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
ναι η wizz σε σχέση με την Ryanair, έχει το πλεονέκτημα ότι κ priority να μην κλείσεις λέει ότι παραδίδεις την τσάντα στο γραφείο check in αλλά δεν είχα δει να αναφέρει πουθενά αν κλείσεις το priority ότι μπορείς να διαλέξεις αν την δώσεις στο γραφείο check in ή την πάρεις πάνω. εγώ δηλαδή θέλω να την παραδώσω γιατί θα έχει υγρά άνω των 100 ml αλλά δεκάκιλη με βολεύει δεν θέλω να αγοράσω 20κιλη..
δυστυχώς δεν έχουν τσατ να μπορούσα να χιλιοεπιβεβαιώσω :bleh: επειδή είδα να κλείνουν σπίτια, διαζύγια, μαχαιρώματα :haha: με τις χρεώσεις τις τελευταίας στιγμής είπα να φυλάξω τα ρούχα μου
ευχαριστω παιδια
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
212
Likes
1.218
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αργεντινή
Παιδιά μπερδευτηκα. Πεταω την Τετάρτη για Βουδαπέστη .Δεν εχω αγορασει wizzair priority αρα δικαιουμαι την 10 κιλη που την παραδιδω στο check in και απο οτι καταλαβα, διορθωστε με αν κανω λαθος, μια μικρη τσαντα 40*30*18 (γυναικεια) , που θα την εχω κατω απο τη θεση μου.Σωστα?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Παιδιά μπερδευτηκα. Πεταω την Τετάρτη για Βουδαπέστη .Δεν εχω αγορασει wizzair priority αρα δικαιουμαι την 10 κιλη που την παραδιδω στο check in και απο οτι καταλαβα, διορθωστε με αν κανω λαθος, μια μικρη τσαντα 40*30*18 (γυναικεια) , που θα την εχω κατω απο τη θεση μου.Σωστα?
Αυτό που δικαιούσαι είναι μία τσάντα 1οκιλη διαστάσεων 55χ40χ23, αν είχες priority θα μπορούσες να έχεις μαζί σου και μία τσάντα διαστάσεων 40χ30χ18.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Στα χνάρια της Ryanair και η Wizz που (ξανα)άλλαξε τα όρια στις χειραποσκευες.

https://wizzair.com/en-gb/latest-travel-information#/

Γενικά πλέον για κρατήσεις από σήμερα και πτήσεις από 1η Νοέμβρη αγοράζοντας εισιτήριο δικαιούμαστε μία χειραποσκευη διαστάσεων 40x30x20.

Όποιος προσθέσει Wizz priority μπορεί να μεταφέρει ΚΑΙ μια επιπλέον διαστάσεων 55x40x23.

Επιπλέον εκτός των 20 και 32 κιλών, προστέθηκε και βαλίτσα 10κιλών την οποία μπορείς και αυτή να την παραδόσεις στον γκισέ (και μπορεί να αγοραστεί είτε προαγορασεις wizz priority είτε όχι).

Όσοι έχουν κάνει κράτηση πριν από τις 10 του μηνός και για ταξίδι που θα πραγματοποιηθεί από 1η Νοέμβρη, η εταιρεία πρόσθεσε στην κράτησή σας βαλίτσα 10κιλών.

Σε όσους έχουν προαγορασει βαλιτσα 20 ή 32 κιλών η εταιρεία πρόσθεσε wizz priority.

Τις αλλαγές μπορείτε να τις δείτε αν κάνετε log in στο λογαριασμό σας.

(Φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάμε πως η εταιρείες αλλάζουν συνεχώς τα όρια προς το χειρότερο για το καλό μας, να μην χάνουμε χρόνο στο πακεταρισμα, να μην υπάρχουν καθυστερήσεις στα turn around,λες και φταίνε οι χειραποσκευες, κτλ κτλ)
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Εγώ το έγραψα αυτό με τις αλλαγές στο άλλο θέμα. Ποιο είναι το σωστό;
 

MANDRAGOR

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Στα χνάρια της Ryanair και η Wizz που (ξανα)άλλαξε τα όρια στις χειραποσκευες.

https://wizzair.com/en-gb/latest-travel-information#/

Γενικά πλέον για κρατήσεις από σήμερα και πτήσεις από 1η Νοέμβρη αγοράζοντας εισιτήριο δικαιούμαστε μία χειραποσκευη διαστάσεων 40x30x20.

Όποιος προσθέσει Wizz priority μπορεί να μεταφέρει ΚΑΙ μια επιπλέον διαστάσεων 55x40x23.

Επιπλέον εκτός των 20 και 32 κιλών, προστέθηκε και βαλίτσα 10κιλών την οποία μπορείς και αυτή να την παραδόσεις στον γκισέ (και μπορεί να αγοραστεί είτε προαγορασεις wizz priority είτε όχι).

Όσοι έχουν κάνει κράτηση πριν από τις 10 του μηνός και για ταξίδι που θα πραγματοποιηθεί από 1η Νοέμβρη, η εταιρεία πρόσθεσε στην κράτησή σας βαλίτσα 10κιλών.

Σε όσους έχουν προαγορασει βαλιτσα 20 ή 32 κιλών η εταιρεία πρόσθεσε wizz priority.

Τις αλλαγές μπορείτε να τις δείτε αν κάνετε log in στο λογαριασμό σας.

(Φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάμε πως η εταιρείες αλλάζουν συνεχώς τα όρια προς το χειρότερο για το καλό μας, να μην χάνουμε χρόνο στο πακεταρισμα, να μην υπάρχουν καθυστερήσεις στα turn around,λες και φταίνε οι χειραποσκευες, κτλ κτλ)
Καλημερα, Εχω μπερδευτει λιγο με τα ορια των αποσκευων της wizz. Ταξιδευω για βιλνιους χωρις priority και στο σαιτ της wizz γραφει οτι δικαιουμαι μια αποσκευη μονο 40χ30χ20 στο λογαριασμο μου ομως στα στοιχεια κρατησης γραφει πως δικαιουμαι μια χειραποσκευη 55χ40χ23 . Ισχυει το δευτερο τελικα? μην .εχω θεματα στο αεροδρομιο . Εχει αλλαξει η πολιτικη της και το σαιτ ξεχασε να ενημερωθει? εχει κανεις ταξιδεψει προσφατα? ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

fenianoe

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπέρα,θα ταξιδεψω βουδαπεστη τον ιανουαριο, εχω μπερδευτει λιγο με τις διαστασεις. Εκλεισα 1 δωρεαν χειραποσκευη καμπινας 40χ30χ20 χωρις wizz priority και 1 αποσκευη παραδοσης εως 10 κιλα. Μπορείτε να μου πείτε λίγο πως να μετρησω πλατος και μηκος γιατι στην αναζητηση που εκανα ο καθενας τα μετραει διαφορετικα? εχω μια βαλιτσα 71 υψος χ 45 πλατος χ 26 μηκος , το μετραω σωστα ή ειναι αντιστροφα το πλατος με το μηκος?
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Δεν έχει σημασία ποιο είναι το μηκος/πλάτος/ύψος. Δεν τους νοιάζει.
Αυτό που εκλεισες, που πλήρωσες έξτρα λέει διαστάσεις η λέει και κιλά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom