Τανζανία Zανζιβάρη- Τι να προσέξω;

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Γειά σας και καλά και ασφαλή ταξίδια σε όλους! Εδώ νέο μέλος, σε κανα μηνάκι φευγω για μια εβδομάδα στη Ζανζιβάρη! Κάποιος που πήγε σχετικά πρόσφατα; κάτι που θα πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα; Με ενδιαφέρει κυρίως η ασφάλεια (δική μου αλλά και τη συζύγου μου) και τα θέματα υγείας! Μάλλον αγχώνομαι περισσότερο από όσο πρέπει αλλά είναι το πρώτο ταξίδι μας εκτός ευρώπης!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Γειά σας και καλά και ασφαλή ταξίδια σε όλους! Εδώ νέο μέλος, σε κανα μηνάκι φευγω για μια εβδομάδα στη Ζανζιβάρη! Κάποιος που πήγε σχετικά πρόσφατα; κάτι που θα πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα; Με ενδιαφέρει κυρίως η ασφάλεια (δική μου αλλά και τη συζύγου μου) και τα θέματα υγείας! Μάλλον αγχώνομαι περισσότερο από όσο πρέπει αλλά είναι το πρώτο ταξίδι μας εκτός ευρώπης!
Περίμενε να δει το μήνυμά σου ο hydronetta και θα σου απαντήσει!

ΥΓ. Καλώς ήλθες και καλά να περάσετε.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Πριν 3 χρόνια πήγα στη Ζανζιβάρη και πραγματικά ήταν ένα ίσως και το ωραιότερο ταξίδι που έχω κάνει. Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα εκεί πέρα οι άνθρωποι είναι πάρα πολύ φιλικοί (φτωχοί μεν τίμιοι δε), δεν νιώσαμε ούτε ένα λεπτό ανασφάλεια, και όσο αφορά στην υγιεινή πήραμε μεν χάπια για την ελονοσία δεν ξέρω τελικά αν χρειάζονται, εμένα ούτε ένα κουνούπι δεν με τσίμπησε και κάναμε και το εμβόλιο κίτρινου πυρετού. Αυτό το κάναμε γιατί είχα διαβάσει πως χρειάζεται το χαρτί για την είσοδο στην χώρα. Παρόλα αυτά στο αεροδρόμιο δεν μας ζήτησε κανένας τίποτα. Πάνε άφοβα πέρνα τέλεια απόλαυσε τις καταπληκτικές παραλίες και Jambo Bwana!!!!!!!!!! Αυτό το τελευταίο είναι ένα χαρακτηριστικό τραγούδι τους!!!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
ΝΑ υποθέσω ότι θα μείνετε σε κάποιο θέρετρο. Καλύτερα επιλέξτε τις βορειοδυτικές ακτές. Οι αναταλικές ήταν πολύ ρηχές και το νερό ζεστό σαν σούπα...
Θέμα ασφάλειας δεν τίθεται. Η στοιχειώδης λογική που υφίσταται παγκοσμίως. Εμείς μέναμε Stonetown και κυκλοφορούσαμε ακόμα και βράδυ. Κάποιοι θα σας παρενοχλούν για να σας πουλάνε διάφορα ή ως αυτόκλητοι ξεναγοί (πρακτικά δεν χρειάζεστε παρά το δαιδαλώδες της πόλης). Τα θέρετρα εξ'οριμού είναι σχετικά απομονωμένα από κατοικημένες περιοχές.
Να κάνετε το spice tour οπωσδήποτε. Το βρήκα πολύ εκπαιδευτικό. Επίσης νοικιάστε αμάξι (με οδηγό). Κάντε στάσεις στα χωριά. Μοναδικές εικόνες στο Mkokotoni με τον κόσμο να βουτά στο νερό μέχρι τους ώμους για να επιβιβαστεί στις βάρκες για τα γειτονικά νησιά.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Α και κάτι που ξέχασα. Είχαμε βρει ξεναγό ντόπιο που μιλάει ελληνικά καθώς είχε εργαστεί στην Ελλάδα (αν αισθάνεστε ότι θέλετε έναν "δικό σας άνθρωπο")
Eλπίζω να σας αρέσει και να χαλαρώσετε στις παραλίες αν αυτό επιθυμείτε
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Να κάνω 2-3 πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις;
1) Μalarone με αλκοολ υπάρχει κίνδυνος; Δε θα γίνουμε και ντέφι αλλά να πιούμε ένα ποτηράκι βρε αδερφέ; 2) άκουσα ότι πρέπει να ντυθούμε λίγο συντηρητικά στη stone town. Mακρύ μανίκι; Οι γυναίκες φούστα κάτω από το γόνατο; τον αστράγαλο; 3) υπάρχει θέμα ασφάλειας τη μέρα αν απομακρυνθείς περπατώντας παραλιακά!
Ηydronetta θα μείνουμε νότιο δυτικά! Άκουσα ότι δεν είναι τόσο τουριστικά αλλά πιο καντά στην πραγματική ζωή του τόπου και ότι η παραλία είναι πανέμορφη αλλά φυσική χωρίς τα μεγαλά ξενοδοχεία κ ότι συνεπάγεται...
Ευχαριστώ κ πάλι

Ξέχασα! Η διαδικασία visa on arrival ήταν απλή;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
To malarone θα το παίρνετε το πρωί με το πρόγευμα. Δεν νομίζω να αρχίζετε το αλκοόλ από το πρωί.
Εμείς δεν φοράγαμε μακρύ μανίκι. Για τις γυναίκες πρόβλημα στις παραλίες δεν υπήρχε αλλά στην stonetown δεν νομίζω ότι ενδείκνυται παρεό και μαγιώ. Αν θες τη γνώμη μου δεν θα της αφιέρωνα πέρα από μια μέρα. Αν και UNESCO δεν με ξετρέλλανε κιόλας παρά τον αρχικό μου ενθουσιασμό. Μπορείτε να μείνετε μέχρι αργά όταν στην παραλιακή ξεκινά η υπαίθρια αγορά με τα φαγάδικα
Γενικά δεν τίθεται θέμα ασφάλειας. Κοινή λογική χρειάζεται. Στα προσωπικά σας αντικείμενα να έχετε το νου σας. Εμείς δε νοιώσαμε καμία απειλή ή προσπάθεια κλοπής. Παρενοχλήσεις ναι. Αλλά με ένα no thank you ξεμπλέκεις
Να επισκεφθείτε χωριά να πάρετε μια ιδέα πώς ζει ο κόσμος
To πρόβλημα με την ελονοσία δεν είναι ότι ενδημεί στην Ζανζιβάρη αλλά ότι "εισάγεται" από άτομα που ταξιδεύουν στο εσωτερικό της χώρας και μολύνονται. προσωπικά δεν το θεωρώ πρόβλημα. Άλλωστε σύμφωνα με το ΚΚΕΛΠΝΟ το 2012 είχαμε 75 κρούσματα εντός Ελλάδος (53 εισαγόμενα)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
με τη visa on arrival τι γίνεται; ξέρει κανείς;
Τα δολλάρια και το διαβατήριο να έχεις ανά χείρας και that's all
Εμείς την βγάλαμε στο Dar Es Salaam. στο αεροδρόμιο της Ζανζιβάρης είσαμε κόσμο και ουρά γιατί φθάνουν απευθείας πτήσεις. Με ποιά εταιρεία πετάτε;
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Με qatar πετάμε μέχρι το Dar και μετά precision για απέναντι!! Χρειάζεται να δουν και εισιτήριο εξόδου από τη χώρα; επίσης θα σκάσω άλλα 50 ντόλλαρς για να βγω από τη χώρα;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Υποθέτω ότι θα πάρετε τις βαλίτσες πριν κάνετε το τράνσφερ άρα λογικά θα βγάλετε τις βίζες στο Νταρ. Να ζητήσετε βοήθεια από αστυνομικό λέγοντάς του ότι έχετε connecting πτήση για Ζανζιβάρη. Δεν θυμάμαι να πλήρωσα 50 δολλάρια για έξοδο ούτε μου ζήτησαν εισιτήριο εξόδου. Αν τα εισιτήρια τα κλείσατε εσείς οπωσδήποτε να κάνετε επιβεβαίωση πτήσης επιστροφής στα γραφεία της Precision στην Ζανζιβάρη. Οι καθυστερήσεις δεν είναι απίθανες. Εμείς κοντέψαμε να πάθουμε εγκεφαλικό από το τι τραβήξαμε στην επιστροφή από Ζανζιβάρη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom