Ιταλία Γύρος Ιταλίας με αμάξι

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δεν συμφωνώ καθόλου.... οι must τουριστικές στάσεις είναι Ραβέλο, Αμάλφι, Ποζιτάνο...

Aν σε αυτά προσθέσετε τις βόνγκολες, την γρανίτα από λεμόνι και το limoncello, μιλάμε για έναν ταξιδιωτικό παράδεισο, με άλλα λόγια ένα από τα ωραιότερα μέρη στον κόσμο...

Υ.Γ. Απαγορεύετε αυστηρά η μετάβαση τον μήνα Αύγουστο... θα σας χαλάσει όλη η μαγεία...
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν συμφωνώ καθόλου.... οι must τουριστικές στάσεις είναι Ραβέλο, Αμάλφι, Ποζιτάνο...

Aν σε αυτά προσθέσετε τις βόνγκολες, την γρανίτα από λεμόνι και το limoncello, μιλάμε για έναν ταξιδιωτικό παράδεισο, με άλλα λόγια ένα από τα ωραιότερα μέρη στον κόσμο...

Υ.Γ. Απαγορεύετε αυστηρά η μετάβαση τον μήνα Αύγουστο... θα σας χαλάσει όλη η μαγεία...
Αν δεν του πας κόντρα του Samion δεν ησυχάζεις, ε;;;
Είπαμε Φεβρουάριο είναι το ταξίδι (έτσι και αλλιώς λόγω επαγγέλματος είμαστε "χειμερινοί κολυμβητές":haha::haha::haha:).
Οκ πάντως η περιοχή μπήκε στο πρόγραμμα!
Σας ευχαριστώ πολύ όλους...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν συμφωνώ καθόλου.... οι must τουριστικές στάσεις είναι Ραβέλο, Αμάλφι, Ποζιτάνο...

Aν σε αυτά προσθέσετε τις βόνγκολες, την γρανίτα από λεμόνι και το limoncello, μιλάμε για έναν ταξιδιωτικό παράδεισο, με άλλα λόγια ένα από τα ωραιότερα μέρη στον κόσμο...

Υ.Γ. Απαγορεύετε αυστηρά η μετάβαση τον μήνα Αύγουστο... θα σας χαλάσει όλη η μαγεία...
το Ραβέλλο είναι ψηλά οπότε υποχρεωτικά θα περάσεις από τα άλλα πριν. στη Νάπολη τρώνε vermicelli con le vongole και το limoncello γίνεται στο Αμάλφι και στο Σορρέντο (προς αποφυγή η πόλη, όχι τόσο ωραία). Για γρανίτες, παγωτά κλπ μόνο Τρινάκρια.
αυτά, δεν βλέπω κάτι άλλο να διαφωνήσω.
Πρόβλημα πάρκιν ουδέν αυτή την εποχή. ακόμα και στο Ποζιτάνο υπάρχει φυλασσόμενο, φτηνό κοντά στην παραλία. Στη Νάπολη μεγάλο δίπλα ακριβώς από το σιδηρ. σταθμό.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.972
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν συμφωνώ καθόλου.... οι must τουριστικές στάσεις είναι Ραβέλο, Αμάλφι, Ποζιτάνο...

Aν σε αυτά προσθέσετε τις βόνγκολες, την γρανίτα από λεμόνι και το limoncello, μιλάμε για έναν ταξιδιωτικό παράδεισο, με άλλα λόγια ένα από τα ωραιότερα μέρη στον κόσμο...

Υ.Γ. Απαγορεύετε αυστηρά η μετάβαση τον μήνα Αύγουστο... θα σας χαλάσει όλη η μαγεία...
Μπά, πήγα Αύγουστο και μάλιστα το πρώτο Σάββατο του μήνα, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα (πλην του πάρκιγκ στην Αμάλφι, οπου αναγκαστήκαμε και πληρώσαμε).
Θα πρότεινα διαδρομή από δύση προς ανατολή, και στάση και στο βράχο απέναντι από το Σορέντο, με την πανοραμική θέα προς το γκρεμό (δείτε συνημμένο).
Για τη Νάπολη, είναι λίγο φασαρία το μπες βγες με το αυτοκίνητο, θα σου πρότεινα ξενοδοχείο κοντά στον περιφερειακό, ειδικά αν τα ενδιαφέροντά σου είναι κυρίως στη γύρω περιοχή (Costiera Amalfitana, Pompei, κλπ).
 

Attachments

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μπά, πήγα Αύγουστο και μάλιστα το πρώτο Σάββατο του μήνα, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα (πλην του πάρκιγκ στην Αμάλφι, οπου αναγκαστήκαμε και πληρώσαμε).
Θα πρότεινα διαδρομή από δύση προς ανατολή, και στάση και στο βράχο απέναντι από το Σορέντο, με την πανοραμική θέα προς το γκρεμό (δείτε συνημμένο).
Για τη Νάπολη, είναι λίγο φασαρία το μπες βγες με το αυτοκίνητο, θα σου πρότεινα ξενοδοχείο κοντά στον περιφερειακό, ειδικά αν τα ενδιαφέροντά σου είναι κυρίως στη γύρω περιοχή (Costiera Amalfitana, Pompei, κλπ).
τον αύγουστο ίσως είναι καλύτερα από ιούλιο. πάντως φεβρουάριο είναι άδεια η ακτή. για Νάπολη επιμένω στην προηγούμενη πρότασή μου για piazza Garibaldi. η κίνηση είναι λιγότερη από την αθηναική και είναι προτιμότερο downtown, πιο πολλές επιλογές για φαγητό και βόλτα το βράδυ. οι περιφερειακές συνοικίες πλην παραλιακής ζώνης είναι κατάθλιψη.
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Βρήκα την Roma Pass στο ίντερνετ. Απλά χρειάζομαι τα φώτα σας πριν την αγοράσω.
About.com: http://www.romapass.it/?l=en

1) Aπό ότι κατάλαβα με καλύπτει η Roma Pass και όχι η Roma & Piu Pass (θέλω συγκοινωνίες και Κολοσσαίο και μουσεία) σωστά; Δεν περιλαμβάνει Βατικανό όμως και επειδή είδα διευθύνσεις στο ίντερνετ για εισητήρια ήθελα να ρωτήσω αν όντως πρέπει να το ψάξω παραπέρα (γιατί λέει για 2.5 ώρες guided tour, τι θα μας δείξουν, σε ποιά γλώσσα).
2) Αν αγοράσω την κάρτα προσπερνάω τις ουρές στα μουσεία ή θα περιμένω με τις ώρες;
Ευχαριστώ...
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Βρήκα την Roma Pass στο ίντερνετ. Απλά χρειάζομαι τα φώτα σας πριν την αγοράσω.
About.com: http://www.romapass.it/?l=en

1) Aπό ότι κατάλαβα με καλύπτει η Roma Pass και όχι η Roma & Piu Pass (θέλω συγκοινωνίες και Κολοσσαίο και μουσεία) σωστά; Δεν περιλαμβάνει Βατικανό όμως και επειδή είδα διευθύνσεις στο ίντερνετ για εισητήρια ήθελα να ρωτήσω αν όντως πρέπει να το ψάξω παραπέρα (γιατί λέει για 2.5 ώρες guided tour, τι θα μας δείξουν, σε ποιά γλώσσα).
2) Αν αγοράσω την κάρτα προσπερνάω τις ουρές στα μουσεία ή θα περιμένω με τις ώρες;
Ευχαριστώ...
Λοιπόν fotiny ακριβώς και εγώ θα θελα να ρωτήσω το ίδιο για όποιον ξέρει και μήπως κάποιος ξέρει τι γίνεται και με τα παιδιά πληρώνουν εισόδους στα μουσεία και εισητήρια στα μέσα μαζικής μεταφορας ολόκληρα μειωμένα ίσως τη μισή τιμή για αυτό το πάσσο νομίζω κοστίζει ολόκληρο 20 euro
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Λοιπόν fotiny ακριβώς και εγώ θα θελα να ρωτήσω το ίδιο για όποιον ξέρει και μήπως κάποιος ξέρει τι γίνεται και με τα παιδιά πληρώνουν εισόδους στα μουσεία και εισητήρια στα μέσα μαζικής μεταφορας ολόκληρα μειωμένα ίσως τη μισή τιμή για αυτό το πάσσο νομίζω κοστίζει ολόκληρο 20 euro
κοριτσια,επειδη οι ουρές στο κολοσσαιο και στο βατικανο ειναι ατελείωτες...και μπορει καποιος να φαει όλο το πρωινό περιμένοντας στην ουρά...δεν κλείνεται καλύτερα απο το ιντερνετ τα εισητήριά σας?
δεν αγορασα rome pass γιατι ειχα κλεισει ολα τα εισητηρια απο ιντερνετ για βατικανο,κολοσσαιο και μποργκεζε..ετσι δεν ξέρω..κινηθηκα με κάρτα μονο για τις μεταφορές...
και νομιζω καποια απο τις δυό σας παει και πάσχα?
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
κοριτσια,επειδη οι ουρές στο κολοσσαιο και στο βατικανο ειναι ατελείωτες...και μπορει καποιος να φαει όλο το πρωινό περιμένοντας στην ουρά...δεν κλείνεται καλύτερα απο το ιντερνετ τα εισητήριά σας?
δεν αγορασα rome pass γιατι ειχα κλεισει ολα τα εισητηρια απο ιντερνετ για βατικανο,κολοσσαιο και μποργκεζε..ετσι δεν ξέρω..κινηθηκα με κάρτα μονο για τις μεταφορές...
και νομιζω καποια απο τις δυό σας παει και πάσχα?
ακριβώς ! ioanna balla εγω θα πάω Πασχα και φαντάζομαι χαμος θα γίνεται ελπίζω να μη χασω τα παιδάκια μου η τρελή !εχεισ δίκιο πάντως ισως επιλέξω και εγώ το Internet παίρνεισ προτεραιότητα στην ουρά φαντάζομαι μμ!αλλιώς που να κάτσει το ζιζάνο ο γιος μου σε ουρά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.555
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom