Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Adikoxameni κι εγώ στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου σπούδασα (πτυχίο όχι μεταπτυχιακό όμως) και πήγα εράσμους το 2006. Αρχικά, ήξερα ότι έπρεπε να περάσω 2 μαθήματα. Όταν δυσκολεύτηκα με τη γλώσσα και επικοινώνησα με το γραφείο Erasmus στην Ελλάδα (στη Μυτιλήνη δεν είναι?) μου είπαν ότι αρκεί να δώσω εξετάσεις για 2 μαθήματα και να περάσω τουλάχιστον το ένα.
Έτσι κι έγινε και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα με τα λεφτά της υποτροφίας.

Μην ανησυχείς, δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που δυσκολεύεται να περάσει μαθήματα. Το ξέρουν και είναι ιδιαίτερα ελαστικοί. Απλά θέλουν λίγο κυνήγι για να δώσουν ξεκάθαρες απαντήσεις (και για να σηκώσουν τα τηλέφωνα, επίσης):rolleyes:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Αδικοχαμενη τι αγχωνεσαι; αφου εχεις περασει ενα μαθημα ... τελειωσε το προβλημα .. αμα εχεις περασει ενα μαθημα δεν τιθεται θεμα με την υποτροφια .. μην το σκεφτεσαι καθολου ..
 

Olrun

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει
Γειά κι από μένα!!εδώ και καιρό το ψήνω για εράσμους και σκέφτομαι το Γκέτινγκεν στη Γερμανία.Έχω και κάποιες άλλες απιλογές επίσης για Γερμανία αλλά δεν πολυ λέει μιας και είναι για λίγο καιρό ενώ στο Γκέτινγκεν ειναι 9μηνο.
Από την άλλη θα ήθελα να πάω σε καμιά σκανδιναβική ΄χωρα αλλά η σχολή μου έχει μονο σουηδία και εκέι ομως μονο 3μηνο ή 5 μηνο ανάλογα με την πόλη (εγω βέβαια καιγομαι για Φινλανδίααααααα!!! που δεν το έχω σαν επιλογή).Επίσης θα γλυκοκοιτάζω και Δανία ή Oλλανδία.
Αυτά λοιπόν ,οπότε πλιιιιζ να μου πει κανείς αν έχει πάει Γκέτινγκεν για εράσμους ή και κάποια εμπειρία και για τα υπόλοιπα μέρη
ps:έχω διαβάσει όλο το τοπικ και δεν βρήκα κάτι για το συγκεκριμένο μέρος οπότε και γραφω τώρα εδώ.
Υπέρ-ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

atlas2000

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδιά να ρωτήσω εδώ σχετικά με το θέμα του εράσμους όταν γράφει ΦΟΙΤ/ΜΗΝΕΣ και από κάτω 2 φοιτητές * 9 μήνες τι ακριβώς εννοεί?Ο καθένας 9 ή 4,5 μήνες?
 

ariadni

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
γεια σας και απο μενα!!
εκανα φετος δηλωση και περιμενω τα αποτελεσματα για ερασμους
και η χωρες που εβαλα με σειρα προτεραιοτητας ειναι οι εξης :

νορβηγια -trondheim
πορτογαλια braga
και τελος δανια (αλλα εκει δε θελω να παω γιατι δεν βρισκω πολλα μαθηματα)

το θεμα ποιο ειναι ? οτι τωρα μολις λιγες μερες αφου εδωσα τη δηλωση εχω αρχισει να αναρωτιεμαι...! ακουω οτι η νορβηγια ειναι πανακριβη και το σκεφτομαι...
αλλες επιλογες που ειχα ηταν η λιθουανια , η ουγγαρια , η κυπρος .

Οποιαδηποτε ιδεα επι του θεματος θα ηταν χρησιμη

ps η αιτηση που εχω κανει δεν ειναι ακομη επισημη αλλα σαν μια "πρωτη" αιτηση για να μας πουν που μπορουμε να παμε !!
περιμενωωω :):):)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Πορτογαλία πήγαινε κι άσε τους βόρειους. θα σου περισσέψουν και χρήματα
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.432
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
εχω φιλους στη μπρατισλαβα και περνανε πολυ ωραια
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
γεια σας και απο μενα!!
εκανα φετος δηλωση και περιμενω τα αποτελεσματα για ερασμους
και η χωρες που εβαλα με σειρα προτεραιοτητας ειναι οι εξης :

νορβηγια -trondheim
πορτογαλια braga
και τελος δανια (αλλα εκει δε θελω να παω γιατι δεν βρισκω πολλα μαθηματα)

το θεμα ποιο ειναι ? οτι τωρα μολις λιγες μερες αφου εδωσα τη δηλωση εχω αρχισει να αναρωτιεμαι...! ακουω οτι η νορβηγια ειναι πανακριβη και το σκεφτομαι...
αλλες επιλογες που ειχα ηταν η λιθουανια , η ουγγαρια , η κυπρος .

Οποιαδηποτε ιδεα επι του θεματος θα ηταν χρησιμη

ps η αιτηση που εχω κανει δεν ειναι ακομη επισημη αλλα σαν μια "πρωτη" αιτηση για να μας πουν που μπορουμε να παμε !!
περιμενωωω :):):)
Πορτογαλία δαγκωτό όπως είπε και ο Soudianos! Αν και η Braga είναι μικρή πόλη, είναι πολύ όμορφη και δεν απέχει και πολύ από το Porto..Επίσης η Πορτογαλία είναι πάμφθηνη και η Πορτογαλική νοοτροπία ταιριάζει απόλυτα με την δικιά μας..Εγγυημένη καλοπέραση σου λέω:D Λιθουανία είχα πάει εγώ εράσμους στο Κάουνας, εξίσου πάμφθηνα και περάσαμε τέλεια. Για Κύπρο Παναγία μου, ούτε συζήτηση. Ουγγαρία δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.. Η ψήφος μου παραμένει στην Πορτογαλία!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Νορβηγια ειναι αρκετα ακριβη,ειδικα για ερασμους .. δεν εχεις επιλογες για Τσεχια-Πολωνια,γενικα κεντρικη Ευρωπη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom