Αργεντινή Χιλή Νησί του Πάσχα και Παταγονία 2015 - 2016

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.765
Likes
14.583
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός

Δευτέρα 4 Ιανουαρίου 2016 αργά το βράδυ στο Καλαφάτε. El Chalten



Πήγαμε λοιπόν σήμερα στο El Chalten, που απέχει από το Ελ Καλαφάτε πάνω από 200 χλμ. Βάλε και τα υπόλοιπα στις βόλτες εκεί και για σήμερα έχουμε ένα σύνολο πάνω από 500 χλμ. Πριν πάμε, και στο μέσον της διαδρομής, ψάχναμε ένα απολιθωμένο δάσος που ονομάζεται La Leona Petrified Forest. Πρέπει να ήταν κοντά στο δρόμο μας αλλά δεν το βρήκαμε, παρότι υπήρχαν ταμπέλες που έδειχναν ότι κάπου εκεί ήταν. Νάταν και καλός ο δρόμος, να ψάχναμε, αλλά ήταν χάλια. Και στην Παταγονία είπαμε: δεν είναι να χάνεις το χρόνο σου, γιατί είναι υπερπολύτιμος.







Προσοχή στα ζώα!


Κάπως και κάπου εδώ ζουν οι άνθρωποι στην Παταγονία:




Η πρώτη μας γεύση από το ανυπέρβλητο βουνό Fitz Roy:


Άμα λάχει, στο βάθος, που και που κανένας παγετώνας:






Μη τυχόν και δεν πάτε:


Και για όσους θέλουν και κάτι διαφορετικό:


Πλησιάζουμε:




Είχε μονοπάτια για περπάτημα με αυτή τη θέα που βλέπετε αλλά που χρόνος!


Γι αυτό προχωρήσαμε:




Στο El Chalten δεν μείναμε πολύ, αλλά συνεχίσαμε στο δρόμο που έφερνε βόλτα γύρω-γύρω το βουνό Fitz Roy. Βέβαια ο δρόμος ήταν χωματόδρομος αλλά εμείς επί τρεις ώρες θαυμάζαμε το υπέροχο βραχώδες βουνό από όλες τις μεριές. Αλλά και άλλα βουνά που υπήρχαν εκεί κοντά.







Για να δείτε και τους δρόμους:


Ωωωωωω!!!!!






Και χρήσιμες πληροφορίες:


Όταν γυρίσαμε στο χωριό El Chalten, ήταν αργά για να βρούμε εισιτήριο και να κάναμε μία βαρκάδα στον παγετώνα Viedma (ήταν ο παγετώνας που βλέπαμε όταν πηγαίναμε και έβαλα δυο φωτογραφίες), που ήταν κοντά και φαινόταν από το δρόμο. Το μεσημέρι που είχαμε φτάσει στο El Chalten δεν είχε ανοίξει ακόμα το γραφείο που έκλεινες θέση, οπότε θα μπορούσαμε να έχουμε κάνει και αυτή τη βαρκάδα αλλά δεν πειράζει γιατί είδαμε αρκετούς παγετώνες σε αυτή την εκδρομή. Εδώ πολλές επιχειρήσεις κλείνουν το μεσημέρι από τις 2:00 μέχρι τις 4:00 ή τέλος πάντων τέτοιες ώρες μεσημεριανές για ένα δίωρο.

El Chalten:










Το El Chalten απέχει 215 χιλιόμετρα από το Καλαφάτε, αλλά ο δρόμος είναι σχετικά καλός. Το τοπίο βέβαια είναι πολύ ερημικό και στην επιστροφή νιώθαμε αρκετά κουρασμένοι. Ευτυχώς οδηγούσαμε και εγώ και ο Φίλιππος, και έτσι τουλάχιστον ο οδηγός δεν κουραζόταν τόσο πολύ.

Γυρίσαμε εδώ στο ξενοδοχείο περίπου στις 7:30, αργά το απόγευμα και το ερώτημα ήταν τι θα κάναμε την επομένη μέχρι τις 3:00, που πρέπει να πάμε στο αεροδρόμιο για την πτήση μας στο Μπαριλότσε. Αποφασίσαμε να πάμε σε μία Εstancia και βρήκαμε μία εδώ κοντά. Με 520 πέσος θα μας δείξουν διάφορες αγροτικές δουλειές και θα έχουμε και φαγητό. Έτσι θα αξιοποιήσουμε το χρόνο μας.

Κάπου εκεί κατά τις 8:00 που βγήκαμε για βόλτα στην πόλη, σε ένα δρόμο ήμουν με την Ντίνα και ακούμε δίπλα μας, στα δύο μέτρα, ένα ζευγάρι να μιλάει ελληνικά. Μα που βρισκόμαστε; Στην Κυψέλη; Όχι. Στην Παταγονία, 13.500 χλμ μακριά. Τους κοιτάμε και αρχίζουμε να τους μιλάμε. Ήταν αληθινό. Ήταν ένα απίθανο δίδυμο. Ήταν ο Στέργιος και η Αλεξάνδρα που ταξιδεύουν όλο τον κόσμο τα τελευταία δύο χρόνια με μία βέσπα. Εγώ δεν μπορούσα να το πιστέψω και κοίταξα τη βέσπα από πίσω και όντως είχε ελληνικά νούμερα. Βγάλαμε και μία φωτογραφία. Τα παιδιά ξεκίνησαν από την Αφρική και ήρθαν με πλοίο από εκεί στην Νότια Αμερική. Μιλήσαμε για λίγο και μας έδωσαν την ιστοσελίδα στην οποία γράφουν τις ιστορίες τους για να τους βρω. Από τότε έχουμε ενίοτε μία μικρή επικοινωνία μέσα από το Facebook. Πάντως εκείνοι έκαναν μεγάλη χαρά που είδαν Έλληνες, γιατί είπαν ότι βλέπουν σπάνια. Πρόσφατα έγραψαν και το ταξιδιωτικό τους βιβλίο Ρύζι & Χώμα (Rice & Dirt, και στα αγγλικά). Έτσι η μέρα μας έκλεισε πολύ ευχάριστα.

Οι απίθανοι τύποι με τη βέσπα τους:


Που νομίζω μένανε εδώ:


Πριν δυο μέρες είδαμε εδώ στο Καλαφάτε στο δρόμο 5-6 γυναίκες από ένα γκρουπ από ελληνικό ταξιδιωτικό γραφείο. Δεν είπαμε και πολλά, ήταν όμως όλες πάνω από τα 65 και όλο το γκρουπ είχε 17 άτομα, όπως μας είπαν. Ίσως οι άλλοι να ήταν πιο νέοι. Για άλλη μία φορά διαπιστώνουμε ότι με τα πρακτορεία ταξιδεύουν οι σχετικώς μεγάλες ηλικίες. Βέβαια αυτοί οι άνθρωποι είναι που έχουν και τα χρήματα και είναι και εκείνοι που δεν αντέχουν τις περιπέτειες.

 

Attachments

Last edited:

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Ειλικρινά σας θαύμασα. ....ταξίδι ζωής αλλά δεν ξέρω αν θα το τολμούσα χωρίς τουριστικό γραφείο. Θα πρέπει να ησασταν πολύ ταιριαστή παρέα, μπράβο σας.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
οπα οπα οπα μεγάλε --- πήγες σε προορισμό-όνειρο κ θα την βγάλεις με ένα ξερο pdf ??? :eek::oops:
ευελπιστώ να μας τα πείς ολα εεε ? ;)
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.765
Likes
14.583
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σαν παρέα σίγουρα ταιριάζουμε εμείς οι τέσσερις που πήγαμε. Αν όμως το θέλουν όλοι, τότε μπορούν να το κάνουν. Θέλει κάποια εμπειρία στην οργάνωση του ταξιδιού. Ξεκινάς με κάτι ποιο εύκολο (Ευρώπη ας πούμε και συνεχίζεις με Καναδά ή USA) και συνεχίζεις. Δεν υπάρχουν κίνδυνοι εκεί που πήγαμε.

οπα οπα οπα μεγάλε --- πήγες σε προορισμό-όνειρο κ θα την βγάλεις με ένα ξερο pdf ??? :eek::oops:
ευελπιστώ να μας τα πείς ολα εεε ? ;)
Πες μου τι θες να μάθεις και θα τόχεις.
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.730
Likes
14.976
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Πες μου τι θες να μάθεις και θα τόχεις.
τα πάντα όλα με κάθε λεπτομέρεια ( λυπήσου και εμάς τους γέροντες που δεν πρόκειται να δούμε αυτά τα μέρη ).
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.765
Likes
14.583
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Στο Σαο κατεβαινεις η οχι?
Τι είναι το Σάο;

τα πάντα όλα με κάθε λεπτομέρεια ( λυπήσου και εμάς τους γέροντες που δεν πρόκειται να δούμε αυτά τα μέρη ).
Καλά, πόσων ετών είσαι; Εγώ είμαι 57. Όλα μπορείς να τα κάνεις. Μόνο στο οικονομικό μπορεί να κολώσεις. Στο πρόγραμμα που έχω επισυνάψει φαίνονται οι λεπτομέρειες του ταξιδιού. Φωτογραφίες έχω ανεβάσει ήδη μερικές στο άλμπουμ Νησί του Πάσχα και σιγά σιγά θα βάλω και από την Παταγονία.
 
Last edited by a moderator:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.765
Likes
14.583
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
οπα οπα οπα μεγάλε --- πήγες σε προορισμό-όνειρο κ θα την βγάλεις με ένα ξερο pdf ??? :eek::oops:
ευελπιστώ να μας τα πείς ολα εεε ? ;)
Φωτογραφίες από το ταξίδι έχω προσθέσει στα άλμπουμ με τίτλους: 1)Νησί του Πάσχα, 2)Ushuaia - Tierra del Fuego, 3)Punta Arenas, 4)Puerto Natales - Torres del Paine, 5)El Calafate 6)San Carlos de Bariloche.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Πες μου τι θες να μάθεις και θα τόχεις.
:) Δεν ειναι οτι θα παω και φέτος , απλά έτσι λιγο να μας πείς εντυπώσεις, τι είδατε , τι σας άρεσε κ τι οχι, που μεινατε ισως -- λιγο σαλτσα περα απτο πρόγραμμα που σε πολλούς ίσως να μην λεει και κατι ..
Έτσι απο μια παράγραφο για κάθε μέρος που επισκεφθήκατε ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.030
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom