Αργεντινή Χιλή Νησί του Πάσχα και Παταγονία 2015 - 2016

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.765
Likes
14.581
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός

Είναι Πέμπτη πρωί, στις 24 Δεκεμβρίου.

Φτάσαμε ξανά στο Σαντιάγο από το Νησί του Πάσχα και αναμένουμε την πτήση μας στις 8:00 το πρωί για το Μπουένος Άιρες. Χθες, όχι και τόσο πολλές ώρες πριν πάντως, φτάσαμε εδώ στο αεροδρόμιο και παραλάβαμε τις αποσκευές μας κατά τις 2:00. Αποφασίσαμε να μην πάμε τελικά στο ξενοδοχείο. Βρήκαμε κάτι μικρούς καναπέδες ενός κλειστού φαγάδικου στις αναχωρήσεις και την πέσαμε για ύπνο. Μπορώ να πω ότι ήταν η καλύτερη περίπτωση. Μέχρι τις 5:30 κοιμόμασταν με μικρές διακοπές φυσικά. Στο ξενοδοχείο θα ήταν χειρότερα.

Κάναμε το check-in πρώτοι-πρώτοι και τώρα σαν κύριοι περιμένουμε την αναχώρηση. Η ουσία είναι ότι μέχρι τώρα δεν έχει υπάρξει κανένα ανυπέρβλητο πρόβλημα. Το χειρότερο από όλα είναι ότι χάλασε η φωτογραφική μου μηχανή. Θα το δούμε όταν φτάσουμε στο ξενοδοχείο στην Ουσουάγια.

Και τώρα βρισκόμαστε ξανά στο Μπουένος Άιρες. Η ώρα είναι τρεις το μεσημέρι. Φτάσαμε στο Διεθνές αεροδρόμιο της πόλης στις 9:30 το πρωί. Πήραμε ταξί αμέσως για το αεροδρόμιο πτήσεων εσωτερικού από το οποίο ήταν η επόμενή μας πτήση. Κάναμε λίγο παζάρι για το ταξί, γιατί τα κοράκια που σε περιμένουν μόλις βγεις από τις αφίξεις θέλανε 50 ευρώ και βρήκαμε κάποιον με 30. Μία χαρά.

Ο τεράστιος Ρίο ντε λα Πλάτα:




Απλά εδώ που ήρθαμε δεν έχει και πολλά να κάνεις. Λέγαμε να αφήνουμε τα πράγματα κάπου και να πηγαίναμε στο κέντρο της πόλης, όμως είχε μία δυσκολία το όλο εγχείρημα. Η ώρα που φτάσαμε μέσα στο κτίριο ήταν 11:30 και η πτήση ήταν στις 16:00. Αποφασίσαμε να μείνουμε εδώ. Όμως πήγαμε απέναντι στην όχθη του Ρίο ντε λα Πλάτα και κάτσαμε σε μία καντίνα όπου φάγαμε φθηνά σάντουιτς και έτσι πέρασε η ώρα. Τώρα περιμένουμε για την επιβίβαση.



Η ώρα τώρα είναι σχεδόν έξι και πετάμε για την Παταγονία, και μάλιστα για το πιο νότιο μέρος του ταξιδιού μας: τη θρυλική Ουσουάγια. 3,5 ώρες ταξιδιού ως εκεί. Μετά τη διαμονή μας εκεί θα αρχίσουμε να ανεβαίνουμε τις επόμενες μέρες. Αυτή είναι η έβδομη κατά σειρά πτήση σε επτά μέρες. Μένουν άλλες τέσσερις για τις υπόλοιπες 17, και από αυτές οι τρεις θα είναι τις τελευταίες τρεις μέρες. Θα μείνουμε δηλαδή με μία πτήση για δύο εβδομάδες. Να ησυχάσουμε και λίγο. Βέβαια οι μετακινήσεις δεν θα μας λείψουν, αλλά θα είναι οδικώς.

Είναι πλέον Παρασκευή και Χριστούγεννα πρωί στην Ουσουάγια.

Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα από το τέρμα του κόσμου. Καλοκαίρι έχουν εδώ και η θερμοκρασία είναι 5 βαθμοί Κελσίου. Μαθαίνω τώρα ότι στην Τρίπολη οι άλλοι συγγενείς έχουν λιακάδα μέσα στο καταχείμωνο.

Η πρώτη μου φωτογραφία από την Ουσουάγια:


Χθες το απόγευμα που φτάσαμε στην Ουσουάγια, ήρθαμε από το αεροδρόμιο με ταξί στο ξενοδοχείο μας. Τα δωμάτια, αν και το ξενοδοχείο είναι πολύ ακριβό (94 ευρώ η βραδιά) είναι σχετικά μικρά και καταχωνιασμένα σε ένα ακάλυπτο χώρο στο ισόγειο. Πάντως μέσα έχουν ζέστη και είμαστε τακτοποιημένοι. Το βραδάκι (βέβαια είχε αρκετό φως ακόμα) κάναμε μία βόλτα στην πόλη, αλλά όχι και μεγάλη γιατί έκανε αρκετό κρύο. Βρήκαμε ευτυχώς ένα πρακτορείο ανοιχτό και κλείσαμε μία εκδρομή με πλοίο για σήμερα το απόγευμα στο κανάλι Beagle για να δούμε και το κανάλι αλλά και μία αποικία πιγκουίνων. Η μικρή κρουαζιέρα θα κρατήσει 4-5 ώρες και ελπίζω να μην κάνει πολύ κρύο. Έτσι αύριο το πρωινό μέχρι το απόγευμα θα το έχουμε ελεύθερο.





Μμμμ!!!




Τουλάχιστον από το εστιατόριο του ξενοδοχείου είχαμε καλή θέα:
















Αυτή η φωτογραφία δε θα μπορούσε να λείπει από δω:


Άλλη μία μέρα πέρασε και είναι πρωί του Σαββάτου, 26η Δεκεμβρίου.

Πέρασε η χθεσινή πρώτη μέρα στην περίφημη Ουσουάγια των 70 χιλιάδων κατοίκων. Είναι μεγάλη αλλά όμορφη δεν θα το έλεγα. Ούτε και άσχημη. Έχει έναν κεντρικό εμπορικό δρόμο που ονομάζεται Σαν Μαρτίν και έχει ενδιαφέρον, με ορισμένα όμορφα κτίρια. Η υπόλοιπη πόλη θυμίζει ως προς τις κατοικίες Ισλανδία αλλά στο πιο φτωχικό. Η παραλία και το λιμάνι τίποτα ιδιαίτερο δεν έχουν. Τα γύρω βουνά είναι όμορφα αλλά η συννεφιά δεν αφήνει να δούμε και πολλά πράγματα από αυτά. Η θερμοκρασία είναι τέσσερις έως οκτώ βαθμούς Κελσίου: πολύ κρύο δηλαδή για καλοκαίρι μάλιστα.





Χθες το πρωί μετά το πρωινό εδώ στο ξενοδοχείο, βγήκαμε για μία μεγάλη βόλτα και φωτογραφίες. Ήταν ημέρα Χριστουγέννων και μόνο λίγα καταστήματα ήταν ανοιχτά. Από ένα από αυτά τα ανοιχτά καταστήματα αγοράσαμε μερικά μικρά σουβενίρ διότι ήταν πανάκριβα. Το μεσημέρι ξεκουραστήκαμε και στις 4:30 ξεκινήσαμε με ένα καταμαράν τη βόλτα των 4,5 ωρών στο Canal Beagle. Στην βόλτα αυτή είδαμε θαλάσσιους λέοντες, πιγκουίνους και έναν όμορφο φάρο. Ήταν όμορφα αλλά τα 75 ευρώ που δώσαμε νομίζω ότι ήταν πολλά. Εκ των υστέρων κατάλαβα ότι αν θες να δεις πρέπει να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη. Έκανε πολύ κρύο και είχε και λίγη βροχή πότε-πότε, αλλά βγάλαμε αρκετές φωτογραφίες. Τουλάχιστον μέσα στο πλοίο ήταν άνετα όμως δεν προσέφεραν ούτε καφέ.















Προσέξτε τα χρώματα των δύο πιγκουίνων στη μέση της φωτογραφίας δεξιά:














Μόλις επιστρέψαμε στην Ουσουάγια είπαμε να γιορτάζουμε τα Χριστούγεννα με κρεατικά. Γι αυτό πήγαμε σε μία ταβέρνα όπου με 290 pesos φάγαμε όσο θέλαμε. Τα χρήματα αυτά αντιστοιχούν σε περίπου 21 ευρώ. Πεινούσαμε πολύ και ευτυχώς μέσα σε αυτή την τιμή είχε όσο φαγητό ήθελες, αλλά το κρασί το πληρώσαμε, αν και όχι πολύ ακριβά.

Να σημειώσω εδώ ότι η Ουσουάγια δεν είναι και τόσο πολύ κοντά στο Νότιο Πόλο. Βρίσκεται σε γεωγραφικό πλάτος 55 μοίρες. Για σύγκριση, το Ρέικιαβικ είναι στις 64 μοίρες. Το Εδιμβούργο είναι στο ίδιο περίπου ύψος, αλλά στο Βορρά.
 

Attachments

Last edited:

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Ειλικρινά σας θαύμασα. ....ταξίδι ζωής αλλά δεν ξέρω αν θα το τολμούσα χωρίς τουριστικό γραφείο. Θα πρέπει να ησασταν πολύ ταιριαστή παρέα, μπράβο σας.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
οπα οπα οπα μεγάλε --- πήγες σε προορισμό-όνειρο κ θα την βγάλεις με ένα ξερο pdf ??? :eek::oops:
ευελπιστώ να μας τα πείς ολα εεε ? ;)
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.765
Likes
14.581
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σαν παρέα σίγουρα ταιριάζουμε εμείς οι τέσσερις που πήγαμε. Αν όμως το θέλουν όλοι, τότε μπορούν να το κάνουν. Θέλει κάποια εμπειρία στην οργάνωση του ταξιδιού. Ξεκινάς με κάτι ποιο εύκολο (Ευρώπη ας πούμε και συνεχίζεις με Καναδά ή USA) και συνεχίζεις. Δεν υπάρχουν κίνδυνοι εκεί που πήγαμε.

οπα οπα οπα μεγάλε --- πήγες σε προορισμό-όνειρο κ θα την βγάλεις με ένα ξερο pdf ??? :eek::oops:
ευελπιστώ να μας τα πείς ολα εεε ? ;)
Πες μου τι θες να μάθεις και θα τόχεις.
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.948
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Πες μου τι θες να μάθεις και θα τόχεις.
τα πάντα όλα με κάθε λεπτομέρεια ( λυπήσου και εμάς τους γέροντες που δεν πρόκειται να δούμε αυτά τα μέρη ).
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.765
Likes
14.581
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Στο Σαο κατεβαινεις η οχι?
Τι είναι το Σάο;

τα πάντα όλα με κάθε λεπτομέρεια ( λυπήσου και εμάς τους γέροντες που δεν πρόκειται να δούμε αυτά τα μέρη ).
Καλά, πόσων ετών είσαι; Εγώ είμαι 57. Όλα μπορείς να τα κάνεις. Μόνο στο οικονομικό μπορεί να κολώσεις. Στο πρόγραμμα που έχω επισυνάψει φαίνονται οι λεπτομέρειες του ταξιδιού. Φωτογραφίες έχω ανεβάσει ήδη μερικές στο άλμπουμ Νησί του Πάσχα και σιγά σιγά θα βάλω και από την Παταγονία.
 
Last edited by a moderator:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.765
Likes
14.581
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
οπα οπα οπα μεγάλε --- πήγες σε προορισμό-όνειρο κ θα την βγάλεις με ένα ξερο pdf ??? :eek::oops:
ευελπιστώ να μας τα πείς ολα εεε ? ;)
Φωτογραφίες από το ταξίδι έχω προσθέσει στα άλμπουμ με τίτλους: 1)Νησί του Πάσχα, 2)Ushuaia - Tierra del Fuego, 3)Punta Arenas, 4)Puerto Natales - Torres del Paine, 5)El Calafate 6)San Carlos de Bariloche.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Πες μου τι θες να μάθεις και θα τόχεις.
:) Δεν ειναι οτι θα παω και φέτος , απλά έτσι λιγο να μας πείς εντυπώσεις, τι είδατε , τι σας άρεσε κ τι οχι, που μεινατε ισως -- λιγο σαλτσα περα απτο πρόγραμμα που σε πολλούς ίσως να μην λεει και κατι ..
Έτσι απο μια παράγραφο για κάθε μέρος που επισκεφθήκατε ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.005
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom