Μπελίζ Πάμε Μπελίζ!!!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

Οι ντοπιοι όταν μας εβλεπαν μας χαιρετουσαν και μας προσκαλουσαν το επομενο Σαββατοκυριακο (που εμεις θα φευγαμε για Ελλαδα) να παρεβρεθουμε στο ‘Lobster festival”. Για εξι μηνες κανενας δεν ψαρευει , πουλαει, μαγειρευει αστακους και τωρα αρχιζε η περιοδος ψαρεματος αστακου και θελουν να ευχαριστησουν προκαταβολικα τη θαλασσα για την πλουσια περιοδο ψαρεματος που πιστευουν οτι θα εχουν. Το γιορταζουν λοιπον με ντοπιους χορους , με διασημα συγκροτηματα απ’ολη τη χωρα , διαγωνισμους ψαρεματος , αγωνεs ταχυτηταs ψαροβαρκαs και καλυτερου τροπου μαγειρεματος αστακου. Αστακος τηγανιτος , ψητος , πιτα , πουρες , σε καλαμακι , αστακος πιτόγυρο , οτι φανταζεστε. Φαγητο , μουσικη , χορος , διαγωνισμοι και παιχνιδια τζαμπα και σε απεριοριστες δοσεις ...κι εμεις φευγαμε!

Την αλλη μερα μειναμε στην Πλασενσια και βολταραμε στο ‘sidewalk’ αναμεσα στα κιτρινα, ροζ , φυστικι ,υπερυψωμενα σπιτια με τους ντοπιους να καθονται απο κατω μαζι με τη μπουγαδα για δροσια και τα παιδια να παιζουν βολει ξυπολητα στην αμμο.
Αργα το απογευμα κανουν την εμφανιση τους τρικυκλα με τους ντοπιους να πουλανε ζεστα , γεμιστα με ψαρι ‘‘panades”, με ρυζι και φασολια και κρυες μπιρες Μπελικιν.
-“Dis da fi wi chikin”, μου φωναζει ο κυριουλης με το τρικυκλο..
- Πως είπατε? Ερωτω..
- -“Dis da fi wi chikin” επιμενει ο κυριούλης σε πιο αργη βερσιον, λες και αν του μιλησω ελληνικα αλλα πολυ αργα, θα καταλαβει!
- No problem! Απαντώ, σκεπτομενη οτι αυτο το τσικιν εχει σχεση με κοτοπουλο και οχι με βρισια αλα κριόλ.
- Dis is mi chikin, de way I make dem...how I make it! Προσπαθει να εξηγησει ο κυριος, ενω προσθετει γελωντας οτι δε μιλαω αγγλικα. Ναι καλε μου, τα αγγλικα μου φταινε, του λεω.
Παντως τα κοτόπουλά του ηταν οντως πεντανοστιμα!Πιτσιρικια εκαναν ουρα στα παγωτα χωνακια και τα δροσερα μιλκσεικ σε τροπικες γευσεις.

Μικρες επιχειρησεις ανοιγαν για τους λιγοστους τουριστες και πουλουσαν ξυλινες κατασκευες , καρτποσταλ και σουβενιρ. Το πιο εντυπωσιακο ηταν τα T-shirts με παραστασεις ζωγραφισμενες στο χερι με τροπικα τοπια , ψαρια και φοινικοδεντρα και με σλογκαν οπως : ‘You better Belize it !” , “It’s un-belizeable!”.
Ο χωματοδρομοs δεξια οδηγουσε στην περιοχη 'Sunset pointe ' και στο ομωνυμο μπαρακι που βρισκεται στο νησακι απεναντι.Διασχισαμε το ξυλινο γεφυρακι και καθισαμε στο μπαρ.Η ξανθια κοπελα που ηρθε για παραγγελια
δεν ηταν σιγουρα απο το Μπελιζ. Ηταν Αγγλιδα ,ειχε ανοιξει αυτο το μπαρακι και εμενε μονιμα εδω.Τηs ειπα οτι τη ζηλευα και μου ειπε οτι και ο παραδεισοs εχει προβληματα , σιγουρα ομωs ηταν πολυ καλυτερα εδω απ'οτι στην Αγγλια.

Χαιρομαι που ειδα την Πλασενσια οπως ειναι τωρα , αφου πριν 20 χρονια εδω ερχοταν κανεις μονο με βαρκα , πριν 4-5 χρονια φιαχτηκε ο χωματοδρομος και σε λιγα χρονια ισως να μην αναγνωριζεται αφου ειναι απο τα λιγα μερη του Μπελιζ που μπορει κανεις να περπατα για ωρα στην αμμουδια χωρις καμια διακοπη και ηδη μεγαλες αλυσιδες ξενοδοχειων εχουν εκδηλωσει ενδιαφερον. Ισως το μονο που μπορει να αποθαρυνει την ανοικοδομηση να ειναι οι τυφωνες που συχνα απειλουν την περιοχη.
Προς το παρον το μονο που υπαρχει στα 11 χλμ ως το Σαιν-μπαιτ ειναι φοινικες και τροπικα φυτα και ευκολα παιρνεις το ποδηλατακι σου και οδηγεις προς αναζητηση του επιγειου παραδεισου , τη δικη σου παραλια .

Αν επρεπε να πω κατι αρνητικο για το μερος , θα ηταν οι τιμες των ημερησιων εκδρομων στα γυρω νησακια.Τα γραφεια ζητουσαν 100 $ το ατομο για ενα snorkeling-trip με φαγητο , αλλα 300 $ για τουs τρειs μαs ηταν πολλα. Πλησιασα καποιους βαρκαρηδες για να ριξω την τιμη , αλλα οι Αμερικανοι που μενουν στα ακριβα ξενοδοχεια τους εχουν κακομαθει φαινεται .
Μια οικονομικη εκδρομη ηταν στο Monkey-river οπου πας με βαρκα αναμεσα στη μανγκροβια βλαστηση και παρατηρεις τα τροπικα πουλια , τους πιθηκους , τα ιγκουανα και τους θαλασσιους ελεφαντες .Στο γυρισμο βουτας στα καθαρα νερα του ποταμου και κολυμπας μαζι με ντροπαλους και ακακους ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΥΣ :shock:!! Αναρωτηθηκα αν κανει κανειs αυτη την εκδρομη και αν ναι , αν τολμα να κολυμπησει με τα συμπαθεστατα ερπετα. Οι τουριστεs κανουν σαν τρελλοι , μου ειπαν! Ανατριχιασα , ευχαριστησα για τις πληροφοριες κι εφυγα.

Αποφασισαμε να φυγουμε και αντι να παμε ημερησια εκδρομη σε ενα νησι, να παμε και να μεινουμε σε ενα για 2-3 μερες.Τα φερυ απ'το Μπελιz- Σιτι ειναι πολυ φθηνοτερα. Συμφωνησαμε ολοι οτι θα ηταν πολυ καλυτερα!!
 

Attachments

Last edited:

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Εκπληκτική ιστορία. Γίνεται συνεχώς και πιο ενδιαφέρουσα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Συμφωνώ. Ότι καλύτερο έχουμε διαβάσει μέχρι στιγμής στο site. :)
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Αυτό το σημείο με τα σκαθάρια μου θυμισε το video με τα κοκκινα καβουρια στο νησι των Χριστουγεννων!!! Τι παραλληλισμος!

Καταπληκτικες ιστοριες, μηπως τελικα να τις κανουμε βιβλιαρακι, οπως τα παραμυθια, και να τις πουλαμε? Για μικρους και μεγαλους. Θα βγαλουμε κανενα εξοδο απο το επομενο ταξιδι μας Mrs go2dbeach!!!

Παντως νομιζω οτι ο Jr go2dbeach πρεπει να εχει αναπτυξει τρομερη φαντασια μετα απο ολες αυτες τις εμπειριες!

Φιλακια πολλα απο Κυπρο
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κι εγω σκεφτομουν να το συντομεψω λιγο γιατι γραφω πολλα.Μονο τι Νο βατραχοπεδιλα φοραω δεν σαs ειπα :haha:.Θα το κανω παρακατω που θα βουτηξω στον υφαλο :haha:.

Αυτο με τα καβουρια φαινεται πολυ χειροτερο.Απλα τα σκαθαρια πεφταν απο ψηλα και σου ερχοταν και στο κεφαλι.Οι ντοπιοι δεν εδιναν σημασια αλλα εμειs ειχαμε παθει πλακα.
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!
Αυτό το τελευταίο ήταν όλα τα λεφτά...!
από 20 μέτρα καρφί κάτω?μα τι είσαι?ninja?:shock:
ωραία τα λες....χαχαχαχαχαχαχα!
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Τελικά δεν αρκεί το βιβλίο. Θα το γυρίσουμε ταινία.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παντωs εγω την καταβαση δεν την ξανακανω!:shock:
Βρειτε κασκαντερ κυριε σκηνοθετα :D.
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
Μα εγώ τι κάνω εδώ?
Μπρίκια κολλάω...?:bleh:
Αν και θα ήθελα έναν ρόλο σαν του πιθήκου ...(είμαι ατακτούλης τι να κάνω...:oops:)
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Τελικά δεν αρκεί το βιβλίο. Θα το γυρίσουμε ταινία.
Το σενάριο υπάρχει, ο σκηνοθέτης όπου να ναι απολύεται από το στρατό, κασκαντέρ βρήκαμε, βάζω υποψηφιότητα για κομπάρσος!!!

Γιουπι!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom