Μπελίζ Πάμε Μπελίζ!!!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

Τα 42 χλμ ασχημου χωματοδρομου με προετοιμασαν καλα για το τι θα συναντουσα στο τελοs του.Απο τα λιγα ταξιδια μου εχω μαθει οτι τα καλυτερα μερη ειναι αυτα που ειναι δυσκολο να παs η αυτα που βρισκονται στο τερμα ατελειωτων χωματοδρομων που λιγοι ακολουθουν.

Οι λιγοστοι τουριστεs φτανουν εδω με 19-θεσια αεροπλανακια απο το Μπελιζ Σιτι και απολαμβανουν μια καταπληκτικη θεα απο ψηλα.Χανουν ομωs τον γοητευτικα ανωμαλο χωματοδρομο , τιs τεραστιεs τρυπεs που απειλουν να καταπιουν ολοκληρο το αυτοκινητο και τιs λιμνεs απο βροχονερα που πρεπει να διασχισειs κανονταs το αυτοκινητο αμφιβιο.
Και φυσικα αν ακουσειs μουσικη που παιζει στο διαπασων να σε πλησιαζει , σταματαs , ανεβαζειs τα παραθυρα και περιμενειs.Καποιο chicken bus θα σε προσπερασει σαν τρελλο οδηγωνταs στο οριο,αφηνονταs σε σε ενα πυκνο συννεφο σκονηs. Το μερος μαλλον ζει ξεχασμενο από τις πολλες βροχες αφου η βλαστηση στα ορια του δρομου πνιγεται στο κοκκινοχωμα.

Λενε οτι το ονομα Placencia προηλθε αποι τη λεξη pleasant η peaceful η patient-ia. Δεν εχει σημασια γιατι η Placencia ειναι και ευχαριστη και ειρηνικη και σιγουρα θελει υπομονη απο τουs ντοπιουs που ζουν εδω απομονωμενοι και απο τουs επισκεπτεs που υπομενουν το περιφημο : don't hurry it's Belizean time !

H Placencia ειναι μια λωριδα γηs που εισχωρει στη θαλασσα για πολλα χιλιομετρα και σαν το Κανκουν εχει μια λιμνοθαλασσα - υδροβιοτοπο για πολλα ζωα -απο τη μια πλευρα και ατελειωτη παραλια απο την αλλη.
Καπου στα μισα τηs χερσονησου υπαρχει η κοινοτητα Σαιν Μπαιτ ενα μικρο ψαροχωρι που ζουν αποκλειστικα ανθρωποι τηs φυληs Garifuna απογονοι των σκλαβων Αφρικανων οι οποιοι αρνουνται πεισματικα να ανεβασουν τουs ρυθμουs τηs ζωηs τουs.
Το χωριο είναι πολύ φτωχικο όπως μαρτυρουσαν τα σαραβαλιασμενα σπιτια τους, αλλα πλουσιο σε κουλτουρα και μουσικη, με τα ντραμς να παιζουν πρωταρχικο ρολο. Τα παντα είναι χειροποιητα και εξασκουνται καθημερινα σε νεες τεχνικες. Πολλες φορες συναντας γκρουπακια που παιζουν σε εστιατορια ή πανω στην παραλια για τουριστες ή και για το κέφι τους...Από πολύ μικρα τα παιδια μαθαινουν την τεχνη των ντραμς και ηταν συνηθης εικονα να τα βλεπεις να εξασκουνται σε αυτά.

Πηραμε ενα ντοπιο νεαρο που μαs εκανε ωτο στοπ και παρακαλεσε να τον αφησουμε στο Σαιν Μπαιτ μιαs και το λεωφορειο αργουσε και μαs ξεπληρωσε με ωραιεs ιστοριεs για την περιοχη.Τα σπιτια δεν τα υψωνουν πανω σε πασαλουs μονο για τιs πλημμυρεs αλλα και για προστασια απιο τουs τερμιτεs που δεν αφηνουν τιποτα ορθιο, μαs ειπε.Κι οτι μεινει απ'τουs τερμιτεs το αποτελειωνει καποιοs τυφωναs..
To Rum point που εβλεπα στο χαρτη μου , ειναι μια περιοχη-κρυψωνα των ντοπιων ανδρων που ερχοταν παλια εδω να πιουν ρουμι και να καπνισουν κρυφα απο τιs γυναικεs τουs και τιs απαγορευσειs τηs θρησκειαs τουs.
Λενε οτι και σημερα ακομα αν σκαψειs στην παραλια μπορει να βρειs μισοαδεια μπουκαλια ρουμι και κουτεs με παλια τσιγαρα.Ο νεαροs μαs προτεινε να παμε ενα βραδυ για μεξικανικο φαγητο στο 'Habaneros' μαλλον επηρεασμενοs απο τιs μεξικανικεs πινακιδεs του αυτοκινητου μαs...Μαs επεισε αμεσωs...
 

Attachments

Last edited:

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Εκπληκτική ιστορία. Γίνεται συνεχώς και πιο ενδιαφέρουσα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Συμφωνώ. Ότι καλύτερο έχουμε διαβάσει μέχρι στιγμής στο site. :)
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Αυτό το σημείο με τα σκαθάρια μου θυμισε το video με τα κοκκινα καβουρια στο νησι των Χριστουγεννων!!! Τι παραλληλισμος!

Καταπληκτικες ιστοριες, μηπως τελικα να τις κανουμε βιβλιαρακι, οπως τα παραμυθια, και να τις πουλαμε? Για μικρους και μεγαλους. Θα βγαλουμε κανενα εξοδο απο το επομενο ταξιδι μας Mrs go2dbeach!!!

Παντως νομιζω οτι ο Jr go2dbeach πρεπει να εχει αναπτυξει τρομερη φαντασια μετα απο ολες αυτες τις εμπειριες!

Φιλακια πολλα απο Κυπρο
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κι εγω σκεφτομουν να το συντομεψω λιγο γιατι γραφω πολλα.Μονο τι Νο βατραχοπεδιλα φοραω δεν σαs ειπα :haha:.Θα το κανω παρακατω που θα βουτηξω στον υφαλο :haha:.

Αυτο με τα καβουρια φαινεται πολυ χειροτερο.Απλα τα σκαθαρια πεφταν απο ψηλα και σου ερχοταν και στο κεφαλι.Οι ντοπιοι δεν εδιναν σημασια αλλα εμειs ειχαμε παθει πλακα.
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!
Αυτό το τελευταίο ήταν όλα τα λεφτά...!
από 20 μέτρα καρφί κάτω?μα τι είσαι?ninja?:shock:
ωραία τα λες....χαχαχαχαχαχαχα!
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Τελικά δεν αρκεί το βιβλίο. Θα το γυρίσουμε ταινία.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παντωs εγω την καταβαση δεν την ξανακανω!:shock:
Βρειτε κασκαντερ κυριε σκηνοθετα :D.
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
Μα εγώ τι κάνω εδώ?
Μπρίκια κολλάω...?:bleh:
Αν και θα ήθελα έναν ρόλο σαν του πιθήκου ...(είμαι ατακτούλης τι να κάνω...:oops:)
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Τελικά δεν αρκεί το βιβλίο. Θα το γυρίσουμε ταινία.
Το σενάριο υπάρχει, ο σκηνοθέτης όπου να ναι απολύεται από το στρατό, κασκαντέρ βρήκαμε, βάζω υποψηφιότητα για κομπάρσος!!!

Γιουπι!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom