Μπελίζ Πάμε Μπελίζ!!!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

Το απαρχαιωμενο κασετοφωνο επαιζε ρυθμικα τραγουδια ρεγκετον και ο ραστα που ηταν μια πιο παχουλη εκδοση του Κριστιάν Καρεμπέ ανεβοκατεβαζε το volume του κασετοφωνου ενω σιγονταριζε τον τραγουδιστη σε ρεγγε ρυθμο ‘Di style weh yuh give me smooth, nuh lotion, It mek di waves dem a rise up inna mi ocean’ , ενω μανουβραριζε τη βαρκα αναμεσα σε λαβυρινθους απο κορυφες κοραλιων που μολις εξηχαν απο το νερο..Σε καποιες απο αυτες ειχαν φυτρωσει φοινικοδεντρα δημιουργωντας αμμουδερα εξωτικα ερημονησια που η μονη διαφορα τους απο τα νησια του Ινδικου ηταν οτι περιστοιχιζονταν απο ζωντανα θαλασσια φυτα , κοραλια και μανγκροβιες ριζες που επαιζαν ζωτικο ρολο στο οικοσυστημα. Γιʼαυτο αποτελουν μερος προστατευομενης περιοχης και δε θα γινουν ποτε νησια-ξενοδοχεια σαν τις Μαλδιβες. Μια βαρκουλα και ενα κιοσκι τα μονα τους αξεσουαρ..

Πανω απο 200 Cayes - Κις όπως προφερονται ειναι σπαρμενα στα δυτικα του μεγαλύτερου κοραλλιογενους υφαλου του δυτικου ημισφαιρίου, εδω που τα νερα έχουν 4 - 5 μέτρα βαθος. Περασαμε διπλα απο καλυβες στερεωμενες σε πασσαλους πανω στα ρηχα νερα , απ’οπου οι ντοπιοι παρακολουθουν τις παγιδες για αστακους την περιοδο ψαρεματος οπως μας ενημερωσε ο ρασταμαν. Κατευθυνθηκαμε προς το Θαλάσσιο Πάρκο Hol Chan που στη γλωσσα των μαγια σημαινει «μικρο καναλι». Ειναι δημοφιλες σημειο και αρκετα ταχυπλοα φερνουν εδω δυτες και σνορκελερς, ενω οι λιγοτερο τολμηροι ή οσοι φοβουνται τους καρχαριες ερχονται εδω μεσα σε βαρκες με γυαλινο πατο και παρακολουθουν τα υποβρυχια τεκταινομενα σε στεγνη βερσιον και με ασφαλεια. Τα νερα ηταν απιστευτα σμαραγδι και τοσο διαυγη που διεκρινα πανω απο τη βαρκα τους σχηματισμους των κοραλλιων και δεν εβλεπα την ωρα να βουτηξω να εξερευνησω τα θαλασσια περιβολια απο κοντα. Δεν ειναι δυνατο να βρεθω σε αυτο τον παραδεισο και να ακολουθησω τη στεγνη βερσιον!

Πρωτη σταση ηταν στο Coral Gardens , μια περιοχη γεματη κοραλενιους κηπους , και πανεμορφα πολυχρωμα ψαρια που ειχαν για σπιτι τους μια ονειρεμενη συνοικια. Υπηρχαν απεραντες εκτασεις με πρασινα κοραλια σαν τεραστια λαχανα να φιαχνουν απεραντους λαχανοκηπους , αλλου τεραστια κουκουναρια του βυθου η εκτασεις με καφετι σχηματισμους σαν κερατα ελαφιου.Και εκτος απο ολα αυτα και ενας καρχαριας περιπου 1 μετρο που μολις αντικρυσα επαθα σοκ :shock: και γυρισα στη βαρκασπαζοντας το παγκοσμιο ρεκορ πεταλουδας.. Ο ραστα μου ειπε οτι αυτο ηταν μωρο! που να εβλεπα τον μπαμπα του! Εξάλλου είναι το είδος nurse , οι καρχαρίες νοσοκομοι που ως γνωστό δεν πειραζουν ανθρωπους αρα δεν επρεπε να φοβηθω... Του ειπα χαριτολογωντας οτι εκεινος δεν επεσε στο νερο..μηπως περιμενε να δει αν θα φανε εμας ? Και πολυ σοβαρα μου ειπε οτι θα επεφτε στην επομενη σταση που θα καναμε στο Shark and Ray Alley οπου θα υπηρχαν πολλοι περισσοτεροι καρχαριες .
Το ηξερα , αλλα αλλο να το ξερεις κι αλλο να βλεπεις καμια τριανταρια θηρια να κυκλωνουν τη βαρκα , με τα κεφαλακια τους εξω απο το νερο , να προσκαλουν τους κακομοιρους τουριστες να πεσουν :D.
Φυσικα δεν επεφτε κανενας . Ετσι επεσε ο κάπτεν ραστα και τους μιλουσε και τους χαιδευε και μας ειπε να πεσουμε στο νερό σιγα σιγα για να μην τρομαξουν και φυγουν (εγω δεν ειχα προβλημα με αυτο) τα ευγενικα ντροπαλα μωρα του!! Οι Αμερικανοι εβαζαν μιση ωρα αντιηλιακο στα παιδια τους καθυστερωντας επιτηδες να συμμετεχουν στην καρχαριο-φρενιτιδα που επικρατουσε στο νερο.

Λυσσαξες με τους καρχαριες! Μας εφερες ως εδω και τωρα δε βουτας? Ρωτησε ο Mr.
Ναι...πως... θα βουτηξω αλλα να βιντεοσκοπησω πρωτα τους καρχαριες...να οριστε ειναι ακινδυνα , ενα απο τα παιδια βουτηξε..Γκλουπ!! ειναι ο junior!!
Αναγκαστηκα να πεσω για να σωσω το παιδι μου! Ο Junior με την αδιαβροχη φωτογραφικη , κυνηγουσε τεραστια σαλαχια και καρχαριες αφοβα! Κι εγω ξαφνικα πρωταγωνιστουσα σε ντοκυμανταιρ του Κουστω! Πολυχρωμα κοραλια να λικνιζονται απαλα στο χαδι των υποθαλασσιων ρευματων , σαλαχια μας πλησιαζαν πιασμενα πτερυγιο-πτερυγιο και ποζαραν με ναζι στο φακο και οι καρχαριες που οταν πεσαμε οντως απομακρυνθηκαν φοβισμενοι στον υφαλο , τωρα επεστρεφαν με φιλικη περιεργεια κανοντας κυκλους γυρω μας .

Κατω απο τη βαρκα ειχαν μαζευτει πανω απο 100 πολυχρωμα ψαρια αναζητωντας σκια και μου εριχναν τσαντισμενες ματιες που τα αναγκασα να κουνηθουν περνωντας απο διπλα τους.Μοναδικη εμπειρια πραγματικα.Σε λιγο δεν θελαμε να βγουμε απʼτο νερο , παρολο που οταν σε κυκλωνουν 2-3 καρχαριες , αισθανεσαι ενα δεος , ενα φοβο , οσο κι αν ξερεις οτι δεν θα σε πειραξουν...Oι καρχαριες το ξερουν? Αναρωτιεσαι..Η ψυχη μας γεμιζε δέος και πρωτογνωρα συναισθηματα, οξυγονο και αλμυρα μαζί! Αλλα η μερα δεν ειχε τελειωσει ακομα...

Εδω αφηνεις τη βαρκα 100 μετρα εκτος υφαλου και σε ενα σημειο που εχει μονο φυκια για να μην ενοχλησει τιποτα τα κοραλλια. Στη συνέχεια πας κολυμπωντας και εξερευνεις ακριβως κατα μηκος του υφαλου αλλα παντα με οδηγο αφου δεν μπορεις να πας ανεξελεγκτα οπου θελεις και να κοπανας με τα βρατραχοπεδιλα σου τα κοραλλια. Εξάλλου ειναι λιγο επικινδυνο μιας και η διαδρομη ειναι μακρινη και αν δεν ξερεις τα θαλασσια ρευματα μπορει ευκολα να βρεθεις πέρα από το άνοιγμα και να πλεεις προς Ονδουρα μερια. Κολυμπησαμε ολοι πισω απο τον ρασταμαν που μας οδηγησε σε ενα θαύμα της φυσης. Ο τυπος κολυμπουσε μπροστα μου με το πλοκαμωτό κεφαλι του σαν μεδουσα να εξεχει απο το νερο και καθε τοσο τον εβλεπα μεσα απο τη μασκα μου να βουταει σε βαθος πανω απο 5 μετρα , εμπαινε σε καποια υποβρυχια σπηλια και εβγαινε απο ενα αλλο σημειο. Η ορατοτητα του νερου ηταν αξιοθαυμαστη!

Ο υφαλος οχι απλα εσφυζε απο ζωη , αλλα ηταν σα μια τεραστια ψαροσουπα σχεδον πηχτη απο ψαρια , αστακους και αγγελοψαρα. Τεράστια κοπαδια απο ασημί , πορτοκαλί και μωβ ψαρια να σχηματίζουν θαλασσιους ανεμοστροβιλους , και αλλα να κινουνται κατα πανω μου με τα τεραστια ματια τους να κοιτουν και να αγγίζουν χωρις φοβο τον επισκεπτη , απλα ισα οπου κουνιοντουσαν βαριεστημενα οταν περνούσες απο διπλα τους. Αστακοι εβγαζαν δειλα κεφαλια και δαγκανες απο σχισμες των βραχων λες και καποιος τους ειχε ενημερωσει οτι οπου ναναι ληγει η περιοδος που μπορουν να κυκλοφορουν ελευθεροι και σε λιγο θα επιτρεπεται το ψαρεμα τους.

Θαλάσσια αγγουρια κάθε μεγεθους σερνουν νωχελικα τα κυλινδρικα κορμια τους μασουλωντας αμμο και ψαρια κλοουν μας κανουν επιδειξη λες και ηρθαμε για φωτογραφιση μοδας στον υφαλο. Ανεμωνες της θαλασσας με δεκαδες ψαρακια Νεμο , και τα περιφημα Brain corals , σαν μεγαλοι εγκεφαλοι που καποιος θαρρεις εβγαλε απο το κεφαλι καποιου τεραστιου πλασματος και τους εριξε εδω..Ηταν το τελειο μερος για να απολαυσει κανεις εκπληκτικα υποβρυχια τοπια και να υποκλιθει στη φαντασια και δημιουργικοτητα της φυσης.
 

Attachments

Last edited:

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Εκπληκτική ιστορία. Γίνεται συνεχώς και πιο ενδιαφέρουσα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Συμφωνώ. Ότι καλύτερο έχουμε διαβάσει μέχρι στιγμής στο site. :)
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Αυτό το σημείο με τα σκαθάρια μου θυμισε το video με τα κοκκινα καβουρια στο νησι των Χριστουγεννων!!! Τι παραλληλισμος!

Καταπληκτικες ιστοριες, μηπως τελικα να τις κανουμε βιβλιαρακι, οπως τα παραμυθια, και να τις πουλαμε? Για μικρους και μεγαλους. Θα βγαλουμε κανενα εξοδο απο το επομενο ταξιδι μας Mrs go2dbeach!!!

Παντως νομιζω οτι ο Jr go2dbeach πρεπει να εχει αναπτυξει τρομερη φαντασια μετα απο ολες αυτες τις εμπειριες!

Φιλακια πολλα απο Κυπρο
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κι εγω σκεφτομουν να το συντομεψω λιγο γιατι γραφω πολλα.Μονο τι Νο βατραχοπεδιλα φοραω δεν σαs ειπα :haha:.Θα το κανω παρακατω που θα βουτηξω στον υφαλο :haha:.

Αυτο με τα καβουρια φαινεται πολυ χειροτερο.Απλα τα σκαθαρια πεφταν απο ψηλα και σου ερχοταν και στο κεφαλι.Οι ντοπιοι δεν εδιναν σημασια αλλα εμειs ειχαμε παθει πλακα.
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!
Αυτό το τελευταίο ήταν όλα τα λεφτά...!
από 20 μέτρα καρφί κάτω?μα τι είσαι?ninja?:shock:
ωραία τα λες....χαχαχαχαχαχαχα!
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Τελικά δεν αρκεί το βιβλίο. Θα το γυρίσουμε ταινία.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παντωs εγω την καταβαση δεν την ξανακανω!:shock:
Βρειτε κασκαντερ κυριε σκηνοθετα :D.
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
Μα εγώ τι κάνω εδώ?
Μπρίκια κολλάω...?:bleh:
Αν και θα ήθελα έναν ρόλο σαν του πιθήκου ...(είμαι ατακτούλης τι να κάνω...:oops:)
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Τελικά δεν αρκεί το βιβλίο. Θα το γυρίσουμε ταινία.
Το σενάριο υπάρχει, ο σκηνοθέτης όπου να ναι απολύεται από το στρατό, κασκαντέρ βρήκαμε, βάζω υποψηφιότητα για κομπάρσος!!!

Γιουπι!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom