Άγιος Δομήνικος Άγιος Δομήνικος - Ιούλιος '11

liveloula

Member
Μηνύματα
60
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Καραϊβική
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Νorth66, δεν μπορώ ωστόσο να μην παρατηρήσω. Την ξεραίλα πανω απο το απέραντο υπεροχο γαλαζιο τη βλέπουμε, ή εστιάζουμε μόνο στο χρώμα των νερών.... Που δεν εχουμε αφήσει τίποτε για τίποτε πράσινο....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Νorth66, δεν μπορώ ωστόσο να μην παρατηρήσω. Την ξεραίλα πανω απο το απέραντο υπεροχο γαλαζιο τη βλέπουμε, ή εστιάζουμε μόνο στο χρώμα των νερών.... Που δεν εχουμε αφήσει τίποτε για τίποτε πράσινο....
Και δεν αναφέρεις τη σκουπιδίλα με τις γόπες, τις πλαστικές σακούλες και άλλα παρελκόμενα της επίσκεψης του νεοέλληνα στη φύση. Άλλωστε, στο Yucatan έχει και κάτι παλιοαρχαία να δεις, κάτι παλιο-πράσινα πάρκα με παπαγάλους, ιαγουάρους, ιγκουάνα (αντί να τα κάψουν και να χτίσουν οι παλιο-Μεξικάνοι). Α και η θάλασσα έχει ψάρια ρε συ, πολύχρωμα, πολυποίκιλα με όμορφα κοράλια. Πού είναι ο ψαράς της Ελαφονήσου να ρίξει το δυναμίτη του άμα λάχει ναούμε. Έχει και Μεξικάνικο χρώμα ρε σεις, αλλά ποιος νοιάζεται, ρετσίνα και μπουζούκι μια ζωή. Πού να τρέχετε τώρα, λάτιν χρώμα βλέπω και στις σαπουνόπερες...

Τα κολλήματα έχουν αρνητική έννοια στην ελληνική γλώσσα για κάποιο λόγο. Και ο λόγος φαίνεται στη παραπάνω παρέμβαση, που έχει καταντήσει πλέον γραφική αφού ποστάρονται τα ίδια και τα γίδια και σε άλλα θέματα του φόρουμ. Όσο λογικό είναι να βάλω φάτσα κάρτα μια φωτογραφία από το Παρνασσό χιονισμένο και να πω "πού πάτε ρεεεε τα έχετε εδώ δίπλα σας, πού τρέχετε στις Ελβετίες, Σουηδίες, Νορβηγίες Ευρωλιγούρηδες" άλλο τόσο λογική είναι και η παραπάνω παράθεση φωτογραφιών από μια υπέροχη (δεν αντιλέγω καθόλου) παραλία της χώρας μας. Αλλά αν το έκανα, θα ήμουν απλά γραφικός.
 

vastsak

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
GTS συμφωνω απολυτα μαζι σου,αλλα βοηθηστε και μενα ρε παιδια λιγο!!!
 

vastsak

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
πιο οικονομικα εισητηρια για που μπορω να βρω?μεξικο η' αγ δομινικο?με ποιον αεροπορικο συνδιασμο?με τον μικρο μαζι μας που ειναι πιο ευκολα απτα δυο για να μετακινουμαστε?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Την ξεραίλα πανω απο το απέραντο υπεροχο γαλαζιο τη βλέπουμε, ή εστιάζουμε μόνο στο χρώμα των νερών.... Που δεν εχουμε αφήσει τίποτε για τίποτε πράσινο....
Για την ξεραίλα φταίει το ξηρό κλίμα της Ανατολικής Ελλάδας που δεν μπορεί να δημιουργήσει συνθήκες τροπικής βλάστησης.


Και δεν αναφέρεις τη σκουπιδίλα με τις γόπες, τις πλαστικές σακούλες και άλλα παρελκόμενα της επίσκεψης του νεοέλληνα στη φύση...
Ο vastsak δε ζήτησε στο post του ούτε αρχαία ούτε πράσινα πάρκα με παπαγάλους ούτε κοράλια... ρώτησε αν έχουμε κάποια ιδέα για να πάει κάπου που να έχει πολύ ωραία θάλασσα τύπου μαλδίβες ή μαυρίκιο και με μικρότερα μεταφορικά έξοδα... από τις φωτογραφίες, πιστεύω ότι η ελαφόνησος πληρεί αυτές τις προυποθέσεις...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
πιο οικονομικα εισητηρια για που μπορω να βρω?μεξικο η' αγ δομινικο?με ποιον αεροπορικο συνδιασμο?με τον μικρο μαζι μας που ειναι πιο ευκολα απτα δυο για να μετακινουμαστε?
Επειδή αυτό το καιρό ψάχνω ακριβώς για αυτούς τους 2 προορισμούς, προς το παρόν έχουν και οι δύο ακριβά εισιτήρια από Αθήνα. Έχε το νου σου για προσφορές στο εγγύς μέλλον.

Όμως, για Μεξικό μπορείς να φύγεις φτηνά από Μαδρίτη. Χθες έβρισκα 594 το Μαδρίτη-Κανκούν. Εμείς έχουμε μίλια για να κάνουμε δωρεάν το Αθήνα-Μαδρίτη και δε μας φοβίζει η ταλαιπωρία. Για εσάς δε ξέρω, αλλά αν θες απευθείας Αθήνα-Μεξικό (Κανκούν) αυτή τη στιγμή παίζουμε πάνω από το χιλιάρικο. Οπότε ή το παίρνεις απόφαση ή περιμένεις για προσφορές.

Στο Μεξικό είδα ότι είναι πολύ πιο οικονομική η ενοικίαση αυτοκινήτου από το Δομήνικο και αν θες να κινηθείς αυτόνομα, είναι μια πολύ καλή λύση. Επίσης, διαβάζοντας την ιστορία της go2dbeach είδα ότι έχει και θεματικά πάρκα για πιτσιρίκια (και όχι μόνο). Το αεροπορικό πέρασμα του Ατλαντικού είναι δυστυχώς ακριβή υπόθεση στη high season...
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Πιο οικονομικά εισητηρια δεν νομιζω να βρεις για Αγιο Δομηνικο και αναρωτιεμαι αν θα βαρεθείτε τοσες μερες εκει. Και ο Ιουλιος δεν ειναι και ο καλυτερος μήνας... Καποιος ανεφερε Καναρια νησια, νομιζω ειναι καλη ιδεα, μπορειτε να κατσετε και δυο-τρεις μερες Μαδριτη αν σας ενδιαφέρει. Βεβαια ειναι και το Μεξικο καλή ιδεα..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Για το Δομήνικο δε ξέρω αν θα βαρεθούν ή όχι (εξαρτάται από τα γούστα του καθενός), αλλά και μόνο η απόπειρα σύγκρισης με τα Κανάρια αποτελεί ύβρη. το αίσχος του αίσχους, ω αίσχος!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
μα δεν εκανε κανεις συγκριση της Καραιβικης με τα Κανάρια, και εμενα προσωπικα θα μου αρεσε περισσοτερο να παω Καραιβική. ιδεες κατεβαζουμε εξάλλου οπως ειπες γουστα ειναι αυτα. Αλλα η αληθεια ειναι ότι ο Ιουλιος δεν ειναι και ο καλυτερος μήνας να την επισκεφτεις και τη στιγμη που το κοστος ειναι μεγαλο γιατι όχι τα Κανάρια? Αρκετα πιο οικονομικος προορισμος και πιο ευκολο ταξιδι για οικογενεια με διχρονο παιδι. τωρα για το ποσο καλη ειναι η θάλασσα αυτο δεν μπορω να το ξερω ισως μπορουν να βοηθησουν φιλοι που εχουν παει.
 

vastsak

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
σιγουρα ειναι πιο οικονομικος προορισμος,αλλα απο φιλο μας που ζει εκει,μαθαμε οτι οι παραλιες ειναι ψιλομαπα!ζανζιβαρη εχει παει κανεις?εχει ωραιες παραλιες?
 

vastsak

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
λιγη βοηθειαααααα
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εφτασεεεε!

Θα ελεγα να αφησεις Ζανζιβαρη και Δομηνικο με διχρονο παιδι και να προτιμησεις το Μεξικο. Ζανζιβαρη δεν εχω παει βεβαια , αν καποιος θεωρει οτι ειναι οκ για παιδι ας μιλησει. Αλλα ακομα και ο αγαπημενος μου Δομηνικος θελει πιο πολυ τρεξιμο , εξερευνηση. Απο την αλλη δεν ξερω κατα ποσο ενα παιδακι θα εκτιμησει τα χιλιομετρα στο αυτοκινητο για να δει μια παραλια – οσο αψογη κι αν ειναι.
Θα πηγαινα και Δομηνικο με παιδι , αλλα πιο ευκολο και κυριως διασκεδαστικο για το παιδι μου φανηκε το Μεξικο.
Απο την αλλη το Μεξικο ειναι ευκολο ειδικα με αυτοκινητο και ολα τα αξιοθεατα βρισκονται σε μια περιοχη μαζεμενα. Απομακρυνεστε οσο θελετε εσεις προς την ενδοχωρα , κι αν δε θελετε , η ακτογραμμη εχει δραστηριοτητες για ολα τα γουστα να σας κρατησουν απασχολημενους για τις δυο εβδομαδες. Ανεφερα τα παρκα τα οποια ειναι για παιδια ολων των ηλικιων , ακομα και για εμας τα μεγαλυτερα. Κι εγω με παιδι ειχα παει , δεκαχρονο βεβαια , αλλα μας εχει μεινει αξεχαστο! Διαβασε εδω αν θελεις:http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%EA-%ED%FC%F4%E9%E1-%E1%EC%E5%F1%E9%EA%DE/181-%F0%DC%EC%E5-%EC%E5%EE%E9%EA%FC.html
Ιουλιο δε θα εχετε προβλημα με βροχες παρολο που θεωρειται τελος της βροχερης σεζον. Μιλαμε για κυριως απογευματινα συντομα ντουζ ευπροσδεκτα – κι εγω τελος Ιουνιου πηγα – μπορει να εχει συννεφια καποιες μερες , αλλα τοτε πας για καποια εξερευνηση με τρικυκλο στα αρχαια της Κομπα για παραδειγμα.
Απο θεμα ασφαλειας θα ειστε μια χαρα. Πτηση για Κανκουν και απο κει προτεινω διαμονη στην Πλαγια ντελ Καρμεν ή Πουερτο Μορελος.
Οι παραλιες στο Μεξικο ειναι φανταστικες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom