Αμερικάνικες και άλλες ξένες σειρές!!

EviTan

Member
Μηνύματα
426
Likes
2.889
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Στο black mirror ειναι αυτοτελή και ανεξάρτητα , αλλά αν τα δείς με την σειρά έχουν διάφορα easter eggs από προηγούμενα επεισόδια, όχι ότι επηρεάζουν τις εκάστοτε πλοκές όμως. Περίμενα πως και πως τα νέα επεισόδια, δεν έχω δει ακόμα κάποιο...
Καί για τις προηγούμενες σεζόν, σαφώς και φαίνεται η αμερικανιά, ωραία και η τέταρτη, αλλά το σόκ της πρώτης σεζόν δεν ξεχνιέται εύκολα...
 

psyhas

Member
Μηνύματα
51
Likes
69
Τυχερός όποιος δεν έχει δει ποτέ black mirror, αφού θα βρει στη σειρά επεισόδια - διαμάντια, πρωτοποριακά και προφητικά, ως επί το πλείστον, για την επίδραση της τεχνολογίας στη ζωή μας και τους τρόπους προσαρμογής και διαχείρισης της, αλλά και με ένα γενικότερο σχολιασμό της ανθρώπινης συμπεριφοράς. Καθώς τα επεισόδια ειναι αυτοτελή, δεν έχει πολύ σημασία η σειρά που θα τα δει κανείς, αν όμως του φαίνονται πολλά, τότε εγώ θα πρότεινα ως απολύτως απαραίτητα (και αξεπέραστα) τα εξής 10 (με τα κορυφαία προς το 1 - δεν έχω δει ακόμα όλα της τελευταίας σεζόν, αλλά αμφιβάλλω αν θα αλλάξει η παρακάτω κατάταξη):
10. The National Anthem (Season 1, Episode 1) / Fifteen Million Merits (Season 1, Episode 2)
9. Nosedive (Season 3, Episode 1)
7. USS Callister (Season 4, Episode 1)
8. Be Right Back (Season 2, Episode 1)
7. The Entire History of You (Season 1, Episode 3)
6. Shut Up and Dance (Season 3, Episode 3) / White Bear (Season 2, Episode 2)
5. Black Museum (Season 4, Episode 6)
4. Hated in the Nation (Season 3, Episode 6)
3. Hang the DJ (Season 4, Episode 4)
2. San Junipero (Season 3, Episode 4)
1. White Christmas (Season 2, Christmas Special) - που ουσιαστικά ειναι 3 επεισόδια σε ένα!

Καλή θέαση!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Απλά να πω ότι ο σεναριογράφος του Black Mirror είναι ο ίδιος από το πρώτο μέχρι το τελευταίο επεισόδιο. Είτε σας αρέσουν τα επεισόδια είτε τα βρίσκετε πατάτες, ο ίδιος άνθρωπος ευθύνεται.
 

psyhas

Member
Μηνύματα
51
Likes
69
Απλά να πω ότι ο σεναριογράφος του Black Mirror είναι ο ίδιος από το πρώτο μέχρι το τελευταίο επεισόδιο. Είτε σας αρέσουν τα επεισόδια είτε τα βρίσκετε πατάτες, ο ίδιος άνθρωπος ευθύνεται.
Για την ακρίβεια ο Charlie Brooker ειναι ο δημιουργός της σειρας και εχει γραψει κυριως μόνος του τα περισσοτερα επεισοδια, μερικά απο αυτα με τη βοηθεια κι αλλων σεναριογραφων. Το Nosedive γράφηκε βασισμένο σε προσχέδιο του Brooker απο αλλους, ενω το The Entire History of You είναι το μονο που έχει εξ´ολοκλήρου άλλον σεναριογράφο (Jesse Armstrong). Βέβαια ολη η σειρα εχει το πνεύμα και το στίγμα του δημιουργού του, που της εχει δωσει εναν ιδιαιτερο χαρακτήρα, σαν ενα σύγχρονο twilight zone με εστιαση στην τεχνολογία. Anyone, who knows what black mirror is, will understand!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Απόψε ζορίζει το πράγμα γιατί βγαίνει κ ο νέος κύκλος του Outlander, έχουμε έναν ongoing έρωτα με τον Τζίμι Φρέιζερ οπότε τα υπόλοιπα πάνε για Pause ☺
1ον κάτω τα χέρια σου, εγώ τον είδα πρώτη !!
2ον που ξεκίνησε ο νέος κύκλος και δε το πήρα χαμπάρι ;;;;

Κατά τ’άλλα μπήκα να σχολιάσω για black mirror, πολύ ωραία σαιζόν. Μου άρεσαν πιο πολύ το 2ο κ το τελευταίο επεισόδιο ενώ το 3ο με εκνεύρισε κ το 4ο το βρήκα κακό.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Όχι. Διόρθωσα το προηγούμενο μήνυμα. Αν θες το απόγευμα στο στέλνω.
Θα πάω θάλασσα 😂 στείλε από Δευτέρα , να συνέλθουμε κι από το σοκ της Κυριακής …
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.417
Μεχρι τις 5 Αυγούστου θα παιζει η 7η σεζον, καθε βδομάδα ενα επεισοδιο, 8 στο σύνολο, αυριο το 2ο .. Καλη σειρα με τα πανω και τα κατω...
 

EviTan

Member
Μηνύματα
426
Likes
2.889
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Σε μια στιγμή πλήξης και δουλειές του σπιτιού, βαζω να παίζει το Maestro, έτσι σαν background... Ωραία τοπία, Παπακαλιάτης αχωνευτος κατ'εμε (δεν έχω δει συνειδητά τίποτα δικό του, εκτός του πάλαι ποτέ ζαπινγκ στις σειρές του), αλλά στα γνωστά του συναισθηματικά λημέρια... Όλα καλά μέχρι στιγμής...
Ε αυτό που δεν μπορώ να διαχειριστώ είναι η παρουσία της Χαρούλας... Δεν θα κρίνω τις υποκριτικές της ικανότητες... Αλλά αυτός ο λυγμός και το βουρκωμα, κάθε φορά που εμφανίζεται στην οθόνη μου... Ίσως λόγω της υπέρμετρης αγάπης τόσων χρόνων... Πολύ έξυπνη προσθήκη...
Δεν θα ξανασχολιασω για αυτήν την σειρά, και λογικό... Αυτά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom