Νορβηγία Βοήθεια για Νορβηγία

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
αν υποθέσουμε πως είναι κάποιος στο Trondheim,μπορεί να επισκεφτεί το μέρος αυτό με λεωφορείο (για να περάσει οδικώς τις γέφυρες) και να επιστρέψει πίσω με καραβάκι(για ν΄απολαύσει και μια βόλτα στα φιόρδ)???
Και σύ θέλεις την πίτα γερή και το σκύλο χορτάτο!!
Δεν ξέρω, ελπίζω να γίνεται! Γιατί όπως είπα, δεν έχω πάει Νορβηγία!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πάντως όπως προκυπτει και από τη λίστα της Unesco τα δύο must φιορδ, είναι το Naeroyfjorden σχετικά κοντά στο Bergen και το γνωστό βέβαια Geirangerfjorden σχετικά κοντά στο Alesund.
Αρκεί να πω ότι μια ημερήσια εκδρομή με τραίνο, λεωφορείο και φέρρυ από το Bergen για το Naeroyfjorden κοστίζει τουλάχιστον 125? το άτομο...
Φαρμακείο η Νορβηγία....
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Παιδια εχει παει κανεις?
Διάβασε την ταξιδιωτική μου ιστορία
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/23171-%F4%E1%EE%DF%E4%E9-%F3%F4%E7-%ED%EF%F1%E2%E7%E3%DF%E1-%EC%F0%DD%F1%E3%EA%E5%ED-%F4%F1%FC%ED%F4%F7%E1%FA%EC.html

που θα την εμπλουτίσω με τη δεύτερη επίσκεψή μου (μόνο στο Τρόντχαϊμ) μόλις βρω χρόνο.
Έχε υπόψη σου ότι είναι σχεδόν αδύνατο να σταματήσει όχημα (π.χ. για να βγάλεις φωτογραφίες) γιατί είναι πολύ πιθανό να προκληθεί ατύχημα, και ότι οι φωτογραφίες με την καταιγίδα που παραθέτονται δεν ανταποκρίνονται σε μια μέση ημέρα της τουριστικής περιόδου.



αν υποθέσουμε πως είναι κάποιος στο Trondheim,μπορεί να επισκεφτεί το μέρος αυτό με λεωφορείο (για να περάσει οδικώς τις γέφυρες) και να επιστρέψει πίσω με καραβάκι(για ν΄απολαύσει και μια βόλτα στα φιόρδ)???
Μπα, απίθανο. Ψάξε τον οδηγό της πόλης Κρίστιανσουντ, υπάρχει λεωφορείο για την Ατλαντική οδό από εκεί. Τροντχάϊμ - Κρίστιανσουντ συνδέονται με πλοίο γραμμής (kystekspressen), με "νορβηγικό" εισιτήριο (3 ώρες και 30'). Εναλλακτικά υπάρχει σύνδεση με λεωφορείο.
Εμείς είχαμε φτάσει με νοικιασμένο αμάξι, με τελικό προορισμό το Όλεσουντ, το οποίο δεν ευδοκίμησε. Το νοικιασμένο αμάξι είναι ο καλύτερος τρόπος (και αν είστε 4 άτομα μοιράζεται κάπως το κόστος). Αν θες να το συνδυάσεις με διαδρομή σε φιορδ, καλύτερα να φτάσεις Όλεσουντ και να επισκεφθείς το Γκειράνγκερ.
Να προσθέσω πως Ålesund (μάλλον και Kristiansund) μπορείς να φτάσεις από Τρόντχαϊμ με τρένο ως το Åndalsnes και μετά με λεωφορείο. Εκτός τη διαφημισμένη διαδρομή Myrdal-Flam, γραφική θεωρείται και η διαδρομή στο Rauma Railway, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω.

Μελετώντας πάντως ένα μελλοντικό πλάνο ταξιδιού περιήγησης σε κεντρική-νότια Νορβηγία (αν ποτέ μαζέψω τα λεφτά που απαιτούνται), έχω καταλήξει ότι ο μόνος τρόπος (και φθηνότερος) να συνδυάσεις τα διάφορα μέρη είναι κουβαλώντας τις αποσκευές σου από πλοίο σε λεωφορείο και από λεωφορείο σε τρένο. Το να έχεις 2 -3 πόλεις ως βάσεις και να επανέρχεσαι είναι λάθος. Αλλά για να το κατανοήσεις αυτό, θα πρέπει να έχεις προγενέστερη εμπειρία από την χώρα ή κάποιον γνώστη να σε βοηθήσει, διαφορετικά είναι σχεδόν αδύνατο να καταρτίσεις τέτοιο πλάνο μόνος σου.

Δες και αυτή τη σελίδα:
http://www.e-pages.dk/visitnorway/176/31
 

george m diver

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα
Αναζητώ πληροφορίες για την Νορβηγία οπός κόστος διαβιώσεις και μέσων μαζικής μεταφοράς και visa ο χρόνος παραμονής θα είναι τουλάχιστον 5 μήνες .
 

plani

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
έψαξα για Νορβηγία στα topic αλλά δεν βρήκα κάτι διευκρινιστικό...πάω Νορβηγία για ένα σεμινάριο στην πόλη Drammen, σκέφτομαι να μείνω 2-3 μέρες παραπάνω για δω και άλλες πόλεις-έχει κανείς κάτι να μου προτείνει?
από hostel ξέρει κάποιος ταξιδιάρης να με κατευθυνει?
εχω φάει το διαδικτυο για ταξιδιωτικό οδηγό αλλά για Νορβηγια δεν πολυκυκλοφορούν-αν έχετε κάτι κατά νου ενημερώστε με !!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μια φορά, σε ένα θέμα, αρκεί να θέσεις το ερώτημά σου.
Απαντώ εδώ και διαγράφω την ερώτηση που ξαναέκανας στο άλλο τόπικ.

Ο επίσημος τουριστικός οδηγός της Νορβηγίας:
Visit Norway - Norway official travel guide - visitnorway.com

Μέχρι να πάρεις απαντήσεις, δες και τις ταξιδιωτικές ιστορίες και πληροφορίες που έχουν γραφτεί στο forum:
http://www.travelstories.gr/glossary/18270-%ED%EF%F1%E2%E7%E3%DF%E1.html
Ευρώπη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
 

plani

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Σ ευχαριστώ πολύ για τον σύνδεσμο-έχω ήδη κοιτάξει τις ταξιδιωτικές ιστορίες αλλά δεν βρήκα τις πληροφορίες που χρειάζομαι, οπότε αν μπορεί κάποιος να συνδράμει θα χρωστάω χάρη!!!
(λάθος μου που το παράθεσα σε άλλο τόπικ)
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Να υποθέσω ότι θα κινηθείς με μέσα μαζικής μεταφοράς;
Ίσως να πας μέχρι το Όσλο κοντά νομίζω είναι... να πάρεις το τρένο για Μπέργκεν (όλοι λένε ότι πρόκειται για φανταστική διαδρομή) αν έχεις χρόνο πετάγεσαι και καμιά ημερησία κρουαζιέρα... ( θα το ξαναδιάβασες σε προηγούμενα ποστ)
Αν σκοπεύεις να νοικιάσεις αυτοκίνητο(είναι ακριβούτσικα) έχεις πλέον άπειρες επιλογές!
Και στο νότιο κομμάτι εχει πολύ όμορφα μέρη!
*Για οδηγό μήπως να χρησιμοποιήσεις ενα L.Planet.;;
Είναι αρκετά κατατοπιστικός!
 

plani

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Να υποθέσω ότι θα κινηθείς με μέσα μαζικής μεταφοράς;
Ίσως να πας μέχρι το Όσλο κοντά νομίζω είναι... να πάρεις το τρένο για Μπέργκεν (όλοι λένε ότι πρόκειται για φανταστική διαδρομή) αν έχεις χρόνο πετάγεσαι και καμιά ημερησία κρουαζιέρα... ( θα το ξαναδιάβασες σε προηγούμενα ποστ)
Αν σκοπεύεις να νοικιάσεις αυτοκίνητο(είναι ακριβούτσικα) έχεις πλέον άπειρες επιλογές!
Και στο νότιο κομμάτι εχει πολύ όμορφα μέρη!
*Για οδηγό μήπως να χρησιμοποιήσεις ενα L.Planet.;;
Είναι αρκετά κατατοπιστικός!
έψαξα στο ίντερνετ και δεν το βρήκα ούτε σε public και γενικά δεν πολυκυκλοφορούν για νορβηγια δηλ μόνο planet βρήκα και δεν είμαι σίγουρη ότι το έχει ο ελευθερουδάκης
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Με μπέρδεψες... για Drammen δες αυτό:
Getting to the Drammen Region and around - Norway official travel guide - visitnorway.com

Το Όσλο είναι δίπλα, εννοείς άλλες πόλεις εκτός από Oslo;
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/28726-%ED%E1-%F0%DC%F9-%FC%F3%EB%EF%3B.html
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/30291-%EF%F3%EB%EF.html

Το Μπέργκεν είναι 7 ώρες με τρένο, τόσο είναι και το Σταβάνγκερ... Αλλά υπάρχουν πολλά μέρη να δεις πιο κοντά. Ρίξε μια ματιά και εδώ (fjordtours):
Search results
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.746
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom