Νορβηγία Βοήθεια για Νορβηγία

Gianser

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΝΤΙΓΚΟΥΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΟΡΑ-ΒΟΡΑ
Για ταξίδι 10 ημερων τον Μαϊο-Ιουνιο 2011 αξίζει η κρουαζιέρα Bergen-Kirkenes ( που είναι αρκετά ακριβή) ή να πάμε μόνο στο Oslo-Bergen-Alesud-Geiranger κ.τ.λ. Μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι καΛλίτερο? Ευχαριστώ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για ταξίδι 10 ημερων τον Μαϊο-Ιουνιο 2011 αξίζει η κρουαζιέρα Bergen-Kirkenes ( που είναι αρκετά ακριβή) ή να πάμε μόνο στο Oslo-Bergen-Alesud-Geiranger κ.τ.λ. Μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι καΛλίτερο? Ευχαριστώ.
για κρουαζιέρα σαφώς στο νότο είναι πολύ καλύτερα από το άνυδρο, γυμνό τοπίο του βορρά. ακριβή τι εννοείς? κρουαζιέρα στη Νορβηγία low cost δεν υπάρχει, ξέχασέ το. από τις πιο οικονομικές Hurtigruten. στο Geiranger πάνε όλοι οπότε είναι εύκολο με μια μεγάλη εταιρεία να κλείσεις κάτι οικονομικό. κορυφαίοι και πιο ψαγμένοι, ως συνήθως οι γερμανοί..
Phoenix
Kreuzfahrten ? Dubai, Karibik, Mittelmeer, Kanaren Kreuzfahrt mit AIDA
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν ξέρω, είναι μοναδικές οι διαδρομές με αμάξι στη Νορβηγία. Νομίζω ότι χάνει πολλά κάποιος που πάει 1η φορά και δεν τις κάνει. Οπότε θα πρότεινα κρουαζιέρα για κάποια επόμενη εκδρομή στην συγκεκριμένη χώρα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν ξέρω, είναι μοναδικές οι διαδρομές με αμάξι στη Νορβηγία. Νομίζω ότι χάνει πολλά κάποιος που πάει 1η φορά και δεν τις κάνει. Οπότε θα πρότεινα κρουαζιέρα για κάποια επόμενη εκδρομή στην συγκεκριμένη χώρα.
πες τις διαδρομές που προτείνεις.
πάντως το κυριότερο αξιοθέατο στη χώρα είναι η ακτογραμμή της και δη τα φιορδ. και ο καλύτερος τρόπος για να τα δεις είναι η κρουαζιέρα. αλλιώς με ΙΧ χρειάζεται πολύς χρόνος, αρκετή γνώση πού να πας και αρκετό hiking φυσικά.
 

Gianser

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΝΤΙΓΚΟΥΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΟΡΑ-ΒΟΡΑ
Saimon
Μελετώ να πάω στο Norway Fjord cruise: Geirangerfjord Highlights με πρόσθετο OSLO-BERGEN 2 ημέρες με το Scanam World Tours Norway Fjord Tours Sognefjord Oslo Bergen Flam Balestrand . Μήπως μπορείς να με πληροφορήσεις τίποτε γιαυτά? Εχεις επιβιβασθεί στο Flåm Railroad . Επειδή βλέπω ότι έχεις επισκεφτεί πολλά μέρη ίσως ζητήσω και άλλες συμβουλές για άλλα μέρη . Ευχαριστώ
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
πες τις διαδρομές που προτείνεις.
πάντως το κυριότερο αξιοθέατο στη χώρα είναι η ακτογραμμή της και δη τα φιορδ. και ο καλύτερος τρόπος για να τα δεις είναι η κρουαζιέρα. αλλιώς με ΙΧ χρειάζεται πολύς χρόνος, αρκετή γνώση πού να πας και αρκετό hiking φυσικά.
Όλες οι διαδρομές κοντά στο Trollstingen (από Bergen και Trondheim) είναι τέλειες. Η διαδρομή προς Geiranger, ειδικά η στιγμή που ξεπροβάλλει το φιόρδ! Ο Νότος είναι τέλειος, ακόμα και η συνηθισμένη διαδρομή Bergen-Oslo μου αρέσει. Κι ο άγριος Βορράς, κι εκείνος μου αρέσει, όλο το μεταξύ Tromso και Nordkapp. Τώρα να δώσω λεπτομερείς οδηγίες δεν μπορώ, επειδή έχω αρκετό πρόβλημα προσανατολισμού. :p Δεν οδηγούσα άλλωστε εγώ.

Προσωπικά θεωρώ ότι τα φιόρδ είναι ωραία κυρίως από ψηλά! Θυμάμαι είχα κάνει μίνι κρουαζιέρα από Bergen, κι ενώ στην αρχή μου άρεσε πολύ, εν συνεχεία το έβρισκα μονότονο κι απλά περίμενα να επιστρέψουμε. Βέβαια όλα εξαρτώνται από τα γούστα του καθενός.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Saimon
Μελετώ να πάω στο Norway Fjord cruise: Geirangerfjord Highlights με πρόσθετο OSLO-BERGEN 2 ημέρες με το Scanam World Tours Norway Fjord Tours Sognefjord Oslo Bergen Flam Balestrand . Μήπως μπορείς να με πληροφορήσεις τίποτε γιαυτά? Εχεις επιβιβασθεί στο Flåm Railroad . Επειδή βλέπω ότι έχεις επισκεφτεί πολλά μέρη ίσως ζητήσω και άλλες συμβουλές για άλλα μέρη . Ευχαριστώ
το Geiranger και το Lysefjord νομίζω είναι τα εντυπωσιακότερα. είχα πάρει Hurtigruten εδώ κ πολλά πολλά χρόνια, ότι καλύτερο για τα φιορδ, και επέστρεψα με ΙΧ την επόμενη φορά. . τραίνο δεν έχω πάρει.
The Lysefjord - Norway official travel guide - visitnorway.com
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Saimon
Μελετώ να πάω στο Norway Fjord cruise: Geirangerfjord Highlights με πρόσθετο OSLO-BERGEN 2 ημέρες με το Scanam World Tours Norway Fjord Tours Sognefjord Oslo Bergen Flam Balestrand . Μήπως μπορείς να με πληροφορήσεις τίποτε γιαυτά? Εχεις επιβιβασθεί στο Flåm Railroad . Επειδή βλέπω ότι έχεις επισκεφτεί πολλά μέρη ίσως ζητήσω και άλλες συμβουλές για άλλα μέρη . Ευχαριστώ
κατα τη γνωμη μου αξιζει πολυ το sognefjord και αν βρεθεις κατα κει μη χασεις με τιποτα τη διαδρομη myrdal-flam (ή αντιστροφα) με το flamsbana. Ειναι απιστευτη! Η διαδρομη που εκανα ηταν Bergen - Myrdal (με κανονικο τρενο), με το Myrdal - Flam (με το flamsbana) Flam - Gudvangen (με φερρυ μεσα στα νερα του sognefjord k naeroyfjord - δεν εχω λογια) Gudvangen - Voss (με πουλμαν), Voss - Bergen (με τρενο). Aν σε ενδιαφερει το θεμα μπορω να σου πω περισσοτερα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Σε καμία περίπτωση μην κάνεις όλη την διαδρομή απο το BERGEN στο Κιρκενες... θα βαρεθείς αφάνταστα... επιλεκτικά σπατάλησε μόνο 2 βράδια και αυτά από το Τροντχάιμ και πάνω...
 

Gianser

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΝΤΙΓΚΟΥΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΟΡΑ-ΒΟΡΑ
κατα τη γνωμη μου αξιζει πολυ το sognefjord και αν βρεθεις κατα κει μη χασεις με τιποτα τη διαδρομη myrdal-flam (ή αντιστροφα) με το flamsbana. Ειναι απιστευτη! Η διαδρομη που εκανα ηταν Bergen - Myrdal (με κανονικο τρενο), με το Myrdal - Flam (με το flamsbana) Flam - Gudvangen (με φερρυ μεσα στα νερα του sognefjord k naeroyfjord - δεν εχω λογια) Gudvangen - Voss (με πουλμαν), Voss - Bergen (με τρενο). Aν σε ενδιαφερει το θεμα μπορω να σου πω περισσοτερα.
Με ενδιαφέρει το θέμα και θέλω να ρωτήσω εάν θα πρέπει να κλείσω τα πακέτα που προσφέρουν τα διάφορα Νορβηγικά sites π.χ. http://www.fjordtravel ή να κοιτάξω να κλείσω μόνος μου τα τρένα τα ferry και τα ξενοδοχεία? Εάν θα είναι καλλίτερα να κλείσω μόνος μου τότε θα έχω να ρωτήσω για πολλές πληροφορίες . Ευχαριστώ
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
κατα τη γνωμη μου αξιζει πολυ το sognefjord και αν βρεθεις κατα κει μη χασεις με τιποτα τη διαδρομη myrdal-flam (ή αντιστροφα) με το flamsbana. Ειναι απιστευτη! Η διαδρομη που εκανα ηταν Bergen - Myrdal (με κανονικο τρενο), με το Myrdal - Flam (με το flamsbana) Flam - Gudvangen (με φερρυ μεσα στα νερα του sognefjord k naeroyfjord - δεν εχω λογια) Gudvangen - Voss (με πουλμαν), Voss - Bergen (με τρενο). Aν σε ενδιαφερει το θεμα μπορω να σου πω περισσοτερα.
Το ίδιο τουρ εκανα και γω περυσι τον απρίλιο. Γενικα, θα συμφωνησω ότι τα φιορδ είναι πιο ωραία από ψηλά...
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Με ενδιαφέρει το θέμα και θέλω να ρωτήσω εάν θα πρέπει να κλείσω τα πακέτα που προσφέρουν τα διάφορα Νορβηγικά sites π.χ. http://www.fjordtravel ή να κοιτάξω να κλείσω μόνος μου τα τρένα τα ferry και τα ξενοδοχεία? Εάν θα είναι καλλίτερα να κλείσω μόνος μου τότε θα έχω να ρωτήσω για πολλές πληροφορίες . Ευχαριστώ
Για να μην τα ξαναγραφω απ την αρχη επιτρεψε μου να σου παραθεσω αποσπασματα απο διαφορα πμ που ειχα στειλει σε φιλο συμφορουμιτη διοτι ταιριαζουν απολυτα:

[...]εμεις καναμε το ''Νorway in a nutshell tour'' το οποιο ξεκιναει απο Μπεργκεν, περνα απο τα γυρω Φιορδ και φτανει αν θελεις ως το Οσλο. Μπορεις βεβαια να επιστρεψεις στο Μπεργκεν αντι του Οσλο. Με λιγα λογια παιρνοντας το πακετο αυτο, στην ουσια αγοραζεις τα εισιτηρια μιας διαδρομης με τρενα, πλοιο και πουλμαν. Αυτη τη διαδρομη μπορεις εσυ να την κανεις σε οσο χρονο θελεις (1 μερα μινιμουμ) πχ. μπορεις να επιλεξεις να μεινεις μια μερα σε καποιο χωριο, εαν σου κανει ''κλικ'' και να συνεχισεις τη διαδρομη την επομενη μερα. Εισαι κυριος του εαυτου σου :p[...]

[...]Καποια πακετα δεν ειναι διαθεσιμα ολο το χρονο. Το πακετο που σιγουρα παιζει ολη τη χρονια ειναι το απλο, σκετο Norway in a nutshell, αυτο πηραμε κ εμεις και αξιζει απολυτα. Η τιμη ηταν 100 ευρω περιπου το 2007 (ποσο να εχει αλλαξει?) για τη διαδρομη Bergen-myrdal-flam-gudvangen-Voss-Bergen. Αυτη ειναι η κυκλικη διαδρομη. Μπορεις, ομως να πας one way απο Μπεργκεν στο Οσλο η και το αντιστροφο, περνωντας σε ολες τις περιπτωσεις απο τα ιδια μερη, απλα με διαφορετικη σειρα.[...]

[...]στο τουρ ουσιαστικα αγοραζεις απλα τα εισιτηρια. Δεν υπαρχει ξεναγος, μονο κατι γραπτοι οδηγοι που σου δινουν εκει. Μεσολαβει καποιος χρονος σε καθε μετεπιβιβαση (απο μιση εως μια ωρα) επομενως εχεις λιγο χρονο να δεις τι παιζει γυρω γυρω. Οσο για την ιδεα σου πιθανον να εχει ενα μειονεκτημα: αν εσυ κλεισεις τα εισιτηρια χωριστα, τοτε μαλλον θα πρεπει να τηρησεις τις μερες κ ωρες αναχωρησης των εισιτηριων. Αν ομως παρεις το πακετο ειναι σαν ανοιχτο εισιτηριο κ ετσι αποκτας ευελιξια αν θες να τροποποιησεις το προγραμμα σου. Αυτο το τελευταιο τσεκαρε το, δεν ειμαι απολυτα σιγουρος. Οπως κ να χει αν προκειται να οργανωσεις δικη σου διαδρομη μη χασεις με τιποτα τη διαδρομη Myrdal - Flam με τρενο που εχει τρομερη φυση, oπως και τη διαδρομη Flam - Gudvangen με πλοιο μεσα στα φιορδ.[...]

Gianser σου συπμληρωνω (αν και ειναι προφανες) οτι το παραπανω πακετο, οπως κ τα υπολοιπα παρομοια πακετα της fjordtours δεν περιλαμβανουν ξενοδοχεια κλπ. Σου εχουν ομως καποιες προτασεις για καθε μερος που θα επισκεφθεις. Aν θελεις διαλεγεις απο τις προτασεις τους. Αν δε θελεις το ψαχνεις μονος σου.

Εδω θα τα βρεις
Book round trips to the fjords and discount hotels in Norway ? Fjord Tours
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.746
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom