Νορβηγία Βοήθεια για Νορβηγία

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
ΓΕΙΑ

Λοιπόν... Εννοείται, καταρχάς, ότι απο τις ημερομηνίες που δίνεις, θα προτιμήσεις ή την πρώτη ή την τελευταία, οπότε και ο καιρός είναι καλύτερος γενικά. Αλλά νομίζω ότι θα έπρεπε να πάτε είτε καλοκαίρι-Σεπτέμβριο ή Απρίλιο-Μάϊο.
Από την άλλη, βέβαια, οι πόλεις τους έχουν τόσα υπαίθρια γλυπτά, που οι βροχεροί μήνες είναι βολικοί: η βροχή αναδεικνύει τα γλυπτά.
Σε 4-5 μέρες θα προλάβετε να κανετε συγκεκριμένα πράγματα. Μπορείτε να μοιράσετε τις μέρες σας σε Όσλο-Μπέργκεν για αρχή και την επόμενη φορά-που θα έχετε ερωτευτεί τη Νορβηγία- να δείτε άλλα πράγματα. Ίσως, βεβαια, δεν το προλαβαίνετε το Μπέργκεν... Δεν ξέρω... κοιτάξτε το... Μην το χάσετε, πάντως... είναι κουκλί.
 

maroula

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΞΑΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
καθε καινουριος προορισμο
Ευχαριστω SPROM, οταν το ταξιδι παρει συγκεκριμενη μορφη και χρειαστω πληροφοριες ελπιζω να βοηθησεις !
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.063
Likes
1.612
Επειδή έχω βρεθεί 2 φορές Νορβηγία, τη μία Σεπτέμβρη και την άλλη Μάρτη, θα έλεγα πως δεν είναι και οι καλύτεροι οι μήνες που θέλεις να πας. Εξαρτάται βέβαια τι θέλεις να κάνεις και κατά πόσο θέλεις να γυρίσεις ή να περιοριστείς σε μία πόλη. π.χ. για σκι μια χαρά είναι τον Μάρτιο η Νορβηγία.
Για 4-5 ημέρες θα το περιόριζα σε μία, άντε σε δύο μόνο πόλεις, πχ. Όσλο και Μπέργκεν. Αν νοικιάσεις αμάξι θα πρέπει να είστε προετοιμασμένοι για ενδεχόμενη οδήγηση στο χιόνι, αν και τα αμάξια φέρουν υποχρεωτικά χειμερινά λάστιχα. Εν πάσει περιπτώσει, ο καιρός ενδεχομένως μπορεί να επηρρεάσει τις επιλογές σας αυτή την εποχή, αλλά από την άλλη μπορεί να σας αρέσει πολύ. Τα πάντα εξαρτώνται από τις προσωπικές σας προτιμήσεις και από το τι θέλετε να κάνετε.
 

maroula

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΞΑΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
καθε καινουριος προορισμο
ευχαριστω adiaforos, και μεις για Οσλο-Μπεργκεν προσανατολιζομαστε, δυστυχως καλοκαιρινους μηνες μας ειναι αδυνατον!!!
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Επειδή έχω βρεθεί 2 φορές Νορβηγία, τη μία Σεπτέμβρη και την άλλη Μάρτη, θα έλεγα πως δεν είναι και οι καλύτεροι οι μήνες που θέλεις να πας.
Γιατί το λες αυτό; Εμένα μια χαρά μου φάνηκαν. Ούτε ζέστη ούτε κρύο, κάποιες βροχές. Ο,τι πρέπει για βόλτες.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
ευχαριστω adiaforos, και μεις για Οσλο-Μπεργκεν προσανατολιζομαστε, δυστυχως καλοκαιρινους μηνες μας ειναι αδυνατον!!!
Το Μπέργκεν μην το αφήσετε! Επειδή είναι πιθανό να έχετε θέμα με το μπάτζετ, να πάτε με το βραδινό τρένο που φτάνει το πρωί στο Μπέργκεν και να φύγετε το ίδιο βράδυ με το αντίστοιχο για το Όσλο. Η νυχτερινή διαδρομή υποτίθεται πως είναι από τις καλύτερες του κόσμου από άποψη γραφικότητας. Εγώ είχα πετύχει και κάποια υποψία του βόρειου σέλαος!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.063
Likes
1.612
Γιατί το λες αυτό; Εμένα μια χαρά μου φάνηκαν. Ούτε ζέστη ούτε κρύο, κάποιες βροχές. Ο,τι πρέπει για βόλτες.
Έγραψα για τους μήνες που θέλει να πάει, όχι αυτούς που πήγα εγώ. Σεπτέμβριος είναι σίγουρα αρκετά καλά, παρόλο που έχουν διακοπεί αρκετές τουριστικές δραστηριότητες και tourist routes. Ωστόσο Οκτώβριο οι επιλογές περιορίζονται και η θερμοκρασία πέφτει σημαντικά.

Όσο για τον Μάρτιο, 2 Μαρτίου φέτος που έφθασα στο αεροδρόμιο του Όσλο υπήρχε σφοδρή χιονόπτωση στην πρωτεύουσα. Βέβαια εγώ δεν πήγα Όσλο, αλλά ταξίδεψα κατευθείαν από τον σιδηροδρομικό σταθμό του αεροδρομίου στο Τρόντχαϊμ όπου οι συνθήκες ήταν καλύτερες. Η θερμοκρασία στο Όσλο ήταν ένας βαθμός Κελσίου. Αν λοιπόν τους αρέσει το χιόνι και δεν έχουν πρόβλημα να περπατάτε σε χιονισμένα πεζοδρόμια θα είναι μια χαρά. Η θερμοκρασία μπορεί να φαίνεται χαμηλή, αλλά μια χαρά μπορείς να κυκλοφορήσεις χωρίς βαρύ ρουχισμό, όμως είναι απαραίτητος ο σκούφος και τα γάντια. Αντίθετα αν στην παρέα υπάρχουν "κρυουλιάρηδες" ή δεν έχουν κατάλληλα παπούτσια για χιόνι θα υπάρχει σίγουρα γκρίνια. Γι' αυτό πρώτα απ'όλα είναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων, όπως ξαναέγραψα. Εμένα που μου αρέσει το χιόνι καθώς δεν το έχω συνηθίσει, μια χαρά το χάρηκα στο Τρόντχαιμ, και ας έφτανα σπίτι με μουσκεμένο παντελόνι.

Ακολουθούν φωτογραφίες από το αεροδρόμιο του Όσλο και τη διαδρομή με το τρένο ως το Lillehammer:



 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τον επισκέφτηκαν στο Fifth Gear της προηγούμενης βδομάδας.

 
Last edited by a moderator:

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
αν υποθέσουμε πως είναι κάποιος στο Trondheim,μπορεί να επισκεφτεί το μέρος αυτό με λεωφορείο (για να περάσει οδικώς τις γέφυρες) και να επιστρέψει πίσω με καραβάκι(για ν΄απολαύσει και μια βόλτα στα φιόρδ)???
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.064
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom