Νορβηγία Βοήθεια για Νορβηγία

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
εγώ έκανα την διαδρομή οσλο-μυρδαλ-φλαμ....-μπεργκεν μόνος μου χωρις το πακετο και μου βγήκε ενα 50-60 ευρώ λιγότερα..
ουσιαστικά το πακετο δεν σου προσφέρει τιποτα παραπάνω από το να αγοράσεις όλα τα εισιτηρια μαζί...
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Συμφωνω με Underwater για αυτοκινητο.Πληρης ελευθερια κινησεων αρκει να γινει σωστος προγραμματισμος.Κι αυτες οι κρουαζιερες, τι τιμες ειναι αυτες ρε παιδια?!?!?Παντως και με το Norway in a Nutshell , επειδη πετυχαμε σε διαφορα σημεια κοσμο που συμμετειχε , ηταν με την ψυχη στο στομα ή ετσι μας φάνηκε τουλάχιστον.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
@Gianser

Επειδή το είχα ψάξει αρκετά το θέμα, αλλά τελικά δεν κατάφερα να το πραγματοποιήσω το καλοκαίρι, θα σου πρότεινα να κάνεις το ένα σκέλος (Mπέργκεν-Όσλο) με το Norway in a Nutshell (μη νοικιάσεις αυτοκίνητο, η μαγεία είναι στα τρένα και τα πλοία ανάμεσα στα φιορδ) και το άλλο Όσλο-Μπέργκεν μέσω Στάβανγκερ... νομίζω αυτό το ταξίδι λέγεται Χρυσό Τρίγωνο... παίρνεις τρένο από Όσλο για Στάβανγκερ και από εκεί καταμαράν (μόνο για επιβάτες, λέγεται Flaggruten, τα εισητήρια δυστυχώς είναι αλμυρά, περίπου 700-800NOK) για Μπέργκεν...
Τέλος, το αν συμφέρει ή όχι να αγοράσεις μόνος σου τα εισητήρια ή πάκετο, αυτό έγκειται στη δυνατότητα έγκαιρης κράτησης των εισητηρίων τρένου, ώστε να επωφεληθείς των φτηνών ναύλων MiniPris των 199NOK... αν τους χάσεις, συμφέρει το πακέτο... για το Χρυσό Τρίγωνο, η καλύτερη τιμή που μπορείς να φτιάξεις με ανεξάρτητη αγορά εισητηρίων σε προνομιακές τιμές είναι γύρω στα 1900-2000ΝΟΚ...
 

rumi

Member
Μηνύματα
76
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΠΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
οι πληροφοριες που διαβασα,μου ηταν πολυτιμες.σκεφτομαι και γω τελη απριλιου να παω οσλο και μπεργεν.το oslo pass των 24 ωρων,εκτος απο λεωφορεια τρενα και μερικα μουσεια,μπορω να το χρησιμοποιησω και στη μινι κρουαζιερα μεσα στο οσλο φιορδ;αν οχι ξερει κανεις να μου πει ποσο κοστιζει περιπου το καραβακι που φευγει απο το δημαρχειο,και πηγαινει στο νησι των μουσειων;σας ευχαριστω για τον χρονο σας:clap:
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Το Oslo Pass δεν το ειχαμε χρησιμοποιησει και δεν μας βγηκε σε καλο γιατι και ενα απλο αστικο ηταν τσουχτερο (4 ευρω αν θυμαμαι καλα για μια ωρα!).Παντως το καραβακι δεν μας ειχε φανει ακριβο.Παντα με τα δεδομενα της Νορβηγιας....
Εντωμεταξυ επειδη και γω ειχα παει ακριβως τετοια εποχη πιστευω οτι εχασα λιγη απο την μαγεια της φυσης καθως ακομα δεν ηταν ανθισμενα τα τοπια εντελως.Ουτε ειχαν λιωσει τα χιονια οποτε κατι καταρρακτες που τους εβλεπες σε καρτες τεραστιους δεν ειχαν καμια σχεση.Την επομενη φορα Ιουνιο λοιπον!
 

rumi

Member
Μηνύματα
76
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΠΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Το Oslo Pass δεν το ειχαμε χρησιμοποιησει και δεν μας βγηκε σε καλο γιατι και ενα απλο αστικο ηταν τσουχτερο (4 ευρω αν θυμαμαι καλα για μια ωρα!).Παντως το καραβακι δεν μας ειχε φανει ακριβο.Παντα με τα δεδομενα της Νορβηγιας....
Εντωμεταξυ επειδη και γω ειχα παει ακριβως τετοια εποχη πιστευω οτι εχασα λιγη απο την μαγεια της φυσης καθως ακομα δεν ηταν ανθισμενα τα τοπια εντελως.Ουτε ειχαν λιωσει τα χιονια οποτε κατι καταρρακτες που τους εβλεπες σε καρτες τεραστιους δεν ειχαν καμια σχεση.Την επομενη φορα Ιουνιο λοιπον!
σ`ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.τον ιουνιο γυρω στις 20 ειναι η καλυτερη εποχη!!!!!!!!!ειχα παει πριν 15 χρονια μεχρι το βορ.ακρωτηρι.ομως ημουνα σε ενα κρουπ και δεν χαρηκα αυτα που ηθελα,ολα στο τρεξιμο.δεν προλαβαινα να απολαυσω τη μαγεια της φυσης.τωρα σκεφτομαι να παω μερικιες μερες οσλο,απο κει οδικως μπεργεν,και να κανω εκεινη τη περιοχη με την ανεση μου.δυστυχως μπορω μονο τελος απριλιου.παντως σ`ευχαριστω και σου ευχομαι πολλα και καλα ταξιδια:clap:
 

rumi

Member
Μηνύματα
76
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΠΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Να ρωτησω αν ξερει κανεις,στο BERGEN συμφερει να παρω την Bergen καρτα για 24 ωρες;στο Οσλο το οslo pass συμφερει,γιατι εχει μεσα μεταφορας και μουσεια δωρεαν.στο bergen ομως δεν ξερω τι γινεται.θα επισκευτω το ενυδρειο,θα παω στο Floyen με το τελεφερικ,και σιγουρα σε ενα μουσειο,μεσα μεταφορας δεν θα χρησιμοποιησω,θα κινηθω με τα ποδια μεσα στην πολη.θα μεινω μονο μια μερα στο bergen.ζητω τη βοηθεια σας,και τις συμβουλες σας.σας ευχαριστω για τον χρονο σας
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.063
Likes
1.612
Να ρωτησω αν ξερει κανεις,στο BERGEN συμφερει να παρω την Bergen καρτα για 24 ωρες;στο Οσλο το οslo pass συμφερει,γιατι εχει μεσα μεταφορας και μουσεια δωρεαν.στο bergen ομως δεν ξερω τι γινεται.θα επισκευτω το ενυδρειο,θα παω στο Floyen με το τελεφερικ,και σιγουρα σε ενα μουσειο,μεσα μεταφορας δεν θα χρησιμοποιησω,θα κινηθω με τα ποδια μεσα στην πολη.θα μεινω μονο μια μερα στο bergen.ζητω τη βοηθεια σας,και τις συμβουλες σας.σας ευχαριστω για τον χρονο σας
Δεν νομίζω να σε συμφέρει η Bergen Card αν δεν σκοπεύεις να επισκεφθείς τα μουσεία της πόλης. Τώρα για το ενυδρείο που λες έχει μόνο 25% έκπτωση για να αξίζει τον κόπο. Για το τελεφερίκ στο Φλόϋεν θα σου πρότεινα να μην πάρεις εισιτήριο μετ΄επιστροφής, πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να γυρίσεις με τα πόδια (εκτός αν δεν έχεις επαρκή ελεύθερο χρόνο).
Η 24ωρη κάρτα κοστίζει 200 κορόνες, δες αν σε συμφέρει ανάλογα με αυτά που θες να επισκεφθείς (με μια πολύ βιαστική ματιά μάλλον δεν συμφέρει, αλλά δες το μόνος σου):
Bergen Card benefits - Bergen Card - Bergen
 

rumi

Member
Μηνύματα
76
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΠΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
σ`ευχαριστω παρα-παρα πολυ.οι πληροφοριες και οι συμβουλες σου πολυτιμες.με βοηθας αφανταστα.εχω μονο δυο μερες στο μπεργκεν,και δεν προλαβαινω να κανω αυτα που θελω.και παλι σε υπερ ευχαριστω
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.063
Likes
1.612
Α, και ένα tip: το μαγαζί με τα σουβενίρ στο Φλόιεν (στο τέρμα του τελεφερίκ) είναι το φθηνότερο με σχετικά είδη που βρήκαμε. Μην φανταστείς ότι είναι φθηνό, ακόμη και ένα μαγνητάκι στη Νορβηγία είναι τραγικά πανάκριβο, απλά είναι λίγο φθηνότερο από το τουριστικό γραφείο, έχει μεγάλη ποικιλία και μπορείς να βρεις κάποια φθηνότερα είδη. Αν θες να ψωνίσεις σουβενίρ μάλλον είναι η καλύτερη επιλογή σου. Επίσης τουριστικά είδη υπάρχουν και σε έναν πάγκο στη ψαραγορά, με λίγο χειρότερη ποιότητα.

Προσοχή στο συνάλλαγμα, αυτή τη στιγμή το ευρώ έχει τη χαμηλότερη ισοτιμία των τελευταίων χρόνων με την κορόνα, είναι καλύτερα να πληρώνεις με πιστωτική κάρτα εφόσον η τράπεζά σου δεν χρεώνει έξοδα μετατροπής συναλλάγματος (η δική μου δεν χρέωνε στην πιστωτική, χρέωνε όμως στην χρεωστική που επίσης χρησιμοποιούσα κυρίως για μικροσυναλλαγές, αλλά και πάλι συνέφερε έναντι της μετατροπής ευρώ σε κορόνες). Στην αλλαγή συναλλάγματος χάνονται μεγάλα ποσά.
Χρήματα μην κάνεις στο Ελ. Βενιζέλος, την καλύτερη αναλογία την είχαμε βρει στο αυτόματο μηχάνημα για συνάλλαγμα στο αεροδρόμιο του Μπέργκεν, αλλά γενικότερα ήταν πιο συμφέρουσα η μετατροπή στη Νορβηγία απ'ότι εδώ.
 

rumi

Member
Μηνύματα
76
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΠΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
δεν βρισκω λογια να σ`ευχαριστισω.με βοηθας παρα πολυ.μου χρειαζονται πολυ ολες αυτες οι πληροφοριες,πολυ σημαντικες για μενα.
 

maroula

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΞΑΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
καθε καινουριος προορισμο
Ειμαστε 4 φιλοι και θελουμε να παμε Νορβηγια .Η εποχη που μας βολευει ειναι απο τελος Οκτωβρη εως αρχες Μαρτη για 4-5 μερες το πολυ.Αναρωτιεμαι αν ειναι αρκετος ο χρονος που διαθετουμε καθως επισης αν ειναι ''βατη'' η χωρα τους συγκεκριμενους μηνες! περιμενω πληροφοριες! ευχαριστω !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.114
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom