Malev Βοήθεια για εισιτήρια με την Malev

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πωπω παιδιά τώρα που το λέτε...η πτήση μου για Λονδίνο είναι μέσω Βουδαπέστης. Φτάνουμε, λέει, στη Βουδαπέστη στις 6:15 κι αναχωρούμε απο'κει για Λονδίνο στις 6:50. Μη μου πείτε ότι θα μας κατεβάσουν ή θα μας ξυπνήσουν, αν καταφέρουμε να κοιμηθούμε... Παιδιά, πετάω 5:45 το πρωί, που σημαίνει πρέπει να είμαι αεροδρόμιο στις 3:45, που σημαίνει πρέπει να φύγω από το σπίτι γύρω στις 3, που σημαίνει ότι δε θα κοιμηθώ καθόλου :( Κι έλεγα να κοιμόμουν στο αεροπλάνο για να κάνω βόλτες όλη τη μέρα (φτάνουμε 8:20 στο Λονδίνο). Πείτε μου ότι δε θα μας κατεβάσουν και θα με αφήσουν να κοιμηθώ και στην ανταπόκριση!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το itinerary που έλαβες με email μαζί με το ηλεκτρονικό εισιτήριο έχει πάνω τους κωδικούς πτήσεων, λογικά αλλάζεις αεροσκάφος.

Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι και η καλύτερη επιλογή η ανταπόκριση με ΜΑ λόγω των βάρβαρων ωρών πτήσης από Αθήνα.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εμένα λες, Νορθ; Από Θεσσαλονίκη φεύγω, αν παίζει ρόλο. Αλλά βασικά το θέμα είναι ότι καθόμαστε εκεί 3 τέταρτα. Τι στο καλό; Πρέπει ντε και καλά να αλλάξουμε αεροπλάνο ή, αν όχι, να ξυπνήσουμε για να μπουν οι άλλοι; Από το ηλεκτρονικό μήνυμα που έστειλαν δε βγάζω άκρη για το αν αλλάζουμε αεροπλάνο :roll:
Λέει για Θεσσαλονίκη-Βουδπέστη:
Malev MA0261 Economy Boeing 737 all pax models

και για Βουδαπέστη-Λονδίνο
Malev MA0612 Economy Boeing 737-700 pax Terminal: 2B

Δηλαδή οκ η πτήση αλλάζει όνομα αλλά φαντάστηκα πως αλλάζει γι'αυτούς που θα επιβιβαστούν από Βουδαπέστη. Όχι; :( Λες είναι άλλο αεροπλάνο το Boeing 737 κι άλλο το Boeing 737-700; Εκείνο το 700 λες να κάνει τη διαφορά; :shock: Ούτε μισή ώρα δε θα κοιμηθώ, αν είναι έτσι!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα νεύρα μας τσαντάλια. Ναι. Έχεις πτήση με ανταπόκριση, αρα ΝΑΙ, θα κατέβεις από το αεροπλάνο, ΝΑΙ θα πας στο terminal, ΝΑΙ θα περάσεις από έλεγχο διαβατηρίων γιατί η επόμενη πτήση είναι εκτός Σέγκεν, ΝΑΙ θα πας σε ένα άλλο gate και ΝΑΙ θα επιβαστείς σε μια άλλη πτήση. Ακόμα κι αν αυτή εκτελείται με το ίδιο αεροπλάνο (πράγμα όχι απίθανο), θα τα κάνεις ΟΛΑ αυτά.

Επίσης, υπολόγισες λάθος τη διάρκεια του ύπνου σου (της πρώτης και της δεύτερης πτήσης δηλαδή), καθώς υπάρχει διαφορά ώρας μεταξύ αφετηρίας/ενδιάμεσου σταθμού/τελικού προορισμού, ενώ οι ώρες που αναφέρει το εισιτήριο σου είναι τοπικές. έχεις δηλαδή μια ώρα παραπάνω σε κάθε πτήση.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χμμ ελπίζω να μην είναι μ'εμένα τα νεύρα τα τσατάλια αλλά με το ότι δεν κοιμόμαστε. Ε; Ε; Ε; :) ΑΛΛΑ μου δημιουργήθηκε άλλη απορία και παρακαλώ υπομονή, μόνο Παρίσι έχω πάει στη ζωή μου...Αυτό με το εκτός Σένκεν και το "έλεγχος διαβατηρίων" δε το'πιασα... Ηξερα πως πάω Ευρώπη και αρκεί η ταυτότητα. Μη μου πείτε τώρα ότι πρέπει να βγάλω διαβατήριο ΤΩΡΑ κι αυτό για μια μετεπιβίβαση μόνο :shock: Μιλάμε ακυρώνω την πτήση στο πιτς φυτίλ. Ευχαριστώ για την απάντηση και την υπομονή :)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Mπορεί το Η.Β. να είναι εκτός Σένγκεν αλλά δε χρειάζεται διαβατήριο αρκεί ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες.

Έχω μπει στο Η.Β. από δύο διαφορετικές χώρες Σένγκεν με ταυτότητα χωρίς πρόβλημα.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Χμμ ελπίζω να μην είναι μ'εμένα τα νεύρα τα τσατάλια αλλά με το ότι δεν κοιμόμαστε. Ε; Ε; Ε; :) ΑΛΛΑ μου δημιουργήθηκε άλλη απορία και παρακαλώ υπομονή, μόνο Παρίσι έχω πάει στη ζωή μου...Αυτό με το εκτός Σένκεν και το "έλεγχος διαβατηρίων" δε το'πιασα... Ηξερα πως πάω Ευρώπη και αρκεί η ταυτότητα. Μη μου πείτε τώρα ότι πρέπει να βγάλω διαβατήριο ΤΩΡΑ κι αυτό για μια μετεπιβίβαση μόνο :shock: Μιλάμε ακυρώνω την πτήση στο πιτς φυτίλ. Ευχαριστώ για την απάντηση και την υπομονή :)
αεροπλάνο θ΄αλλάξεις και τέρμιναλ θ΄αλλάξεις και δεν θα κοιμηθείς και μάλλον θα χρειαστεί να βάλεις τα πόδια στον ώμο για να τα προλάβεις όλα αυτά:bleh:,αλλά διαβατήριο δεν χρειάζεσαι..μόνο ταυτότητα!
μη κάνεις καμιά πλάκα και ακυρώσεις το ταξίδι σου,απλά οπλίσου με υπομονή και χιούμορ και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!:)
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Κι εγώ πάω στη Βουδαπέστη στις 26/8 και επιστρέφω στις 31/8.Και τις 2 πτήσεις θα τις κάνω νύχτα!Η επιστροφή είναι στις 02:30 τη νύχτα περίπου.Κερδίζεις 2 ημέρες φυσικά,αλλά σου γίνεται το μάτι...
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Στάθη37,λίγο και θα πετούσαμε μαζί. 26/8 5:45 πρωί πρωί πετάω εγώ αλλά, όπως είπα, στην ουσία πάει όλη η νύχτα. Και παρακαλώ πολύ τους κυρίους ταξιτζήδες να μην έχουν απεργία!
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Η πτήση είναι στις 05:15.Κι εγώ σε αυτή θα είμαι.
MA231 Athens (ATH) Budapest (BUD) Fri, Aug 26 05:15

Και οι ταξιτζίδες να απεργούν-που δε νομίζω-μπορείς να πας με κάποια από τις λεωφορειακές γραμμές,αν περνά κάποια κοντά σου ή αν μπορεί να σε πάει κάποιος σε στάση.Εγώ θα έχω πρόβλημα διότι δεν περνάνε κοντά μου και δεν θα μπορεί να με πάει κανείς,οπότε αν απεργούν,θα είμαι εκεί από τις 12:00 το βράδυ :bash:
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η πτήση είναι στις 05:15.Κι εγώ σε αυτή θα είμαι.
MA231 Athens (ATH) Budapest (BUD) Fri, Aug 26 05:15

Και οι ταξιτζίδες να απεργούν-που δε νομίζω-μπορείς να πας με κάποια από τις λεωφορειακές γραμμές,αν περνά κάποια κοντά σου ή αν μπορεί να σε πάει κάποιος σε στάση.Εγώ θα έχω πρόβλημα διότι δεν περνάνε κοντά μου και δεν θα μπορεί να με πάει κανείς,οπότε αν απεργούν,θα είμαι εκεί από τις 12:00 το βράδυ :bash:
Α Στάθη, μήπως η πτήση σου είναι μέσω Θεσσαλονίκης; Κολλάει, όπως μου τα λες. Τέλος πάντων, επειδή αρχικά θα πετούσα μέσω Αθηνών, λίγο το έψαξα κι έχει όλη τη νύχτα λεωφορεία πχ από Κηφισό (χμ νομίζω κι από Σύνταγμα αλλά οκ δεν ξέρω πολλά από Αθήνα). Από Κηφισό κάνει περίπου 3 τέταρτα, οπότε μήπως να έπαιρνες ένα ταξί για Κηφισό μετά τα μεσάνυχτα; Δηλαδή να πάρεις το ταξί στη 1- 1:30 για Κηφισό κι απο'κει να πας αεροδρόμιο. Τουλάχιστον να μην είσαι από τις 12 στο αεροδρόμιο (άρα από τις 10:30-11 στους δρόμους) ε και να μη βαρεθείς τόσες ώρες στο αεροδρόμιο. Μπορείς να πάρεις το λεωφορείο των 1:30 ή των 2:10 από Κηφισό. Για δες OASA
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Η κράτησή μου δε γράφει πουθενά για ενδιάμεση στάση.
Αν δουλεύουν τα ταξί εννοείται ότι θα πάω στον Κηφισό.Άλλωστε από την αφετηρία μένω 3,5χλμ μακρυά.Αν όμως απεργούν δε θα είναι κανείς φίλος ή συγγενής να με πάει,οπότε θα πρέπει να πάρω το τελευταίο βραδινό λεωφορείο από το σπίτι μου.Να περπατήσω με τη βαλίτσα 3,5χλμ νυχτιάτικα,δεν υπάρχει περίπτωση!Χωρίς βαλίτσα το έχω κάνει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.279
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom