Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
μολις εκλεισα κι εγω για 24/3-27/3 Βουδαπεστη (+ αλλες 3 μερες Βιεννη μετα)
Μπηκα να γραψω ενα respect στον vagar78 για τη φοβερη δουλεια που εχει κανει στο θρεντ αυτο.
Θα αρχισω να το διαβαζω σιγα σιγα για να μαι προετοιμασμενος!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
μολις εκλεισα κι εγω για 24/3-27/3 Βουδαπεστη (+ αλλες 3 μερες Βιεννη μετα)
Μπηκα να γραψω ενα respect στον vagar78 για τη φοβερη δουλεια που εχει κανει στο θρεντ αυτο.
Θα αρχισω να το διαβαζω σιγα σιγα για να μαι προετοιμασμενος!
Να σαι καλά σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, δεν σου κρύβω ότι ένας λόγος που πήγα ξανά φέτος είναι τα εκατοντάδες μηνύματα και το μεγάλο ενδιαφέρον όλων σας για την πόλη πέρα από το γεγονός ότι της έχω αδυναμία. ..
 
Last edited:

annoula

Member
Μηνύματα
255
Likes
530
Καλημέρα! Μακράν ο καλύτερος οδηγός που έχω διαβάσει! Ετοιμαζόμαστε κ εμείς για 5ημερο ταξίδι με τον άντρα μου αφου τον έπεισα γιατί μου χρωστούσε ταξίδι του μέλιτος!! Φεύγουμε από Αθήνα 6/2. Θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.
Για αρχή διάβασα κάποια σχόλια για το πόσο ανοργάνωτο είναι το αεροδρόμιο τους κ έχω φοβηθεί.. θα μπορέσουμε να φύγουμε από κει κ να πάμε στο κέντρο η θα χαθούμε;
Δεν ισχυει κατα τη γνωμη μου αυτο για το αεροδρομιο. Ειναι πολυ ευκολο και ακρη να βγαλεις και να πας κεντρο! Θα το διαπιστωσεις!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.008
1ον)Θα ήθελα να ρωτήσω για πρωινό με αυγά κλπ θέλω που προτείνεις;είτε από πέστη είτε από βούδα;

4ον)Πως το κόβετε το πρόγραμμα μου;Αξίζει για του χρόνους που θέλω;Βλέπετε αξιόλογα πράγματα και φεύγεις κατά το μέγιστο ικανοποιημένος και με κατα το δυνατόν γεμάτη άποψη...;Έχετε κάτι να μου προτείνεις σε σχέση με αυτό;
1) Central Cafe, απο το 1887. Αν δεν πατε σε ενα ιστορικο καφε μια φορα στη Βουδαπεστη, η εμπειρια ειναι μιση. Δεν ειναι φτηνο αλλα παλευεται ανετα.
https://www.tripadvisor.com/Restaur..._and_Restaurant-Budapest_Central_Hungary.html

2) Βαλε κι ενα βραδυ παρασταση στην οπερα. Δεν θα ξαναδεις ποτε με αυτη την τιμη σε τοσο καλες θεσεις σε ολη την κεντρικη Ευρωπη.
 
Μηνύματα
35
Likes
16
Σε ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση σου... Πολύ ωραία .. Για φαγητό τι προτείνεις;

*Πρώτη μέρα με το που φτάσεις να πας να φας κανονικά και να πας στα λουτρά δεν στο προτείνω εκτός αν εννοείς να πάρεις κάτι στο χέρι απλά για να σου κόψει την πείνα.
*Αφού θα πας Σεζέζνι λίγες ώρες αφότου φτάσεις καλό θα είναι να γεμίσεις την μέρα και να δεις και την πλατεία των ηρώων που είναι δίπλα και το κάστρο απέναντι και εννοείται και το παγοδρόμιο εφόσον είναι ακόμα.Μετά μια επιλογή θα μπορούσε να είναι καφέ στο New York.
*H κλειστή αγορά δεν είναι από την πλευρά της Βούδας οπότε δεν βολεύει για να πας μαζί με κάστρο και εκκλησία ματίας εκτός αν τα χωρίσεις σε δύο κομμάτια και πας το πρωί στα πρώτα και μετά πας μεσημέρι προς απόγευμα κλειστή αγορά και σιταντέλα.
*Τρίτη μέρα κοινοβούλιο, Άγιο Στέφανο ίσως και συναγωγή ή νησί μαργαρίτας.Ωραία ιδέα και του να δεις φωτισμένη την πόλη από κάποιο σημείο...Η συνέχεια για τις ερωτήσεις που έγραψες αργότερα :)
*Μην το ξεχάσω δεν παίρνεις καμπίνα στα Σεζέζνι αλλάζεις σε κοινόχρηστες και κλειδώνεις τα πράγματα σου σε ντουλάπι. Δες την πρόσφατη ιστορία μου εδώ αν και δεν την έχω τελειώσει ακόμα https://www.travelstories.gr/community/threads/Βουδαπέστη-2019-επιστροφή-στον-τόπο-του-εγκλήματος.60627/

Θα περιμένω και το σχετικό σου μήνυμα για το φαγητό κλπ... Πολύ κατατοπιστικος φίλε...
 
Last edited by a moderator:

Λενια_Α

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Καλησπέρα! Έχω διαβάσει μέχρι κ το 60..! Αλλά έχω πρώτα μια απορια βρήκα σήμερα στην σελίδα που έκλεισα τα εισιτήρια στην wizz ότι μπορείς να κλείσεις μεταφορικό από το αεροδρόμιο για κέντρο με 5€ το άτομο. Ξέρεις κάνεις αν ισχύει;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα! Έχω διαβάσει μέχρι κ το 60..! Αλλά έχω πρώτα μια απορια βρήκα σήμερα στην σελίδα που έκλεισα τα εισιτήρια στην wizz ότι μπορείς να κλείσεις μεταφορικό από το αεροδρόμιο για κέντρο με 5€ το άτομο. Ξέρεις κάνεις αν ισχύει;
Μην ασχοληθείς καν αν βγάλεις κάρτα απεριόριστων πας τζάμπα με μέτρο και Ε200 αν πληρώσεις 2.80 ευρώ πας με το Ε100...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μόνο κ μόνο για να γλιτώσουμε την ταλαιπωρία..
Καμία ταλαιπωρία το Ε100 κάνει μόνο 2 στάσεις κ σε μισή ώρα θα είσαι στο κέντρο..Είναι πολύ κοντά το αεροδρομιο
 

leonidasvass

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Μην ασχοληθείς καν αν βγάλεις κάρτα απεριόριστων πας τζάμπα με μέτρο και Ε200 αν πληρώσεις 2.80 ευρώ πας με το Ε100...
Από προσωπική σας πείρα και των υπολοίπων βέβαια που έχουν πάει...
Για έναν επισκέπτη που πάει πρώτη φορά στην Βουδαπέστη, τον συμφέρει να πάρει την κάρτα απεριορίστων ή την Budapest Card...???
Συγχωρέστε με εάν έχω καταλάβει λάθος και αυτές οι δύο κάρτες είναι η ίδια και απλά την αναφέρουμε διαφορετικά.... :/ :/

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας...!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Από προσωπική σας πείρα και των υπολοίπων βέβαια που έχουν πάει...
Για έναν επισκέπτη που πάει πρώτη φορά στην Βουδαπέστη, τον συμφέρει να πάρει την κάρτα απεριορίστων ή την Budapest Card...???
Συγχωρέστε με εάν έχω καταλάβει λάθος και αυτές οι δύο κάρτες είναι η ίδια και απλά την αναφέρουμε διαφορετικά.... :/ :/

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας...!!
Η Budapest card στην ουσία σου δίνει εκπτώσεις για τα αξιοθέατα και δωρεάν μετακινήσεις αλλά είναι πολύ πιο ακριβή. .Για να κάνεις αποσβεση πρέπει να πας σε όλα οπότε αν δεν έχεις τέτοιο σκοπό πάρε την κάρτα των μετακίνησεων μόνο...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σε ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση σου... Πολύ ωραία .. Για φαγητό τι προτείνεις;
Θα περιμένω και το σχετικό σου μήνυμα για το φαγητό κλπ... Πολύ κατατοπιστικος φίλε...
Ξεχάστηκα λίγο να σου πω την αλήθεια για φαγητό εγώ πάω Χουγκαριμ μπιστρό νορμάλ τιμές και κανονικές ποσότητες και στο Φαταλ. Πολύ καλό και το Τροφέα ειδικά για μεσημέρι που είναι και φτηνότερο και ποσότητα μέχρι τελικής πτώσης..Στην επίσκεψη μου αυτή πήγα στο vakvarju restaurant που μου το πρότειναν κάποιοι Ουγγροί που γνώρισα Αθήνα και μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος χωρίς ωστόσο να το βάζω πιο ψηλά από το Χουγκαριμ ας πούμε...
Για πρωινό και αυγά δεν μπορώ να σου πω κάτι γιατί πάντα έκλεινα ξενοδοχείο με πρωινό και όσες φορές πήγαμε έξω πηγαίναμε σε λύσεις με σαντουιτς και τυροπιτοειδή.
Για κρασί θα βρεις πολλά μαγαζιά στην στοά Gozsdu Udvar πήγαμε σε ένα πολύ ωραίο στις αρχές της στοάς δεξιά αλλά δεν συγκράτησα όνομα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom