Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ναι ναι όλη την andrassy με τα πόδια! Και λουτρά πιο πάνω. Περπατούσαμε γύρω στα 10χλμ την ημέρα και πάνω. (Είμαστε τέτοιοι! Σιλικόνες στα πόδια κτλ )
Τα 10 χιλ δεν είναι πολλά αν και με κακό καιρό ανεβαίνει ο συντελεστής δυσκολίας. Στη Ρώμη έκανα σε μια μέρα θυμάμαι 24-26 χιλ...Εγώ πάντως θα προτιμούσα να κάτσω 2 ώρες παραπάνω στα λουτρά από το να περπατήσω 5χιλ που είναι πήγαινε έλα από το ξενοδοχείο σας :)
 
  • Like
Reactions: p@n

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ααααχ η Ρώμη ήταν το πρώτο μου ταξίδι Άπειρη... Το αποτέλεσμα ήταν να χρειαστούν 4 μήνες να συνέλθουν τα πέλματα μου από αυτό που έπαθαν. Επειδή μυαλό δεν βάζουμε όμως και επειδή ήμασταν οι 2 μας τωρα (ωραία ταξίδια με μεγάλη παρέα δεν γίνονται κατά την γνώμη μου) .... παίρνουμε όλα τα προληπτικά μέτρα (επιθέματα, δακτυλίους κτλ) και περπατάμε όσο αντέχουμε. Είμαστε οι τύποι που θέλουν να βλέπουν και τις γειτονιές!
 
Μηνύματα
35
Likes
16
Τώρα θα γίνω πολύ κακιά που δεν έχετε μπει στον κόπο να διαβάσετε το θέμα; Στην πρώτη σελίδα, στο πρώτο πρώτο ποστ γράφει σχετικά με το συνάλλαγμα και προτείνει ανταλλακτήριο...
Διάβασα αλλά θα ήθελα και καμιά άλλη επιλογή εκτός αυτών....! Δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι κακιά φιλικά Σπύρος
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Αγαπητέ, ρώτησες τον θεματοθέτη αν έχει κάτι να σου προτείνει. Μα το έχει ήδη αναφέρει, τι άλλο μπορεί να σου πει; Δεν ρώτησες κάποιον άλλο, ρώτησες τον ίδιο. Υπάρχουν μέλη εδώ που καταθέτουν πολλές ώρες δουλειάς για να μας βοηθούν στα ταξίδια μας. Επιπροσθέτως απαντούν αγόγγυστα σε όλες τις απορίες μας. Το λιγότερο που έχουμε να κάνουμε, πάνω απ όλα για να οργανωθούμε καλά, είναι πρώτα να διαβάσουμε όσα έχουν ήδη γράψει.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Η αλήθεια είναι ότι παρότι ο οδηγός έχει γραφτεί με τέτοιο τρόπο που να απαντάει στα περισσότερα ερωτήματα που μπορεί να έχει κάποιος για την πόλη, συνεχώς προκύπτουν νέα..Το 90% αυτων των απαντήσεων είναι γραμμένο και αν δεν είναι το ενσωματωνω για να διευκολυνω όλους εσάς και να μην χρειάζεται να διαβάζετε 100 σελίδες ιστορικό...Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.Είναι μέρες που αφιερώνω και 2 ώρες να απαντάω σε ερωτήματα και το κάνω με χαρά εστω και αν έχω περιορισμένο χρονο...Αν μπορούσατε να διαβάζετε και τον οδηγό θα με βοηθούσε πολύ και εννοείται αν υπάρχουν απορίες εδώ είμαστε να τις δούμε.
 

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Μπορείτε πρώτη μέρα βράδυ να πάτε πλατεία ηρώων κ απέναντι στο κάστρο και στο παγοδρόμιο ..Δεύτερη μέρα κοινοβούλιο και άγιο Στέφανο το πρωί και μεσημεράκι πάτε κλειστη αγορά και σιταντελα..Τρίτη μέρα στην Βουδα στην περιοχή του καστρου και στην εκκλησία του Ματίας. .
Κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθειά σου!!
Απ' οτι κατακαβαλινω γνωρίζεις πολύ καλά την Βουδαπέστη και μπράβο σου που κατατοπίζεις συνανθρώπους σου...
Αρχικά αν μπορώ να καταλάβω καλά το Regency suites budapest hotel που θα μείνουμε πρεπει να εξυπηρετουν τα λεωφορεια 100 και 200 από το αεροδρομιο...Νομιζω οτι ο σταθμος Deak Ferenc ter πρεπει να ειναι κοντα...
Μετα με βαση τον οδηγο και οδηγιες λεω στις μερες μας να ειμαστε
1η ημερα απο 19.00 Πλατεια Ηρώων -Κάστρο Vajda hymuad και παγοδρόμιο.Δειπνο Φαταλ
2η ημερα: Γέφυρα Ελισσάβετ-Γέφυρα Αλυσίδων- Κοινοβούλιο- Άγιος Στέφανος Cafe New York ή Gerbeaud και στη συνέχεια Κεντρικη αγορά και Vaci Utca. Δείπνο στο Χουγκαριμ μπιστρο και μετα ποτο στην στοα Gozsdu Udvar (αν την εχω σημειωσει καλα...).
3η ημερα: Συνοικια καστρου με λεωφ. 16 - καφε Ρουζβουρμ- Εκκλησια Mathias- Εθνικη πινακοθηκη (απ' εξω) - Πύργος Ψαράδων κι εαν βολευει εδω και λοφος Gellert .Μεσημεριανο στο Τροφεα και μεταβαση στο αεροδρομιο πτηση επιστροφης 19.30 .
Το νησι της Μαργαροτας αξιζει τον Χειμωνα;;;
Επειδή γνωρίζεις με ενημερωνεις αν κατι λειπει κ.λ.π. Ειναι ταξιδι express και προσπαθουμε να παρουμε μια καλη γευση της πολης...
Σ'ευχαριστώ και πάλι!!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθειά σου!!
Απ' οτι κατακαβαλινω γνωρίζεις πολύ καλά την Βουδαπέστη και μπράβο σου που κατατοπίζεις συνανθρώπους σου...
Αρχικά αν μπορώ να καταλάβω καλά το Regency suites budapest hotel που θα μείνουμε πρεπει να εξυπηρετουν τα λεωφορεια 100 και 200 από το αεροδρομιο...Νομιζω οτι ο σταθμος Deak Ferenc ter πρεπει να ειναι κοντα...
Μετα με βαση τον οδηγο και οδηγιες λεω στις μερες μας να ειμαστε
1η ημερα απο 19.00 Πλατεια Ηρώων -Κάστρο Vajda hymuad και παγοδρόμιο.Δειπνο Φαταλ
2η ημερα: Γέφυρα Ελισσάβετ-Γέφυρα Αλυσίδων- Κοινοβούλιο- Άγιος Στέφανος Cafe New York ή Gerbeaud και στη συνέχεια Κεντρικη αγορά και Vaci Utca. Δείπνο στο Χουγκαριμ μπιστρο και μετα ποτο στην στοα Gozsdu Udvar (αν την εχω σημειωσει καλα...).
3η ημερα: Συνοικια καστρου με λεωφ. 16 - καφε Ρουζβουρμ- Εκκλησια Mathias- Εθνικη πινακοθηκη (απ' εξω) - Πύργος Ψαράδων κι εαν βολευει εδω και λοφος Gellert .Μεσημεριανο στο Τροφεα και μεταβαση στο αεροδρομιο πτηση επιστροφης 19.30 .
Το νησι της Μαργαροτας αξιζει τον Χειμωνα;;;
Επειδή γνωρίζεις με ενημερωνεις αν κατι λειπει κ.λ.π. Ειναι ταξιδι express και προσπαθουμε να παρουμε μια καλη γευση της πολης...
Σ'ευχαριστώ και πάλι!!!
Μία χαρά νομίζω έτσι στα είχα βάλει μακάρι να πάνε και να τα προλάβετε όλα
 

Λενια_Α

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Καλημέρα κ καλό μήνα!!! Σε 5 μέρες θα είμαστε κ εμείς εκεί! Από ότι είδα θα πάμε κ θα χιονίζει... Αλλά νομίζω δε με νοιάζει θα τα καταφέρουμε ολα με ότι καιρο κ να κάνει!
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Καλημέρα κ καλό μήνα!!! Σε 5 μέρες θα είμαστε κ εμείς εκεί! Από ότι είδα θα πάμε κ θα χιονίζει... Αλλά νομίζω δε με νοιάζει θα τα καταφέρουμε ολα με ότι καιρο κ να κάνει!
Η οργάνωση τους στο θέμα του χιονιού είναι άψογη! Σε δευτερόλεπτα αρχίζουν και ρίχνουν αλάτι παντού. Μη σας ανησυχεί καθόλου. Ζεστά και άνετα παπούτσια χρειάζονται και όλα θα είναι οκ!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Η οργάνωση τους στο θέμα του χιονιού είναι άψογη! Σε δευτερόλεπτα αρχίζουν και ρίχνουν αλάτι παντού. Μη σας ανησυχεί καθόλου. Ζεστά και άνετα παπούτσια χρειάζονται και όλα θα είναι οκ!
Όσο αλάτι και να ρίξουν εκεί που ανεβαίνεις σιταντελα ας πούμε σε 20 λεπτά, θες παραπάνω ώρα..Βέβαια στο κατέβασμα αν γλιστρησεις μπορεί να κερδίσεις χρόνο και κατέβεις σε μισό λεπτό :) ..Πέρα από την πλάκα το χιόνι θα δυσκολέψει λίγο τις μετακινήσεις με τα πόδια ...
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Όσο αλάτι και να ρίξουν εκεί που ανεβαίνεις σιταντελα ας πούμε σε 20 λεπτά, θες παραπάνω ώρα..Βέβαια στο κατέβασμα αν γλιστρησεις μπορεί να κερδίσεις χρόνο και κατέβεις σε μισό λεπτό :) ..Πέρα από την πλάκα το χιόνι θα δυσκολέψει λίγο τις μετακινήσεις με τα πόδια ...
Ισχύει. Απλώς εννοώ ότι αν υπάρχει καλή διάθεση (και περιθώριο χρόνου) ειναι όλα προσβάσιμα. Εμείς ανεβήκαμε σιταντελα όπως το περιγράφεις. Μου έκανε εντύπωση ότι τόσο στην διαδρομή όσο και πάνω ήταν άνθρωποι που φρόντιζαν και καθάριζαν το μονοπάτι. Όπως ακριβώς θα συνέβαινε και στην Ελλάδα!! !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.137
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom