Βέλγιο Βρυξέλλες για πρώτη φορά και εκδρομές στο Βέλγιο

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Δηλαδή απ' τις 6 μέρες προτείνεις να αφιερώσει μόνο μία ολόκληρη μέρα στις Βρυξέλλες και σε μία μονοήμερη να επισκεφτεί μια ακόμα βελγική πόλη με μια μισοτελειωμένη εκκλησία. Στην άλλη εναλλακτική προτείνεις μία μονοήμερη στο νότο και μία μονοήμερη Λουξεμβούργο στις δύο μέρες που κάτσει Βρυξέλλες. Δηλαδή να μην εξερευνήσει καθόλου τις Βρυξέλλες που θα μένει αλλά να αρχίσει το τρέξιμο σε απίθανα χωριά της επαρχίας, ακούγεται λογικότατο.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Δηλαδή απ' τις 6 μέρες προτείνεις να αφιερώσει μόνο μία ολόκληρη μέρα στις Βρυξέλλες και σε μία μονοήμερη να επισκεφτεί μια ακόμα βελγική πόλη με μια μισοτελειωμένη εκκλησία. Στην άλλη εναλλακτική προτείνεις μία μονοήμερη στο νότο και μία μονοήμερη Λουξεμβούργο στις δύο μέρες που κάτσει Βρυξέλλες. Δηλαδή να μην εξερευνήσει καθόλου τις Βρυξέλλες που θα μένει αλλά να αρχίσει το τρέξιμο σε απίθανα χωριά της επαρχίας, ακούγεται λογικότατο.
Ειναι η άποψη μου και δεν μπορώ να καταλάβω την ειρωνεία σου. Εγώ είδα τις Βρυξέλλες 1 ημέρα και έμεινα ευχαριστημένος. Εσυ μπορεί να ήθελες να επισκεφτείς τα πάντα οπότε θα ήθελες περισσότερες ημέρες. Αυτός θα αποφασίσει. Την γνώμη μας ρωτάει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αν είδες τις Βρυξέλλες σε μια μέρα και θες μονοήμερες στα απίθανα Μέχελεν και Λεβέν που έχουν από μια πλατεία και μια εκκλησία, τότε κάτι δεν πάει καλά στις ταξιδιωτικές σου προτεραιότητες.

Ναι ζητάει τη γνώμη μας αλλά κρίμα δεν είναι να χαλάσει χρόνο και χρήμα για να πάει μια βδομάδα στο Βέλγιο και να χαλάσει το χρόνο του σε δευτεροτρίτες κωμοπόλεις;
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Αν είδες τις Βρυξέλλες σε μια μέρα και θες μονοήμερες στα απίθανα Μέχελεν και Λεβέν που έχουν από μια πλατεία και μια εκκλησία, τότε κάτι δεν πάει καλά στις ταξιδιωτικές σου προτεραιότητες.

Ναι ζητάει τη γνώμη μας αλλά κρίμα δεν είναι να χαλάσει χρόνο και χρήμα για να πάει μια βδομάδα στο Βέλγιο και να χαλάσει το χρόνο του σε δευτεροτρίτες κωμοπόλεις;
Ειναι δικές μου προτεραιότητες όμως Όχι δικές σου. Εσυ μπορείς να καταναλώνεις τον τρόπο που ταξιδεύεις όπως θέλεις το ίδιο και εγώ. Απλά σεβάσπυ το
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημερα ! Ειρηνη ημην παιδια ... σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες .. εμενα γενικα μου αρεσουν τα χωριά αρκει βεβαια να εχεις να δεις κατι.... Για βρυξελλες το συζηταω .. Αρα για να συνοψισουμε και να παμε παρακατω .. φτανω Σαρλερουα περιπου 11,30 το μεσημερι ημερα Τετάρτη και φευγω για Μπριζ... Πεμπτη και Παρασκευή είναι αρκετα εκει από οτι καταλαβα.. Σαββατοκυριακο και εως την μισή Δευτέρα στις Βρυξελλες και μετά αναγκαστικά διανυκτερευση στο Σαρλερουά γιατι η πρηση μου ειναι 7 το πρωι της Τριτης ... Στο ενδιαμεσο των διαδρομων απο Μπριζ εως Βρυξελλες και απο Βρυξελλες εως Σαρλερουά εχει κατι να δουμε ???
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Καλημερα κ απο μενα! Οι σταθμοι brussels midi και brussels central ποσο απεχουν; πως μπορω να παω απ τον εναν στον αλλο;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ανάλογα τι εννοείς.
Αν φτάνεις με τρένο στις Βρυξέλλες και θες να πας απ' τον ένα σταθμό στον άλλο είναι δωρεάν αν η αλλαγή τρένων γίνει αμέσως (το εισιτήριο να γράφει προορισμό Zone Bruxelles).
Αν θες να πας απ' τον έναν σταθμό στον άλλο και βρίσκεσαι έξω απ' το σταθμό, βολεύει περισσότερο το μετρό, απ' το να ψάχνεις από ποια πλατφόρμα του Midi φεύγει το τρένο σου για Centrale.
Eπίσης, ο σιδηροδρομικός σταθμός Centrale απέχει κανά πεντάλεπτο μέσω του υπόγειου τούνελ πεζών απ' το σταθμό μετρό Centrale. Δηλ. το μετρό σε βγάζει πιο κοντά προς τον καθεδρικό.
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ονειρεμένο Ταξίδι
μαυρικιος
Αααα υπαρχει τρενο midi central ? Δεν το ξερα... θα το ψαξω! Πρεπει να βγαλω εισιτηρια απο ιντερνετ η εχει κ απο κει συνεχεια;
Εχει απο κει συνέχεια και εκδοτηρια και αυτόματους πωλητές
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom