Γαμηλιο ταξιδι στη Σαρδηνια

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Απορία: Γιατί κανένας ως τώρα (που πήρα χαμπάρι το θέμα) δεν έκανε την προφανή πρόταση: Κορσική... Εκπληκτικό μέρος, εκπληκτικοί άνθρωποι, προορισμός για όλα τα γούστα, και χωρίς τη δηθενιά της διπλανής Σαρδηνίας....
Γιατί Σαρδηνία είναι μόνο μια...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Sardinia-Beaches.jpg Chia beach και οχι μονο αυτη.
Αλλα και οι οικισμοι ειναι πολυ γραφικοι.
Εγω παντως να ευχαριστησω που προεκυψε αυτο το θεμα με τη Σαρδηνια ..γιατι το εψαξα και επαθα πλακα !!!!
Μπορουν να μας πουν οι γνωστες τι παιζει περιπου με τιμες,καταλυματα και αεροπορικες?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Tι εγινε ..μονο η λατρεμενη του καπετανιου ..πεταει για κει ...μονοπωλιο το εχει?

Α οχι ειδα και Γαλλους-Ολλανδους ...αλλα ολα με μετεπιβιβαση .
Στο Αλγκερο αυτα ..δεν κοιταξα το Καλιαρι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Tι εγινε ..μονο η λατρεμενη του καπετανιου ..πεταει για κει ...μονοπωλιο το εχει?
δεν ξέρω ποιος άλλος πετάει, βρείτε το..πάντως επιδοτούμενα κάνει μόνο το γκρουπ.. Alitalia, Air One, Meridiana fly που δίνουν δικαίωμα έκπτωσης σε ορισμένες κατηγορίες (πχ >70 ετών, <21, φοιτητές <27, με ειδικές ανάγκες).
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τελικα επεσαν πολλες γνωμες πανω στο τραπεζι ..αλλα ποιο απο τα τρια ειναι καλυτερο ?Σικελια,Σαρδηνια ή Κορσικη ?
Κριτηρια=γραφικοτητα οικισμων,αρχαια,φυση,παραλιες.
 

rossobianco78

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
οσοι επιθυμουν τη περιοχη της costa smeralda ειναι προτιμοτερο να αφιχθουν στο αεροδρομιο της olbia που βρισκεται στα 30 κμ απο το porto cervo.Η διαδρομη alghero-porto cervo ειναι 160 κμ με πολυ ασχημη διαδρομη.Οσο για τις τιμες τα εροπορικα κυμαινονται γυρω στο 300 ευρω μετ επιστροφης,και τα ξενοδοχεια ξεκινουν απο 250 ευρω(τα φθηνοτερα) τη διανυκτερευση και φθανουν τις 2.000.Εκτος απο το porto cervo κανεις μπορει να διαμεινει κ στην πολη της olbia που εχει πιο οικονομικα καταλυμματα η στο Porto rotondo,στη περιοχη του αρχιπελαγους της Madallena.Eπισης με φερρυ σε μια ωρα βρισκεσαι απεναντι στην Κορσικη μεσω bonifaccio,που ειναι επισης ενα εξαιρετικο μερος,οπως και το porto vecchio που ειναι η γαλλικη εκδοχη του Porto cervo σε πολυ πιο light μορφη.Τωρα οσον αφορα στο που ειναι καλυτερα,απο αποψη αρχαιοτητων επικρατει η σικελια,φυσικη ομορφια και παραλιες σαρδηνια.
 

al patsino

Banned
Μηνύματα
57
Likes
10
Ιούνιος του 2008 γαμήλιο ταξίδι στην μαγευτική σαρδηνια και διαμονή στην περιοχή costa smeralda η οποία είναι περίπου 60 χιλιόμετρα με διάφορα μέρη και πρωτεύουσα το πορτο τσερβο,άφιξη μέσω Ρώμης με μεριντιανα στο αεροδρόμιο της olidia απο όσο θυμάμαι ,τέτοιο ταξίδι στην ζωη μου σίγουρα δεν θα μπορέσω να ξανακάνο (πανάκριβα),όλα ήταν τόσο όμορφα ακόμα και πάνω στο δρόμο που ένωνε όλα τα χωριά είχε ανθησμενες τριανταφιλιες,όλοι μέρα κηπουροι φρόντιζαν όλο το μέρος ,τέτοιες θάλασσες κάντε όλοι ένα κόπο και μπείτε στο google να δείτε φωτό,απλα δεν υπάρχουν αυτές οι θάλασσες και είναι και τόσο κοντά στην Ελλάδα,η καλοσύνη όλον που είναι και δουλεύουν έκει είναι όλοι εντελώς επαγγελματίες σου φέρονται άψογα και θα σας πω που έπινα καφε στο πορτο τσερβο και καθόταν δίπλα μου ο σχεδιαστής galiano ο ζινταν και ένας Ρώσος που έχει γκομενα την ναουμι καμπελ οι σερβιτόροι φερόταν καλα το ίδιο καλα σε εμάς όπως και σε αυτούς!!ίδια αντιμετώπιση !!κουφαθηκα!!ενώ πριν ένα χρόνο ήμουν Μύκονο και ήταν απαραδεχτη άμα δεν είσαι γνωστός ,στης παραλίες δεν υπάρχει θόρυβοσ με μπαρ θέλουν εκει την ηρεμίας τους αλλα περνάνε τύποι και πουλάνε τα πάντα αλλα εκει που έπαθα σοκ ήταν όταν σε μια παραλία υπήρχε καντίνα την είδαμε απο μακρυά και γελασαμε αλλα όταν φτάσαμε κοντά της είδαμε ότι ήταν μια καντίνα 20 μέτρα με μάγειρες με παπιον και μαγειρεύαν αστακους μακαρόνια και σερβίρουν σαμπάνια !!απίστευτο!!εντύπωση μας έκανε όλοι που μας ρωτούσαν τη γλώσσα μιλάμε και ήξεραν την λατση που πηγαίνει τακτικά .το πορτο τσερβο είναι ένα δυοροφο χωριό που είναι απίστευτο ,το φαγητό παντού είναι άψογο .το πιο διάσημο μαγαζί είναι το pescatore με θαλασσινά που φάγαμε όπως και το κλαμπ του προέδρου της ρενο στην φόρμουλα 1 του μπριατορε,απλα αυτο το μέρος δεν μπορω να το περιγράψω ειναι όνειρεμενο.και αυτο που λένε για σνομπ δεν υσχυει φέρονται σε όλος άψογα απλα γιατί δεν ξέρουν ποιος είσαι και απο την στιγμή που είσαι εκει συμαινει ότι είσαι ζανπλουτος σαν αυτούς που πανε εκει ,εμείς μεναμε στο
 

al patsino

Banned
Μηνύματα
57
Likes
10
al patsino said:
Ιούνιος του 2008 γαμήλιο ταξίδι στην μαγευτική σαρδηνια και διαμονή στην περιοχή costa smeralda η οποία είναι περίπου 60 χιλιόμετρα με διάφορα μέρη και πρωτεύουσα το πορτο τσερβο,άφιξη μέσω Ρώμης με μεριντιανα στο αεροδρόμιο της olidia απο όσο θυμάμαι ,τέτοιο ταξίδι στην ζωη μου σίγουρα δεν θα μπορέσω να ξανακάνο (πανάκριβα),όλα ήταν τόσο όμορφα ακόμα και πάνω στο δρόμο που ένωνε όλα τα χωριά είχε ανθησμενες τριανταφιλιες,όλοι μέρα κηπουροι φρόντιζαν όλο το μέρος ,τέτοιες θάλασσες κάντε όλοι ένα κόπο και μπείτε στο google να δείτε φωτό,απλα δεν υπάρχουν αυτές οι θάλασσες και είναι και τόσο κοντά στην Ελλάδα,η καλοσύνη όλον που είναι και δουλεύουν έκει είναι όλοι εντελώς επαγγελματίες σου φέρονται άψογα και θα σας πω που έπινα καφε στο πορτο τσερβο και καθόταν δίπλα μου ο σχεδιαστής galiano ο ζινταν και ένας Ρώσος που έχει γκομενα την ναουμι καμπελ οι σερβιτόροι φερόταν καλα το ίδιο καλα σε εμάς όπως και σε αυτούς!!ίδια αντιμετώπιση !!κουφαθηκα!!ενώ πριν ένα χρόνο ήμουν Μύκονο και ήταν απαραδεχτη άμα δεν είσαι γνωστός ,στης παραλίες δεν υπάρχει θόρυβοσ με μπαρ θέλουν εκει την ηρεμίας τους αλλα περνάνε τύποι και πουλάνε τα πάντα αλλα εκει που έπαθα σοκ ήταν όταν σε μια παραλία υπήρχε καντίνα την είδαμε απο μακρυά και γελασαμε αλλα όταν φτάσαμε κοντά της είδαμε ότι ήταν μια καντίνα 20 μέτρα με μάγειρες με παπιον και μαγειρεύαν αστακους μακαρόνια και σερβίρουν σαμπάνια !!απίστευτο!!εντύπωση μας έκανε όλοι που μας ρωτούσαν τη γλώσσα μιλάμε και ήξεραν την λατση που πηγαίνει τακτικά .το πορτο τσερβο είναι ένα δυοροφο χωριό που είναι απίστευτο ,το φαγητό παντού είναι άψογο .το πιο διάσημο μαγαζί είναι το pescatore με θαλασσινά που φάγαμε όπως και το κλαμπ του προέδρου της ρενο στην φόρμουλα 1 του μπριατορε,απλα αυτο το μέρος δεν μπορω να το περιγράψω ειναι όνειρεμενο.και αυτο που λένε για σνομπ δεν υσχυει φέρονται σε όλος άψογα απλα γιατί δεν ξέρουν ποιος είσαι και απο την στιγμή που είσαι εκει συμαινει ότι είσαι ζανπλουτος σαν αυτούς που πανε εκει ,εμείς μεναμε στο
Περίπου 5 χιλιόμετρα απο το πορτο τσερβο σε ένα 4 αστέρια 340 το βράδυ απλό ξενοδοχειο με μεζονέτες ,και τώρα ερχομαι στα αρνητικά , είναι πανάκριβα!!πρώτη μέρα όταν φτάσαμε πήγαμε ααμέσως για καφε στο πορτο τσερβο ένας καπουτσινο 40 ευρω !!και 10 ευρω το μπούκαλακι το νερό .δηλαδή αμέσως 100 ευρω ,ήμουν προετοιμασμένος ότι θα εινΑι ακριβά αλλα όχι και τόσο πολύ ,η πλάκα είναι ότι ήταν προς βράδυ και φτάνοντας στο πορτο τσερβο το περάσαμε ΟΤΑ εμπορικό Λίμανι επειδή βλέπαμε πλοία αλλα όταν φτάσαμε κοντά είδαμε τελικ ότι ήταν θάλαμοιγη τεράστιοι!!κοτερα 4 ορόφων με άπειρο προσωπικό :).επανέρχομαι στης τιμές δηλαδή εγω όταν έβγαινα το βράδυ κουβαλούσα μάχη μου 1000 ευρω για να νιώθω άνετα !!δυο ορεκτικα δυο κύριος και ένα μπουκάλι κρασί 500?,ένα ποτό μεζουρα50?,εφτά μέρες 14000 ?μας.βγηκε εκει .δεν είμαι εφοπλιστής απλά τότε είχα χρήματα και άμα μπορω κάποια στιγμή στο μέλλον θα πήγαινα παλλυ έκει.
 

al patsino

Banned
Μηνύματα
57
Likes
10
al patsino said:
Ιούνιος του 2008 γαμήλιο ταξίδι στην μαγευτική σαρδηνια και διαμονή στην περιοχή costa smeralda η οποία είναι περίπου 60 χιλιόμετρα με διάφορα μέρη και πρωτεύουσα το πορτο τσερβο,άφιξη μέσω Ρώμης με μεριντιανα στο αεροδρόμιο της olidia απο όσο θυμάμαι ,τέτοιο ταξίδι στην ζωη μου σίγουρα δεν θα μπορέσω να ξανακάνο (πανάκριβα),όλα ήταν τόσο όμορφα ακόμα και πάνω στο δρόμο που ένωνε όλα τα χωριά είχε ανθησμενες τριανταφιλιες,όλοι μέρα κηπουροι φρόντιζαν όλο το μέρος ,τέτοιες θάλασσες κάντε όλοι ένα κόπο και μπείτε στο google να δείτε φωτό,απλα δεν υπάρχουν αυτές οι θάλασσες και είναι και τόσο κοντά στην Ελλάδα,η καλοσύνη όλον που είναι και δουλεύουν έκει είναι όλοι εντελώς επαγγελματίες σου φέρονται άψογα και θα σας πω που έπινα καφε στο πορτο τσερβο και καθόταν δίπλα μου ο σχεδιαστής galiano ο ζινταν και ένας Ρώσος που έχει γκομενα την ναουμι καμπελ οι σερβιτόροι φερόταν καλα το ίδιο καλα σε εμάς όπως και σε αυτούς!!ίδια αντιμετώπιση !!κουφαθηκα!!ενώ πριν ένα χρόνο ήμουν Μύκονο και ήταν απαραδεχτη άμα δεν είσαι γνωστός ,στης παραλίες δεν υπάρχει θόρυβοσ με μπαρ θέλουν εκει την ηρεμίας τους αλλα περνάνε τύποι και πουλάνε τα πάντα αλλα εκει που έπαθα σοκ ήταν όταν σε μια παραλία υπήρχε καντίνα την είδαμε απο μακρυά και γελασαμε αλλα όταν φτάσαμε κοντά της είδαμε ότι ήταν μια καντίνα 20 μέτρα με μάγειρες με παπιον και μαγειρεύαν αστακους μακαρόνια και σερβίρουν σαμπάνια !!απίστευτο!!εντύπωση μας έκανε όλοι που μας ρωτούσαν τη γλώσσα μιλάμε και ήξεραν την λατση που πηγαίνει τακτικά .το πορτο τσερβο είναι ένα δυοροφο χωριό που είναι απίστευτο ,το φαγητό παντού είναι άψογο .το πιο διάσημο μαγαζί είναι το pescatore με θαλασσινά που φάγαμε όπως και το κλαμπ του προέδρου της ρενο στην φόρμουλα 1 του μπριατορε,απλα αυτο το μέρος δεν μπορω να το περιγράψω ειναι όνειρεμενο.και αυτο που λένε για σνομπ δεν υσχυει φέρονται σε όλος άψογα απλα γιατί δεν ξέρουν ποιος είσαι και απο την στιγμή που είσαι εκει συμαινει ότι είσαι ζανπλουτος σαν αυτούς που πανε εκει ,εμείς μεναμε στο
Όπως είπα για να τελειώνο το θέμα ο κόσμος έκει βρίσκει την τέλεια θάλασσα με το Ήρεμο περιβάλλον γενικά είναι σαν να είσαι στον παράδεισο
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Όπως είπα για να τελειώνο το θέμα ο κόσμος έκει βρίσκει την τέλεια θάλασσα με το Ήρεμο περιβάλλον γενικά είναι σαν να είσαι στον παράδεισο
παραδεισος των 2000 ευρω την ημερα!!!! :shock:
με τοσα λεφτα μενεις ασια 1 μηνα σα βασιλιας....
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
...και το ζεύγος είναι φυλακή ...
μείον δυο λοιπόν ... :rolleyes:
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
παραδεισος των 2000 ευρω την ημερα!!!! :shock:
με τοσα λεφτα μενεις ασια 1 μηνα σα βασιλιας....
Δεν νομίζω ότι η σύγκριση είναι δίκαιη. Τα ελίτ, καθαρά "luxury", μέρη της Ευρώπης είναι όντως τα ακριβότερα του κόσμου. Αλλά αυτό έχει αρχίζει να αλλάζει. Αν συγκρίσεις με αντίστοιχες αλυσίδες/ξενοδοχεία στην Ασία, θα δεις ότι οι τιμές είναι πλέον πάνω-κάτω οι ίδιες (είτε επειδή υπάρχει τεράστια ζήτηση απο τους Ευρωπαίους, είτε λόγω των ανερχόμενων οικονομιών). Και δεν συζητάω καν για τα 5* Αφρικανικά σαφάρι ή ξενοδοχεία τύπου Explora σε δύσκολες περιοχές.

Ο τρόπος σύγκρισης είναι 3* Ευρώπη με 3* Ασία (ή 5*-5* αντίστοιχα). Όχι το πόσες μέρες θα μπορούσες να μείνεις σε ένα Ασιατικό χόστελ με τα λεφτά που θα έδινες για ένα 5* στη Σαρδηνία σε μια νύχτα.

Στην τελική είναι καθαρά θέμα προσωπικής αισθητικής. Αν είχα 4,000 για γαμήλιο ταξίδι θα προτιμούσα να πάω 3-4 μέρες στη Villa Feltrinelli ενώ κάποιος άλλος θα τα έδινε για 15 μέρες στη Ταϊλάνδη. Δεν θεωρώ το δικό μου τρόπο καλύτερο συγκριτικά, αλλά τον θεωρώ καλύτερο για εμένα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom