Γερμανικες ταινιες που λατρεψαμε!

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΤΑΤΗ ταινία είναι μια που γύρισε ο Τίκβερ νομίζω με πρωταγωνίστρια την ηθοποιό που υποδήθηκε τη ΛΟΛΑ και έχει ελληνικό τίτλο Η πριγκήπισσα και ο πολεμιστής.Απίστευτη.:clap:
 

ikons

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κιουρκα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
ειδα πριν λιγους μηνες το Kirschbluten, Ανθη κερασιας, καταπληκτικη ζεστη ανθρωπινη ταινια. Εγραψα δυο λογια εδω The forexbird: Kirschbluten
βρειτε την οπου μπορειτε..
 

ikons

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κιουρκα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
πριν απο αρκετα χρονια ειχα κολλησει με τον Syberberg. Hταν καποτε το απολυτο must για καθε νεαρο κουλτουριαρη. Ειχα δει σχεδον ολες τις ταινιες του. Karl May, Ludwig, Hitler, Marquise von O...Το μεγαλο παθος μου ομως ηταν με τον Parsifal, τη δικη του αποδοση της οπερας του Βαγκνερ, με τη μεγαλη Edith Clever. Στο σινεμα La Pagode στο παρισι, ειχα δει αυτη τη ταινια 8 φορες, πηγαινα καθε μερα επι 8 μερες... Eνα κλιπακι εδω..

Ενω λοιπον το πρωτοποριακο σινεμα του αρχισε να γινεται ευρυτερα γνωστο (οταν τον ανακαλυψαν και οι Αμερικανοι διανοουμενοι), αρχισε ο Syberberg να πεταει κατι αντισημιτικα και ψιλοναζιστικα και η καριερα του κολλησε... Μια μικρη βιογραφια του εδω και πολλα κλιπακια απο ταινιες του και φιλμογραφια εδω.

Οπως και ναχει, ο Syberberg ηταν παντα κατι ξεχωριστο μεσα στο γερμανικο σινεμα. Η απιστευτη αισθητικη του, προερχομενη απο ο,τι καλυτερο παρουσιασε σε 2 αιωνες το γερμανικο πνευμα και η τεχνη, συναντησε καποτε, δυστυχως, και τον Χιτλερ...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Συγγνώμη που έρχομαι ακάλεστος και λαθραίος αλλά είδα ότι κανείς δεν ανέφερε τον ράινερ φασμπίντερ των: τα πικρά δάκρυα της πέτρα φον καντ, η χρονιά με τα δεκατρία φεγγάρια, λόλα, ο καυγατζής και του τηλεοπτικού μπερλίν -αλεξάντερπλατς. Θα ήθελα να συμμετέχω στο γκρουπ αν με θέλετε στείλτε καμιά πρόσκληση!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπορεις να κανεις εγγραφη και απο μονος σου, χωρις προσκληση! Ολοι οι καλοι χωρανε... Δεν το παιζουμε αλλωστε και λονδρεζικη λεσχη.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Η πιό ολοκληρωμένη γερμανόφωνη ταινία είναι ασφαλώς το Goodbye Lenin αλλά αυτό που μας κόβει την ανάσα είναι το Σοφί Σολ-Οι τελευταίες μέρες. Για τους φίλους της πολιτικής ιστορίας είναι και το Σύμπλεγμα Μπάαντερ-Μάινχοφ, ενώ ρέστα δίνει και το Napola-Elite für den Führer.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Άργησα να πάρω χαμπάρι το topic αλλά … κάλιο αργά παρά ποτέ!
Θα έλεγα πως είμαι κι εγώ ακάλεστη αλλά θα πω τη γνώμη μου...
Από αυτές που έχω δει συμφωνώ με τις ακόλουθες…

Εδω εχω να πω πολλα!
Lola rennt: All time classic. Την βαζω και στους μαθητες μου στο σχολειο, αφου μπορω να την "σπασω" σε τρεις ενοτητες και γινεται ευκολο κατανοητη.
Das Leben der Anderen: Τιμηθηκε με Οσκαρ αν δεν κανω λαθος. Λιγο στεναχωρη, αλλα πολυ καλη.
Goodbye Lenin: Αστεια και ανθρωπινη. Δειτε την!
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΤΑΤΗ ταινία είναι μια που γύρισε ο Τίκβερ νομίζω με πρωταγωνίστρια την ηθοποιό που υποδήθηκε τη ΛΟΛΑ και έχει ελληνικό τίτλο Η πριγκήπισσα και ο πολεμιστής.
Η τελευταία έχει τίτλο Der Krieger und die Kaiserin και είναι πράγματι μια ωραία ταινία του Tom Tykwer.
 

marakes

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
να προσθέσω το 'Herr Lehmann', βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο του Sven Regener, τραγουδοποιού, μέλους των Element of Crime.

το βιβλίο κυκλοφορεί και στα ελληνικά με τον τίτλο 'το μπλουζ του βερολίνου'
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αντωνη, ηξερα οτι εχεις γουστο... απο τις καλυτερες ταινιες, οχι μονο τις γερμανικες...
Αυτό έλειπε. Έχω δηλώσει ότι διαβάζω κάθε σου σχόλιο και θα πείς πως δεν έχω καλό γούστο; :bleh:
Αν και δεν είμαι σινεφιλ η αλήθεια είναι, υπάρχουν μετρημένες ταινίες που ξεχωρίζω. Αυτή μπήκε σε αυτή τη λίστα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.321
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom