Γερμανικες ταινιες που λατρεψαμε!

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χμμμ... εξ οσων γνωριζω το Κουρδιστο Πορτοκαλι ειναι ταινια του Stanley Kubrik, εξαιρετικου αμερικανου σκηνοθετη ο οποιος ζουσε και εργαζοταν στη Βρεττανια. Η εν λογω ταινια γυριστηκε με βρεττανους κυριως ηθοποιους στα στουντιο της Αγγλιας, οποτε και δεν εχει τιποτε το γερμανικο, ωστε να υπαγεται στο συγκεριμενο θεμα του γκρουπ "οι Γερμανοι ειναι φιλοι μας" το οποιο περιλαμβανει μονο γερμανικες ταινιες η εν πασει περιπτωσει τανιες γερμανων σκηνοθετων εστω και αγγλοφωνες.
Αλλη μια αγαπημενη μου αγγλοφωνη ταινια γυρισμενη στο Χολυγουντ απο τον Οττο Πρεμιγκερ (αυστροεβραιος) ειναι το θριλερ "Laura".
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Χμμμ... εξ οσων γνωριζω το Κουρδιστο Πορτοκαλι ειναι ταινια του Stanley Kubrik, εξαιρετικου αμερικανου σκηνοθετη ο οποιος ζουσε και εργαζοταν στη Βρεττανια. Η εν λογω ταινια γυριστηκε με βρεττανους κυριως ηθοποιους στα στουντιο της Αγγλιας, οποτε και δεν εχει τιποτε το γερμανικο, ωστε να υπαγεται στο συγκεριμενο θεμα του γκρουπ "οι Γερμανοι ειναι φιλοι μας" το οποιο περιλαμβανει μονο γερμανικες ταινιες η εν πασει περιπτωσει τανιες γερμανων σκηνοθετων εστω και αγγλοφωνες.
να συμπληρώσω ότι εδώ κάπου θυμόμαστε το θέμα που είχε δημιουργηθεί για το αν πρέπει να γράφουν όλοι στο forum ενός συγκεκριμένου γκρουπ.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ας ζητησουμε απο τους διαχειριστες του forum να διαγραψουν το συγκεκριμενο μυνημα μια και κακως βρεθηκε εδω.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Θα αναφερω και "Το αρωμα", οχι γιατι μου αρεσε η ταινια (το βιβλιο ειναι πολυ ανωτερο), αλλα γιατι ο γερμανος σκηνοθετης Tom Tykwer ειναι κουκλος (εχω σαφη καλλιτεχνικα επιχειρηματα!).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μια και ανεφερες τον Tom Tykwer αναφέραμε το "τρέξε Λόλα τρέξε";
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
αν δεν κάνω λάθος,
κάποιος γνωστός κ μη εξαιρετέος υπερπαραγωγός ταξιδιών :haha:
το έχει στο αβατάρ του!!!

οντως η ταινία αυτή ήταν πολύ αξιολατρευτη!
σεναριακά, ερμηνευτικά η Φράνκα Ποτέντε, αξέχαστο έργο!:clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Μάτια ερμητικά κλειστά----nichol kindman
τζάκ ο αντεροβγάλτης σε ελεύθερη μετάφραση του from hell με jonny dep.
στην κορυφή ,ο "νεκρός" παλι με jonny dep.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Βρε Ρενάτα μου εδώ μιλάμε για ταινίες μόνο του γερμανικού κινηματογράφου ή έστω γερμανού σκηνοθέτη. Είσαι στο γκρουπ "οι Γερμανοί ξανάρχονται ουπς! είναι φίλοι μας" ήθελα να πω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.194
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom