Γερμανικες ταινιες που λατρεψαμε!

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και μια και πιασαμε τα προπολεμικα: το Νοσφερατου του Murnau
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ελα ρε Θανο μεγαλε!!!! και ελεγα δεν θα την βαλει κανεις αυτην την θειικη ταινια!!! την επιτομη του διεθνους κινηματογραφου!!!!:clap::clap::clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ελα ρε Θανο μεγαλε!!!! και ελεγα δεν θα την βαλει κανεις αυτην την θειικη ταινια!!! την επιτομη του διεθνους κινηματογραφου!!!!:clap::clap::clap:
Κόφτε κάτι ρε σεις... ποπώ....
Ποτέ δε μου άρεσε ο Γερμανικός Εξπρεσσιονισμός (στον κινηματογράφο), και το Metropolis είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα τέτοιας ταινίας.
Ειδωμένο σήμερα, βέβαια, μας βγάζει μια απλοική αφέλεια, αλλά και στην εποχή του, ήταν αποστασιοποιημένο από πραγματικές καταστάσεις & ανθρώπους (βέβαια, μιλάμε για το 1927, οπότε οφείλουμε να το κρίνουμε με τα τότε standards).
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
δεν ηξερα οτι στην παρεα μας παιρνει μερος και ο Παναγιωτης Τιμογιαννακης!!!!:haha::haha::haha:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Μια αλλη αγαπημένη σειρά αστυνομικών ταινιών made in Germany ηταν οι κινηματογραφικές μεταφορές των εργων Edgar Wallace στις οποίες ο νεαρός Κλάους Κίνσκι επαιζε τον κακό!!!


Υ.Γ.:ευτυχως που το γερμανικό σινεμά και η τηλεόραση εχει ταινίες για ολους: και για τους Τιμογιαννάκηδες, και τους Κουτσογιαννοπουλους και τους Μπακογιαννοπουλους:D
 
Last edited by a moderator:

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Αχ...πόσες μνήμες από τα παλιά, ε;

Σκεφτόμουν εχθές το βράδυ να γράψω για τον Pumuckl και δεν μου ερχόταν το όνομά του στο μυαλό! Πρώτη φορά θα μου πείτε ότι είναι; :cool:

Και ήθελα να γράψω και για την Biene Maya αλλά είχα κλείσει ήδη το pc.

Επίσης ρε παιδιά, δεν ξέρω αν θυμόσαστε μια άλλη σειρά, δεν είμαι σίγουρος, νομίζω είχε να κάνει κάτι με Tom Soyer ή κάτι τέτοιο!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Αξιοπρεπής ήταν και η ταινία Βella Martha ή Μostly Martha, που διηγείται την ιστορία μιας Γερμανιδας σεφ που εργάζεται στο Αμβούργο με δυσκολίες στη ζωή της.΄
Έρχεται λοιπον στο εστιατόριο να εργαστεί ένας Ιταλός που θα της αλλάξει τη ζωή προς το καλύτερο.
Αν η ιστορία σας θυμίζει κάτι, έχετε δίκιο. Διασκευή αυτού του πρωτοτυπου σεναριου είναι το Νo reservation με την Κάθριν Ζετα Τζοουνς.
Η Γερμανοιταλικη παραγωγή είναι κλάσεις ανώτερη.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Σωστόοοος!!!:clap:

εξαιρετική ταινία made in Germany:clap:

την εκδοχή made in Holywood δεν την είδα
 
Last edited by a moderator:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
την εκδοχή made in Holywood δεν την είδα

Και καλά έκανες!!!
Αναφορικά με το Ταξίδια του Νιλς Χόλογκερσον, που έχει αναφερθεί πιο πάνω, πρέπει να πω ότι ήταν στα τοπ αγαπημένα μου κινούμενα σχέδια.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αχ...πόσες μνήμες από τα παλιά, ε;
Επίσης ρε παιδιά, δεν ξέρω αν θυμόσαστε μια άλλη σειρά, δεν είμαι σίγουρος, νομίζω είχε να κάνει κάτι με Tom Soyer ή κάτι τέτοιο!
Μηπως εννοούσες τον Τιμ Τάλερ;:roll:
το παιδί που ξεπούλησε το χαμόγελό του;

The Legend of Tim Tyler - Wikipedia, the free encyclopedia
Timm Thaler – Wikipedia
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εξαιρετικη ταινια ειναι το Bagdad Cafe με αγγλικο τιτλο Out of Rosenheim του γερμανου σκηνοθετη Percy Adlon και με πρωταγωνιστρια την Marianne Saegebrecht. Παρολο τον τιτλο του διαδραματιζεται στην ερημο Μοχαβε.
Bagdad CafΓ© - Wikipedia, the free encyclopedia
 

marazoum

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Munich - Brno
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Εγώ έχω δεί το Das Leben der Anderen, τοDas Boot, το Goodbye Lenin και το Funny Games (δεν θυμάμαι τον γερμανικό τίτλο).
Μου άρεσαν πολύ και τα τέσσερα αλλα τα δύο πρωτα είναι μεσα στις πιο αγαπημένες μου ταινίες.
Βέβαια θέλω να δω και τις υπόλοιπες που αναφέρθηκαν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom