Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Η e-visa δεν ίσχυε μόνο για Καλίνγκραντ και περιφέρεια Λένινγκραντ; Έχει γίνει για όλη την χώρα τώρα;
Έτσι φαίνεται, αν και πριν λίγες εβδομάδες που τσέκαρα, δεν ήταν σε λειτουργία η διαδικασία, λόγω κορονοϊού.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εξακολουθει να μην είναι σε ισχύ. Το κάνανε που το κάνανε, δεν γινόταν για 30 μέρες;;
Παντα να έχουμε στα υπόψιν αν χρειάζονται ειδικές άδειες για παραμεθόρειες περιοχές
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.445
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντως πριν λίγο που μίλησα με το προξενείο μου είπαν ότι βίζες εκδίδουν, αλλά προφανώς όχι evisa ακόμη. Μου είπαν να μιλήσω με το visa center, που μιλάει ασύστολα. Θα τους πετύχω πού θα πάει.

Άρα λέτε να τους πω ότι πάω απλά στη Μόσχα κι από κει και πέρα παίρνω το τραίνο και πάω όπου βουστάβω;
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Γιώργο, θα μένετε σε ξενοδοχεία, ή θα σας φιλοξενούν;
Στην πρώτη περίπτωση, το εκάστοτε ξενοδοχείο είναι ποχρεωμένο να σας κάνει registration. Αν δεν σας κάνει, πρόβλημά τους. Στη Ρωσία είναι υποχρεωτικό το registration για όσους μένουν πάνω από 7 εργάσιμες στη χώρα, άρα έχεις περιθώριο 7 εργάσιμες να το κάνεις. Αν μείνεις λιγότερο, δεν είσαι υποχρεωμένος.
Εμείς πέρυσι ας πούμε, μείναμε Μόσχα ένα διήμερο φτάνοντας, από εκεί πήγαμε στο Ταγκανρόγκ άλλες 4-5 μέρες, ξανά τρένο για αλλού, πουθενά δεν μείναμε 7 εργάσιμες. Τυπικά, έπρεπε να έχουμε κάνει registration κάπου, γιατί το συνολικό ήταν 18 μέρες. Δεν θυμάμαι αν κάναμε, ίσως κάποιο ξενοδοχείο να μας έκανε. Είχαμε όμως βίζα από τον Μουζενίδη, δεν χρειάστηκε να πάρω invitation letter από κανέναν πριν πάω. Όλη η δουλειά είναι να πάρεις τη βίζα, όπως καταλαβαίνεις, μετα, εφόσον δεν μείνεις πουθενά πάνω από 7 μέρες, είσαι οκ.
Αν είναι να βγάλεις βίζα μόνος σου, κάνε κράτηση στο πρώτο ξενοδοχείο στη Μόσχα, και ζήτα τους αν μπορούν να στου στέιλουν invitation για όλο το διάστημα που θα είσαι στη χώρα. Δεν ξέρω αν το κάνουν, και με τι αντίτιμο.
Αν πάλι σας φιλοξενεί κάποιος, αυτός κάνει τη διαδικασία στο ταχυδρομείο. Είναι λίγο βαβούρα όμως.
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
Πάντως πριν λίγο που μίλησα με το προξενείο μου είπαν ότι βίζες εκδίδουν, αλλά προφανώς όχι evisa ακόμη. Μου είπαν να μιλήσω με το visa center, που μιλάει ασύστολα. Θα τους πετύχω πού θα πάει.

Άρα λέτε να τους πω ότι πάω απλά στη Μόσχα κι από κει και πέρα παίρνω το τραίνο και πάω όπου βουστάβω;
Επειδή να παω τη Τεταρτη, μπορω να ρωτησω αν χρειαζεστε κατι.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Παιδιά καλησπέρα!! Έχει βγάλει κάποιος άκρη σχετικά με το τι παίζει με την e-visa για τη χώρα;;
Ο κλασσικός τρόπος έκδοσης βίζα με βάση το κέντρο θεωρησεων πόσο κοστιζει; Έχω δει στο ίντερνετ ότι είναι 90 αν σου τρέξουν εκείνοι τη διαδικασία και 75 αν τα κάνεις μόνος σου αν έχω καταλάβει καλά. Υπάρχει κάποιος που έχει σκετικα πρόσφατη εμπειρία και μπορεί να επιβεβαιώσει κάτι ή να βοηθήσει;;
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
Παιδιά καλησπέρα!! Έχει βγάλει κάποιος άκρη σχετικά με το τι παίζει με την e-visa για τη χώρα;;
Ο κλασσικός τρόπος έκδοσης βίζα με βάση το κέντρο θεωρησεων πόσο κοστιζει; Έχω δει στο ίντερνετ ότι είναι 90 αν σου τρέξουν εκείνοι τη διαδικασία και 75 αν τα κάνεις μόνος σου αν έχω καταλάβει καλά. Υπάρχει κάποιος που έχει σκετικα πρόσφατη εμπειρία και μπορεί να επιβεβαιώσει κάτι ή να βοηθήσει;;
Ο προξενος παντως τη Τεταρτη, που πηγα, μου ειπε οτι δεν εχει ιδεα για e viza, και δεν υπαρχει ακομα.
Μακαρι να βγαλετε ακρη.
Εγω το καλοκαιρι στη Μοσχα θα ειμαι, αν θελει καποιος καμια βοηθεια...
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ο προξενος παντως τη Τεταρτη, που πηγα, μου ειπε οτι δεν εχει ιδεα για e viza, και δεν υπαρχει ακομα.
Μακαρι να βγαλετε ακρη.
Εγω το καλοκαιρι στη Μοσχα θα ειμαι, αν θελει καποιος καμια βοηθεια...
Εσύ έχεις ολοκληρώσει τη διαδικασία για βίζα; Αν ναι εν τέλει το κόστος ποιο ήταν;
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
Εσύ έχεις ολοκληρώσει τη διαδικασία για βίζα; Αν ναι εν τέλει το κόστος ποιο ήταν;
Εγω πηγα για διαβατήρια των παιδιων, εχουμε δυο υπηκοότητες. Αλλα κανονικα το προξενείο ειναι κλειστο, επρεπε να ζητησω να μας δεχτουν, ολα δυσκολα τωρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.445
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το προξενείο πάντως σου δίνει το τηλέφωνο του visa center και αυτοί δέχονται να το αναλάβουν. Ή πας στο Μουζενιδη. Evisa δεν ξέρουν πότε θα ανοίξει.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Εμείς είχαμε βγάλει visa στον Μουζενίδη λίγο πριν κλείσει η Ρωσία τα σύνορα. 1 χρόνο περίπου μας λένε ότι είναι κλειστό το προξενείο και θα μας ενημερώσουν...

Για επιστροφή χρημάτων ή μελλοντική δωρεάν έκδοση visa...ούτε λόγος!

Θα ενημερώσω για τυχόν εξέλιξη...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.452
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom