Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ταξιδεύω 10 Νοέμβρη, πιστεύεις ότι πρέπει να ξεκινήσω τη διαδικασία για την Βίζα ή να το αφήσω για αργότερα? Το Ντοστογιέφσκι προς πια πλευρά του κέντρου είναι, δλδ πια σημαντικά λαντμαρκς είναι κοντά του?
Σιγά σιγά καλό θα ήταν να ξεκινήσεις τη διαδικασία, καθώς μπορεί να πάρει έως 10 μέρες η έκδοση της βίζα. Επίσης να βεβαιωθείς ότι έχεις προμηθευτεί από το ξενοδοχείο σου την πρόσκληση που χρειάζεται να προσκομίσεις για την έκδοση βίζα. Τα περισσότερα τη δίνουν δωρεάν. Το Ντοστογιέφσκι είναι ανατολικά του κέντρου, περίπου 20 λεπτά περπάτημα από τα πολύ σημαντικά αξιοθέατα της Αγ. Πετρούπολης, αλλά σε πολύ καλή τοποθεσία, δίπλα από σταθμό του μετρό, και 5 λεπτά μόλις από τη Nevsky Prospekt. Έμενα στο Radisson Royal το οποίο ήταν πάνω στη Nevsky, αλλά στην ίδια περιοχή, και ήταν όντως πολύ βολικά.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Θελω να ταξιδεψω τον Νοεμβριο στην Ρωσια και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις για την εκδοση βιζας. Θα παω σε 2 πόλεις της Ρωσιας (Αγια Πετρουπολη - Αγια Εκατερινη) στις οποιες θα με φιλοξενησουνε καποιοι φιλοι. Τι διαδιακασια χρειαζετε σε αυτην την περιπτωση για την εκδοση βίζας? Καπου διαβασα οτι μπορει να βγει βιζα για πολλαπλες εισοδους στην Ρωσια διαρκειας ενος χρονου. Ξερει κανεις πως βγαινει αυτη και τι κοστος εχει?
Νομίζω οτί δε χρειάζεστε βίζα πολλαπλής εισόδου, αλλά απλα μία βίζα, εφόσον θα επισκεφτείτε όλα τα μέρη στο ίδιο ταξίδι. Πρόβλημα θα σας δημιουργηθεί λογικά με την πρόσκληση που χρειάζεται για την έκδοση βίζα, μιας και θα πρέπει να αναλάβουν τη διαδικασία οι φίλοι σας, και απ'ότι έχω διαβάσει δεν είναι και η πιο εύκολη διαδικασία γι αυτούς. Σαν εναλλακτική, υπάρχουν ιστοσελίδες που παρέχουν αυτή την πρόσκληση με κάποια επιβάρυνση, ή μπορείς να πας σε ταξιδιωτικό γραφείο και να ρωτήσεις, αν μπορούν να σου βρουν μία. Εφόσον βρεις πρόσκληση, η διαδικασία έκδοσης στη πρεσβεία δεν είναι καθόλου δύσκολη.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σιγά σιγά καλό θα ήταν να ξεκινήσεις τη διαδικασία, καθώς μπορεί να πάρει έως 10 μέρες η έκδοση της βίζα. Επίσης να βεβαιωθείς ότι έχεις προμηθευτεί από το ξενοδοχείο σου την πρόσκληση που χρειάζεται να προσκομίσεις για την έκδοση βίζα. Τα περισσότερα τη δίνουν δωρεάν.
αμα δηλαδη δεν μεινεις σε ξενοδοχειο αλλα μεινεις σε φιλους και γνωστους τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησεις;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
αμα δηλαδη δεν μεινεις σε ξενοδοχειο αλλα μεινεις σε φιλους και γνωστους τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησεις;
Εάν θυμάμαι καλά, ή ρωτάς τους φίλους και γνωστούς εάν μπορούν να κάνουν τη διαδικασία στη Ρωσία, πράγμα το οποίο μπορεί να αποδειχθεί δύσκολο και χρονοβόρο, ή μέσω διαφόρων ιστοσελίδων με μία επιβάρυνση που σου βγάζουν αυτοί την πρόσκληση ή μέσω πρακτορείου εδώ.
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ταξιδεύω 10 Νοέμβρη, πιστεύεις ότι πρέπει να ξεκινήσω τη διαδικασία για την Βίζα ή να το αφήσω για αργότερα? Το Ντοστογιέφσκι προς πια πλευρά του κέντρου είναι, δλδ πια σημαντικά λαντμαρκς είναι κοντά του?
Πόσο αργότερα να το αφήσεις δηλαδή; Σε 35 μέρες φεύγεις. Πρέπει να μιλήσεις με το ξενοδοχείο για να σου στείλει την VISA & VISA SUPPORT. Για να γίνει αυτό πρέπει να έχεις κλείσει πρώτα το ξενοδοχείο. Επίσης το προξενείο θέλει περί τη 1 εβδομάδα για να στο βγάλει. Επίσης πρέπει να έχεις διαβατήριο που να μην λήγει σε 6 μήνες από την ημερομηνία εισόδου στη χώρα και σίγουρα να βγάλεις ταξιδιωτική ασφάλεια (2 ευρώ για κάθε ημέρα παραμονής στη χώρα). Αν έχεις όμως δική σου ασφάλεια και έχει κάλυψη σε όλο το κόσμο και είναι και στα αγγλικά το γλυτώνεις το έξοδο αυτό. Ξεκίνα από αύριο κίόλας να τρέχεις. Δεν είναι τίποτα. Εγώ μισή ώρα έκατσα στο προξενείο και τελείωσα.

Το ξενοδοχείο DOSTOEVSKY είναι στο κέντρο της Αγία Πετρούπολης κοντά σε ΜΕΤΡΟ. Οι φίλοι μου που πήγαμε μαζί το έκλεισαν στα 110 ευρώ από πρακτορείο εδώ, εγώ όμως επικοινώνησα απευθείας με το ξενοδοχείο και το έκλεισα στα 83 ευρώ. Το συστήνω ανεπιφύλακτα. Μου έστειλαν ότι χαρτιά τους ζήτησα αμέσως και χωρίς κόστος. Όταν φτάσαμε χρειάστηκε να βγάλουμε και άλλο ένα χαρτί που το έτρεξε το ίδιο το ξενοδοχείο και απλά εμείς πληρώσαμε ένα συμβολικό ποσό 100 ρούβλια δηλαδή 2,5 ευρώ.

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
να ρωτησω και γω κατι , πως λεγονται στα αγγλικα τα εγγραφα που πρεπει να ζητησω απο το ξενοδοχειο για να βγαλω την βιζα...; μ αυτα και το διαβατηριο παω προξενειο;:)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
ευαγγελία σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.
έχω καταλάβει ότι τα ξενοδοχεία στη Μόσχα είναι ακριβα αλλά εκτός αυτου είναι και λίγες οι επιλογές (πχ στο booking που έριξα μια ματιά). Γι' αυτό που πρότεινες δεν μου δίνει διαθεσιμότητα ούτε στο site τους ούτε στο booking. Υπάρχει κάποιος να μπορεί να βοηθήσει για ξενοδοχείο σε κεντρική τοποθεσία στα 80 περιπου? Θα πάω 15 Μαρτίου. Μηπως καλύτερα να ψάξω αργότερα? Όταν λες τα φτηνά χρεώνουν τη visa support πόσο περίπου εννοείς?
Στις 15 Μαρτίου ταξιδεύω και γω για Μόσχα! Βρήκα το καλοκαίρι μια σούπερ προσφορά από την aegean. Το ξενοδοχείο που έκλεισα: "Maxima Zarya Hotel"
είναι έξω από το κέντρο,κοντά σε μετρό, 75 ευρώ/βραδια είχε, τώρα έχει γύρω στα 85. Με το voucher δε ξέρω τι γίνεται,δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα μαζί τους γιατί θέλω να ανανεώσω το διαβατήριο μου πρώτα. Ελπίζω να το δίνουν δωρεάν
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
να ρωτησω και γω κατι , πως λεγονται στα αγγλικα τα εγγραφα που πρεπει να ζητησω απο το ξενοδοχειο για να βγαλω την βιζα...; μ αυτα και το διαβατηριο παω προξενειο;:)
Visa Support Documents θα ζητησεις απο το ξενοδοχειο.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
να ρωτησω και γω κατι , πως λεγονται στα αγγλικα τα εγγραφα που πρεπει να ζητησω απο το ξενοδοχειο για να βγαλω την βιζα...; μ αυτα και το διαβατηριο παω προξενειο;:)
Visa support documents λέγονται. Με αυτά, το διαβατήριο, φωτογραφίες διαβατηρίου, και ασφάλεια (που θα τη προμηθευτείς από το διπλανό στο προξενείο κτίριο).
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Να συγκεντρώσω και εγώ όλες τις παραπάνω πληροφορίες από το site του Ρωσικού προξενείου.Βέβαια είναι στα αγγλικά γραμμένες...

-Γενικές πληροφορίες για την βίζα...λάθη,κόστος,ιατρική ασφάλιση,ώρες λειτουργίας.

Embassy of the Russian Federation in the Greek Republic

-Tourist Visa
(δείτε και τις τελευταίες παραγράφους)

Embassy of the Russian Federation in the Greek Republic

-Transit Visa

Embassy of the Russian Federation in the Greek Republic


-Όλη η συμφωνία μεταξύ EU και Ρωσίας για την έκδοση βίζας.Τα σημαντικά άρθρα είναι τα 4 έως και 9.Περιλαμβάνει αναλυτικά τα απαραίτητα έγγραφα ανά κατηγορία,τα κόστη,τις multi entry visas,τους χρόνους έκδοσης κλπ

Embassy of the Russian Federation in the Greek Republic


Πιστεύω ότι απαντιούνται όλα τα ερωτήματα.
 

akisbeat7

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Nα κανω αλλη μια ερωτηση; Εγω που μενω Ηρακλειο που πρεπει να παω να καταθεσω τα χαρτια για την εκδοση βιζας?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.831
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom