Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

Ianos_Mitilinaios

New Member
Μηνύματα
4
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός Σιδ/δρομος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ευαγγελία αν δεν υπάρχει η δυνατότητα να πας η ίδια, μπορεί και κάποιος άλλος εκ μέρους σου, που έχει ελεύθερα τα πρωινά! Σίγουρα όμως αναλόγως με τη δουλειά! ;)

Ο Μουζενίδης μας ζήτησε 90 ευρώ/ άτομο. (Κάναμε έρευνα αγοράς πριν πάμε προξενείο...)
 

Lara Croft!

Member
Μηνύματα
32
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ Ιουλιος 2013
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική & ΗΠΑ
Tελικα εβγαλα την προσκληση, απο το http://www.gotorussia.com/index.htm προς 15,30 ευρω το ατομο (20 δολλαρια). Μενει η ταξιδιωτικη ασφαλιση που ειναι διπλα απο το προξενειο. Τελευταια ερωτηση, ειδα την ηλεκτρονικη αιτηση και ζητα να βαλεις αν εχεις ταξιδιωτικη ασφαλιση. Πρεπει πρωτα να τη βγαλω και μετα να συμπληρωσω την αιτηση ή μπορω να συμπληρωσω την αιτηση ηυλεκτρονικα χωρις ασφαλιση και να παω στο προξενειο με την ασφαλιση ξεχωριστα?
 

Ianos_Mitilinaios

New Member
Μηνύματα
4
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός Σιδ/δρομος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Φαντάζομαι πρέπει να συμπληρώσεις τα στοιχεία ηλεκτρονικά! Ωστόσο δεν πιστεύω ότι θα είναι τόσο σοβαρό να το συμπληρώσεις με στυλό εφόσον πάρεις την ασφάλεια... Βέβαια είναι μια προσωπική εκτίμηση και μόνο!! Για να είσαι σίγουρη, πάρε ένα τηλέφωνο....
 

Lara Croft!

Member
Μηνύματα
32
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ Ιουλιος 2013
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική & ΗΠΑ
Ειπαμε με την παρεα μου να παμε να παρουμε την ασφαλεια και να πεταχτουμε σε ενα Internet καφε στο Χαλανδρι και να τη συμπληρωσουμε ολοκληρωμενη.
 

Lara Croft!

Member
Μηνύματα
32
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ Ιουλιος 2013
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική & ΗΠΑ
Tα νευρα μου! Παμε σημερα 5 ατομα για Βιζα στο Χαλανδρι. Παμε πρωτα στο διπλανο κτιριο για τις ασφαλειες. Μας τις βγαζει και μας λεει "Και τωρα θα πατε Κηφισιας στο Κεντρο Βιζας". Μα, λεμε, αφου μας ειπανε στο προξενειο. Οχι, απαντανε, πρεπει να πατε εκει. Μας δινουν και οδηγιες για το πως να παμε. Φτανουμε εκει, δινουμε τα χαρτια και τι βλεπουμε? 35 ευρω παραβολα και 21 ευρω για παροχη υπηρεσιων. Φυσικα ρωταμε τις κοπελες που δουλευαν εκει, για ποιο λογο μας χρεωνουν για κατι το οποιο θα καναμε δωρεαν και μαλιστα σε διπλα κτιριο (και οχι βολτα Χαλανδρι-Κηφισιας). Μας λενε οτι το προξενειο αν εχει πολυ κοσμο, στελνει τουριστες σε αυτους. Κανονικη κοροιδια! Εμεις να ρωταμε γιατι δινονται αυτα τα 21 ευρω και μια να λενε για την υπηρεσια γενικα, μια επειδη μας βοηθησαν να κανουμε τις αιτησεις ηλεκτρονικα. Εμεις με το που πηγαμε δηλωσαμε οτι θα τις κανουμε μονοι μας ηλεκτρονικα. Μετα το παρουσιασανε οτι τα 21 ευρω ειναι στανταρ και οτι μας τις εκαναν αυτες ηλεκτρονικα απο την καλη τους την καρδια. Φευγουμε ολο νευρα και παιρνουμε αμεσως τηλ.το προξενειο. Μολις ειπαμε για βιζα, μας δωσανε κατευθειαν το τηλεφωνο στην Κηφισιας για να συννενοηθουμε. Ο,τι να'ναι. Μου αρεσει που το εψαχνα online εδω και σε αλλα site, για αν δωσω τελικα 83 ευρω. Ασχημα ξεκινησαμε Μοσχοβιτες μου...
Οσοι πατε για βιζα, κατευθειαν προξενειο και μη δεχτειτε να σας στειλουν αλλου. Βγαλανε 105 ευρω απο μας σημερα κερατιατικα, μην την πατησουν κι αλλοι.
 

Ianos_Mitilinaios

New Member
Μηνύματα
4
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός Σιδ/δρομος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Απίστευτο... Δεν έχω λόγια. Εντελώς διαφορετική εικόνα από αυτή που συνάντησα εγώ πριν μια βδομάδα. Τώρα που το λες κι εμάς αυτή με τις ασφάλειες πήγε να μας στείλει στην Πρεσβεία και της είπαμε ότι μας είπαν από το προξενείο να πάμε δίπλα! Και λέει "Α, οκ!, ό,τι σας είπανε από δίπλα!".
Πραγματικά δεν έχω λόγια.
 

Lara Croft!

Member
Μηνύματα
32
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ Ιουλιος 2013
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική & ΗΠΑ
Μα κι εγω διαβαζοντας τη δικη σου εμπειρια και των αλλων που πηγαν προσφατα, οταν η ευγενικη κυρια που μιλα απταιστα ελληνικα σε στελνει καπου και ενω της ειπαμε οπως κι εσυ οτι μας ειπανε στο προξενειο και λεει "λαθος σας ειπανε", λες εκει πρεπει να ειναι. Ελα ομως που ολοι ψαχνουν τροπο να βγαλουν απο οπου μπορουν. Καποιοι απο τα παιδια πηρανε ειδικα αδεια για να γλιτωσουν 40 ευρω απο τα ταξιδιωτικα. Οχι οτι και να γλιτωσεις 20 οτι ειναι λιγο, αλλα να χανεις 20 για το ΤΙΠΟΤΑ ειναι παρα πολυ. Οσο θυμαμαι τη Ρωσιδα στην Κηφισιας να αλλαζει δικαιολογιες για τα 21 ευρω οργιζομαι. Καποιοι μπορει να λετε "Πως κανει ετσι για 20 ευρω?" Δεν ειναι μονο θεμα χρηματων, αλλα το να νιωθεις οτι σε κοροιδευουν επειδη εισαι ξενος και σε εκμεταλλευονται. Ολοι εχετε κανει τα ταξιδια σας και καποια στιγμη θα εχετε βιωσει αυτο που περιγραφω. Να το νιωθεις αυτο πριν καλα-καλα πας στην χωρα και εχοντας ακουσει και απο γνωστους καποια αρνητικα σχολια, προκαταβαλλεσαι αρνητικα για το ταξιδι. Και ενω οταν θα ειμαστε εκει θα κανουμε το παν να περασουμε καλα, αυτη η καχυποψια και αντιπαθεια που δημιουργηθηκε σημερα θα υπαρχει και θα σε κανει επιφυλακτικο, ισως και αχρειαστα.
 

Lara Croft!

Member
Μηνύματα
32
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ Ιουλιος 2013
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική & ΗΠΑ
Σημερα πηγε ο τελευταιος της παρεας για τα χαρτια. Η κυρια στην ταξιδιωτικη ασφαλιση, ΠΑΛΙ τον παρεπεμψε στην Κηφισιας, αυτος (ξεροντας πλεον) επεμενε για το προξενειο. Παει να μπει, ο φυλακας στην εισοδο προσπαθησε ΚΑΙ αυτος να του πει να παει στο κεντρο Βιζας και μετα απο επιμονη του φιλου μου, λεγοντας οτι εχει ολα τα χαρτια και οτι πρεπει οπωσδηποτε να το κανει εκει, περασε τελικα. Περιμενε αρκετη ωρα για να τελειωσει, αλλα ειναι με 20 ευρω συν στην τσεπη και δεν χρειαστηκε να κανει ταξιδακια Χαλανδρι-Κηφισιας. Μιλωντας με την κυρια στην ταξιδιωτικη ασφαλιση και με ενα παιδι που δουλευει σε ταξιδιωτικο γραφειο, του ειπαν οτι το κεντρο βιζας πιεζει το προξενειο να στελνει κοσμο και να τσεπωνουν 11 αυτοι και 9 το γραφειο. Βαζουν χερι σε ολους τους εργαζομενους να στελνουν κοσμο στο VHS. Ντροπη να παρακωλυουν την εκδοση βιζας εργαζομενοι του ιδιου του προξενειου απο τον επισημο φορεα της Ρωσιας σε ιδιωτικες επιχειρησεις. Βρειτε τουλαχιστον ενα κινητρο π.χ θα σας συμπληρωσουμε τις αιτησεις, θα σας βγαλουμε την ταξιδιωτικη ασφαλιση κατι.... Σταματαω εδω. Προσοχη οσοι πατε για Βιζα, μη ψαρωσετε!
 

A23456

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Καλησπέρα. Ο γιός μου έφυγε στις αρχές Ιουλίου για να παρακολουθήσει δύο βδομάδες μαθήματα για τη ρωσική γλώσσα στο Πανεπιστήμιο της Αγίας Πετρούπολης. Βίζα μας έβγαλε το Αdvance Travel στη Θεσσαλονίκη. Κόστισε 45 ευρώ και συμπεριελάμβανε και την ασφάλεια για 15 μέρες. Δε γνωρίζω αν η τιμή είναι φθηνότερη επειδή πρόκειται για εκπαιδευτική βίζα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Καλησπέρα. Ο γιός μου έφυγε στις αρχές Ιουλίου για να παρακολουθήσει δύο βδομάδες μαθήματα για τη ρωσική γλώσσα στο Πανεπιστήμιο της Αγίας Πετρούπολης. Βίζα μας έβγαλε το Αdvance Travel στη Θεσσαλονίκη. Κόστισε 45 ευρώ και συμπεριελάμβανε και την ασφάλεια για 15 μέρες. Δε γνωρίζω αν η τιμή είναι φθηνότερη επειδή πρόκειται για εκπαιδευτική βίζα.
Επί τη ευκαιρία πόσο κοστίζει ένα τέτοιο πακέτο (δίδακτρα+διαμονη)
 

A23456

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Επί τη ευκαιρία πόσο κοστίζει ένα τέτοιο πακέτο (δίδακτρα+διαμονη)
κόστισαν 300 ευρώ τα εισιτήρια, 45 η βίζα και γύρω στα 300 ευρώ τα δίδακτρα για δύο βδομάδες (είκοσι διδακτικές ώρες την εβδομάδα). 200 ευρώ περίπου είναι η σίτιση στη φοιτητική λέσχη και η διαμονή στη φοιτητική εστία σε τρίκλινο. Αν μείνετε σε ξενοδοχείο, βέβαια, ανεβαίνει το κόστος αλλά υπάρχουν και μικρά διαμερίσματα που είναι πιο φτηνά.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
κόστισαν 300 ευρώ τα εισιτήρια, 45 η βίζα και γύρω στα 300 ευρώ τα δίδακτρα για δύο βδομάδες (είκοσι διδακτικές ώρες την εβδομάδα). 200 ευρώ περίπου είναι η σίτιση στη φοιτητική λέσχη και η διαμονή στη φοιτητική εστία σε τρίκλινο. Αν μείνετε σε ξενοδοχείο, βέβαια, ανεβαίνει το κόστος αλλά υπάρχουν και μικρά διαμερίσματα που είναι πιο φτηνά.
7,5 ευρώ η ώρα σε ατομικό ή ομαδικό πρόγραμμα. Συγγνώμη αν ρωτώ πολλά αλλά από έρευνα επειδή με ενδιέφερε το θέμα το φτηνότερο που βρήκα είναι τα ατομικά μαθήματα ρωσικών με 4,5-5 ευρώ στο.....Bishkek
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom