Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

alex1981

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Εγώ πάντως που έκανα τις διαδικασίες για βίζα τον Μάρτιο φέτος... Το μόνο που με δυσκόλεψε ήταν το ραντεβού στο προξενείο και με τα sites τους. Το σωστό site για να κλείσεις ραντεβού με το προξενείο είναι το https://q.midpass.ru/en Το άλλο https://athens.kdmid.ru/ είναι εκτός λειτουργίας με την έννοια ότι ποτέ δε θα βρεθεί διαθέσιμο ραντεβού και το κοίταζα για ένα διάστημα 2 εβδομάδων σχεδόν κάθε μέρα. Αντίθετω στο πρώτο site έβρισκα άμεσα ραντεβού. Αλλά τα ραντεβού δεν τα βγάζει από την αρχή για όλο το μήνα. Μπορεί πχ την Παρασκευή να ανοίξουν θέσεις μόνο για την επόμενη βδομάδα.. κοκ. Εγώ βρήκα πολύ εύκολα. Επίσης στο προξενείο ήταν αρκετά καλοί και είχαν διάθεση να βοηθήσουν σε κάποια μικρά λάθη. Πληρώνεις μόνο 35 ευρώ (με μετρητά αλλά και με κάρτα καθώς έχουν μηχάνημα) είτε σου δίνουν έναν τραπεζικό λογαριασμό να κάνεις έμβασμα μέσα σε ένα 24ωρο.

Τα 35 ευρώ με τα 70 που λένε στην vhs είναι μεγάλη διαφορά ιδιαίτερα αν πρόκειται για παραπάνω από ένα άτομο. Αυτά που λέω είναι για Αθήνα.
εμενα ακριβως το αναποδο.το q.midpass δεν μου εβγαλε για καμια μερα ενω στο athens μου εβγαζε αλλα μετα τις 20. γενικως μπαχαλοκατασταση.
Παραθετω εικονα απο το q.midpass που αυτο αναφερουν και εξω απο την πρεσβεια.διαλεξα την επιλογη για θεωρηση visas κτλ.ολα τα αλλα ειναι στα ρωσικα.και ναι ειναι μεγαλη διαφορα τα 35 ευρω.ειναι διπλα λεφτα. και δεν ειχαν και pos βεβαια.αλλα το να βγαζεις θεση τελευταια στιγμη δεν βοηθαει ειδικα αμα βιαζεσαι λιγακι για αυτο εγραψα οτι καλο ειναι να το κοιταμε πιο νωρις. visa.JPG
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Δυστυχώς και εγώ είχα παρατηρήσει ότι συνέχεια σου έλεγαν για την vhs και σε σπρώχνουν προς τα εκεί για να βγάλουν και την προμήθεια σε αντίθεση με το προξενείο που παίρνει μόνο τα προξενικά τέλη. Μπορεί να έχει αλλάξει και κάτι από τότε. Απλά καλό είναι όποιος το ψάχνει να κοιτάζει κάθε μέρα στο site για τα ραντεβού γιατί μπορεί πχ να λέει σήμερα ότι δεν έχει κάποιο διαθέσιμό και ξαφνικά αύριο ή μεθαύριο να δώσει κάποια ραντεβού. Επισης εγώ όταν μπήκα στο προξενείο πλήρωσα και με το pos που είχαν μέσα στο προξενείο (και μου έκανε εντύπωση και αυτό).
 

alex1981

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Δυστυχώς και εγώ είχα παρατηρήσει ότι συνέχεια σου έλεγαν για την vhs και σε σπρώχνουν προς τα εκεί για να βγάλουν και την προμήθεια σε αντίθεση με το προξενείο που παίρνει μόνο τα προξενικά τέλη. Μπορεί να έχει αλλάξει και κάτι από τότε. Απλά καλό είναι όποιος το ψάχνει να κοιτάζει κάθε μέρα στο site για τα ραντεβού γιατί μπορεί πχ να λέει σήμερα ότι δεν έχει κάποιο διαθέσιμό και ξαφνικά αύριο ή μεθαύριο να δώσει κάποια ραντεβού. Επισης εγώ όταν μπήκα στο προξενείο πλήρωσα και με το pos που είχαν μέσα στο προξενείο (και μου έκανε εντύπωση και αυτό).
αν ειχα το χρονικο περιθωριο θα εκλεινα και με αυτο το site που βρηκα και ας ηταν 20/07.αλλα επειδη και χρονικα ειναι δυσκολο συν πιστευω οτι ο ιουλιος ειναι και αυτος ζορικος μηνας λογω αδειων που παιρνουν οι ελληνες δεν μπορουσα να παρω το ρισκο.και ο τροπος που λες οτι το κανουν απλα σε κανει να καταληγεις στο συμπερασμα οτι απλα ανοιγουν μερικα για να τα ανοιγουν και ολα τα αλλα διαμεσο τριτον.βεβαια αμα ζητησεις αλλη υπηρεσια για ασχετο με visa βλεπεις αρκετες θεσεις.
στο site που εβαλες https://q.midpass.ru/en
οταν πας για visa και αν κανεις μεταφραση τα ρωσσικα σου λεει
Dear citizens, attention!
Entry to the visa application
is carried out through the website
https://athens.kdmid.ru/
Visa applications are also accepted through http://www.vfsglobal.com/russia/greece/
 
Μηνύματα
16
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Γη
Θα εκδόσω βίζα μέσω VHS με κόστος 120 εύρω. Μου είπαν ότι τα περιλαμβάνει όλα και έκδοση πρόσκλησης και ότι δεν χρειάζεται να την επικυρώσω όταν πάω εκει. Γνωρίζετε κάτι περισσότερο;
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Υπάρχει και τύπος που περιλαμβάνει και εξόδα πρόσκλησης ναι απο vhs. To να επικυρώσεις δεν το καταλαβαίνω τι σημαίνει. Απλά στην κολλάνε στο διαβατήριο και ίσως χρειαστεί ο αριθμός βιζας και καποιες πληροφορίες στο check in (τουλάχιστον με aegean που είχα ταξιδέψει)
 

TechManiac

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, θελω να παω τον επομενο μηνα περιπου στη Μοσχα και υπαρχει περιπτωση, αναλογως τις ημερομηνιες, να μη χρειαστει να μεινω σε ξενοδοχειο. Δεν εχω ακομα βιζα και θελω να ρωτησω τι τυπου θα πρεπει να βγαλω και αν εχω τη δυνατοτητα για πολλαπλων εισοδων (μιας και μπορει να ξαναπαω τους επομενους μηνες).

Ευχαριστω
 
Last edited:

Mikee Tsavo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα! Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Καταρχάς ευχαριστούμε όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες που παραθέτουν. Αφού διάβασα όλα τα παραπάνω μηνύματα, προτού ξεκινήσω τις διαδικασίες για έκδοση βίζας έχω τις εξής 2 απορίες:
1. Τείνω στο να βγάλω invitation letter από το site που προτείνετε γιατί θα προτιμούσα να κοιτάξω σε airbnb. Αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με το registeration εκεί πέρα. Είναι κάτι που απασχολεί εμάς ή το εκάστοτε κατάλυμα? Εντωμεταξύ διαβάζω ότι έχει να κάνει με τη διαμονή εώς 3 ημερών σε 1 μέρος. Εγώ σκοπεύω να μείνω 2 μέρες Μόσχα και 2 μέρες Συμφερούπολη και τελευταίο βράδυ θα τη βγάλουμε στο αεροδρόμιο μάλλον. Μήπως δεν πρέπει να με απασχολεί καν το θέμα registeration?
2. Εφόσον θα κάνω και εσωτερική πτήση και από Μόσχα πετάξω για Συμφερούπολη και μετά πάλι πίσω Μόσχα χρειάζομαι τουριστική βίζα μίας ή 2 εισόδων? (λογικά μίας , ε?)

Ευχαριστώ
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ξέρει κάποιος αν αλλάζει κάτι στην visa αν μπεις στην χώρα απο Φινλανδία ?
 

tebelhanas

Member
Μηνύματα
20
Likes
7
Καλησπέρα! Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Καταρχάς ευχαριστούμε όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες που παραθέτουν. Αφού διάβασα όλα τα παραπάνω μηνύματα, προτού ξεκινήσω τις διαδικασίες για έκδοση βίζας έχω τις εξής 2 απορίες:
1. Τείνω στο να βγάλω invitation letter από το site που προτείνετε γιατί θα προτιμούσα να κοιτάξω σε airbnb. Αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με το registeration εκεί πέρα. Είναι κάτι που απασχολεί εμάς ή το εκάστοτε κατάλυμα? Εντωμεταξύ διαβάζω ότι έχει να κάνει με τη διαμονή εώς 3 ημερών σε 1 μέρος. Εγώ σκοπεύω να μείνω 2 μέρες Μόσχα και 2 μέρες Συμφερούπολη και τελευταίο βράδυ θα τη βγάλουμε στο αεροδρόμιο μάλλον. Μήπως δεν πρέπει να με απασχολεί καν το θέμα registeration?
2. Εφόσον θα κάνω και εσωτερική πτήση και από Μόσχα πετάξω για Συμφερούπολη και μετά πάλι πίσω Μόσχα χρειάζομαι τουριστική βίζα μίας ή 2 εισόδων? (λογικά μίας , ε?)

Ευχαριστώ
1. Εγώ που είχα πάει και περισσότερες μέρες, δεν είχα κανένα πρόβλημα με το registration. Πιστεύω ότι είδικά για τις μέρες που λες δεν χρειάζεται να ασχοληθείς.
2. Νομίζω ότι μετά την προσάρτηση της Κριμαίας, η Συμφερούπολη θεωρείται μέρος της Ρωσσίας, οπότε με μια είσοδο θα είσαι οκ. Τσέκαρέ το όμως κ στο προξενείο.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Το registration πλέον είναι υποχρεωτικό για διαμονή άνω των επτά (7) ημερών σε ένα μέρος, και αποτελεί υποχρέωση όποιου σας φιλοξενεί, είτε είναι ξενοδοχείο, είτε διαμέρισμα, είτε γνωστός που μένετε σπίτι του. Αν δηλαδή κάποιος μείνει 6 μέρες Μόσχα και μετά πάει αλλού, κανονικά δε χρειάζεται. Αν δεν κάνεις, δεν ξέρω τι γίνεται, δεν το δοκίμασα. Μπορεί και τίποτα, εδώ απλά λέμε τι προβλέπεται.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ξέρει κάποιος αν αλλάζει κάτι στην visa αν μπεις στην χώρα απο Φινλανδία ?
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται βίζα αν μπεις από θαλάσσια σύνορα, αν φτασεις δηλαδη στη Ρωσία με πλοίο πχ... για χερσαία σύνορα δεν γνωρίζω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom