Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Παιδιά για να βγάλω βίζα για Ρωσία, ποια ασφαλιστική εταιρία στην Ελλάδα αναλαμβάνει; Γνωρίζετε; Βλέπω κάποιες διαφημίσεις ασφαλιστικών στο ιντερνετ αλλά δεν ξέρω αν διαφημίζουν γενικά ταξιδιωτική ασφάλιση ή την ασφάλιση που απαιτείται για την έκδοση ρώσικης βίζας.
Έχει γράψει μέλος του Forum ότι έχει βγάλει ταξιδιωτική ασφάλεια από τη Mondial και του την έστειλαν υπογεγραμμένη.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Πήρα σήμερα τηλέφωνο στο VFS και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται ραντεβού για το γραφείο στην Αθήνα. Πας εκεί μέχρι τις 3 το μεσημέρι καθημερινές και παραδίδεις τα χαρτιά!

Επίσης, το travelrussia έχει ρίξει την τιμή ασφάλειας για βίζα μόνο στα 4,72€ για 7 ημέρες παραμονής!!! Μάλλον είναι ό,τι φθηνότερο υπάρχει στην αγορά!
 
Last edited:

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Στην Αγ. Πετρούπολη δεν είπαν ότι καταργήσαν τη βίζα?
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Καλησπέρα σε όλους!!

Έχουμε κανένα νεότερο για το παραπάνω?
Με μια αναζήτηση που έκανα στο ίντερνετ δεν βρήκα κάτι...

Έχουμε και ένα voucher να εξαργυρώσουμε ;)

Ξέρω ότι βιάζομαι απλά το ζήτημα είναι ότι θα ήθελα να ξέρω μέσα στους επόμενους τρεις μήνες, γιατί η τράπεζα μου μπορεί να μετατρεψει σε δόσεις όποιες συναλλαγές αφορούν διακοπές. Οπότε δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τον Ιανουάριο.
Αν υπάρχει κάποιος που να έχει ακούσει κάτι.....
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ξέρω ότι βιάζομαι απλά το ζήτημα είναι ότι θα ήθελα να ξέρω μέσα στους επόμενους τρεις μήνες, γιατί η τράπεζα μου μπορεί να μετατρεψει σε δόσεις όποιες συναλλαγές αφορούν διακοπές. Οπότε δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τον Ιανουάριο.
Αν υπάρχει κάποιος που να έχει ακούσει κάτι.....
Γεια σου ! Μέχρι Δεκεμβρίο του 2020 ισχύει το e-visa δωρεάν για 8 μέρες σε Αγία Πετρούπολη, Βλαδιβοστόκ και Καλίνινγκραντ. Όλα τα υπόλοιπα μέρη μέχρι και τον Δεκέμβριο του 20 χρειάζονται βίζα+ασφάλεια. Από το 2021 όπως γράφει το άρθρο, όντως μπαίνεις Ρωσία με e-visa. Πραγματικά επιτέλους.. πάντως για να είμαι σίγουρη πήρα τηλέφωνο μια φίλη που δουλεύει με βίζες κλπ εκεί στην Ρωσία και μου είπε πως όντως ισχύει , αλλά ξανά τονίζω από το 2021
 

JohnVasileiou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Καλησπέρα παιδιά, μπράβο που έχετε βοηθήσει τόσο πολύ κόσμο σε αυτό το φορυμ, απλά έκανα έναν λογαριασμό για να σας ευχαριστήσω για αυτό το έργο, δεν έχω κάποια απορία αλλά με βοηθήσατε αρκετά, οπότε μπράβο πραγματικά :cool:

Βρήκα δουλειά για να πάω με τον πατέρα μου και την αδερφή μου σε αυτήν την χώρα, θέλω τόσο πολύ να το κάνω, αλλά καλύτερα να μην το λεω πολυ και το γρουσουζέψω χαχαχα :clap:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.287
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν, έχω απορίες, στα τηλέφωνα προξενείου και "γραφείου βίζας" δεν απαντάει κανείς, οπότε για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε εδώ:
Απ 'ο,τι διαβάζω για τη βίζα έχω 2 επιλογές:
1)τον παλιό ορθόδοξο πατροπαράδοτο τρόπο μέσω πρεσβείας που πρέπει να προσκομίσω βάουτσερ, κρατήσεις, visa support και τις φορολογικές δηλώσεις της πεθεράς μου από το 1959
2) τη νέα σούπερ ντούπερ e-visa που την κάνω ονλάιν

Απορίες:
  1. Αν βγάλω το 2) δε χρειάζομαι ασφάλεια; Ή δεν το γλιτώνω με την καμία αυτό;
  2. Για την e-visa αναγράφεται ξεκάθαρα πως ισχύει μόνο για 16 μέρες (που μου είναι λίγες) αλλά ισχύει για όλη τη χώρα. Για την παλιά, την ορθόδοξη βίζα (που μου κάνει κάπως καλύτερα η διάρκεια έστω των 30 ημερών που δίνει) ο φόβος μου είναι πως θα πρέπει να παρουσιάσω σχέδιο επίσκεψης, πού θα κοιμηθώ, πότε, σε ποια πόλη, πράγματα που δεν ξέρω ούτε και θα ξέρω, αφού θα πάω για υπερσιβηρικό και θα κάνω στάσεις άναρχα. Είναι όντως τόσο μανίκι όσο λέω, ή απλά δηλώνω πού θα κοιμηθώ τα πρώτα 2 βράδια και καθάρισα;
  3. Η διάρκεια των 16 ηερών δε φτάνει ούτε για κρα, βασικά και οι 30 μέρες λίγες μου είναι. Λέει στο σάιτ της e-visaς (sic) ότι μπορείς επιτόπου να αιτηθείς επέκταση. Φαντάζομαι δεν το έχει δοκιμάσει κανείς;
  4. Ξέρουμε αν τα μουσεία είναι ανοιχτά στη χώρα;
 
Last edited by a moderator:

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
Δεν απαντανε, γιατι το προξενείο ειναι κλειστο. Για μας που εχουμε ρωσικη υπηκοότητα, δεν ειναι ευκολο να μπουμε. Πρεπει να φτιαξω διαβατήρια για τα παιδια μου, ο ποτε ξερω, ακριβως τωρα μ'αυτα ασχολουμαι.
Δεν ειχε καραντινα Δεκεμβρη που πηγα, ως τοσο μουσεία, νομιζω, ηταν κλειστα, αλλα ανοιγουν σιγα σιγα.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Απορίες:
  1. Αν βγάλω το 2) δε χρειάζομαι ασφάλεια; Ή δεν το γλιτώνω με την καμία αυτό;
  2. Για την e-visa αναγράφεται ξεκάθαρα πως ισχύει μόνο για 16 μέρες (που μου είναι λίγες) αλλά ισχύει για όλη τη χώρα. Για την παλιά, την ορθόδοξη βίζα (που μου κάνει κάπως καλύτερα η διάρκεια έστω των 30 ημερών που δίνει) ο φόβος μου είναι πως θα πρέπει να παρουσιάσω σχέδιο επίσκεψης, πού θα κοιμηθώ, πότε, σε ποια πόλη, πράγματα που δεν ξέρω ούτε και θα ξέρω, αφού θα πάω για υπερσιβηρικό και θα κάνω στάσεις άναρχα. Είναι όντως τόσο μανίκι όσο λέω, ή απλά δηλώνω πού θα κοιμηθώ τα πρώτα 2 βράδια και καθάρισα;
  3. Η διάρκεια των 16 ηερών δε φτάνει ούτε για κρα, βασικά και οι 30 μέρες λίγες μου είναι. Λέει στο σάιτ της e-visaς (sic) ότι μπορείς επιτόπου να αιτηθείς επέκταση. Φαντάζομαι δεν το έχει δοκιμάσει κανείς;
  4. Δε φοράω βαριά παπούτσια, βασικά ένα ζευγάρι έχω πάντα από πολύ ελαφρά αθλητικα΄. Για πρώτη φορά λόγω καιρού μάλλον θα πρέπει να αγοράσω παπούτσια, ψάχνω κάτι ΕΛΑΦΡΥ που να είναι όμως αδιάβροχο, ζεστό και να μη γλιστράει στους πάγους. Καμία ιδέα;
  5. Ξέρουμε αν τα μουσεία είναι ανοιχτά στη χώρα;
Καλημέρα Γιώργο.
1. Ασφάλεια χρειάζεσαι σε κάθε περίπτωση. Δεν έχω τσεκάρει τη διαδικασία για την ηλεκτρονική βίωα ακόμη, αλλά ασφάλεια θες σίγουρα.
2. Στην άλλη περίπτωση, προσωπικά δήλωνα πάντα μία διεύθυνση για όλες τις μέρες, ή μου έβαζε εικονικά ο Μουζενίδης έαν voucher σε "δικό του" συνεργάτη. Το πού πήγαινα και τι έκανα, άλλο θέμα.
Μόνο όταν ήταν να πάμε Καμτσάτκα είχε λίγο μπλέξιμο, λόγω αδειών από το τοπικό πρακτορείο κτλ.
Γνώμη μου (γνώμη μου, επαναλαμβάνω), να δηλώσεις το ξενοδοχείο των πρώτων ημερών και να ζητήσεις να σου δώσουν εικονικό voucher για τις υπόλοιπες.
Αν δεν βγάζεις άκρη με τίποτα, δίνεις 90 ευρώ μαμησιάτικα στον Μουζενίδη, το διαβατήριό σου και δεν ασχολείσαι με τίποτα άλλο.
3. Εννοείται δεν το έχω δοκιμάσει. :)
4. Αδιάβροχο, ζεστό; Επειδή δεν έχω προσέξει, πότε λες να πας; Εγώ έχω μπότες με γούνα, αλλά δεν τις λες ελαφριές. Τι θερμοκρασίες θα βρεις, θα πας τώρα, μέχρι Μάρτιο;
5. Δεν έχω ιδέα, μπορώ να ρωτήσω την Αλιόνα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Η e-visa δεν ίσχυε μόνο για Καλίνγκραντ και περιφέρεια Λένινγκραντ; Έχει γίνει για όλη την χώρα τώρα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom