Διεθνές διπλωμα

yiorgos

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία, Ισλανδία
Απ΄ότι καταλαβαίνω, με παλαιού τύπου δίπλωμα (ροζ GR) και διαθνές ενός έτους δεν είμαι 100% καλυμμένος για ταξίδι με διέλευση από Σκόπια, Αλβανία, Μαυροβούνιο, Βοσνία, Κροατία και ίσως Σερβία..

Έχω μια άλλη ερώτηση όμως.. Κατά την είσοδο κ την έξοδο από αυτές τις χώρες χρειάζεται να πληρώσεις κάποιο αντίτιμο, είτε για εσένα, είτε για το ΙΧ σου;

Επίσης, η πράσινη κάρτα (από την ασφαλιστική) είναι το μόνο επί πλέον έγγραφο που χρειάζεμαι για το ΙΧ μου και πόσο κοστίζει;


Ευχαριστώ προκαταβολικά...
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Νομίζω οτι απαραίτητη είναι και η άδεια κυκλοφορίας με λατινικούς χαρακτήρες που την βγάζεις τσάμπα (ευτυχώς )εμείς την είχαμε εφοδιστεί πριν πάμε Ιταλία μετα απο την συμβουλή των φίλων travelstoriton Δηλαδή για Ευρώπη καλό είναι να έχουμε 3 πράγματα :
  • τη καινούργια άδεια οδήγησης Περίπου 30 ευρω
  • την πράσινη κάρτα δωρεαν απο την ασφαλιστική
  • την αδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου με λατινικούς χαρακτήρες δωρεαν και αυτή απ το γραφείο συγκοινωνιών.
 

nikospep

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα σας,

ΜΙα ερωτησούλα θα ηθελα να κανω κι εγω.
Αν κανείς έχει και το ροζ και το διεθνές τησ ΕΛΠΑ και για κάποιο λόγο ξεχάσει κανείς το ρόζ στην Ελλάδα (επικείμενο ταξίδι στισ ΗΠΑ), γίνεται να νοικιασει κανεις μόνο με το διεθνές της ΕΛΠΑ?
Ευχαριστώ πολυ!
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Καλησπέρα σας,

ΜΙα ερωτησούλα θα ηθελα να κανω κι εγω.
Αν κανείς έχει και το ροζ και το διεθνές τησ ΕΛΠΑ και για κάποιο λόγο ξεχάσει κανείς το ρόζ στην Ελλάδα (επικείμενο ταξίδι στισ ΗΠΑ), γίνεται να νοικιασει κανεις μόνο με το διεθνές της ΕΛΠΑ?
Ευχαριστώ πολυ!
Δε γνωρίζω αν πρέπει να έχεις και το ροζ για νοικιάσεις, αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι στο διεθνές δίπλωμα στο κάτω μέρος γράφει "ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΑΣ ΔΙΠΛΩΜΑ". Άλλωστε, στην πρώτη σελίδα αναφέρει και τον αριθμό της εθνικής άδειας οδήγησης.

Καλό είναι να τα έχεις και τα δύο μαζί σε κάθε περίπτωση. Το διεθνές ισχύει για ΗΠΑ? Δεν το αναφέρει στη λίστα με τις συμβαλόμενες χώρες....
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
οχι δεν γινετε μονο με της ελπα.
με το ροζ μονο πιστευω γινετε
αλλα γιατι ρωτας,εχεις σκοπο να το ξεχασεις?:bleh:
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
Δυο ακομα πραγματακι σχετικα με τα απαραιτητα εγγραφα,

Οσοι εχουν ροζ διπλωμα σε ισχυ μπορουν να το ανανεωσουν με τη νεα αδεια στα ΚΕΠ ή στα γραφεια της Δ.νσης Μεταφορων με κοστος 30 ευρω σε παραβολο Εθνικής Τράπεζας και μια φωτογραφια διαβατηριου. Αν δεν ειναι σε ισχυ η παλια άδεια, χρειαζονται ακομα ιατρικες γμωματευσεις κλπ που ανεβαζουν το κοστος στα 108 ευρω επιπλεον...

Οσοι νομιζουν οτι δε θα τους χρειαστει αμεσα η νεου τυπου αδεια οδηγησης, καλο ειναι να περιμενουν λιγο... Λόγω της αναμενομενης καταργησης της βιζα για Αμερικη, στις νεου τυπου αδειες οδηγησης ΔΕΝ εχει εγκατασταθει μικροτσιπ. Μόλις τελειωσει οριστικα η ιστορια με την καταργηση της βιζα για Αμερικη, τοτε θα ξανααλλαξει η αδεια οδηγησης (προσθηκη μικροτσιπ) και πλεον θα μπορει να επεχει και θεση ταυτοτητας/διαβατηριου για την ευρωπαϊκή ένωση...

Το διεθνες διπλωμα οπως αναφερθηκε ειναι ουσιαστικα επισημη μεταφραση του διπλωματος οδηγησης.. Για την ΕΕ οπου και ισχυει το ροζ διπλωμα, την ιδια ακριβως δουλεια με σημαντικα μικροτερο κοστος μπορει να κανει η επισημη μεταφραση του διπλωματος οδηγησης απο την αρμοδια υπηρεσια του υπουργειου εξωτερικών με κόστος 8.5 ευρω..

Καλό είναι όλοι οι ταξιδιώτες να εφοδιαστουν απο το ταμειο υγειας τους με την Ευρωπαϊκη κάρτα ασθενείας.

Σε περιπτωση που το αυτοκινητο δεν ειναι στο ονομα του οδηγου, απαιτειται και εξουσιοδότηση απο τον ιδιοκτητη, η οποια πολλες φορες φωτοτυπειται και δινεται αντιγραφο στον τελωνειακο ελεγχο..

Πρασινη καρτα, απαραιτητη, πληροφοριες στις ασφαλιστικες εταιρειες. Μια σημειωση μονο, δεν ισχύει για το αυτοκίνητο αλλα για τον οδηγο στο συγκεκριμενο αυτοκίνητο. Αν λοιπον υπαρχει πιθανοτητα να οδηγήσει και άλλος συνοδηγός, πρέπει να σημειωθεί το όνομα του πάνω στην πράσινη κάρτα, και νομίζω υπάρχει έξτρα χρέωση...

Τελος εδω στο νήμα αυτό ακουσα για δωρεάν μετάφραση της άδειας αυτοκινήτου στα Αγγλικά απο τη miranta παραπάνω. Δεν γνωρίζω κάτι επ'αυτου, μπορει καποιος που ξέρει περισσότερα να δώσει λιγες παραπάνω πληροφορίες;
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
για αδεια κυκλοφοριας λεει, οχι για διπλωμα
Για αδεια κυκλοφοριας αυτοκινητου μιλαω και εγω.. ξερει κανεις τίποτα παραπάνω, αν όντως τη μεταφράζουν κατοπιν αιτησεως δωρεαν στα αρμόδια γραφεια; Δεν μπόρεσα να βρω πουθενά αλλού κάτι σχετικό...
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
Σε περιπτωση που το αυτοκινητο δεν ειναι στο ονομα του οδηγου, απαιτειται και εξουσιοδότηση απο τον ιδιοκτητη, η οποια πολλες φορες φωτοτυπειται και δινεται αντιγραφο στον τελωνειακο ελεγχο..
Ειδικά για την Τουρκία, από περυσι ζητουν εξουσιοδοτηση και στα τουρκικα. Για το λογο αυτο δινουν στα συνορα φωτοτυπια εντυπου που επισυναπτω παρακατω. Χρειάζεται επικυρωση γνησιου υπογραφης απο ΚΕΠ.

Υποδειγμα εξουσιοδοτησης για Τουρκία
 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
Μακάρι να καταργηθεί η βίζα για Αμερική.
Όλο ακούω πως θα καταργηθεί αλλά ακόμη τίποτα....
Πριν δύο εβδομάδες αναγκαστήκαμε να ταξιδέψουμε Αθήνα για να βγάλει βίζα ο μεγάλος μας γιος επειδή έκλεισε τα 14 του χρόνια.
Ο μικρός μπορούσε να βγάλει εξ΄αποστάσεως. Ολόκληρη Ελλάδα και μόνο στην πρεσβεία της Αθήνας:mad:
Τέλος πάντων....τώρα την έχουμε όλοι.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής:
Θα κάνει ο σύζυγος το δίπλωμα διεθνές για να οδηγήσει στην Αμερική.
Ξέρετε αν η ΕΛΠΑ του δώσει διεθνές δείχνοντας το ροζ δίπλωμα ή πρέπει πρώτα να αλλάξει το ροζ με αυτά του νέου τύπου και έπειτα να πάει στην ΕΛΠΑ;
Το ροζ δίπλωμά του, έχει ισχύ μέχρι το 2034.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
oxi...με το ροζ παιρνεις το Διεθνες...τουλαχιστον ετσι μου ειχαν πει στο τηλ.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Χρειάζεσαι το ροζ δίπλωμα, την ταυτότητα ή διαβατήριο και γύρω στα 45 ευρώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom