Δουλειές στην Αυστραλία

georgia08

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Όταν λες ότι έχεις συγγενείς που μπορούν να σε βοηθήσουν τί εννοείς; έχουν επιχείρηση και θα σου κάνουν sponsor; γενικά εδώ έχει αρκετή πέραση το επάγγελμα καθώς οι ανάγκες για kindergartens είναι μεγάλες, αλλά δε νομίζω ότι είναι ψηλοί οι μισθοί. Μη ξεχνάς ότι τα περισσότερα kindergartens εδώ είναι δημόσια.
Ευχαριστω για την απαντηση!ναι εχουν δικη τους επιχειρηση κ για αρχη θα δουλεψω εκει μεχρι να μπορεσω να βρω καποιο νηπιαγωγειο.επειδη δεν γνωριζω κ πολυ τις διαδικασιες μεταναστευσης,ξερεις καποιο site που να με κατευθυνει;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Το θέμα είναι ότι εκεί θα δουλέψεις ως τι; με τουριστική βίζα δεν έχεις δικαίωμα εργασίας. Θέλει πολύ μελέτη και πολύ προσοχή, ξαναλέω ότι όσοι έρχοντα έτσι χύμα ΔΕΝ περνάνε καλά, αφού δεν έχουν δικαίωμα εργασίας, κάνουν ότι δουλειές νάναι μόνο σε επιχειρήσεις που τους δέχονται χωρίς χαρτιά (και επομένως σε πληρώνουν ότι θέλουν αυτοί και δεν έχεις εργασιακά δικαιώματα τίποτα), και όταν λήξει η τουριστική βίζα είναι στο ίδιο σημείο απ'όπου ξεκίνησαν.

Για να σε προσλάβει κάποιο kindergarten θα πρέπει να έχεις δικαίωμα εργασίας στην Αυστραλία, κανένα δε θα σε προσλάβει με τουριστική βίζα (η οποία θα λήξει κάποια στιγμή και θα είσαι εδώ παράνομα). Η μόνη σου λύση είναι να σου κάνει sponsor κάποια εταιρεία.

Το σάιτ για τη μετανάστευση είναι εδώ: http://www.immi.gov.au/Pages/Welcome.aspx
 

VAG@M

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Το θέμα είναι ότι εκεί θα δουλέψεις ως τι; με τουριστική βίζα δεν έχεις δικαίωμα εργασίας. Θέλει πολύ μελέτη και πολύ προσοχή, ξαναλέω ότι όσοι έρχοντα έτσι χύμα ΔΕΝ περνάνε καλά, αφού δεν έχουν δικαίωμα εργασίας, κάνουν ότι δουλειές νάναι μόνο σε επιχειρήσεις που τους δέχονται χωρίς χαρτιά (και επομένως σε πληρώνουν ότι θέλουν αυτοί και δεν έχεις εργασιακά δικαιώματα τίποτα), και όταν λήξει η τουριστική βίζα είναι στο ίδιο σημείο απ'όπου ξεκίνησαν.

Για να σε προσλάβει κάποιο kindergarten θα πρέπει να έχεις δικαίωμα εργασίας στην Αυστραλία, κανένα δε θα σε προσλάβει με τουριστική βίζα (η οποία θα λήξει κάποια στιγμή και θα είσαι εδώ παράνομα). Η μόνη σου λύση είναι να σου κάνει sponsor κάποια εταιρεία.

Το σάιτ για τη μετανάστευση είναι εδώ: http://www.immi.gov.au/Pages/Welcome.aspx
Γειά σου Defkalion

Διάβασα με πολύ προσοχή όσα έγραψες, και εσύ και ο olympicbird για την μετανάστευση στην Αυστραλία.

Σκοπεύω να κατέβω κάτω με φοιτητική βίζα. Είμαι μηχανικός δομικών έργων ΤΕΙ. Έχω εργαστεί στην Ελλάδα για δέκα χρόνια σε διάφορες κατασκευές ιδιωτικών έργων ως επιβλέπων μηχανικός εργοταξίου. Έχω αναγνωρίσει το πτυχίο μου μέσω του VETASSESS με την ειδικότητα του project builder την οποία θεώρησα ως την πιο κοντινή με αυτό που έκανα στην Ελλάδα.

Πόσο εύκολα μπορεί να βρω δουλειά εκεί έστω ως ανειδίκευτος στην ειδικότητά μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Τα έχω ήδη γράψει παραπάνω, τα οποία παραθέτεις και στο μήνυμά σου. Το πρόβλημα δηλαδή δεν είναι αν θα βρεις δουλειά, που στο αντικείμενο αυτό νομίζω ότι υπάρχουν ανάγκες εδώ, αλλά το αν θα βρεις εταιρεία να σε κάνει sponsor. Αλλιώς ποιο το νόημα; με φοιτητική βίζα δε μπορείς να δουλέψεις full time, και αν δεν έχεις δικαίωμα full time εργασίας δε μπορείς να μείνεις εδώ.

Αν ο χρόνος αυτός και τα χρήματα που θα ξοδέψεις εδώ τα θεωρείς ως επένδυση για το μέλλον σου, τότε μπορείς να το δοκιμάσεις - αλλά ο στόχος σου θα πρέπει να είναι αυτός, να βρεις εταιρεία να σε κάνει sponsor για visa.

Σε ποια πολιτεία θα έρθεις;
 

VAG@M

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Τα έχω ήδη γράψει παραπάνω, τα οποία παραθέτεις και στο μήνυμά σου. Το πρόβλημα δηλαδή δεν είναι αν θα βρεις δουλειά, που στο αντικείμενο αυτό νομίζω ότι υπάρχουν ανάγκες εδώ, αλλά το αν θα βρεις εταιρεία να σε κάνει sponsor. Αλλιώς ποιο το νόημα; με φοιτητική βίζα δε μπορείς να δουλέψεις full time, και αν δεν έχεις δικαίωμα full time εργασίας δε μπορείς να μείνεις εδώ.

Αν ο χρόνος αυτός και τα χρήματα που θα ξοδέψεις εδώ τα θεωρείς ως επένδυση για το μέλλον σου, τότε μπορείς να το δοκιμάσεις - αλλά ο στόχος σου θα πρέπει να είναι αυτός, να βρεις εταιρεία να σε κάνει sponsor για visa.

Σε ποια πολιτεία θα έρθεις;
Θα έρθω στην Μελβούρνη. Εκεί που μπορώ να απευθυνθώ;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ιδέαν δεν έχω. Η περισσότερη κίνηση που έχω δει εγώ προσωπικά να γίνεται στο κομμάτι της εύρεσης εργασίας είναι online είτε μέσω του seek είτε μέσω linkedin είτε μέσω recruiters.
 

kostasdaniell

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
καλησπέρα αγαπητέ defkalion,
με λένε Κώστα (38 χρονών) και είμαι πατέρας 2 μικρών παιδιών.
ενδιαφέρομαι για μετανάστευση στην Αυστραλία και ως εκ τούτο έχω βρεθεί κι εγώ σε αυτό το forum ώστε να αποκομίσω κάποιες πληροφορίες.
Είμαι σχεδιαστής CAD με μεγάλη εμπειρία και μηχανικός γεωπληροφορικής και τοπογραφίας με μικρή ωστόσο εμπειρία. Δεδομένου ότι είσαι κι εσύ στον ίδιο χώρο της τοπογραφίας ποια είναι η άποψη σου σχετικά με το ενδιαφέρον μου για εκεί. Πιστεύεις ότι έχω πιθανότητες να βρω κάποιον sponsor σε αυτά τα αντικείμενα εργασίας;
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Κώστας
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Κώστα γεια σου, δουλειές υπάρχουν εδώ σε αυτά τα αντικείμενα, αν σε ενδιαφέρει η μετανάστευση στην Αυστραλία θα πρέπει να ψάξεις να βρεις εταιρεία να σε κάνει sponsor πριν έρθεις, φτιάξε το προφίλ σου στο linkedin και στείλε μηνύματα και βιογραφικά σε εταιρείες και recruiters.
 

kostasdaniell

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Σε ευχαριστώ και πάλι για την σύντομη απαντηση σου.
Προφίλ στο Linkedin έχω οπότε θα ξεκινήσω να στέλνω βιογραφικά. Θα ήθελα επίσης αν μπορείς να μου λύσεις τις εξής απορίες :
Ο παράγοντας ηλικία είναι κατασταλτικός για την εκεί αγορά εργασίας. το ότι είμαι 38 χρονών δηλαδή είναι κάτι αποθαρυντικό σε κάποιον εργοδότη?
Με ποιόν τρόπο μπορεί κάποιος να έρθει σε επαφή με τους recruiters που ανέφερες. έχει το seek.com σχέση ή πρέπει να ψάξω σε κάποιο άλλο site?
Τα διάφορα πτυχία που έχω εδώ και χαρτιά με τις προυπηρεσίες χρειάζεται να τα κάνω καποιου είδους μετάφραση ή κάτι άλλο προκειμένου να αναγνωριστούν εκεί?
καταλαβαίνω ότι κι εσένα ο χρόνος σου είναι πολύτιμος και γιαυτό εκτιμούμε την ανταπόκριση σου.
Στην Ελλάδα περιμένουμε το τραίνο της ανάπτυξης το οποίο όμως δεν φαίνεται να έρχεται στις επόμενες δεκαετίες. Η κατάσταση είναι απογοητευτική και το μόνο που μας κρατάει εδώ είναι πλέον μόνο οι γονείς μας.
ελπίζω να μην σε ζάλισα φίλε.
σε χαιρετώ από την πληγωμένη Ελλάδα.
Κώστας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom