Ειναι ΟΚ το Booking.com?

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Booking.com και πιστωτικη καρτα

Εχουμε κλεισει ενα ξενοδοχειο στη Ρωμη μεσω του booking
Τοσο στο site του ξενοδοχειου οσο και στο ιδιο το booking αναφερεται με σαφηνεια οτι τα στοιχεια τηw πιστωτικης διδονται για εγγυηση και οτι δεν δεσμευουν καθολου χρηματα ,αλλα πληρωνεις οταν πας εκει,ειτε μετρητα ειτε με credit card .
Ελα ομως που μας ηρθε ενα sms με to citybankalert στο κινητο οτι εχουν τραβηχτει χρηματα -1 διανυκτερευση .
Οταν στειλαμε μαιλ στο booking για διευκρινησεις μας απαντησαν οτι το ξενοδοχειο δεσμευει τα χρηματα για εγγυηση και οτι θα τα αποδεσμευσει σε συντομο χρονικο διαστημα !!!
ακομα ομως τα χρηματα δεν εχουν αποδεσμευτει.
Τι περιεργο ειναι αυτο παλι ?Εχω ξανακλεισει με το booking και δεν μου ετυχε ποτε κατι τετοιο
Εχει κανεις παρομοια εμπειρια?Καμια γνωμη-αποψη-προταση?
Ευχαριστω
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
150
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Διάβασες τους όρους κράτησης?.Μπορεί όντως να είναι πολιτική του ξενοδοχείου.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Στο site του ξενοδοχειου και οταν κανεις την κρατηση αναφερει ρητα και κατηγορηματικα οτι δεν κρατανε καθολου χρηματα οπως επισης δεν κρατανε χρηματα αν ακυρωσεις την κρατηση μεχρι και 2 μερες πριν την αφιξη σου.
Μονο αν ακυρωσεις 1 μερα πριν η δεν παρουσιαστεις καθολου κρατουν την 1 διανυκτερευση ως penalty
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μα ειναι παραξενη και η ιδια η απαντηση του διαμεσολαβητη -booking
" Σας κρατησε τα λεφτα ως εγγυηση και θα τα αποδεσμευσει συτομα"????
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Λογικό ακούγεται, υπάρχουν ξενοδοχέια που το κάνουν.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Τελευταία φορά που έκανα κράτηση με το booking για Λονδίνο μου συνέβει ακριβώς το ίδιο.Μην ανησυχείς,δεν έχει γίνει χρέωση όπως πολύ σωστά σου είπαν,αλλά δέσμευση.Έγκριση και έλεγχος της κάρτας για την εγκυρότητά της.Τα χρήματα σου θα αποδεσμευτούν σε 20 μέρες περίπου από τη μέρα που έκανες την κράτηση.Ούτε καν θα φαίνεται η δέσμευση στο μηνιαίο ενημερωτικό των συναλλαγών της κάρτας που στέλνει η τράπεζα.Αν έχεις e-banking μπορείς να παρακολουθείς από κει πότε θα γίνει η αποδέσμευση.;)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Θα βγαλω μια προπληρωμενη συντομα,για να κανω κρατηση μεσω booking,,αφου αρκετοι απο δω μεσα το εχουν κανει χωρις προβλημα.Πιστευω να κυλησει ομαλα,η διαδικασια.
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Εχουμε κλεισει ενα ξενοδοχειο στη Ρωμη μεσω του booking
Τοσο στο site του ξενοδοχειου οσο και στο ιδιο το booking αναφερεται με σαφηνεια οτι τα στοιχεια τηw πιστωτικης διδονται για εγγυηση και οτι δεν δεσμευουν καθολου χρηματα ,αλλα πληρωνεις οταν πας εκει,ειτε μετρητα ειτε με credit card .
Ελα ομως που μας ηρθε ενα sms με to citybankalert στο κινητο οτι εχουν τραβηχτει χρηματα -1 διανυκτερευση .
Οταν στειλαμε μαιλ στο booking για διευκρινησεις μας απαντησαν οτι το ξενοδοχειο δεσμευει τα χρηματα για εγγυηση και οτι θα τα αποδεσμευσει σε συντομο χρονικο διαστημα !!!
ακομα ομως τα χρηματα δεν εχουν αποδεσμευτει.
Τι περιεργο ειναι αυτο παλι ?Εχω ξανακλεισει με το booking και δεν μου ετυχε ποτε κατι τετοιο
Εχει κανεις παρομοια εμπειρια?Καμια γνωμη-αποψη-προταση?
Ευχαριστω
Έχει δικαίωμα ο ξενοδόχος να μπλοκάρει τα χρήματα που δικαιούται σε περίπτωση μη εμφάνισης πελάτη χωρίς προειδοποίηση, αυτά που είναι συμφωνημένα και πρέπει να είμαστε ενήμεροι για αυτό το ποσό.
Σε παραπέμπω σε απάντησή μου πως δουλεύει το booking.com σε άλλο τόπικ
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...EC%E5-%F7%F1%E5%F9%F3%F4%E9%EA%DE-visa-3.html
Αν δεν εμφανιστεί ο πελάτης και ακυρώσει την κάρτα που έχει δώσει ο ξενοδόχος μπορεί να χάσει αυτά τα χρήματα για αυτόν τον λόγο τα μπλοκάρει πριν την άφιξη όπως επίσης μπορεί να μπλοκάρει το ποσό σε περίπτωση ακύρωσης εκτός συμφωνημέντος χρόνου.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
το λεει κιολας οτι μπορει να κανει προεγγριση το ξενοδοχειο για το ποσο ... σκεψου να τους δωσεις μια αδεια καρτα! ειναι λογικο μην ανησυχεις!;)
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Εχω κλείσει άπειρες φορες μέσω αυτού του site .Όπως σου είπαν η χρέωση της μιασ νύχτας είναι σύνηθες φαινόμενο.Γίνεται προέγκριση και μετά απο 4-5 μέρες αποδεσμεύουν τα χρήματα.Μην ανησυχείς καθόλου.Το booking είναι εξαιρετικά αξιόπιστο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.870
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom