Ειναι ΟΚ το Booking.com?

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Εχει διαφορα στην τιμη ενος ξενοδοχειου αν το κλεισεις μεσω booking ή το κλεισεις μεσω συνεργαζομενου τουριστικου γραφειου?Το λεω γιατι πηρα ενα e-mail και ειδα οτι για το ιδιο ξενοδοχειο και τις ιδιες ημερομηνιες το πρακτορειο ειχε χαμηλοτερη τιμη.
Και αυτο μου εκανε εντυπωση γιατι θεωρουσα οτι το booking προσφερει τις καλυτερες τιμες.Περιμενω τα φωτα σας!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μα δεν είναι κάποιος γενικός κανόνας. Το κάθε ξενοδοχείο κάνει ξεχωριστή συμφωνία με το booking και του δίνει κάποια δωμάτια που αυτό επιλέγει σε κάποια προσυμφωνημένη τιμή. Αν αύριο το ξενοδοχείο επιλέξει να δώσει 2 δωμάτια στη μισή τιμή από το σάιτ του, ε προφανώς θάναι φτηνότερα αυτά.

Σε γενικές γραμμές πάντως σπάνια έχω βρει φτηνότερες τιμές στο ίδιο το σάιτ του ξενοδοχείου ή σε άλλο εργαλείο κρατήσεων (πχ hotelclub) απ'οτι στο booking.

Αλλά αφού τα βρήκες φτηνότερα αλλού εννοείται κλείστα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παιδια ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας
Νομιζω ομως οτι θα επρεπε να αναφερεται αυτο στο reservation policy του ξενοδοχειου ,το οποιο διαβασα πολλες φορες και ελεγε ξεκαθαρα οτι θελει μονο τα στοιχεια της πιστωτικης για εγγυηση και ΔΕΝ τραβαει χρηματα .
Εχω ξανακλεισει με το booking και ποτε δεν ειχε τυχει κατι παρομοιο.
Βεβαια το οτι διαφορα μελη μου λενε οτι το εχουν συναντησει ..ειναι μια ανακουφιση.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ποια η γνωμη σας για το venere.com,ιδιαιτερα σε σχεση με το Booking.com?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.453
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κι εγώ ποτέ δεν συνάντησα προβλήματα με όσα sites έκλεισα δωμάτια. Το booking.com ήταν πάντα τυπικότατο και ζητά να στείλεις κριτική για το κατάλυμα. Πάντως προτιμώ το hotelscombined.com το οποίο σε παραπέμπει σε διάφορα sites και μπορείς να διαπιστώσεις ότι ένα κατάλυμα μπορεί να έχει διαφορετικές τιμές στις διάφορες ιστοσελίδες
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.453
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Και το με το venere έχω θετική εμπειρία και το gtahotels. Aπλά πρέπει κανείς να έχει το νου του αν η κράτηση του δωματίου σημαίνει και προπληρωμή του (συμβαίνει σε κάποιες προσφορές). Αλλοιώς τα πληρώνεις επι τόπου
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Ποια η γνωμη σας για το venere.com,ιδιαιτερα σε σχεση με το Booking.com?
Είναι περίπου το ίδιο ασφαλή και τα δύο και σε μέγεθος πλέον, μια και το venere πουλήθηκε στην expedia, οπότε όταν μιλάμε για expedia(hotels.com) και booking.com μιλάμε για 2 κολοσούς στον χώρο του internet.
Σας προτρέπω να διαβάσετε την απάντησή μου πως δουλεύουν οι μηχανές αναζήτησης στο αντίστοιχο τόπικ
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...%F2-%EE%E5%ED%EF%E4%EF%F7%E5%DF%F9%ED-14.html
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Με το (πονηρό) ελληνικό μυαλό μου σκέφτηκα το εξής!

Επειδή είμαστε μια παρέα, μπορώ να κάνω 2-3 κρατήσεις και αργότερα (που θα μαζευτούμε όλοι μαζί) να αποφασίσουμε ποιό θα κρατήσουμε??

Το έχει κάνει κανείς ή θα πάθω καμια πλάκα και θα πληρώσω το ταξίδι κανα 20χίλιαρο??? :shock:

(φυσικά θα κάνω κρατήσεις απο ξενοδοχεία που επιτρέπουν την ακύρωση...)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
φυσικα και το χει κανει καποιος:gr01::gr01::gr01::gr01: ονοματα δεν λεμε!!! δεν υπαρχει θεμα:D
 

Stergio

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
GRAND CANARIA
Ταξίδι-Όνειρο
VANCOUVER CANADA
Το Booking είναι μια χαρά παιδιά καλό για μένα είναι να έχεις την κατάληλη μεθοδολογία΄δηλαδή καταλήγεις στο Hotel που σε ενδιαφέρει και μετα κάνεις ψακτική κ μέσω άλλων site για το ίδιο Hotel και κλείνεις απο όπου σε συμφέρει.
Ναι καμιά φορά υπάρχουν διαφορές ανάμεσα σε site αλλά φυσικά μπορείς αφου εχεί βρεί αυτό που σου αρέσει να κάνεις και ένα τηλέφωνο κ να σου δώσουν και οι ίδιοι προσφορά...λίγο απο εδώ λίγο απο εκεί και κλάψα λίγο για κανά special offer και κάτι γίνεται!
 

gmark

Member
Μηνύματα
33
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Το χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια, είναι αξιόπιστο. Την τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα στις 1 Σετπέμβρη έκλεισα ξενοδοχεία για τα επόμενα ταξίδια μου (Παρίσι, Μιλάνο, Λονδίνο). Για το Μιλάνο και το Λονδίνο μου τράβηξαν και τα λεφτά οπότε προτείνω προσοχή σε όποιον κλείνει πολλά ξενοδοχεία με σκοπό να ακυρώσει κάποια.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.313
Likes
5.071
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Προσοχή αν βρείτε κάτι που σας ενδιαφέρει στο booking (ή αλλού), ελέγξτε και την ιστοσελίδα του ξενοδοχείου... μπορεί να παίζει καμιά προσφορά σε πακέτο ή ακόμα και να εκμεταλλευτείτε τους όρους εγγύησης τιμής (συνήθως για μεγάλες αλυσίδες), ώστε να πάρετε καλύτερη προσφορά από το ίδιο το ξενοδοχείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.286
Μηνύματα
886.825
Μέλη
38.958
Νεότερο μέλος
Natasappdpl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom