Ειναι ΟΚ το Booking.com?

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Μην τσιμπάς και μη διανοηθείς να πληρώσεις συνδρομή. Όλες οι τράπεζες έχουν πιστωτικές κάρτες με δωρεάν συνδρομή για πάντα ή για κάποιο χρονικό διάστημα και όταν τελειώσει αυτό το διάστημα και τις πάρεις τηλέφωνο και πεις ότι θέλω να την σταματήσω, σου ανανεώνουν την δωρεάν συνδρομή ή σου την κάνουν δωρεάν για πάντα.
Δηλαδη οταν μια τραπεζα λεει δωρεαν το πρωτο ετος, αν θελω μετα το περας αυτου την 'κοβω' και ολα οκ?
Δεν με υποχρεωνουν να συνεχισω για δευτερο ετος?
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Οταν λεει 'Δωρεάν ταξιδιωτική ασφάλεια και νομική προστασία' τι εννοει?
Μη με παρεξηγησετε αν ρωταω ανοησιες δεν χρησημοποιησα ποτε πιστωτικη και την προπληρωμενη που εχω την εβγαλα για να μην κουβαλαω πολυ ρευστο πανω μου στα ταξιδια και για αγορες απο e-shops!
Αν η αγορά των εισητηρίων ή/και του ξενοδοχείου γίνει με την κάρτα, τότε προσφέρονται κάποιες καλύψεις-αποζημιώσεις του στυλ:
Για καθυστέρηση πτήσης
Για καθυστέρηση άφιξης αποσκευών
Μη πραγματοποίησης ταξιδιού
Απώλεια αποσκευών
Ιατροφαρμακευτικά έξοδα
Εισητήριο πρόωρης επιστροφής
κλπ κλπ κλπ κλπ

Όλα αυτά βέβαια, μπορεί να είναι διαφορετικά σε κάθε κάρτα και έχουν και διάφορους όρους και όρια ποσών. Οπότε πρέπει να δεις τι λέει η κάρτα που θα πάρεις.

Κάποιες κάρτες προσφέρουν και ασφάλεια αγορών. Σε αποζημιώνουν αν κάτι που αγόρασες, καταστραφεί, χαθεί ή κλαπεί. Επίσης, βέβαια υπάρχουν όρια ποσών και όροι.
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Thanks Ithanos!
εσυ που δουλευεις σε τραπεζα εχεις να μου προτεινεις καποια πιστωτικη χωρις συνδρομη και κρυφες χρεωσεις(αν υπαρχουν,δεν ξερω)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Δυστυχώς δεν ασχολούμαι με κάρτες επαγγελματικά, οπότε δεν γνωρίζω περισσότερα.

Ο μόνος κανόνας για μένα είναι να μην αφήνω υπόλοιπο γιατί τα επιτόκια είναι τρελά. Από εκεί και πέρα νομίζω ότι όλες οι κάρτες είναι λίγο πολύ ίδιες (αρκεί να μην έχουν συνδρομή). Και δεν νομίζω ότι υπάρχουν κρυφές χρεώσεις ή τουλάχιστον δεν έχω δει σε καμία κάρτα μου.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Δυστυχως μολις πληροφορηθηκα πως η Marfin Egnatia Bank ειχε ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ δωρεαν συνδρομη για παντα!:(
Πηγαινε σε ενα carrefour Μαρινοπουλος.Μεχρι τωρα εβγαζε τη Dynamic με δωρεαν συνδρομη,απο 1%-5% επιστροφη χρηματων σε επιταγουλα και το καλυτερο στα carrefour υπαρχει μεσα τμημα travel το οποιο σου κανει απο 3-6 ατοκες δοσεις και μπορεις να κλεισεις τα αεροπορικα σου ή και ολοκληρο ταξιδι αν κανεις οργανωμενο.Εγω ολα τα χρονια που ταξιδευα οργανωμενα,εκλεινα απο εκει και πληρωνα σε 5 δοσεις.Δεν μου φαινοταν καθολου.Τωρα σταματησαν τη DYNAMIC και εκδιδουν μια καινουρια,νομιζω τη simple την οποια θα παω κι εγω να βγαλω τις επομενες μερες επειδη ειναι πολυ ταξιδιαρικη!!:haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.228
Αν η αγορά των εισητηρίων ή/και του ξενοδοχείου γίνει με την κάρτα, τότε προσφέρονται κάποιες καλύψεις-αποζημιώσεις του στυλ:
Για καθυστέρηση πτήσης
Για καθυστέρηση άφιξης αποσκευών
Μη πραγματοποίησης ταξιδιού
Απώλεια αποσκευών
Ιατροφαρμακευτικά έξοδα
Εισητήριο πρόωρης επιστροφής
κλπ κλπ κλπ κλπ

Όλα αυτά βέβαια, μπορεί να είναι διαφορετικά σε κάθε κάρτα και έχουν και διάφορους όρους και όρια ποσών. Οπότε πρέπει να δεις τι λέει η κάρτα που θα πάρεις.

Κάποιες κάρτες προσφέρουν και ασφάλεια αγορών. Σε αποζημιώνουν αν κάτι που αγόρασες, καταστραφεί, χαθεί ή κλαπεί. Επίσης, βέβαια υπάρχουν όρια ποσών και όροι.
Περισσότερες λεπτομέρειες για αυτο το θέμα πού μπορούμε να βρούμε? Εγώ π.χ. έχω πιστωτική από Πειραιώς και δε βρίσκω πληροφορίες της προκοπής στο site τους....θα αγοράσω εισητήρια αεροπλάνου με τη πιστωτική και θα ήταν ίσως πολύ χρήσιμο να έχεις επιστροφή χρημάτων έτσι και δεν κάνεις τελικά το ταξίδι. Αλλά με τι όρους άραγε?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.229
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτό δεν εξαρτάται από την κάρτα και την τράπεζα, αλλά αποκλειστικά από την αεροπορική εταιρεία έχω την εντύπωση. Άλλες εταιρείες κάνουν refund μερικό ή ολικό, άλλες δεν κάνουν.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.228
Αυτό δεν εξαρτάται από την κάρτα και την τράπεζα, αλλά αποκλειστικά από την αεροπορική εταιρεία έχω την εντύπωση. Άλλες εταιρείες κάνουν refund μερικό ή ολικό, άλλες δεν κάνουν.

Τότε τι αναφέρεται στις παροχές της κάρτας?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.229
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το τι λένε στις διαφημίσεις τους μέχρι το τι ισχύει τελικά για κάθε περίπτωση, και υπό ποιους όρους, είμαι σίγουρος ότι απέχει πολύ εώς πάρα πολύ.

Αν πχ η Α αεροπορική δεν κάνει refund εισητήρια, και έχεις πληρώσει με αυτήν την κάρτα, και ακυρώσεις το ταξίδι, τι θα κάνει η τράπεζα; από την τσέπη της θα στα δώσει τα χρήματα αν η αεροπορική δεν τα επιστρέφει;

Γενικά αυτά θέλουν λίγο προσοχή γιατί τα κάνουν για να προσελκύουν πελάτες και μετά διαπιστώνεις ότι το πεδίο εφαρμογής τους είναι απίστευτα περιορισμένο.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.229
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Προσοχή γιατί η Visa Electron της Alphabank που έχω εγώ δεν είναι πιστωτική, αλλά χρεωστική.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.618
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom