Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Alkis_93

Member
Μηνύματα
27
Likes
16
Η εγγύηση ισχύει.Το δίπλωμα και ταυτότητα(λατινικοί χαρακτήρες) ή διαβατήριο.Και πιστωτική κάρτα.
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Πιστωτικη δηλαδη Χρεωστικη τυπου visa/Mastercard αλλιως και μετρητα φανταζομαι δεχονται. Κατι το οποιο χρειαζεται να βαλω σαν εξτρα για την ενοικιαση γνωριζετε? Ευχαριστω και παλι
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Πιστωτικη δηλαδη Χρεωστικη τυπου visa/Mastercard αλλιως και μετρητα φανταζομαι δεχονται.
Άλλο πιστωτική και άλλο χρεωστική. Αν δεν έχεις πιστωτική θα πρέπει να ρωτήσεις την εταιρεία ενοικίασης αν δέχεται χρεωστική κάρτα ή μετρητά. Πρώτα θα ξεκινήσεις απο αυτό
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.161
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Πιστωτικη δηλαδη Χρεωστικη τυπου visa/Mastercard αλλιως και μετρητα φανταζομαι δεχονται. Κατι το οποιο χρειαζεται να βαλω σαν εξτρα για την ενοικιαση γνωριζετε? Ευχαριστω και παλι
Και η πιστωτικη σου πρεπει να εχει οριο 2.000 € τουλαχιστον ,γιατι η εγγυηση ειναι 800- 1200 €
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπερα παιδια. Θα ηθελα βοηθεια σχετικα με την ενοικιαση αυτοκινητου για εξωτερικο συγκεκριμενα Τουρκια.Δεν εχω ασχοληθει ποτε στα υπολοιπα ταξιδια μου με ενοικιαση αυτοκινητου απλα αυτη τη φορα επειδη θελουμε να παμε σε αλλα μερη μεσα σε 2 ημερες βολευει καλυτερα. ισχυει οτι κρατανε εγγυηση ενα ποσο πχ 400 Ευρω και το επιστρεφουν οταν το παραδοσεις? Και γενικα τι χρειαζεται να εχω μαζι μου εκεινη την στιγμη που θα παω να νοικιασω αμαξι? Ειμαι 28 χρονων οποτε μπορω να νοικιασω οκ! Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν εχω ιδεα !!!
Εφόσον θα κάνεις ενοικίαση αυτοκινητου μόνο για 2 μέρες σε συμφέρει να ζητήσεις μικτή ασφάλεια με μηδέν απαλλαγή (zero excess). Έτσι θα είσαι καλυμμένος ακόμη και για τις περιπτώσεις ατυχηματος με δική σου ευθύνη και δεν θα πληρώσεις τίποτα για τις ζημιές στο δικό σου αυτοκίνητο.
Το ημερήσιο κόστος της ενοικίασης θα ανέβει με την μικτή ασφάλεια αλλά δεν θα σου κρατηθεί εγγύηση πάνω από 200 ή 300 € ανάλογα με τον τύπο του αυτοκινήτου που θα νοικιάσεις και θα αφορά κυρίως την πληρότητα του ντεπόζιτου βενζίνης. Δηλαδή εάν δεν παραδώσεις το αυτοκίνητο με όση βενζίνη το πήρες ή με γεμάτο το ντεπόζιτο, θα σου κρατήσουν μέρος της εγγύησης που αντιστοιχεί στη βενζίνη.
Οι περισσότερες εταιρείες απαιτούν να διαθέτεις πιστωτική κάρτα στο όνομα του οδηγού.
Εάν όμως κάνεις μικτή ασφάλεια τότε μπορεί να αποδεκτούν και την χρεωστική κάρτα και καταβολή της εγγύησης σε μετρητά.
Αυτά ξέρω εγώ από την εμπειρία μου σε ενοικιάσεις αυτοκινήτων στην Ευρώπη...
Στην δε Τουρκία που νοίκιασα αυτοκίνητο για 3 μέρες από την Σμύρνη δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Θεωρητικά θα ισχύουν και εκεί τα ίδια.
 

Alkis_93

Member
Μηνύματα
27
Likes
16
Εφόσον θα κάνεις ενοικίαση αυτοκινητου μόνο για 2 μέρες σε συμφέρει να ζητήσεις μικτή ασφάλεια με μηδέν απαλλαγή (zero excess). Έτσι θα είσαι καλυμμένος ακόμη και για τις περιπτώσεις ατυχηματος με δική σου ευθύνη και δεν θα πληρώσεις τίποτα για τις ζημιές στο δικό σου αυτοκίνητο.
Το ημερήσιο κόστος της ενοικίασης θα ανέβει με την μικτή ασφάλεια αλλά δεν θα σου κρατηθεί εγγύηση πάνω από 200 ή 300 € ανάλογα με τον τύπο του αυτοκινήτου που θα νοικιάσεις και θα αφορά κυρίως την πληρότητα του ντεπόζιτου βενζίνης. Δηλαδή εάν δεν παραδώσεις το αυτοκίνητο με όση βενζίνη το πήρες ή με γεμάτο το ντεπόζιτο, θα σου κρατήσουν μέρος της εγγύησης που αντιστοιχεί στη βενζίνη.
Οι περισσότερες εταιρείες απαιτούν να διαθέτεις πιστωτική κάρτα στο όνομα του οδηγού.
Εάν όμως κάνεις μικτή ασφάλεια τότε μπορεί να αποδεκτούν και την χρεωστική κάρτα και καταβολή της εγγύησης σε μετρητά.
Αυτά ξέρω εγώ από την εμπειρία μου σε ενοικιάσεις αυτοκινήτων στην Ευρώπη...
Στην δε Τουρκία που νοίκιασα αυτοκίνητο για 3 μέρες από την Σμύρνη δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Θεωρητικά θα ισχύουν και εκεί τα ίδια.
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.
 

kanelas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπερα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τροπος να νοικιασω αμαξι στην πολωνια στο katowice με χρεωστικη!ευχαριστω
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Από πολυεθνική τύπου Avis, Hertz etc. Δέχονται μόνο πιστωτική. Εάν πας σε καμία τοπική εταιρεία μπορείς με cash
 

ritaki10

Member
Μηνύματα
5
Likes
7
Χαίρεται.
Αρχές Απριλίου θα ταξιδέψουμε 4 άτομα για Λισαβόνα. Σκεφτόμαστε τις 2 μέρες από τις 5 να νοικιασουμε αυτοκίνητο για να δουμε Sintra, Cascais κλπ..
Θα ήθελα συμβουλές για τις ενοικιασεις αυτοκινητων, γιατί δεν το έχουμε ξανακάνει. Καθώς διαβάζω για πιστωτικες και εγγυήσεις. Μπορεί κάποιος να με κατατοπισει πληρως.
Ευχαριστώ

Υ. Γ. Αν έχετε να προτεινετε κάποια συγκεκριμένη και δοκιμασμένη εταιρεία...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Χαίρεται.
Αρχές Απριλίου θα ταξιδέψουμε 4 άτομα για Λισαβόνα. Σκεφτόμαστε τις 2 μέρες από τις 5 να νοικιασουμε αυτοκίνητο για να δουμε Sintra, Cascais κλπ..
Θα ήθελα συμβουλές για τις ενοικιασεις αυτοκινητων, γιατί δεν το έχουμε ξανακάνει. Καθώς διαβάζω για πιστωτικες και εγγυήσεις. Μπορεί κάποιος να με κατατοπισει πληρως.
Ευχαριστώ

Υ. Γ. Αν έχετε να προτεινετε κάποια συγκεκριμένη και δοκιμασμένη εταιρεία...
Οι περισσότερες εταιρείες ζητούν πιστωτική κάρτα για να κρατήσουν/μπλοκάρουν ένα ποσό σε περίπτωση ζημιάς.Φυσικά ξεμπλοκάρουν το ποσό όταν επιστραφεί το αυτοκίνητο χωρίς ζημιές.Γενικά κάνουμε μικτή ασφάλεια και επιπλέον χωρίς απαλλαγή αν δεν είναι πολύ ακριβή.Στην απαλλαγή κάποιο ποσό(πχ 300 Ευρώ απαλάσσεται από τις ζημιές).Σημαίνει ότι η ασφαλιστική πληρώνει μετά το ποσό της απαλλαγής.Τσεκάρουμε το αυτοκίνητο προσεκτικά στην παραλαβή και παίρνουμε φωτο στις ζημιές που υπάρχουν.Για περισσότερα διάβασε το θέμα προς τα πίσω και μετά ρωτάς πιο συγκεκριμένα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μην ξεχνάτε να κοίταγε τα χλμ που σας εχουν όριο την ημέρα. Γενικά πιστεύω δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει χρεωθεί παραπάνω από εταιρία. Εξάλλου η δουλειά τους αυτή είναι. Η μετά-χρέωση. Εκεί είναι όλο το ζουμί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom