Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Καλησπέρα φίλοι μου. Μια ερώτηση εαν γνωρίζει κάποιος. Έκλεισα κάποιο όχημα με την Europcar (από τον επίσημο ιστότοπο της εταιρείας) και επέλεξα την φουλ ασφάλεια μέσω του site της μιας και έχει και μια μικρή έκπτωση εαν το κάνω Online. Τις προηγούμενες φορές επέλεγα να την αγοράσω στο counter. Λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα ή να στραβώσουν επειδή δεν επέλεξα από εκεί κάποια αγορά ;
Ρωτάω γιατί όλες τις φορές δεν είχα κάποιο θέμα με ζημιές κτλ
Γιατί να υπάρχει πρόβλημα αφού όλη η διαδικασία έγινε από το επίσημο σάιτ της εταιρείας??
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Γιατί να υπάρχει πρόβλημα αφού όλη η διαδικασία έγινε από το επίσημο σάιτ της εταιρείας??
Μπορεί να είναι χαζή αμφιβολία που μου δημιουργήθηκε.... Περισσότερο είχα ακούσει περιστατικά που ο άλλος έκλεινε μέσω τρίτου το αυτοκίνητο - ασφάλεια και μετά δημιουργούν θέματα είτε με την ασφάλεια είτε με ζημιές
 

LTS

Member
Μηνύματα
25
Likes
48
εχω νοικιασει απο Μοναχο αεροδρομιο και εχω παει Αυστρια στο Seefield, εχω νοικιασει απο την SIXT, ολα καλα, μου εδωσαν ενα χαρτινο πασσο -κλειδι και βγηκα απο το Παρκινγκ και δεν ειχα κανενα προβλημα. Να βγαλεις φωτο το αυτοκινητο κατα την παραλαβη γυρω-γυρω και να προσεχεις τις διαβασεις πεζων σε Γερμανια -Αυστρια, επειδη οι ποδηλατες περνουν χωρις να κοψουν ταχυτητα...(και παραλιγο να "φαω" εναν ...) χρειαζεται το πλαστικο διπλωμα,το νεο(ξερω ανθρωπο που δεν του εδωσα αυτοκινητο με το χαρτινο) και πιστωτικη καρτα, στο ονομα του οδηγου και με την ιδια καρτα να γινει η κρατηση, να προσεχεις τα ορια ταχυτητας κατα γραμμα, ιδιαιτερα σε επαρχιακου

εχω νοικιασει απο αεροδρομειο Μοναχο απο Sixt για Αυστρια Seefield, χωρις κανενα προβλημα, μου εδωσαν ενα χαρτινο κλειδι-πασσο και βγηκα απο το παρκινγκ. Χρειαζεται πλαστικο διπλωμα , το νεο,(ξερω ανθρωπο με χαρτινο που δεν του εδωσαν αυτοκινητο) και καρτα πιστωτικη στο ονομα του οδηγου, και με αυτη να εχει γινει η κρατηση,να βγαλεις φωτο το αυτοκινητο, γυρω-γυρω στην παραλαβη, να προσεχεις τις διαβασεις πεζων σε αυστρια-γερμανια και ιδιαιτερα τους ποδηλατες, οι οποιοι δεν κοβουν ταχυτητητα στις διαβασεις (και παρα-λιγο να "φαω" εναν...) να προσεχεις τα ορια ταχυτητας και ιδιαιτερα σε ερημους επαρχιακους δρομους... να βαλεις βενζινη, πριν το παραδωσεις, οπως το πηρες,ολα καλα θα πανε.
Καλησπέρα σας, ψάχνοντας στο internet έχω αρχίσει και διαβάζω για περιπτώσεις που είτε σου δίνουν άλλο αυτοκίνητο από αυτό που έχεις κλείσει, είτε σου χρεώνουν αργότερα την κάρτα μετά με ποσά που δεν δικαιολογούνται και μετά τρέχα να βρεις λύση, κτλ..
Ήμουν που ήμουν αγχωμένος με το νοικιάσω αυτοκίνητο στο Μόναχο, ..διαβάζω και αυτά και έχω φρικάρει.
Σκεφτόμουν να νοικιάσω (όπως πρότεινε και ο φίλος πιο πάνω) από Sixt με Full κάλυψη ασφάλειας (για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, κτλ..).
Λέτε τελικά να την πατήσω και να ψάχνω μετά να βρω το δίκιο μου ?
Έχει κάποιος άλλος εμπειρία από εταιρίες για ενοικίαση αυτοκινήτου σε αεροδρόμιο Μόναχο?
όλες οι προτάσεις, απόψεις, εμπειρίες θα είναι πιο πολύ από καλοδεχούμενες.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Καλησπέρα παιδιά! Διαβάζοντας όσο περισσότερες εμπειρίες μπορούσα και ψάχνοντας λίγο τις εταιρείες με βάση τις κριτικές νομίζω πως θα καταλήξω στην Εnterprise (απο αεροδρόμιο Φρανκφούρτης). Έχει κανείς εμπειρία να μου πεί?? Διάβασα στο site οτι η εγγύηση που ζητούν είναι στάνταρ στα 250€ και δέχονται και χρεωστική. Σκέφτομαι να κλείσω απευθείας απο την εταιρεία. Την ασφάλεια να την κλείσω απο το ιντερνετ ή στο γραφείο της εταιρείας?? Full insurance with zero excess είναι αυτή που σε καλύπτει για όλα και δεν χρειάζεται να σου ψάχνουν το αμάξι στην επιστροφή??
Και μια ακόμη ερώτηση. Αν κάνω την κράτηση μέσω της ελληνικής enterprise για να μπορώ να συνεννοηθώ και καλύτερα, θα μου κλείσουν με βάση τους όρους κ της χρεώσεις της Γερμανίας? Ή θα πάνε με βάση τα δικά μας και στη Γερμανία θα με χρεώνουν έξτρα μετά???
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Καλησπέρα παιδιά! Διαβάζοντας όσο περισσότερες εμπειρίες μπορούσα και ψάχνοντας λίγο τις εταιρείες με βάση τις κριτικές νομίζω πως θα καταλήξω στην Εnterprise (απο αεροδρόμιο Φρανκφούρτης). Έχει κανείς εμπειρία να μου πεί?? Διάβασα στο site οτι η εγγύηση που ζητούν είναι στάνταρ στα 250€ και δέχονται και χρεωστική. Σκέφτομαι να κλείσω απευθείας απο την εταιρεία. Την ασφάλεια να την κλείσω απο το ιντερνετ ή στο γραφείο της εταιρείας?? Full insurance with zero excess είναι αυτή που σε καλύπτει για όλα και δεν χρειάζεται να σου ψάχνουν το αμάξι στην επιστροφή??
Και μια ακόμη ερώτηση. Αν κάνω την κράτηση μέσω της ελληνικής enterprise για να μπορώ να συνεννοηθώ και καλύτερα, θα μου κλείσουν με βάση τους όρους κ της χρεώσεις της Γερμανίας? Ή θα πάνε με βάση τα δικά μας και στη Γερμανία θα με χρεώνουν έξτρα μετά???
Έχω κλείσει με enterprise και ήταν όλα καλά. Οντως δεν δέχονται χρεωστική Καρτα και ήταν πρόβλημα γιατί δεν μπορούσα να πληρώσω με εταιρική καρτα . Εδωσα πιστωτική . Πάντα με full insurance για μα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο !!
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σας, ψάχνοντας στο internet έχω αρχίσει και διαβάζω για περιπτώσεις που είτε σου δίνουν άλλο αυτοκίνητο από αυτό που έχεις κλείσει, είτε σου χρεώνουν αργότερα την κάρτα μετά με ποσά που δεν δικαιολογούνται και μετά τρέχα να βρεις λύση, κτλ..
Ήμουν που ήμουν αγχωμένος με το νοικιάσω αυτοκίνητο στο Μόναχο, ..διαβάζω και αυτά και έχω φρικάρει.
Σκεφτόμουν να νοικιάσω (όπως πρότεινε και ο φίλος πιο πάνω) από Sixt με Full κάλυψη ασφάλειας (για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, κτλ..).
Λέτε τελικά να την πατήσω και να ψάχνω μετά να βρω το δίκιο μου ?
Έχει κάποιος άλλος εμπειρία από εταιρίες για ενοικίαση αυτοκινήτου σε αεροδρόμιο Μόναχο?
όλες οι προτάσεις, απόψεις, εμπειρίες θα είναι πιο πολύ από καλοδεχούμενες.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Δεν θυμάμαι με ποια εταιρεία είχα νοικιάσει το καλοκαίρι του 2019 στο Μόναχο (μια μικρή εταιρεία που εξυπηρετούσε η enterprise) αλλά αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν ότι όταν επιστρέψαμε το αυτοκίνητο ο έλεγχος γινόταν από ομάδα ελεγκτών ανεξάρτητα από ποια εταιρεία ήταν νοικιασμένο. Εμείς το είχαμε με φουλ ασφάλεια οπότε είμασταν χαλαροί. Βρήκαν εκδορά στο τασί της ρόδας, που μεταξύ μας ούτε καν φαίνονταν. Συμφωνήσαμε μας έδειξαν και σε μια οθόνη τις φώτο σε μεγέθυνση, γιατί στο σκοτάδι με γυμνούς οφθαλμούς δεν φαίνονταν, υπογράψαμε ότι συμφωνούμε με τη ζημιά και αυτό ήταν. Επειδή το πάρκιγκ στο Μόναχο είναι σκοτεινό μπορεί να ήταν από πριν, δεν ξέρω. Απλά επειδή είχα φουλ ασφάλεια δεν με ένοιαζε κι όλας. Προσωπικά με εξέπληξε πόσο ενδελεχώς έλεγξαν το αμάξι. Φάνηκε ότι δεν ήταν της εταιρείας και δεν ήξεραν ότι εγώ είχα φουλ ασφάλεια. Άλλες φορές που επιστρέφω αμάξι (πχ Μπέργκαμο, ΛΙσαβόνα, Βαρκελώνη, Λάρνακα) δεν του δίνουν σημασία, ίσως γιατί γίνονται από την ίδια την εταιρεία και ήξεραν τι ασφάλεια είχα κάνει. Εννοείται τσάμπα ο κόπος τους, δεν πλήρωσα τίποτα, αλλά προσωπικά τους γερμανούς τους φοβήθηκα. Μα το τασί, που ούτε φαινόταν. Έλεος.
 

LTS

Member
Μηνύματα
25
Likes
48
Δεν θυμάμαι με ποια εταιρεία είχα νοικιάσει το καλοκαίρι του 2019 στο Μόναχο (μια μικρή εταιρεία που εξυπηρετούσε η enterprise) αλλά αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν ότι όταν επιστρέψαμε το αυτοκίνητο ο έλεγχος γινόταν από ομάδα ελεγκτών ανεξάρτητα από ποια εταιρεία ήταν νοικιασμένο. Εμείς το είχαμε με φουλ ασφάλεια οπότε είμασταν χαλαροί. Βρήκαν εκδορά στο τασί της ρόδας, που μεταξύ μας ούτε καν φαίνονταν. Συμφωνήσαμε μας έδειξαν και σε μια οθόνη τις φώτο σε μεγέθυνση, γιατί στο σκοτάδι με γυμνούς οφθαλμούς δεν φαίνονταν, υπογράψαμε ότι συμφωνούμε με τη ζημιά και αυτό ήταν. Επειδή το πάρκιγκ στο Μόναχο είναι σκοτεινό μπορεί να ήταν από πριν, δεν ξέρω. Απλά επειδή είχα φουλ ασφάλεια δεν με ένοιαζε κι όλας. Προσωπικά με εξέπληξε πόσο ενδελεχώς έλεγξαν το αμάξι. Φάνηκε ότι δεν ήταν της εταιρείας και δεν ήξεραν ότι εγώ είχα φουλ ασφάλεια. Άλλες φορές που επιστρέφω αμάξι (πχ Μπέργκαμο, ΛΙσαβόνα, Βαρκελώνη, Λάρνακα) δεν του δίνουν σημασία, ίσως γιατί γίνονται από την ίδια την εταιρεία και ήξεραν τι ασφάλεια είχα κάνει. Εννοείται τσάμπα ο κόπος τους, δεν πλήρωσα τίποτα, αλλά προσωπικά τους γερμανούς τους φοβήθηκα. Μα το τασί, που ούτε φαινόταν. Έλεος.
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σου. Επειδή όπως διαβάζω έχεις μεγάλη εμπειρία στην ενοικίαση αυτοκινήτων στο εξωτερικό, σου έχει τύχει ποτέ να σε χρεώσουν αργότερα για το οτιδήποτε? να δεις κάποια χρέωση στην κάρτα σου ? Ρωτάω γιατι διαβάζω τέτοιες περιπτώσεις συνέχεια και σχεδόν για όλες τις εταιρείες (και εγω φουλ ασφάλιση σκέφτομαι φυσικά).
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σου. Επειδή όπως διαβάζω έχεις μεγάλη εμπειρία στην ενοικίαση αυτοκινήτων στο εξωτερικό, σου έχει τύχει ποτέ να σε χρεώσουν αργότερα για το οτιδήποτε? να δεις κάποια χρέωση στην κάρτα σου ? Ρωτάω γιατι διαβάζω τέτοιες περιπτώσεις συνέχεια και σχεδόν για όλες τις εταιρείες (και εγω φουλ ασφάλιση σκέφτομαι φυσικά).
εγω οταν παιρνω αυτοκινητο, βγαζω φωτο γυρω-γυρω κοντινες και μου ετυχε στη Σερβια, να εχει γρατζουνια πανω απο τον πισω τροχο που δεν αναφεροταν στο δελτιο παραδοσης και μολις ειδαν οτι εχω βγαλει φωτογραφιες, ουτε που ασχοληθηκαν...
Μου εχει ερθει χρεωση στη πιστωτικη απο Ιταλια , οταν ψαχνωντας να βρω μερος να παρκαρω νομιμα στην Βερονα εμπαινα καθε 4 λεπτα σε ζωνη που εμπαιναν μονο οσοι ειχαν αδεια (κατι σαν τον δικο μας δακτυλιο...) και η καμερα μου εσtειλε 4 κλησεις , που χρεωθηκαν αυτοματα στην καρτα μου...
καλο ειναι να νοικιαζεις απο επωνυμη εταιρεια (hertz, sixt, avis)


σου δινουν αυτοκινητο, ιδιας η ανωτερης κατηγοριας με αυτο που εχεις κλεισει, στην τιμη που εχεις κλεισει, αλλα σπανια αυτο που εχεις κλεισει..., εχω νοικιασει απο SIXT στο Μοναχο και ολα καλα, βγαλε φωτο γυρω-γυρω στην παραλαβη μεσα στο παρκινγκ, η φουλ καλυψη ειναι καλη , αλλα κοστιζει, επισης, μου εχουν πει οτι δεν ασφαλιζεται το απο κατω σημειο του αυτοκινητου... (καρτερ, ακρομπαρα, εξατμιση...)να προσεχεις τους πεζους και τους ποδηλατες, που κατεβαινουν στον δρομο στις διαβασεις, χωρις να κοιταξουν...
 
Last edited by a moderator:

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σου. Επειδή όπως διαβάζω έχεις μεγάλη εμπειρία στην ενοικίαση αυτοκινήτων στο εξωτερικό, σου έχει τύχει ποτέ να σε χρεώσουν αργότερα για το οτιδήποτε? να δεις κάποια χρέωση στην κάρτα σου ? Ρωτάω γιατι διαβάζω τέτοιες περιπτώσεις συνέχεια και σχεδόν για όλες τις εταιρείες (και εγω φουλ ασφάλιση σκέφτομαι φυσικά).
Προσωπικά όχι, όμως έτυχε σε γνωστό μου στην Ισπανία να τον χρεώσουν για καθαριότητα, όντως είχε άμμο, νομίζω 60 ευρώ αν και είχε φουλ ασφάλεια εκ των υστέρων (εννοείται ότι η καθαριότητα είναι εκτός γι αυτό προσοχή). Να σου πω κάτι, ακόμα και στην Ιταλία που είχαμε προβλήματα (λάστιχο, αλλαγή αυτοκινήτου, πιστωτική κάρτα που δεν τη δεχτήκανε γιατί δεν ήταν από πίσω υπογεγραμμένη κ.α) την άνεση και την ευελιξία του αυτοκίνητου τίποτα δεν μπορεί να την αντικαταστήσει.
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σου. Επειδή όπως διαβάζω έχεις μεγάλη εμπειρία στην ενοικίαση αυτοκινήτων στο εξωτερικό, σου έχει τύχει ποτέ να σε χρεώσουν αργότερα για το οτιδήποτε? να δεις κάποια χρέωση στην κάρτα σου ? Ρωτάω γιατι διαβάζω τέτοιες περιπτώσεις συνέχεια και σχεδόν για όλες τις εταιρείες (και εγω φουλ ασφάλιση σκέφτομαι φυσικά).
καθαριότητα αν αφήσεις το αυτοκίνητο σε μαύρο χάλι
βενζίνη αν η συμφωνία είναι να το επιστρέψεις με φουλ ντεπόζιτο κι εσύ το έχεις κάτω από το οριο.
κλήσεις που ενδεχομένως έχεις πάρει.

κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου σχολαστικός έλεγχος για τυχόν χτυπήματα και γρατσουνιές οι οποίες πρέπει να είναι σημειωμένες στο δελτίο παραλαβής. οι φωτογραφίες που τυχόν βγάλεις δεν μετράνε. καλό είναι όμως να τις έχεις για να θυμάσαι εσύ.
κατά την παράδοση, απαίτηση ελέγχου από τον άνθρωπο της εταιρείας επιτόπου και πόρισμα αν είναι δυνατόν γραπτό, ώστε να είσαι καλυμμένος. δεν το κάνουν παντού.
ασφάλεια ολική για κάθε ενδεχόμενο.
αν κάνεις τέτοια ασφάλεια όλα τα παραπάνω είναι περιττά, εκτός και αν δεν καλύπτουν κάτι μέσα σε αυτή.
για βρωμικό αμάξι βενζίνη και κλήσεις να ξέρεις ότι θα σε χρεώσουν.
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σου. Επειδή όπως διαβάζω έχεις μεγάλη εμπειρία στην ενοικίαση αυτοκινήτων στο εξωτερικό, σου έχει τύχει ποτέ να σε χρεώσουν αργότερα για το οτιδήποτε? να δεις κάποια χρέωση στην κάρτα σου ? Ρωτάω γιατι διαβάζω τέτοιες περιπτώσεις συνέχεια και σχεδόν για όλες τις εταιρείες (και εγω φουλ ασφάλιση σκέφτομαι φυσικά).
Μου είχε τύχει σε ενοικίαση αυτοκινήτου από μεγαλη εταιρεία μετά από 3 μήνες να μου χρεώσουν την Καρτα για κλίση από speed camera. Επικοινώνησα με την τράπεζα ότι με χρέωσαν χωρίς την συγκατάθεση μου. Τους έβαλα χέρι ότι δεν με προστατεύουν και παρόλο που υπάρχει λεει δικαίωμα του rent a car να σου χρεώσει την Καρτα εταιροχρονισμένα , τα Χρήματα μου τα επέστρεψαν στο ακέραιο . Νομίζω ότι είναι θέμα χειρισμού . Μην ψαρώνετε σε κανένα και πουθενά αν έχετε δικιο
 
D

Delmem38110

Guest
Μου είχε τύχει σε ενοικίαση αυτοκινήτου από μεγαλη εταιρεία μετά από 3 μήνες να μου χρεώσουν την Καρτα για κλίση από speed camera. Επικοινώνησα με την τράπεζα ότι με χρέωσαν χωρίς την συγκατάθεση μου. Τους έβαλα χέρι ότι δεν με προστατεύουν και παρόλο που υπάρχει λεει δικαίωμα του rent a car να σου χρεώσει την Καρτα εταιροχρονισμένα , τα Χρήματα μου τα επέστρεψαν στο ακέραιο . Νομίζω ότι είναι θέμα χειρισμού . Μην ψαρώνετε σε κανένα και πουθενά αν έχετε δικιο
μου αρέσει η σκέψη σου.
και κάνεις παρανομία σε τρίτη χώρα και δεν θες να πληρώσεις.
ως γνωστό οι κλήσεις αργούν να έρθουν και το γραφείο ενοικίασης έχει δικαίωμα να στις χρεώσει, είναι στο συμβόλαιο που υπογράφεις.
εσύ στην περίπτωση της κλήσης σου από κάμερα που έφαγες, που είχες δίκαιο ώστε να αρνηθείς την συναλλαγή, για να ξέρουμε κι εμείς οι υπόλοιποι να μην ψαρώσουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom