Ενυδρεια προορισμός must!

iliasgv

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΜΟΝΤ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΥΟ
Respect για της βαλενθια!!
Απιστευτο σοου με δελφινια, φωκιες κ πιγκουινους και με φοβερα φιλοζωικη συνειδηση. Επισης εχει πολλες θεματικες ενοτητες απ?ολους τους ωκεανους του κοσμου.. Εννοειται οτι εχει τουνελ μεσα στην πισινα με τους καρχαριες..
 

Katerina2006

Member
Μηνύματα
56
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη (;)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τι υπέροχο θέμα!
Έγώ έχω δει μόνο το ενυδρείο του Λονδίνου που ήταν κα-τα-πλη-κτι-κό
SEA LIFE London Aquarium - Official Site.

Επίσης υπάρχει και ένα ενυδρείο στη Ρόδο, το έχω δει αλλά πριν από 20 περίπου χρόνια στην πενταήμερη, ως εκ τούτου δεν θυμάμαι τίποτα.
http://www.greek-travel-guide.com/greek/Aquarium.asp?place=rhodes
Τι σύμπτωση, κι εγώ ακριβώς τα ίδια έχω επισκεφτεί! Το ψιλοθυμάμαι της Ρόδου παρότι πολλά χρόνια πριν (14 - Oh my God! πώς περνάνε τα χρόνια!), μου είχε αρέσει πολύ τότε, 18χρονο πιτσιρίκι τότε, εκδρομή, ήταν δυνατόν να μη μου άρεσε; Επόμενο ήταν του Λονδίνου αρκετά χρόνια μετά το οποίο ήταν μεγαλειώδες, τουλάχιστον έτσι όπως το έκρινα εγώ, δεδομένου ότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία από ενυδρεία. Θυμάμαι ήμασταν κατάκοποι επειδή για να μπούμε μέσα φάγαμε πάνω από μισάωρο στην ουρά, και κάθε λίγο καθόμασταν σε κάποιο πεζουλάκι για να την παλέψουμε να το δούμε όλο!

Στο ζωολογικό κήπο της Ζυρίχης υπήρχαν κάποιες αίθουσες ενυδρείου που ήταν πολύ όμορφες επίσης.

Γενικά, όσο μικρό και να είναι ένα ενυδρείο νομίζω ότι είναι όμορφο κι έχει να προσφέρει στον επισκέπτη, άρα αξίζει ένα πέρασμα στις πόλεις που έχουν ένα.
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
γιατί νομίζω ότι τα ενυδρεία είναι κάτι σαν ζωολογικοί κήποι και συνήθως δεν τα επισκέπτομαι.
+1
ακριβώς αυτό είναι τα ενυδρεία.
οποτε ούτε και μεις επισκεφτόμαστε τέτοιου είδους "αξιοθέατα".
μια φορά έκανα το λάθος και πήγα στης Ρόδου. Ωραίος χώρος (ουχί για κλειστοφοβικούς γτ έχεις την αίσθηση οτι βρίσκεσαι σε θεόστενες κατακόμβες) αλλά τσάμπα λεφτά γτ δεν μπορούσα να κοιτάξω. Νόμιζα οτι τα ζωάκια έρχονται προς το τζάμι για να μου φωνάξουν "βοήθεια! βγάλε μας απο δω!".
Βέβαια χωρίς καμιά διαθεση ειρωνίας προς αυτούς που αρέσκονται στο σπορ.
 

Anastasia@

Member
Μηνύματα
21
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Καλησπέρα κ απο εμένα, ένα πολύ ωραίο ενυδρείο είναι της genova (Γενοβα). έχει πιγκουίνος, τα αγαπημένα μου δελφίνια, φώκιες, καρχαρία, ξιφία, σαλάχια, ιππόκαμπους και παρα πολλά άλλα. ένα τρίωρο είμασταν εκεί αλλά πιο πολύ ώρα χάζευα τα δελφινάκια!
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Μήπως ξέρετε/θυμάστε αν τα ενυδρεία που επισκεφθήκατε είναι με θαλασσινό νερό? Από περιέργεια.
 

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία
Από τα ενυδρεία που έχω επισκεφθεί, με εντυπωσίασαν το Oceanographicο στη Βαλένθια και το Shedd Acquarium στο Σικάγο. Το πρώτο αποτελεί μέρος της Πόλης των Τεχνών και των Επιστημών και έχει ενδιαφέρον κι από αρχιτεκτονικής άποψης (έχει σχεδιαστεί από τον Καλατράβα). Στο Shedd μου άρεσε ιδιαίτερα το Abbott Oceanarium με τα υπέροχα δελφίνια και τις 'χαμογελαστές' φάλαινες beluga. Αυτό που επίσης δεν ξεχνώ είναι η τοποθεσία του Shedd...να βγαίνεις από το ενυδρείο και να έχεις μπροστά σου πιάτο το Skyline του Σικάγου.
Από τα υπόλοιπα που έχω δει, θεωρώ της Κρήτης ιδιαίτερα αξιόλογο για τα ελληνικά δεδομένα. Το Aquarium του Λονδίνου όπως και του Ωκεανογραφικό Μουσείο του Μονακό, τα θεωρώ μέτρια. Για να πω την αλήθεια, στο Μονακό με εντυπωσίασε περισσότερο το κτίριο που είναι σκαρφαλωμένο πάνω στο βράχο, παρά το εσωτερικό του (μάλλον χρειάζεται φρεσκάρισμα).
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Της Λισσαβόνας εντυπωσιακό..Νομίζω 2ο μεγαλύτερο μετά από εκείνο της Βαλένθια..
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Απλήρωτοι λογαριασμοί ρεύματος: Κινδυνεύει με κλείσμο το ενυδρείο της Αλμέρια και με θάνατο τα θαλάσσια πλάσματα που "φιλοξενεί".

Switch off crisis for biggest aquarium in Spain
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Δίνω και εγώ ένα point στης Βαρκελώνης το ενυδρείο,με εντυπωσίασε πραγματικά το τούνελ.Όμως δεν έχω επισκεφτεί κάποιο από τα υπόλοιπα που αναφέρετε.Της Κρήτης για τα στενά όρια της Ελλάδος είναι όντως πολύ καλό αλλά μέχρι εκεί.
Εχω επισκεφτεί ,επίσης ,και το oceanpark του Χονγκ Κονγκ το οποίο είναι πάρκο με θέμα την θάλασσα και ,εκτός από τρενάκια, έχει πιγκουίνους δελφίνια και ενυδρείο.Πολύ ωραίο ήταν το show με τα δελφίνια του οποίου η πισίνα είχε θέα τη Νότια Σινική Θάλασσα.
 

Attachments

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Ωραίο ήταν της Βαρκελώνης, άλλα αρκετά ακριβό (όπως και τα άλλα μουσεία της Βαρκελώνης) για αυτό που μου πρόσφερε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom