Βραζιλία Επιχείρηση Vasco da Gama...ta...

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921

Τελικά είχε πλάκα… Είμαστε οι μοναδικοί ξένοι σε ένα mini bus γεμάτο ντόπιους… Το βανάκι μας, δρόμο πήρε δρόμο άφησε, εγκατέλειψε την τουριστική φαιδρότητα της Copacanana και αργά αλλά σταθερά κατευθύνθηκε προς την Ipanema και την νοητή προέκτασή της την επίσης χλιδάτη Leblon… εδώ μάλιστα…
Η Ipanema και η Leblon είναι πως λέμε Copacabana, καμία σχέση… αλλαγή στο πι και φι… το φτηνό κιτς, οι ξοφλημένες πουτάνες, τα μίζερα ξενοδοχεία και τα menu touristico είναι για τους πληβείους… εδώ το μέρος μιλάει, φτιαγμένο για τους πατρικίους… λουστραρισμένη παραλία, ιλουστρασιόν μωρά, λουσάτα εστιατόρια…
Προσπερνάμε το ντιζαινάτο Fasano χαζεύουμε την upper class του Rio να παίζει βόλει υπό το φως των προβολέων και κάπου στο τέλος της Ipanema αρχές της Leblon αποβιβαζόμαστε… δύο υπέροχες κυριλόγριες μας κοιτάνε με μισό μάτι… απίστευτο, θα σκέφτηκαν, έρχονται τουρίστες στα μέρη μας και μάλιστα με λαικά μέσα μεταφοράς… περπατάμε ποδαράτο προς τα μέσα της Leblon… ακριβά αυτοκίνητα , χαζοχαρούμενα τεκνά, snob πουρά… το μέρος είναι γειά σου… η κιτσάτη μιζέρια της Copacabana, οι απάνθρωπες φαβέλες και η εγκληματικότητα είναι λες σαν σε άλλο πλανήτη…

Φτιαγμένος από την μπαναλιτέ της Copacabana μοιραία ξέσπασα… μου την έδωσε και σκέφτηκα ότι μια ζωή την έχουμε τι θα καταλάβουμε πως θα καταντήσουμε και έτσι αποφάσισα για μια ακόμη φορά να βαδίσω προς την καταστροφή…

Γενικά σαν άνθρωπος αντέχω στις κακουχίες… κάνω τις βόλτες μου στα βρώμικα, ρίχνω τις ξούρες μου στα υπαίθρια κουρεία, πιάνω κουβέντα με ξόφλες, κοιμάμαι και σε πάτους άμα λάχει αλλά κάπου στα μισά όταν ειδικά πρόκειται για φαγητό το χάνω το θέμα, κυλάω στο βούρκο της χλίδας… Ως ευπατρίδης της ευζωίας λοιπόν υπέκυψα στο μοιραίο και κατέληξα στο ναό της ντόπιας γαστρονομίας… στο Giuseppe Grill Leblon

Εδώ τα πάντα έτειναν στο απόλυτο… απόλυτες οι καμπύλες της μουλάτας hostess , απόλυτο το θεατρικό σκηνικό της σάλας, απόλυτο το vino tinto που καταναλώσαμε , απόλυτο το ζουμερό στέικ που καταβροχθήσαμε, απόλυτα τα ευρουδάκια που ακουμπήσαμε… ποιος όμως νοιάζεται για τα ευρουδάκια όταν ζεις το απόλυτο στον υπερθετικό? Αν και φανατικός όχι οπαδός αλλά hooligan της Αργεντίνικης εστίασης , με συντριβή οφείλω να παραδεχτώ ότι το συγκεκριμένο εστιατόριο είναι εφάμιλλο των μεγάλων κρεατοφαγικών ατελιέ του Palermo Soho και του Puerto Madero στο λατρευτό Buenos… με συγκίνηση ζήτησα και έσφιξα το χέρι του σεφ, έριξα ένα ξεδιάντροπο βλέμμα στις ξεσηκωτικές λαγόνες της hostess, μισή ντροπή δική της μισή δική μου σκέφτηκα έτσι που γδύθηκε και διαβήκαμε την εξώπορτα…

Το λοξός απέναντι μπαράκι , δυστυχώς λόγω των αναθυμιάσεων του ερυθρού οίνου αδυνατώ να θυμηθώ το όνομα του, μας έκλεινε πονηρά το μάτι… Σαν σε ομίχλη θυμάμαι τις πρώτες καιπιρίνιες που παραγγείλαμε και την ιδρωμένη πλάτη μιας πανύψηλης ξανθής θεάς… από εκεί και μετά σκοτάδι… ξαναβρίσκω τις αισθήσεις μου στο πίσω κάθισμα του taxi που μας μετέφερε, τις πολύ μικρές ώρες, πίσω στη βάση μας… έρπουσες φήμες κιτρίνου τύπου μιλούν για παγκόσμια ρεκόρ κατανάλωσης καιπιρίνιας και hot ερωτικές εξομολογήσεις στην περί ου ο λόγος ξανθιά… ειλικρινά δεν θυμάμαι τίποτε… τα διαψεύδω όλα και απειλώ με μηνύσεις…
 

Attachments

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ευγε φιλτατε!! Απο οτι διαβαζω καθε αλλο απο da gama...ta... δεν ηταν το ταξιδι!!
Οσμιζομαι οτι η συνεχεια στην καρδια της μαυρης Βραζιλιας θα ειναι ακρως δελεαστικη.......
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
α ρε traveller με τα ωραία σου ..............
μην σταματάς .........γράφε ..γράφε... γράφε .....
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ρε μεγαλε οι τιμες που βρισκεις ειναι εξωπραγματικες! Απλα δε μας ειπες ποτε βγαινει το επομενο επεισοδειο;;
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ρε μεγαλε οι τιμες που βρισκεις ειναι εξωπραγματικες! Απλα δε μας ειπες ποτε βγαινει το επομενο επεισοδειο;;
αυτήν την ιστορία την βλέπω να γίνετε βραζιλιάνικη σαπουνόπερα - σήριαλ με 1000 επεισόδια και βάλε :haha::haha:
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Πολύ ενδιαφέρον ιστορία και περιμένουμε με αγωνία την συνέχεια!!!!

Υ.Γ.: Όσον αφορά την Iberia, μάλλον δεν είμαι η μόνη που που έμεινε εντελώς δυσαρεστημένη....
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ορεξάτη αρχή...περιμένουμε με αγωνία και την συνέχεια! :clap:
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
:) Πώς σου φαίνεται που από το προσεχές Σάββατο θα έχεις σταθερό αναγνώστη όχι από Ελλάδα, όχι από οποιαδήποτε πόλη του εξωτερικού, αλλά... μάντεψε... :), από το LEGAL (που λένε κι οι Βραζιλιάνοι :)) Salvador da Bahia, και ακόμη πιο συγκεκριμένα από την Barra;! Για έναν μήνα θα κάνω σπίτι μου έναν ξενώνα πάνω στην Αβενίντα Ατλάντικα, και μία σχολή Πορτογαλικών 500 μέτρα μακριά...
Προσθέτω το όνομά μου στη λίστα εκείνων που περιμένουν με περιέργεια τα επόμενα κείμενά σου... :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το τεράστιο Airbus 343 (ΕC-GHZ ) της Iberia μας χαμογελούσε παρκαρισμένο στην G48 του ultramodern Terminal 4 του Barajas… είχε γεννηθεί αρχές του 2000 και αυτό με έκανε να ελπίζω ότι θα ήταν σε σχεδόν άριστη κατάσταση…
Κι εδώ γεννιέται η απορία.... Πως το ήξερες αυτό εγκαίρως ώστε να μπορείς να ελπίζεις?

Ήξερες πριν φύγεις από Αθήνα με ποιό Airbus θα πέταγες για Sao Paolo?
Βρήκες wireless στην πήλη κι όσο περίμενες έψάξες τα στοιχεία του οnline?
Ή μήπως κυκλοφορείς με αντίγραφο από τη βάση δεδομένων όλων των αεροπλάνων της Iberia?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ρε taver o traveller είμαι όχι κανένας τυχαίος... τι εξυπνάδες λες τώρα...
Θέλεις σοβαρά να σου απαντήσω επί της ουσίας ή ποστάρεις για να ποστάρεις? Άντε να σου απαντήσω σοβαρά λοιπόν...τα πράγματα για όποιον ασχολείται είναι απλά... ήξερα ότι θα πετάξω με 343, κοίταξα ότι ο μέσος όρος ηλικίας των 343 της Iberia είναι 8,1 χρόνια και τα περισσοτερα τα εχει πάρει το 2000 και το 2001... Ε το συγκεκριμένο το πήρε το 2000... εντάξη??

Τώρα θα μου πεις εσύ είσαι άσχετος με τα των αεροπλάνων γιαυτό και ρωτάς... καλά κάνεις , γιαυτό είμαι εδώ για να λύνω τις αεροπορικές σου απορίες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom