Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

panossk

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα καλή χρονιά με υγεία! Θα τα ταξιδέψω για Βιέννη Φεβρουάριο! Είναι λίγο φθαρμενη η ταυτότητα αλλά φαίνονται όλα τα χαρακτηριστικά και είναι από το 2009 με γράφει Λατίνους χαρακτήρες και απο υπολογιστή! Θα έχω θέμα στι αεροδρόμιο Βιέννης;;?
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.307
Καλησπέρα καλή χρονιά με υγεία! Θα τα ταξιδέψω για Βιέννη Φεβρουάριο! Είναι λίγο φθαρμενη η ταυτότητα αλλά φαίνονται όλα τα χαρακτηριστικά και είναι από το 2009 με γράφει Λατίνους χαρακτήρες και απο υπολογιστή! Θα έχω θέμα στι αεροδρόμιο Βιέννης;;?
Λογικά όχι.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.278
Likes
7.950
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Ανακοίνωση σχετικά με την έναρξη έκδοσης νέας γενιάς Ελληνικών Κοινών Διαβατηρίων - Νέα - Ανακοινώσεις


Ανακοίνωση σχετικά με την έναρξη έκδοσης νέας γενιάς Ελληνικών Κοινών Διαβατηρίων
Τελευταία ενημέρωση 05 Ιαν 2024 20:3


............... Για όσους θέλουν ESTA ΠΡΟΣΟΧΉ ! Δεν υπάρχει ακόμα αναγνώριση των νέων αριθμών για έγκριση της !
 

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
Καλησπέρα σε όλους!
Φαντάζομαι ότι έχει ειπωθεί στην ομάδα αλλά θέλω να σιγουρευτώ! Ταξιδεύω σε ένα μήνα ακριβώς από Ελλάδα για Ιταλία με Ryanair. Η ταυτότητα μου είναι του 2006 χειρόγραφη μεν, αλλά και με λατινικούς χαρακτήρες δε. Από την εταιρεία μου είπαν ότι δε μπορούν να μου εγγυηθούν ότι θα μπορέσω να φυγω απο το αεροδρόμιο με τη συγκεκριμένη. Το πρώτο διαθέσιμο ραντεβού για την ταυτότητα νέου τύπου είναι στις 25 του μήνα, όπου φαντάζομαι δε θα την έχω παραλάβει μέχρι τις 30! Διαβατήριο μπορώ να βγάλω με τη συγκεκριμένη ταυτότητα ή θα φάω άκυρο? Ας μου πει κάποιος τι επιλογές έχω! Να σημειώσω ότι δε γνώριζα για τη λήξη στην 15ετια.
Καλημέρα αν επιτρέπεται, τελικά έβγαλες διαβατήριο ή πέταξες με τη ταυτότητα;
 

Chris12345

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα,

Για πτήση από Κωνσταντινούπολη προς Ουγγαρία θα έχω πρόβλημα με ταυτότητα που εκδόθηκε πριν 1 χρόνο;

Στην Τουρκία θα μπω με λεωφορείο.

Από όσα ξέρω, στην είσοδο στην Τουρκία θα μου δώσουν ένα χαρτάκι με μια σφραγίδα που θα πρέπει να το δείξω στο αεροδρόμιο για να με αφήσουν οι Τούρκοι να βγω από την χώρα τους.

Οι Ούγγροι θα έχουν πρόβλημα που θα μπω με ταυτότητα από χώρα εκτός Σένγκεν?

Και μια άλλη ερώτηση άσχετη.
Ταυτότητα που εκδόθηκε το 2012. Λήγει τον Αύγουστο του 2026 ή έχει λήξει ήδη?

Ταυτότητα που εκδόθηκε το 2010 λήγει Αύγουστο του 2026, το 2025 λόγω 15ετιας ή έληξε ήδη το 2020 λόγω 10ετίας.
 
Last edited:

marynikolak

Member
Μηνύματα
16
Likes
25
Καλησπέρα
Μόλις γύρισα από Βουδαπέστη! το μήνυμα αυτό είναι προς ενημέρωση στα άτομα που έχουν πάνω από 15 ετια ταυτότητα ,ταξιδέψαμε κανονικά και εγώ και η σχεση μου με ταυτότητα πάνω από 15χρονια της σχέσης μου η ταυτότητα ήταν και χειρόγραφη κανένα θέμα δεν αντιμετωπίσαμε σε κανένα από τα δύο αεροδρόμια.Απο εκεί και πέρα επειδή ήταν λίγο αγχωτικό όλο αυτό γτ μέχρι τελευταία στιγμή δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει και να πάει κάτι στραβά καλό είναι όποιος προλαβαίνει πριν το ταξίδι να αλλάξει ταυτότητες.Εγω ήδη έκλεισα ραντεβού στην αστυνομία ώστε το επόμενο ταξίδι να είναι 100%ετοιμη. (Γιατί και διαβατήριο να θες να βγάλεις εμένα το αστυνομικό τμήμα μου μου ζητάτε ταυτότητα κάτω των 15 χρόνια να έχει εκδοθεί)
 

athanas thess

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλημέρα.

Έχω κλείσει και εγω εισιτήρια για Κρακοβια για τον Μάρτιο. Θέλω να ρωτήσω. Έχω αστυνομικη ταυτότητα από το 2003. Περνάει στον έλεγχο εισιτηρίων; Έχει ταξιδέψει κανείς πρόσφατα Πολωνία με ryanair με τόσο παλιά ταυτότητα;

Προσπαθώ να βγάλω καινούργια στην αστυνομία, αλλά εξυπηρετούν μόνο στον τόπο κατοικίας σου και τα επόμενα διαθέσιμα ραντεβού είναι τον Μάιο. Ευχαριστώ.
 

marynikolak

Member
Μηνύματα
16
Likes
25
Καλημέρα.

Έχω κλείσει και εγω εισιτήρια για Κρακοβια για τον Μάρτιο. Θέλω να ρωτήσω. Έχω αστυνομικη ταυτότητα από το 2003. Περνάει στον έλεγχο εισιτηρίων; Έχει ταξιδέψει κανείς πρόσφατα Πολωνία με ryanair με τόσο παλιά ταυτότητα;

Προσπαθώ να βγάλω καινούργια στην αστυνομία, αλλά εξυπηρετούν μόνο στον τόπο κατοικίας σου και τα επόμενα διαθέσιμα ραντεβού είναι τον Μάιο. Ευχαριστώ.
Το ρισκάρεις μπορεί να έχεις πρόβλημα μπορεί και όχι εγώ πήγα Βουδαπέστη με ταυτότητα του 2006 δεν είχα πρόβλημα αλλά το ρισκάρα
 

marynikolak

Member
Μηνύματα
16
Likes
25
Το έχω ξαναπεί. Βγάλτε διαβατήριο, πιο γρήγορα και πιο ασφαλές
Πώς να βγάλουμε διαβατήριο που πήγα στο τμήμα και ρώτησα και μου είπαν ότι θέλουν ταυτότητα μέχρι 15 χρόνια???? Και μου είπαν βγάλε ταυτότητα καινούργια και μετά διαβατήριο
 

EviTan

Member
Μηνύματα
426
Likes
2.889
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Πώς να βγάλουμε διαβατήριο που πήγα στο τμήμα και ρώτησα και μου είπαν ότι θέλουν ταυτότητα μέχρι 15 χρόνια???? Και μου είπαν βγάλε ταυτότητα καινούργια και μετά διαβατήριο
και εμένα αυτό μου είχανε πει, μάλιστα έως δέκα χρόνια και όχι 15...
 

marynikolak

Member
Μηνύματα
16
Likes
25
και εμένα αυτό μου είχανε πει, μάλιστα έως δέκα χρόνια και όχι 15...
Ε ναι και κάποιοι συνέχεια γράφουν διαβατήριο διαβατήριο λες και άμα μπορούσαμε θα περιμέναμε εκείνους να μας πουν τι να πω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.630
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom