Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Καλησπερα σε ολους. Μια ερωτηση επειδή είναι η πρώτη φορά που πεταμε με τη συγκεκριμενη εταιρεια. Εχω κανει σωστα τη διαδικασια, μου ηρθε μειλ επιβεβαιωσης και εκανα και check in απο τωρα να ειμαι ετοιμος. Μου εχουν σταλθει σε pdf οι καταστασεις επιβιβασεις. Και φτανω στο ερωτημα. Σ αυτο θα με βοηθησει οποιος εχει ταξιδεψει Θεσσαλονίκη - Μποβε. Εχω κλεισει απ τη ryanair και μεταφορα με λεωφορειο με επιστροφή αεροδρόμιο - παρισι-αεροδρομιο. Αυτα που φαινονται σαν εισιτηριο; ;Εχω δει στο ιστορικο της κρατησης οτι τα εκλεισα, αλλα δεν στελνουν κατι σαν εισιτηριο; γιατι μονο τις καταστασεις επιβιβασεις ειδα. Όποιος έχει χρονο μου απανταει. Ευχαριστώ.
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
102
Likes
95
Καλησπερα σε ολους. Μια ερωτηση επειδή είναι η πρώτη φορά που πεταμε με τη συγκεκριμενη εταιρεια. Εχω κανει σωστα τη διαδικασια, μου ηρθε μειλ επιβεβαιωσης και εκανα και check in απο τωρα να ειμαι ετοιμος. Μου εχουν σταλθει σε pdf οι καταστασεις επιβιβασεις. Και φτανω στο ερωτημα. Σ αυτο θα με βοηθησει οποιος εχει ταξιδεψει Θεσσαλονίκη - Μποβε. Εχω κλεισει απ τη ryanair και μεταφορα με λεωφορειο με επιστροφή αεροδρόμιο - παρισι-αεροδρομιο. Αυτα που φαινονται σαν εισιτηριο; ;Εχω δει στο ιστορικο της κρατησης οτι τα εκλεισα, αλλα δεν στελνουν κατι σαν εισιτηριο; γιατι μονο τις καταστασεις επιβιβασεις ειδα. Όποιος έχει χρονο μου απανταει. Ευχαριστώ.
Είχα κλείσει και εγώ,βέβαια για Βρυξέλλες μέσω Ράιαν ερ από Σαρλερουά,
Δεν σου στέλνουν κάποιο μεηλ,απλώς φαίνεται στο προφίλ σου στο app τους,ότι έκανες και αγορά μεταφοράς στην εταιρεία που χρησιμοποιεί η Ράιαν ερ
αρκεί να επιδείξεις το διαβατήριο ή την ταυτότητα σου
είναι ενημερωμρνα τα ονόματα και στην εταιρεία μεταφοράς που χρησιμοποιούν
Απλώς να γνωρίζεις, ότι δεν τηρούν σχεδόν καθόλου τις ώρες μεταφοράς,τουλάχιστον σε μας ήρθαν πολύ αργότερα
Έπρεπε να τους κάνω τηλέφωνο
είτε περιμένουν κάποια επόμενη πτήση αν δεν έχουν γεμίσει
εμείς περιμέναμε 1 h μες το κρύο στο Σαρλερουά
 

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Είχα κλείσει και εγώ,βέβαια για Βρυξέλλες μέσω Ράιαν ερ από Σαρλερουά,
Δεν σου στέλνουν κάποιο μεηλ,απλώς φαίνεται στο προφίλ σου στο app τους,ότι έκανες και αγορά μεταφοράς στην εταιρεία που χρησιμοποιεί η Ράιαν ερ
αρκεί να επιδείξεις το διαβατήριο ή την ταυτότητα σου
είναι ενημερωμρνα τα ονόματα και στην εταιρεία μεταφοράς που χρησιμοποιούν
Απλώς να γνωρίζεις, ότι δεν τηρούν σχεδόν καθόλου τις ώρες μεταφοράς,τουλάχιστον σε μας ήρθαν πολύ αργότερα
Έπρεπε να τους κάνω τηλέφωνο
είτε περιμένουν κάποια επόμενη πτήση αν δεν έχουν γεμίσει
εμείς περιμέναμε 1 h μες το κρύο στο Σαρλερουά
Μολις μου ηρθαν σε pdf τα 2 εισιτηρια με επιστροφη μποβε-παρισι-μποβε. Μου τα εστειλε η εταιρεία λεωφορείων σε μειλ.
 

hary53

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Μια ερωτηση συγνωμη αν εχει ξαναγινει και σας κουραζω αλλα με μια γρηγορη αναζητηση δεν βρηκα κατι. Θελω να κλεισω για Λονδινο το καλοκαιρι με ryanair. Διαβατηριο δεν εχουμε βγαλει κ ειναι ενα σοβαρο εξοδο γιατι ειμαστε 3 ατομα. Περιμεναμε να δουμε ποια θα ειναι η τελικη αποφαση για Brexit για να βγαλουμε αν και δεν βλεπω να το αποφευγουμε. Τωρα ομως κατι ετυχε και πρεπει να κλεισω αμεσα τα εισητηρια. Ξερει κανεις αν θα εχω προβλημα αν δωσω τωρα τα στοιχεια απο τις ταυτοτητες μας και βγαλουμε αργοτερα τα διαβατηρια?
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοrd Kapp οδικως
Το διαβατήριο ή την ταυτότητα ο υπάλληλος της Ryanair το χρειάζεται μόνο για την ταυτοπροσωπία, Στο εισητήριο δε φαίνεται το είδος του εγγράφου,
Νομίζω δε, οτι το έγγραφο το καταχωρείς οταν θα κανεις check in οποτε τοτε (2 μερες πριν το ταξίδι) θα ξέρεις τι θα χρησιμοποιήσεις
 

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Δεν υπάρχει πρόβλημα. Μπορείς να δηλώσεις ταυτότητα και να ταξιδέψεις με διαβατήριο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Παιδιά SOS: Κλείσαμε με ένα φίλο μου αεροπορικό ταξίδι για Μάλτα τον Ιούλιο με κοινή κράτηση. Όμως ο φίλος μου δυστυχώς έκανε spelling mistake στο μικρό του όνομα στους λατινικούς χαρακτήρες. Με άλλα λόγια αντί να γράψει GEORGIOS όπως αναγράφει η ταυτότητά του έγραψε GIORGOS. Επίσης δυστυχώς το "ατόπημά" του το διεπίστωσε πριν λίγο και έχουν παρέλθει ήδη 48 ώρες από την αγορά των εισιτηρίων, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι τυπικά για αλλαγή ονόματος θα πρέπει να πληρώσει 116 ευρώ!!! (περισσότερο και από το κόστος της πτήσης που αγοράσαμε!!!). Το online chat αυτή τη στιγμή είναι κλειστό. Εννοείται πως θα μπούμε αύριο το πρωί να δούμε τί μπορούμε να κάνουμε, ήθελα όμως από την πείρα σας να σας ρωτήσω εάν υπάρχει περίπτωση να δεχθούν αλλαγή ονόματος χωρίς χρέωση στο chat? Επιπλέον να ρωτήσω και το εξής: Σε περίπτωση που δεν φανούν ιδιαιτέρως ευέλικτοι, στο chat, πιστεύετε πώς θα μπορούσε τυπικά να κάνει τον "Κινέζο" και να ταξιδέψει με κάρτα επιβίβασης που γράφει GIORGOS ενώ η ταυτότητα γράφει GEORGIOS (τη στιγμή που η φωτογραφία ταυτότητας και όλα τα άλλα στοιχεία βέβαια είναι ίδια- και επιπλέον- ας μη γελιόμαστε- κάνει μπαμ ότι το πρόβλημα έγινε από τυπογραφικό λάθος ) ή θα υπάρξει πρόβλημα ειδικά στη Μάλτα?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Παιδιά SOS: Κλείσαμε με ένα φίλο μου αεροπορικό ταξίδι για Μάλτα τον Ιούλιο με κοινή κράτηση. Όμως ο φίλος μου δυστυχώς έκανε spelling mistake στο μικρό του όνομα στους λατινικούς χαρακτήρες. Με άλλα λόγια αντί να γράψει GEORGIOS όπως αναγράφει η ταυτότητά του έγραψε GIORGOS. Επίσης δυστυχώς το "ατόπημά" του το διεπίστωσε πριν λίγο και έχουν παρέλθει ήδη 48 ώρες από την αγορά των εισιτηρίων, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι τυπικά για αλλαγή ονόματος θα πρέπει να πληρώσει 116 ευρώ!!! (περισσότερο και από το κόστος της πτήσης που αγοράσαμε!!!). Το online chat αυτή τη στιγμή είναι κλειστό. Εννοείται πως θα μπούμε αύριο το πρωί να δούμε τί μπορούμε να κάνουμε, ήθελα όμως από την πείρα σας να σας ρωτήσω εάν υπάρχει περίπτωση να δεχθούν αλλαγή ονόματος χωρίς χρέωση στο chat? Επιπλέον να ρωτήσω και το εξής: Σε περίπτωση που δεν φανούν ιδιαιτέρως ευέλικτοι, στο chat, πιστεύετε πώς θα μπορούσε τυπικά να κάνει τον "Κινέζο" και να ταξιδέψει με κάρτα επιβίβασης που γράφει GIORGOS ενώ η ταυτότητα γράφει GEORGIOS (τη στιγμή που η φωτογραφία ταυτότητας και όλα τα άλλα στοιχεία βέβαια είναι ίδια- και επιπλέον- ας μη γελιόμαστε- κάνει μπαμ ότι το πρόβλημα έγινε από τυπογραφικό λάθος ) ή θα υπάρξει πρόβλημα ειδικά στη Μάλτα?
Πιστεύω πως θα το αλλάξουν χωρίς χρέωση.Έχει συμβεί και με άλλους.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Παιδιά SOS: Κλείσαμε με ένα φίλο μου αεροπορικό ταξίδι για Μάλτα τον Ιούλιο με κοινή κράτηση. Όμως ο φίλος μου δυστυχώς έκανε spelling mistake στο μικρό του όνομα στους λατινικούς χαρακτήρες. Με άλλα λόγια αντί να γράψει GEORGIOS όπως αναγράφει η ταυτότητά του έγραψε GIORGOS. Επίσης δυστυχώς το "ατόπημά" του το διεπίστωσε πριν λίγο και έχουν παρέλθει ήδη 48 ώρες από την αγορά των εισιτηρίων, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι τυπικά για αλλαγή ονόματος θα πρέπει να πληρώσει 116 ευρώ!!! (περισσότερο και από το κόστος της πτήσης που αγοράσαμε!!!). Το online chat αυτή τη στιγμή είναι κλειστό. Εννοείται πως θα μπούμε αύριο το πρωί να δούμε τί μπορούμε να κάνουμε, ήθελα όμως από την πείρα σας να σας ρωτήσω εάν υπάρχει περίπτωση να δεχθούν αλλαγή ονόματος χωρίς χρέωση στο chat? Επιπλέον να ρωτήσω και το εξής: Σε περίπτωση που δεν φανούν ιδιαιτέρως ευέλικτοι, στο chat, πιστεύετε πώς θα μπορούσε τυπικά να κάνει τον "Κινέζο" και να ταξιδέψει με κάρτα επιβίβασης που γράφει GIORGOS ενώ η ταυτότητα γράφει GEORGIOS (τη στιγμή που η φωτογραφία ταυτότητας και όλα τα άλλα στοιχεία βέβαια είναι ίδια- και επιπλέον- ας μη γελιόμαστε- κάνει μπαμ ότι το πρόβλημα έγινε από τυπογραφικό λάθος ) ή θα υπάρξει πρόβλημα ειδικά στη Μάλτα?

Σε παρόμοια περίπτωση, υπάλληλος της Ryanair κατά την διαδικασία έλεγχου στο gate μου είπε ότι η Ryanair επιτρέπει μέχρι 3 λάθος χαρακτήρες στο spelling. Πριν 2-3 χρόνια αυτό, επιβιβάστηκα κανονικά δεν είχα θέμα ούτε στην επιστροφή
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Άρα με τρεις χαρακτήρες λάθος μπορεί και κάποιος GEORGIOS να πετάξει σα GIORGAROS. Ευχαριστούμε για τη συμβουλή.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Άρα με τρεις χαρακτήρες λάθος μπορεί και κάποιος GEORGIOS να πετάξει σα GIORGAROS. Ευχαριστούμε για τη συμβουλή.
Δεν έδωσα συμβουλή, απλά παρέθεσα μια εμπειρία μου, δεν ξέρω αν ο GEORGIOS μπορεί να πετάξει σαν GIORGAROS, o ILIAS, ίσως πετάξει ως HLIAS.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Όποιος κλείνει εισιτήρια χωρίς να έχει μπροστά του την ταυτότητά του και συμπληρώνει τα στοιχεία του βάσει πώς τον φωνάζουν οι φίλοι του δεν μπορεί να θεωρηθεί ώριμος ταξιδιωτικά και συνιστάται να ακολουθεί ταξιδιωτικά γκρουπ που θα αναλάβουν τα διαδικαστικά στις πρώτες του εξορμήσεις στο εξωτερικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom