Ryanair Ερωτήσεις για ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Και η παρεα μου ειχε χαπια μαζι της κανονικα.

Και βασικα και κατι υγρα χωρις να ειναι σε σακουλακια.Τα ξεχασανε

Τωρα ξερεις,αλλα το σωστο και αλλο τι εγινε.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Μια ψυχη που μου απαντησε μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα στα χαπια.
 

manfles

Member
Μηνύματα
22
Likes
8
Παιδιά καλησπέρα. Επειδή στις 5/6/12 θα πάω Λονδίνο απο Άραξο με επιστροφή, και θα ταξιδέψω με την ryan air, διαβάζοντας τα πιο πάνω, αρχίζω και ζαλίζομαι, γι'αυτο θέλω την βοήθειά σας. Κολώνιες, ξυριστικά, ένα μπουκαλάκι με νερό κ.λ.π. δεν μπορώ να τα έχω στην χειραποσκευή; και εάν όχι, υπάρχει άλλος τρόπος;. Εάν γνωρίζει κάποιος και θέλει ας με ενημερώσει, γιατι όπως κατάλαβα με αυτές τις εταιρίες υπάρχει θέμα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Παιδιά καλησπέρα. Επειδή στις 5/6/12 θα πάω Λονδίνο απο Άραξο με επιστροφή, και θα ταξιδέψω με την ryan air, διαβάζοντας τα πιο πάνω, αρχίζω και ζαλίζομαι, γι'αυτο θέλω την βοήθειά σας. Κολώνιες, ξυριστικά, ένα μπουκαλάκι με νερό κ.λ.π. δεν μπορώ να τα έχω στην χειραποσκευή; και εάν όχι, υπάρχει άλλος τρόπος;. Εάν γνωρίζει κάποιος και θέλει ας με ενημερώσει, γιατι όπως κατάλαβα με αυτές τις εταιρίες υπάρχει θέμα.

νομίζω οτι όλα αυτά που αναφέρεις απαγορεύονται απο όλες τις εταιρίες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κολώνιες, ξυριστικά, ένα μπουκαλάκι με νερό κ.λ.π. δεν μπορώ να τα έχω στην χειραποσκευή; και εάν όχι, υπάρχει άλλος τρόπος;. Εάν γνωρίζει κάποιος και θέλει ας με ενημερώσει, γιατι όπως κατάλαβα με αυτές τις εταιρίες υπάρχει θέμα.
Mπορείς εάν α) η κάθε συσκευασία είναι μέχρι 100ml και β) χωράνε όλες οι συσκευασίες σε επανασφραγιζόμενη πλαστική σακούλα μέγιστης χωρητικότητας 1lt.

http://www.aia.gr/UserFiles/File/travelers/171421_eu_measures_liquid.pdf
 

manfles

Member
Μηνύματα
22
Likes
8
Μα γιαυτο ρωτάω. Δηλαδή εαν ο μόνος τρόπος για να πάρεις αυτα τα πράγματα που προανέφερα είναι να τα περάσεις με μια κανονική βαλίτσα με το επι πλέον κόστος που χρεώνουνε, νομίζω για τα 15 kg, 60 ευρώ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Διάβασε το link του κανονισμού μεταφοράς υγρών, ισχύει σε όλη την Ε.Ε.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Γιατι εμπλεξες δεν μπορω να καταλαβω.

ΠΗγαινε σε ενα σουπερ μαρκετ και παρε σακουλες με αεροστεγες κλεισιμο.

Εκει μεσα βαλε αυτα που θελεις να βαλεις.Κανενα προβλημα.

Και μετα τον ελεγχο ασφαλειας μπορεις να αγορασεις και νερο και οτι αλλο θελεις.

Δεν βλεπω που ειναι το προβλημα.
 

manfles

Member
Μηνύματα
22
Likes
8
Φίλε jimp είπα έμπλεξα γιατί όσες φορές έχω ταξδέψει χρησιμοποίησα βαλίτσα και έτσι δεν χρειάστηκε να μπώ σε τέτοιες διαδικασίες, επειδή όμως απο ότι καταλαβαίνω εσύ γνωρίζεις απο αυτά, πές μου σε παρακαλώ, σε αυτές τις σακούλες μπορώ να βάλω και την ξυριστική μηχανή; ή απαγορεύεται γενικά λόγω λεπίδων;, και το νερό που λές μετα τον έλεγχο ασφαλείας πρέπει και εκείνο να είναι 100 μλ; και όλα μαζύ να μην ξεπερνούν το 1 λίτρο; Δηλαδή εάν θελήσω να πάρω 1 ουίσκι δεν μπορώ;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Φίλε jimp είπα έμπλεξα γιατί όσες φορές έχω ταξδέψει χρησιμοποίησα βαλίτσα και έτσι δεν χρειάστηκε να μπώ σε τέτοιες διαδικασίες, επειδή όμως απο ότι καταλαβαίνω εσύ γνωρίζεις απο αυτά, πές μου σε παρακαλώ, σε αυτές τις σακούλες μπορώ να βάλω και την ξυριστική μηχανή; ή απαγορεύεται γενικά λόγω λεπίδων;, και το νερό που λές μετα τον έλεγχο ασφαλείας πρέπει και εκείνο να είναι 100 μλ; και όλα μαζύ να μην ξεπερνούν το 1 λίτρο; Δηλαδή εάν θελήσω να πάρω 1 ουίσκι δεν μπορώ;
Κοιτα την ξυριστικη μηχανη κανονικα την ειχα μαζι μου εκτος σακουλας.

Το νερο,το κλασσικο το μπουκαλακι το μικρο,μαλιστα ειχα το 750 μλ.Κανενα προβλημα και το ειχα στο χερι.

Οσο για το ουισκι,στο βαζουν σε ειδικες σακουλες τις οποιες δεν πρεπει να τις ανοιξεις μεχρι να φτασεις στον ελεγχο χειραποσκευων και να εχεις μαζι σου την αποδειξη αγορας.

Για την βαλιτσα που λες,παντα δεν την δινεις και μετα περνας στα duty free?
Τις αλλες φορες τι εκανες οταν επερνες ουισκι ή κατι αλλο υγρο?
Δεν σου τα εβαζαν σε ειδικη σακουλα?

Απλα ειναι τα πραγματα.
Α!Κοιτα μην αγορασεις πολλα και δεν χωρανε στην χειραποσκευη σου.

Παραπανω ο North66 σου εχει παραθεσει ενα λινκ.Να το διαβασεις.Εξηγει και απλοποιει τα πραγματα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.477
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom