EasyJet Ερώτηση για easyjet

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.143
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Περυσι στο Gatwick με προορισμο Στοκχολμη, η easyjet εκανε κανονικο ελεγχο στο μεγεθος των αποσκευων, δοκιμαζοντας τες ολες στο ειδικο σταντ. Επιπλεον στον ελεγχο εισητηριων ζητουσαν απο 3 κοπελες με 4 χειραποσκευες να πληρωσουν για τη μια επιπλεον, μεχρι που την πηρα εγω που δεν κουβαλουσα τιποτα.
Ολες τις αλλες φορες που ταξιδεψα με easyjet δεν παρατηρησα καποιον ιδιαιτερα αυστηρο ελεγχο.
 

statos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλημερα κι απο μενα.....εναν καινουργιο χρηστη!!!!!!!
ταξιδευω χριστουγεννα με easyjet για βερολινο και θελω να μου λυσετε καποιες αποριες ,αν μπορειτε!
εκτος της χειραποσκευης που θα εχει ο καθενας μας ειναι αλλο θεμα αν κρατω και μια γυναικεια τσαντα για τα απαραιτητα γυναικεια? μπορω επιλεον δηλ. να την κρατω?ή θεωρειται και αυτη χειραποσκευη?
επισης επειδη εχω και 2 παιδια μπορω να εχω στις χειραποσκευες μου ενα σαντουιτσ,ενα μπισκοτο τελος παντων,ενα νερο?
αν παω μολις ανοιξει το checkin θα μπορεσω να παω απο τους πρωτους για να εχω θεση μαζι με τα παιδια μου?
ευχαριστω εκ των προτερων,ταξιδευω πρωτη φορα με την εταιρεια και εχω καποιες αποριες..........
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
καλημερα κι απο μενα.....εναν καινουργιο χρηστη!!!!!!!
ταξιδευω χριστουγεννα με easyjet για βερολινο και θελω να μου λυσετε καποιες αποριες ,αν μπορειτε!
εκτος της χειραποσκευης που θα εχει ο καθενας μας ειναι αλλο θεμα αν κρατω και μια γυναικεια τσαντα για τα απαραιτητα γυναικεια? μπορω επιλεον δηλ. να την κρατω?ή θεωρειται και αυτη χειραποσκευη?
επισης επειδη εχω και 2 παιδια μπορω να εχω στις χειραποσκευες μου ενα σαντουιτσ,ενα μπισκοτο τελος παντων,ενα νερο?
αν παω μολις ανοιξει το checkin θα μπορεσω να παω απο τους πρωτους για να εχω θεση μαζι με τα παιδια μου?
ευχαριστω εκ των προτερων,ταξιδευω πρωτη φορα με την εταιρεια και εχω καποιες αποριες..........
Ναι θεωρουν χειραποσκευη την τσαντα, μια χειραποσκευη μονο. σε βαζουν να βαλεις την τσαντα μεσα στην βαλιτσα. νερο , μπισκοτα κ.λ.π. θα παρετε αφου περασετε τον ελεγχο. αν εχεις μικρα παιδια εχετε μια προτεραιοτητα , διαφορετικα φροντισε να εισαι μπροστα μπροστα στην ουρα για την επιβιβαση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλημερα κι απο μενα.....εναν καινουργιο χρηστη!!!!!!!
ταξιδευω χριστουγεννα με easyjet για βερολινο και θελω να μου λυσετε καποιες αποριες ,αν μπορειτε!
εκτος της χειραποσκευης που θα εχει ο καθενας μας ειναι αλλο θεμα αν κρατω και μια γυναικεια τσαντα για τα απαραιτητα γυναικεια? μπορω επιλεον δηλ. να την κρατω?ή θεωρειται και αυτη χειραποσκευη?
επισης επειδη εχω και 2 παιδια μπορω να εχω στις χειραποσκευες μου ενα σαντουιτσ,ενα μπισκοτο τελος παντων,ενα νερο?
αν παω μολις ανοιξει το checkin θα μπορεσω να παω απο τους πρωτους για να εχω θεση μαζι με τα παιδια μου?
ευχαριστω εκ των προτερων,ταξιδευω πρωτη φορα με την εταιρεια και εχω καποιες αποριες..........
για την τσαντα όχι, θεωρείται 2η χειραποσκευη. τα παιδια >2 δικαιουνται δική τους χειραποσκευη. νερο μονο σε μικρη συσκευασια. η επιβιβαση ενηλικων με παιδια γινεται στη 2η ομαδα, αμεσως μετα το speedy boarding οπότε θα εχεις απλετο χρονο να βρεις οτι θεση θελεις.
 

panosss567

Member
Μηνύματα
42
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία-Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
???
Αν έχεις παιδιά έως 5 χρονών μπαίνεις μετά από αυτούς που πλήρωσαν για να μπούνε πρώτοι και πριν τους υπόλοιπους.
Μπορείς να έχεις φαγώσιμα αλλά δεν μπορείς να έχεις μαζί σου νερό.
Μετά τον έλεγχο ασφαλείας μπορείς να πάρεις νερό.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.143
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
επισης επειδη εχω και 2 παιδια μπορω να εχω στις χειραποσκευες μου ενα σαντουιτσ,ενα μπισκοτο τελος παντων,ενα νερο?
Οχι απλα μπορεις, αλλα επιβαλλεται. Αν δεν το κανεις στο αεροπλανο θα στα χρεωσουν σε οχι και τοσο φιλικες τιμες. Μονο το νερο και γενικα τα υγρα μετα τον ελεγχο, τα υπολοιπα μπορεις κι απο το σπιτι σου.

Κατα τ' αλλα μια χαρα στα ειπαν οι προλαλησαντες
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δεν μπορείς να έχεις μαζί σου νερό.
φυσικά και μπορείς να έχεις μαζί σου νερό. αρκεί να το μεταφερεις σύμφωνα με τους κανονισμούς.

Οι επιβάτες μπορούν να μεταφέρουν εντός του αεροσκάφους υγρά στις χειραποσκευές τους, υπό την προϋπόθεση ότι πληρούν τους ακόλουθους περιορισμούς:
1. Το υγρό βρίσκεται σε κατάλληλο δοχείο μέγιστου όγκου 100 ml
2. Όλα τα δοχεία μεταφοράς υγρών πληρούν τον περιορισμό μέγιστου όγκου των 100ml και μπορούν να τοποθετηθούν άνετα σε μια διαφανή, επανασφραγιζόμενη πλαστική σακούλα του 1 λίτρου.

Κανονισμοί του Μεταφορέα | easyJet.com
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.143
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
φυσικά και μπορείς να έχεις μαζί σου νερό. αρκεί να το μεταφερεις σύμφωνα με τους κανονισμούς.

Οι επιβάτες μπορούν να μεταφέρουν εντός του αεροσκάφους υγρά στις χειραποσκευές τους, υπό την προϋπόθεση ότι πληρούν τους ακόλουθους περιορισμούς:
1. Το υγρό βρίσκεται σε κατάλληλο δοχείο μέγιστου όγκου 100 ml
2. Όλα τα δοχεία μεταφοράς υγρών πληρούν τον περιορισμό μέγιστου όγκου των 100ml και μπορούν να τοποθετηθούν άνετα σε μια διαφανή, επανασφραγιζόμενη πλαστική σακούλα του 1 λίτρου.
Κανονισμοί του Μεταφορέα | easyJet.com
Καλα εχεις δει νερο σε μπουκαλι των 100ml;
Επισης τα 100ml ειναι ο συνολικος ογκος των υγρων που μπορεις να μεταφερεις.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλα εχεις δει νερο σε μπουκαλι των 100ml;
Επισης τα 100ml ειναι ο συνολικος ογκος των υγρων που μπορεις να μεταφερεις.

Ο κανονισμός λέει ότι το υγρό που μεταφέρεις θα πρέπει να είναι σε μπουκάλι μέγιστης χωρητικότητας 100ml.
Λιγότερο μπορεί να είναι, περισσότερο όχι.

Αν το μπουκάλι σου είναι μεγαλύτερης χωρητικότητας από τα 100ml αλλά έχει ελάχιστο υγρό μέσα (δηλαδή κάτω από 100ml) δε θα γίνει αποδεκτό, γιατί αυτό που ενδιαφέρει στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι η χωρητικότητα του μπουκαλιού και όχι η ποσότητα που περιέχει.

Από εκεί και πέρα, ο συνολικός επιτρεπόμενος όγκος των υγρών είναι αυτός που θα χωράει στη σακούλα του ενός λίτρου (1L) και εφόσον πληροί ανά συσκευασία, τα ανωτέρω αναγραφόμενα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.143
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συγκεντρώσου και μην λες κουλά... μην μπερδεύεις τα l με τα ml...
Μαλλον δεν ξυπνησες ακομα. Εννοω τοσο μικρο μπουκαλι με νερο δεν υπαρχει ή και να υπαρχει δεν σου φτανει ουτε τα δοντια να βρεξεις. Ποσο ευκολο σου φαινεται ενας χημικος να μπερδευει l με ml;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Bρε μπαγάσα εσύ δεν έγραψς ότι ο συνολικός όγκος των υγρών που μπορείς να μεταφέρεις είναι 100ml? Εκεί πάει το συγκενρώσου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom