EasyJet Ερώτηση για easyjet

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
Να κανω κι εγω μερικες διευκρινιστικες ερωτησεις για Easy Jet γιατι δεν βρισκω αυτα που ψαχνω.. καπου εδω θα ειναι φανταζομαι.. αλλα μεσα σε τετοιο κυμα πληροφοριων χανομαι...
ταξιδευουμε με χειραποσκευες (Milan 18/11)

α)μπορω να κανω on line check in . Εχει καποια επιπλεον χρεωση? Σε αυτη την περιπτωση απο Θεσσαλονικη παω κατευθειαν στην πυλη η κανω και κατι αλλο? Ο κωδικος για check in ειναι αυτος κατω απο το bar code στο boarding pass?

β)οσον αφορα στα υγρα. Ποσες συσκευασιες των 100μλ μπορω να παρω? Καπου πηρε το ματι μου τα 10 τεμαχια. Αληθευει?Στα υγρα πιανεται και ζελε, make up, υγρο σαπουνι και τετοια?
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Να κανω κι εγω μερικες διευκρινιστικες ερωτησεις για Easy Jet γιατι δεν βρισκω αυτα που ψαχνω.. καπου εδω θα ειναι φανταζομαι.. αλλα μεσα σε τετοιο κυμα πληροφοριων χανομαι...
ταξιδευουμε με χειραποσκευες (Milan 18/11)

α)μπορω να κανω on line check in . Εχει καποια επιπλεον χρεωση? Σε αυτη την περιπτωση απο Θεσσαλονικη παω κατευθειαν στην πυλη η κανω και κατι αλλο? Ο κωδικος για check in ειναι αυτος κατω απο το bar code στο boarding pass?

β)οσον αφορα στα υγρα. Ποσες συσκευασιες των 100μλ μπορω να παρω? Καπου πηρε το ματι μου τα 10 τεμαχια. Αληθευει?Στα υγρα πιανεται και ζελε, make up, υγρο σαπουνι και τετοια?
Στην easy jet το online check in είναι δωρεάν. Όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο και αν δεν έχεις βαλίτσα να παραδώσεις πας απευθείας με τη χειραποσκευή σου στον έλεγχο αποσκευών και μετά στην αντίστοιχη gate πτήσης. Αν έχεις βαλίτσα, κάπου χοντρικά απέναντι από τον έλεγχο αποσκευών είναι το baggage drop off. Εκεί δίνεις τη βαλίτσα, τους δείχνεις το τυπωμένο boarding pass από το online check in, στην περνάνε από ένα μηχάνημα να στην ελεγξουν και την κρατάνε. Προσοχή στις ώρες, (δεν το γνωρίζω κι εγώ με σιγουριά), αν έχεις βαλίτσα δε ξέρω μέχρι πόση ώρα πριν μπορείς να κάνεις drop off. Τσέκαρέ το.

Στα υγρά πιάνεται σίγουρα το ζελέ και το υγρό σαπούνι, ακόμα και η ενυδατική προσώπου ή το άρωμα. Το make up δε γνωρίζω. Γενικά πάντως απόφυγε να έχεις καλλυντικά προίόντα σε συσκευασίες άνω των επιτρεπόμενων, μπορεί να στα κρατήσουν ακόμα και αν είναι μισοτελειωμένες. Εγώ αγοράζω από το Sephora άδεια πλαστικά μπουκαλάκια και βαζάκια (μέχρι και μικρά spray έχουν, αλλά και μικρές θήκες αρώματος- vaporisateur), και βάζω εκεί τις κρέμες και τα καλλυντικά μου. Κοστίζουν περίπου 1 ευρώ το ένα και είναι φυσικά πολλών χρήσεων. Πρόσφαρα είδα εκεί και συσκευασία με 5-6 πλαστικά μπουκαλάκια/βαζάκια διαφόρων μεγεθών μέσα σε βολική πλαστική θήκη με φερμουάρ, με κόστος 6 ευρώ.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.
 

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλησπέρα
έχω κλείσει εισιτήρια με easy jet για τον μαιο
υπάρχει μεγάλη περίπτωση να χρειαστεί να αλλάξω τις ημερομηνίες,γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις και τι επιβάρυνση υπάρχει;
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
καλησπέρα
έχω κλείσει εισιτήρια με easy jet για τον μαιο
υπάρχει μεγάλη περίπτωση να χρειαστεί να αλλάξω τις ημερομηνίες,γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις και τι επιβάρυνση υπάρχει;
Σαφώς και θα επιβαρυνθείς..
Πέρα από το κόστος αλλαγής, θα πληρώσεις και τη διαφορά που υπάρχει μεταξύ της τιμής που έκλεισες τότε με την νέα ισχύουσα τιμή.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
Οταν εκανα κρατηση των εισητηριων μου εστειλε μεηλ επιβεβαιωσης η easy απο ο οποιο κατεβασα τα boarding passes που αναφερουν ονομα, αρθ πτησης κτλ κι εχουν κι ενα bar code και κωδικους απο κατω. Χρειαζεται να κανω επιλεον on line check in? Προσπαθησα αλλα δεν τα καταφερα. Ελεγε οτι ο κωδικος δεν ειναι σωστος. Τα στοιχεια κρατησης-πτησησς εμφανιζονατι κανονικα. αριθμ διαβατηριων δεν περασα πουθενα. Η easy γραφει στο μεηλ να παω κατευθειαν στην πυλη με τα passes. Ειναι δυνατον? Μονο με ονοματεπωνυμο και boarding pass?
 

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σαφώς και θα επιβαρυνθείς..
Πέρα από το κόστος αλλαγής, θα πληρώσεις και τη διαφορά που υπάρχει μεταξύ της τιμής που έκλεισες τότε με την νέα ισχύουσα τιμή.
Το κόστος αλλαγής ξέρεις πόσο είναι;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Το κόστος αλλαγής ξέρεις πόσο είναι;
Ελάχιστο 30 ευρώ για κάθε αλλαγή ονόματος ή πτήσης και ανεβαίνει όσο πλησιάζει ο καιρός και ακριβαίνουν τα εισητήρια. Μπορείς να μπεις στην κρατησή σου και να αρχίσεις τη διαδικασία αλλαγής (χωρίς να την ολοκληρώσεις) για να δεις πόσο ειναι το τελικό κόστος.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ειναι δυνατον? Μονο με ονοματεπωνυμο και boarding pass?
Αν εχεις μονο χειραποσκευες, ειναι δυνατον, αλλα με ταυτοτητα ή διαβατηριο, οχι με ονοματεπωνυμο τυπου "γεια σας με λενε Ιωαννα, εχω και το λογαριασμο της ΔΕΗ μαζι μου που το γραφει..."
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
Αν εχεις μονο χειραποσκευες, ειναι δυνατον, αλλα με ταυτοτητα ή διαβατηριο, οχι με ονοματεπωνυμο τυπου "γεια σας με λενε Ιωαννα, εχω και το λογαριασμο της ΔΕΗ μαζι μου που το γραφει..."

Εννοουσα το οτι δεν εδωσα πουθενα περεταιρω στοιχεια πλην του ονοματεπωνυμου. Στο check in του αεροδρομοιυ δινεις το διαβατηριο και περνανε τα στοιχεια στα computers τους. εδω θα παω απλως με μια φωτοτυπια και θα κανουν ταυτοποιηση με το ονομα στο διαβατηριο πριν μπω στο αεροπλανο τιποτε αλλο. Αυτο με παραξενεψε.
 
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρισι
Γεια σας.Εχω κλεισει εισητηρια με την eazy jet απο Θεσ/νικη για Μιλανο την 9-7-12 και απο εκει παλι με eazy jet την 10-7-12 στη Βαρκελωνη.Επιστροφη απο Βαρκελωνη στο Μιλανο 13-7-12 και την ιδια μερα απο Μιλανο για Θεσ/νικη.θα ηθελα να κανω τις εξης ερωτησεις :
1) Εχω εκτυπωσει το e mail που μου εστειλε η εταιρια που περιεχει τον αριθμο κρατησης.Με την εκτυπωση αυτη και το διαβατηριο θα εχω καποιο προβλημα στο αεροδρομιο;
2)Για την 13-7-12 απο Μιλανο για Θεσ/νικη ενω πριν 2 μηνες εκλεισα εισητηρια,τωρα στην αναζητηση που εκανα δεν υπαρχει η πτηση και συγκεκριμενα γραφει -Δεν υπάρχουν διαθέσιμες πτήσεις- πλην ομως την ιδια μερα υπαρχει αεροπλανο που φευγει απο Θεσ/νικη την προγραμματισμενη ωρα προς Μιλανο
3)Θα ηθελα να μου στειλετε ενα εγκυρο σαιτ με τον καιρο στην Βαρκελωνη.

Ευχαριστω πολυ
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Τα δρομολόγια της easyjet είναι με απευθείας πτήσεις? Γιατί όταν πας να κλείσεις δεν σου εμφανίζει λεπτομέρειες πτήσης παρά μόνο τις ώρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom