Εστιατόρια με Διεθνή κουζίνα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.566
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πήγα σήμερα για ινδικό στο Kohenoor στο Γκάζι! Σε γενικές γραμμές έμεινα ικανοποιημένη! Νόστιμο και καλομαγειρεμένο φαγητό όσο πικάντικο χρειάζεται, ενδιαφέροντα πιάτα, καλό σέρβις με ευγένεια, προθυμία, προτάσεις. Απλά ο χώρος μου φάνηκε ελαφρά απρόσωπος, ενώ οι τιμές είναι σχετικά τσιμπημένες για τα δεδομένα των εν Ελλάδι ινδικών εστιατορίων.
Πήγα κι εγώ. Ο χώρος (το κτίριο δηλαδή, γιατί η διακόσμηση δεν είναι κακή) τελείως απρόσωπος, σχεδόν βιομηχανικός, σα γραφεία του ΟΑΕΔ ήταν. Όντως πολύ καλό σέρβις κι ευγενέστατος ο κυριούλης. Το tandoori είναι το πιο άνοστο που έχω φάει στην Ελλάδα, τα υπόλοιπα από καλούτσικα έως πολύ καλά, το γλυκό ρύζι πάρα πολύ καλό, για την τιμή του τίμιο, μέχρι εκεί, ευακιρία δεν το λες, αλλά ούτε και απάτη.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πήγα κι εγώ. Ο χώρος (το κτίριο δηλαδή, γιατί η διακόσμηση δεν είναι κακή) τελείως απρόσωπος, σχεδόν βιομηχανικός, σα γραφεία του ΟΑΕΔ ήταν. Όντως πολύ καλό σέρβις κι ευγενέστατος ο κυριούλης. Το tandoori είναι το πιο άνοστο που έχω φάει στην Ελλάδα, τα υπόλοιπα από καλούτσικα έως πολύ καλά, το γλυκό ρύζι πάρα πολύ καλό, για την τιμή του τίμιο, μέχρι εκεί, ευακιρία δεν το λες, αλλά ούτε και απάτη.
Tandoori δεν δοκίμασα, σπάνια δοκιμάζω γενικότερα! Πάντως σε προτρέπω να πας να δοκιμάσεις το Pink Elephant στο Χαλάνδρι, για μένα το καλύτερο ινδικό από όσα έχω δοκιμάσει Ελλάδα. Πάλι εκεί ήμουν πριν 2-3 μέρες, έφαγα ένα πολύ εύγευστο κοτόπουλο με καρύδα και ανανά! Μέχρι τώρα δεν με έχει απογοητεύσει.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δυο νέα εστιατόρια που ανακάλυψα φέτος

ΒΑΧΤΑΝΓΟΥΡΗ - Κυψέλη, Κριτικές | ask4food

Ωραίο γεοργιανό εστιατόριο στην Κυψέλη, με υπέροχα Χινκάλι, χατσαπούρι και σαλάτα ολίβιερ

ΤΟ ΡΟΔΙ - Σεπόλια, Κριτικές | ask4food

Αρμένικο, με απλό λιτό εσωτερικό χώρο, άλλα με αρκετά μεγάλες μερίδες φαγητού. Must το κεμπάμπ τους, το λαχματζούν και το σις ταβούκ (σουβλάκι κοτόπουλου μαριναρισμένο με βότανα)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εχω ανακαλυψει και ενα φανταστικο βουλγαρικο μεζεδοπωλειο στην Ακομινατου.
Πήγα χθες το απόγευμα!
Λέγεται Balkan και είναι 1' από την Αγίου Κωνσταντίνου (όχι στην πλευρά της Ακομινάτου με τα "καλά σπίτια", από την άλλη)!

Όντως το φαγητό είναι ιδιαίτερα εύγευστο, ιδιαίτερα τα κεφτεδάκια ουστίπτσι, η ρώσικη σαλάτα και το χοιρινό "βρετένο" ή κάπως έτσι (ρολό γεμιστό με τυρί, ζαμπόν, μανιτάρια) ήταν άπιαχτα πιάτα! Οι τιμές πολύ χαμηλές, ο χώρος συμπαθέστατος, το σέρβις πολύ ευγενικό! Προτείνεται! :)
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Πήγα χθες το απόγευμα!
Λέγεται Balkan και είναι 1' από την Αγίου Κωνσταντίνου (όχι στην πλευρά της Ακομινάτου με τα "καλά σπίτια", από την άλλη)!

Όντως το φαγητό είναι ιδιαίτερα εύγευστο, ιδιαίτερα τα κεφτεδάκια ουστίπτσι, η ρώσικη σαλάτα και το χοιρινό "βρετένο" ή κάπως έτσι (ρολό γεμιστό με τυρί, ζαμπόν, μανιτάρια) ήταν άπιαχτα πιάτα! Οι τιμές πολύ χαμηλές, ο χώρος συμπαθέστατος, το σέρβις πολύ ευγενικό! Προτείνεται! :)
κι εμενα αυτά τα πιάτα είναι τα αγαπημενα μου! Το επισκεπτομαι συχνά, μου αρεσιε πολυ και ο χωρος
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Το Αναχίτα(περσικό) στο Χαλάνδρι έχει αναφερθεί ξανά.Απλά επιβεβαιώνω μετά την χθεσινή επίσκεψη οτι είναι μια πολύ καλή και τίμια πρόταση.Νόστιμη κουζίνα,μεγάλες μερίδες στα κύρια πιάτα και κόστος γύρω στα 20-23 Ευρώ(με χύμα κρασί Νεμέας-όχι κάτι ιδιαίτερο φυσικά).Με γλυκό και τσάι στο τέλος.

Αρκετά συμπαθητικό εστιατόριο το Αναχίτα και με λογικές τιμές.Αν συχνάζω πιο πολύ στα νότια προάστια,πήγα να το δοκιμάσω πριν λίγους μήνες και δεν το μετάνιωσα.

Επίσης τελευταία μου αρέσει αρκετά το μεξικάνικο "Amigos" στη Γλυφάδα.Και σαν χώρος και σαν φαγητό.Επίσης έχει βραδυές με live μουσική και χορό.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Επίσης τελευταία μου αρέσει αρκετά το μεξικάνικο "Amigos" στη Γλυφάδα.Και σαν χώρος και σαν φαγητό.Επίσης έχει βραδυές με live μουσική και χορό.
Το Amigos θεωρω οτι βρισκεται στην παρακμη του..... Στο παραρτημα της Γλυφαδας δεν εχω παει , αλλα αυτο της Νεας Σμυρνης ενω ξεκινησε δυναμικα , τωρα εχει ριξει την ποιοτητα του ...
Κορυφαιο μεξικανικο θεωρω το Dos Hermanos στη Κηφισια , λιγο αλμυρες οι τιμες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Στης Νέα Σμύρνης δεν έχω πάει,αλλά της Γλυφάδας μου αρέσει αρκετά όπως προείπα. Το μόνο θέμα ήταν ότι 2-3 φορές που πήγαμε κάπως αργά υπήρχαν ελάχιστα τραπέζια ελεύθερα.Δε με χάλασε πολύ βέβαια,γιατί θέλω στα εστιατόρια που πάω να έχει κόσμο.

Στο Dos Hermanos δεν έχω πάει.Σε ποιό σημείο είναι στην Κηφισιά?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Στης Νέα Σμύρνης δεν έχω πάει,αλλά της Γλυφάδας μου αρέσει αρκετά όπως προείπα. Το μόνο θέμα ήταν ότι 2-3 φορές που πήγαμε κάπως αργά υπήρχαν ελάχιστα τραπέζια ελεύθερα.Δε με χάλασε πολύ βέβαια,γιατί θέλω στα εστιατόρια που πάω να έχει κόσμο.

Στο Dos Hermanos δεν έχω πάει.Σε ποιό σημείο είναι στην Κηφισιά?
Στην Κυριαζη ,παραλληλη της Κηφισιας λιγο πριν το Μουσειο Γουλανδρη
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Το Amigos θεωρω οτι βρισκεται στην παρακμη του..... Στο παραρτημα της Γλυφαδας δεν εχω παει , αλλα αυτο της Νεας Σμυρνης ενω ξεκινησε δυναμικα , τωρα εχει ριξει την ποιοτητα του ...
Κορυφαιο μεξικανικο θεωρω το Dos Hermanos στη Κηφισια , λιγο αλμυρες οι τιμες.

Συμφωνώ για το Amigos με την Ευαγγελία .
Βαγγελιώ έρχεσαι πρός τα μέρη μας και δεν λές τίποτα ????


DOS HERMANOS - Κηφισιά, Κριτικές | ask4food
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Συμφωνώ με την Ευαγγελία πως είναι ωραίο το Dos Hermanos.

Με χαρά βλέπω πως σας αρέσει το pink Elephant γιατί σε κάποιο site το είχε πάρει το μάτι μου πρόσφατα και είχε μπει στο πλάνο να είναι ο επόμενος φαγητό-προορισμός μου.

Όπως και να'χει, και το Great Wall το Κινέζικο στο Μαρούσι είναι ωραίο μαγαζάκι.


Α, επίσης έχω να προσθέσω πως το ramen του Wagamama δυστυχώς είναι ramen μόνο στο όνομα και στην εμφάνιση. Κρίμα που δεν έχουμε ένα μαγαζί να κάνει σωστό ramenάκι στην Αθήνα. :( Ramen νόστιμο και όχι ακριβό είχα φάει στο Λονδίνο, στου Taro. Άντε να δούμε μήπως καταφέρω να ξαναφάω τώρα που θα πάω στο Πεκίνο ωραίο ramenάκι. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.970
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom