Εστιατόρια με Διεθνή κουζίνα

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
...πάντως κι εγώ το σιχαίνομαι το αρνάκι αλλά αν δε μου το έλεγαν δε θα το πίστευα οτι είναι αρνίσιος κιμάς...στο εγγυώμαι...αν πάλι σου μυρίζει για εξιλέωση θα σου φέρω ένα μπουκάλι ρακί που σου αρέσει...:D
Αφού μου το εγγυάσαι και μου τάζεις και ρακί για εξιλέωση (Παναγία μου, μου έχει βγει το όνομα :D ) θα το σκεφτώ σοβαρά και θα σε ενημερώσω για τις εξελίξεις! :D
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Το Rouan Thai έχει κρασί χύμα, αλλά το χρεώνει 5 ευρώ το μισό κιλό. Τέλος πάντων, μεγαλύτερη κοτσάνα από το να πιεις κρασί με thai δεν υπάρχει....

Όσες φορές έχω πάει έχουμε ξοδέψει γύρω στα 35 ευρώ το ζευγάρι για ένα curry, μια σαλάτα, ένα phad thai κι ένα thai ρύζι.

Μεμονωμένα ως πιάτα είναι ακριβά, αλλά ο κ.Παύλος χρησιμοποιεί τις καλύτερες πρώτες ύλες. Οι γαρίδες που διάβασα ότι είναι 'της σειράς' είναι πληροφοριακά οι πιο ακριβές της αγοράς, γαρίδες Ατλαντικού. Φυσικά κατεψυγμένες, δε θα μπορούσαν αλλιώς. Κι όποιος ξέρει πώς ψαρεύονται οι γαρίδες, δε νομίζω να θελήσει να φάει ποτέ φρέσκες....Παρόλα αυτά ούτε εγώ συμφωνώ με τη χρέωση των πιάτων με γαρίδες, αλλά η σεφ δε θέλει να ρίξει την ποιότητα.

Επίσης, κάπως περιττό, αλλά πάντα μα πάντα κόβουν αποδείξεις, οπότε αναλογιστείτε το 23% που τόσοι άλλοι μαγαζάτορες μονίμως αποφεύγουν.

Προσπαθώ κι εγώ να τους πείσω να ρίξουν κάπως τις τιμές, να αυξηθεί η κίνηση, γιατί το μαγαζί υπάρχει πιθανότητα να κλείσει. Όποιος πηγαίνει και πραγματικά ευχαριστιέται το φαγητό εκεί, ας κάνει μια κουβέντα μαζί τους , μήπως και όλοι μαζί κάτι καταφέρουμε!

underwater, πριν πας στείλε πμ να σου πω πιάτα, έχω κάνει τη διατριβή μου στη Μαρίνα!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Κοτσανα το ότι θέλω να πιω κρασί με το φαγητό και όχι γκαζοζα και κοκακολα ( γιατί αυτά προσφέρει το μαγαζι - α και ρετσινα Κουρτακη ).
Μάλιστα ......
Δεν κακολογησα το μαγαζί , ίσα ίσα που άρεσε πολύ και σε μένα και στην παρέα μου , απλά είναι κάποια πράγματακια που πρέπει να βελτιώσει ο κος Παύλος .
Η κουζίνα του είναι πολύ δυνατή , ο χώρος όμως είναι σαν καφενείο -πράγμα που δεν δικαιολογεί τις τιμές του
Ασε που βρίσκεται σε αποστάση αναπνοής από τα studios της Τρουμπας
Και φυσικά το γεγονός ότι κόβει απόδειξη δε μου λέει κάτι
(Γιατί πρέπει να τον επικροτησω επειδή κάνει το αυτονόητο ;)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
underwater, πριν πας στείλε πμ να σου πω πιάτα, έχω κάνει τη διατριβή μου στη Μαρίνα!
Ευχαριστώ, το έχω καταλάβει ότι πας συχνά! :D Θα σε ενημερώσω όταν με το καλό πάω!

Από εκεί και πέρα θα συμφωνήσω με την Ευαγγελία για τις αποδείξεις. Δεν πρέπει να θεωρούμε το αυτονόητο επίτευγμα, αντιθέτως αν δεν μας προσφερθεί θα πρέπει να το διεκδικήσουμε. Και αν μας κάνουν "τσαλιμάκια" ξεμπρόστιασμα. Επειδή όντως, το ζήτημα των αποδείξεων έχει παραγίνει!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Κοτσανα το ότι θέλω να πιω κρασί με το φαγητό και όχι γκαζοζα και κοκακολα ( γιατί αυτά προσφέρει το μαγαζι - α και ρετσινα Κουρτακη ).
Μάλιστα ......
Δεν κακολογησα το μαγαζί , ίσα ίσα που άρεσε πολύ και σε μένα και στην παρέα μου , απλά είναι κάποια πράγματακια που πρέπει να βελτιώσει ο κος Παύλος .
Η κουζίνα του είναι πολύ δυνατή , ο χώρος όμως είναι σαν καφενείο -πράγμα που δεν δικαιολογεί τις τιμές του
Ασε που βρίσκεται σε αποστάση αναπνοής από τα studios της Τρουμπας
Και φυσικά το γεγονός ότι κόβει απόδειξη δε μου λέει κάτι
(Γιατί πρέπει να τον επικροτησω επειδή κάνει το αυτονόητο ;)
Δεν είναι σαν καφενείο, σε καμία περίπτωση. Είναι ακριβώς αυτό που πρέπει να είναι, κι όποιος ξέρει θα κατάλαβε.
 

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Φοβερο επιχειρημα .....
aask4food.s3.amazonaws.com_uploads_photo_image_325_large_230120121705.jpg
τι φοβερό επιχείρημα? Είναι αυτό ακριβώς που πρέπει να είναι: ένα παραδοσιακό ταϋλανδέζικο μαγαζί που προσφέρει φαγητό. Αν κάποιος το βρίσκει τόσο κιτς και καλτ όσο ένα καφενείο, δεκτόν , αλλά να τα πει ίδια δε μπορεί.

Εχεις δει εσύ πολλά καφενεία με χρωματιστά τραπεζομάντηλα, με ψεύτικα λουλούδια από εδώ κι από κει, με μινιατούρες ταϋλανδέζικων φαγητών και με την βασιλική οικογένεια της χώρας σε κορνίζα σε περιόπτη θέση? Μη μιλήσω για τα καταπληκτικά πορσελάνινα σερβίτσια.

Το μέρος είναι αυθεντικό, το διακόσμησε η γυναίκα μόνη της...ακόμα και να μην αρέσει σε κάποιους, αυτό είναι.

Και ξαναλέω: καφενείο δεν είναι ούτε κατά διάνοια μοιάζει.

Και δε μιλήσα με επιχειρήματα, μίλησα με υπονοούμενο....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
2ο Φεστιβάλ Τουρκικής Κουζίνας

Eξαιρετικοί σεφ από το ξενοδοχείο Sheraton Maslak, θα έρθουν ειδικά από την Κωνσταντινούπολη και θα απογειώσουν τις γεύσεις μαγειρεύοντας αυθεντικά Τουρκικά πιάτα από τις 12 έως 21 Απριλίου 2013, στο ξενοδοχείο Arion Resort & Spa, στον Αστέρα Βουλιαγμένης.

Οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν αυθεντικά τουρκικά πιάτα και γλυκά, όπως παραδοσιακό κεμπάπ, γεμιστή μελιτζάνα με κιμά και ρύζι, αρνί με πουρέ μελιτζάνας, παραδοσιακό μπακλαβά, κανταϊφι και ραβανί!

Τα ορεκτικά και τα γλυκά θα προσφέρονται σε ειδικά διαμορφωμένο μπουφέ με το κόστος να ανέρχεται στα 28 ευρώ ανά δυο άτομα, ενώ υπάρχει ειδικός κατάλογος για τα κυρίως πιάτα με extra χρέωση.

Κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ θα κληρωθεί ένα ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη για 2 άτομα, με διαμονή στο Ξενοδοχείο Sheraton Maslak. Τα εισιτήρια αποτελούν χορηγία της Turkish Airlines.

Turkish festival
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom