Η μάχη της κουζίνας! Ποια είναι η χώρα με την αγαπημένη σας κουζίνα;

Αγαπημένη κουζίνα


  • Total voters
    141
D

Delmem38110

Guest
Χαίρομαι που γύρισε ο Τριπάκιας μετά από 2 χρόνια.
Ψήφισα την Ελληνική κουζίνα για την απλότητα αλλά και την ποικιλία της.
Από το απλό ψωμοτύρι, χωριάτικη, έως τους γίγαντες, λαχανοντολμάδες, γεμιστά και θαλασσινά.

Παχυσαρκία στα κράτη του ΟΟΣΑ
Οι παχύσαρκοι είναι περισσότεροι οι Ιταλοί από τους Γάλλους. Άρα με την δική σου λογική η Ιταλική κουζίνα είναι χειρότερη από την Σουηδική και την Γαλλική.
Η παχυσαρκία είναι ασθένεια. Φροντίστε να δείξετε τον απαιτούμενο σεβασμό στους ασθενείς.
βρε ποιος μίλησε για ασθένεια και ποιος δεν δείχνει τον απαιτούμενο σεβασμό. πας καλά; σύνελθε λιγάκι.
μην ανάβεις φωτιές εκεί που δεν υπάρχουν.
εδώ μίλησα για πόσους παχύσαρκους - υπέρβαρους βλέπεις στην Ιταλία, περπατώντας γύρω σου καθημερινά.
συνδυάζοντας το με την κουζίνα τους και τις διατροφικές τους συνήθειες, γενικά όχι στοχευμένα..
κι εσύ για να μου την πεις και να τεκμηριώσεις δήθεν τα γραφόμενα σου ψάχνεις άρθρα για αντιπαράθεση. έλεος.
πρόσεχε πως απαντάς γίνεσαι προσβλητικός και προκαλείς. ανοίγεις ένα καιφαλαιο που δεν ανέφερα και δεν έχω πρόθεση να θίξω.
δεν είμαστε όλοι οι χοντροι άρρωστοι. μια χαρα είμαστε απλα μας αρέσει να τρώμε όλο μας το φάι.
 
D

Delmem38110

Guest
Η παχυσαρκία δεν είναι αποτέλεσμα αποκλειστικά κακής ποιότητας φαγητού αλλά κυρίως ποσότητας. Επισης μπορεί να συντελούν και άλλοι παράγοντες όπως έλλειψη άσκησης, γονιδιακοι παράγοντες, κάποια ασθένεια, λήψη φαρμάκων ή άλλων χημικών ουσιών και φυσικά το σώμα που έχτισε ο καθένας μέχρι την ηλικία των 5-6 ετών.
Από την άλλη μια χαμηλή σε θερμίδες κακή διατροφή μπορεί να οδηγήσει και αυτή σε ασθένειες κι ας μην οδηγήσει σε παχυσαρκία.
θα συμφωνήσω απόλυτα, αλλά και πάλι να πω πως δεν αναφέρθηκα στοχευμένα σε αυτή την ομάδα.
είναι ένα συμπέρασμα του δρόμου που εγώ προσωπικά έχω βγάλει. στην γείτονα χώρα δεν βλέπεις εύκολα ανθρώπους με περιττά κιλά. αυτό για να μην παρεξηγηθώ. ίσως αντί για την λεξη υπέρβαρος έπρεπε να γράψω "περιτα κιλά"
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εδώ η δημαρχάρα μας , μας αναβάθμισε κ πλέον από φραπεδούπολη εξελιθήκαμε σε παγκόσμιο γαστρονομικό προορισμό με σφραγίδα Unesco παρακαλώ... ποια Γαλλία και Ιταλία.... γατάκια.! Σαλόνικα λέμε, παραγωγές Χόλιγουντ, φαγητό μέχρι σκασμού, φαντάσου να ανοίξει κ το μετρό τι έχει να γίνει :haha:

Θεσσαλονίκη: Η UNESCO την έχρισε γαστρονομική πρωτεύουσα -Πρωτιά για ελληνική πόλη - iefimerida.gr
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ένα ορεκτικο κι ένα κυρίως 25 με 30ε δεν είναι ακριβό; Με κουφανες! Και αν εννοείς το μεσημεριανό μενού καθημερινής που είναι σε προσφορά, στα ίδια εστιατόρια αν φας σκ η βράδυ θα θες πάνω από 40 για τα ίδια πιάτα. Εξαρτάται κι απ'τα πιάτα βέβαια αρκεί μόνο ένα steak au poivre για να περάσεις το 30αρι.

Πολύ ακριβή κουζίνα.
Θα συμφωνησω. Δεν έχω μεγαλη εμπειρία από γαλλική κουζίνα, αν εξαιρεσουμε οτι τα περισσοτερα φαγητα τα βρίσκω πολύ ανθυγιεινά για τα γούστα μου, πολύ νόστιμα όμως, οι τιμές είναι 🔥

Μπορντώ βραδινό για 3 άτομα, ένα πιάτο ο καθένας κι ένα ποτήρι κρασί/μπύρα, 120 ευρώ συνολικά. Και το δικό μου γεύμα ήταν πάντα σαλατοειδές.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.080
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Εδώ η δημαρχάρα μας , μας αναβάθμισε κ πλέον από φραπεδούπολη εξελιθήκαμε σε παγκόσμιο γαστρονομικό προορισμό με σφραγίδα Unesco παρακαλώ... ποια Γαλλία και Ιταλία.... γατάκια.! Σαλόνικα λέμε, παραγωγές Χόλιγουντ, φαγητό μέχρι σκασμού, φαντάσου να ανοίξει κ το μετρό τι έχει να γίνει :haha:

Θεσσαλονίκη: Η UNESCO την έχρισε γαστρονομική πρωτεύουσα -Πρωτιά για ελληνική πόλη - iefimerida.gr
εγώ πάλι σαν τη Θεσσαλονίκη και τη Χαλκιδική στο φαγητό δεν έχω! κατ΄αρχάς οι άνθρωποι έχουν φαντασία! και επιχειρηματικό πνεύμα!
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.171
Likes
5.247
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Εδώ η δημαρχάρα μας , μας αναβάθμισε κ πλέον από φραπεδούπολη εξελιθήκαμε σε παγκόσμιο γαστρονομικό προορισμό με σφραγίδα Unesco παρακαλώ... ποια Γαλλία και Ιταλία.... γατάκια.! Σαλόνικα λέμε, παραγωγές Χόλιγουντ, φαγητό μέχρι σκασμού, φαντάσου να ανοίξει κ το μετρό τι έχει να γίνει :haha:
Και μη ξεχναμε οτι ειναι και ερωτικη πολη ❤
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ελληνικη δεν ψηιφισα γιατι τα περισσοτερα ελληνικα πιατα δεν μου αρεσουν..ειδικα αν παμε σε μαγειρευτα...αστο...τα βλεπω και γυρναω κεφαλι....απο εκει και επειτα ψαρια και κρεατα....λατρευτα μεν αλλα ειναι ιντερνατιοναλ

αοο ολες τις αλλες που ειναι για ψηφο μου αρεσουν ολες αλλα δεν τρελαινομαι κιολας

ψηφο δινω χαλαρα σε εναν συνδυασμο κουζινας απο ΝΑ Ασια...αν γινοταν....με λιγα θαλασσινα , και καποια ενδιαμεσα με κρεατοφαγια αλλα ΗπΑ (η χοληστερινη να χτυπαει μαυρο...οχι κοκκινο)

η αληθεια ειναι οτι σε οποια χωρα σε οποιο εστιατοριο και αν πηγα, μου αρεσε η κουζινα τους...ισως ειμαι απλα παμφαγο....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ξεκίνησε η αντεπίθεση της γερμανικής κουζίνας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom