Θέλω να δω όλη τη Θράκη σε 4 ημέρες

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Ήμουν για μία εβδομάδα στον Έβρο τον Μάιο και πραγματικά κατευχαριστηθηκα το συγκεκριμένο ταξίδι. Η μητέρα μου κατάγεται από εκεί κ μετά από πολλά χρόνια κατάφερα κ ξαναεπισκέφθηκα την περιοχή. Τα περισσότερα από τα ενδιαφέροντα μέρη αναφέρθηκαν στα παλιότερα posts. Νοιώθω την ανάγκη όμως να κάνω μια ιδιαίτερη μνεία στα εξής:
-Πόλη Διδυμοτείχου...Σπανια στην Ελλάδα σε μια πολη 10000 κατοίκων μπορείς να δεις μνημεία που να καλύπτουν τόσες ιστορικές περιόδους κ τόσο διαφορετικούς πολιτισμούς. Ανέβα λοιπόν στον Καλέ (την παλιά γειτονιά του καστρου), περπάτησε ανάμεσα στα παλιά σπίτια, δες τον πύργο της Βασιλόπουλος, θαύμασε τα βυζαντινά τείχη και φτάσε μέχρι τη φυλακή του Σουηδού βασιλιά Κάρολου αλλά και την παμπάλαια αρμενικη εκκλησια του Αγίου Γεωργίου. Στάση για καφεδάκι στο καφε Ζαμανθα με απίστευτη θέα στην πόλη, τον Ερυθροποταμο κ τα απέναντι τουρκικά χωριά. Πολύ ωραίο ήταν κάποτε το τζαμί του Βαγιαζήτ στο κεντρο της πολης το οποίο δυστυχώς πρόσφατα κάηκε κ πιάνεται η καρδιά σου να βλέπεις το κουφάρι του. Υπαρχει ομως ακομα το μικροτερο γενη τζαμι που ειναι εν λειτουργια...Να σημειωσω εδω οτι το Διδυμοτειχο ειναι εδρα μουφτειας, ενω παλια η πολη οπως μου λεει η μητερα μου ειχε κ πολλους Εβραιους κ Αρμενιους. Εντυπωσιακή κ η μητροπολη εκκλησία της Οδηγητριας. Για φαγητό στο Διδυμότειχο το καλύτερο το εκανα στις ταβέρνες "Λιχουδιές"κ "Κιουπια".
- Να επισκεφθείς πομακοχωρια όπως το Μεγάλο Δέρειο κ η Ρουσσα και να νοιώσεις πραγματικά μια άλλη Ελλάδα την οποία ποτέ το αθηναικοπελοποννησισκο κράτος δεν θέλησε να προσέξει. Στη Ρουσσα υπάρχει κ αλεβιτικος Τεκές!!! Και εδώ να αναφέρω πως οι Αλεβιτες είναι από τους πιο φιλελεύθερους μουσουλμάνους πόσο μάλλον που στο συγκεκριμένο χωριό ειναι Πομάκοι
- Η Αλεξανδρούπολη είναι μια ολοζώντανη πραγματικά πόλη, μικρογραφία της Θεσσαλονίκης μου φάνηκε. Πέρα από το σεργιάνι στην όμορφη παραλία (το καλοκαίρι μετά τις 8 κλείνει για τα αυτοκινητα και είναι ωραία να σουλατσάρει δίπλα στη θάλασσα), αξίζει να επισκεφθείς το Μουσείο Εθνολογίας Θρακης της κας Γιαννακιδου με απίστευτο λαογραφικό κ ιστορικο ενδιαφέρον. Η Αλεξανδρούπολη έχει και καλη αγορά. Τους καλύτερους ουζομεζεδες πάντως δεν τους έφαγα στην παραλία αλλά στα μεζεδοπωλεια στον κάθετο πεζοδρόμο που ξεκινά από το ταχυδρομείο της παραλίας κ τους γύρω πεζοδρομους. Για ξενοδοχεία δεν μπορώ να σου πω γιατί παντού φιλοξενουμουν, υπάρχουν όμως πολλές πολυτελείς μονάδες παραλιακά προς το χωριό Χιλή
- Να πας στο δάσος της Δαδιάς....υπάρχει ξενάγηση στο παρατηρητήριο των αρπακτικών πουλιών και ο οργανισμός εκεί κάνει θαυμάσια δουλειά. Περισσότερο απ'όλα ευχαριστιέται νομίζω κανείς την απίστευτη δασική διαδρομή μέχρι εκεί.
-Να πας και στον αρχαιολογικό χώρο της Μεσημβριας κ στην Κομοτηνή. Αξίζουν και συνδυάζονται με μπανάκι στο Φανάρι η ακόμα καλύτερα με εκδρομή μέχρι το δάσος της Νυμφαιας πάνω στη Ροδόπη πολύ κοντά στην Κομοτηνή. Εκεί υπάρχει ένα τουριστικό περίπτερό όπου μπορείς να κάτσεις για καφέ Ή να φας μέσα στη δροσιά του δάσους έχοντας μπροστά σου μια απίστευτη θέα. Από εκεί ο δρόμος φτάνει στα ελληνοβουλγαρικα σύνορα. Στην Κομοτηνή να τιμησεις τα σιροπιαστά του Νεντημ, αλλά και το σουτζουκ λουκουμ του.
Είναι πραγματικά υπέροχη κ ιδιαιτερη η Θράκη κ μακάρι από εδώ κ μπρος να την επισκέπτομαι πιο συχνά. Και κατι ακόμα και ας μην εκληφθεί ως τοπικισμος λόγω καταγωγής μαμάς :): Οι Θρακιώτες είναι από τους πιο φιλόξενους κ ουσιαστικα αρχοντικους ανθρώπους
Ευχαριστώ πολύ.Αναλυτικά και κατατοπιστικά.Τα σημείωσα όλα.
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Καφέ στην Κομοτηνή σε πομακικο καφενεδάκι, διαμονή στο Απολιθωμένο Δάσος στη λευκίμη έβρου σε φανταστικά μέσα στο δάσος ξύλινα σπιτάκια αλλά και περιήγηση στο δάσος που είναι δίπλα, στάση στις Φερρες και επίσκεψη στον ιερο ναο που ειναι χτισμενος στα προτυπα της αγιας σοφιάς, οπωσδήποτε οργανωμένη επίσκεψη στο δέλτα του έβρου με τζιπ(δε ξερω αν μπορεις με βαρκα) με το κεντρο πληροφορησης, εθνικό πάρκο δαδιάς και με λεωφορειάκι στο παρατηρητήριο, για φαγητο στο Ευροθηραμα(αλλα και για διαμονη, μέτρια δωματια αλλα μεσα στη φυση), αν σας αρέσουν αρχαια κτλ να πάτε στο Ταφικό τύμβο στη Δοξιπαρα και για κανα καφέ στην Ορεστιάδα. Αλεξανδρούπολη δε πήγαμε ούτε και παραλιακά πιάσαμε γτ πήγαμε φθινόπωρο.
Ααα να μη το ξεχάσω....Σουφλί οπωσδήποτε και σε κάποιο από τα μουσεία Μεταξιού να δείτε και να μάθετε όλα τα σχετικά.
αυτά και ελπίζω να βοήθησα
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Καφέ στην Κομοτηνή σε πομακικο καφενεδάκι, διαμονή στο Απολιθωμένο Δάσος στη λευκίμη έβρου σε φανταστικά μέσα στο δάσος ξύλινα σπιτάκια αλλά και περιήγηση στο δάσος που είναι δίπλα, στάση στις Φερρες και επίσκεψη στον ιερο ναο που ειναι χτισμενος στα προτυπα της αγιας σοφιάς, οπωσδήποτε οργανωμένη επίσκεψη στο δέλτα του έβρου με τζιπ(δε ξερω αν μπορεις με βαρκα) με το κεντρο πληροφορησης, εθνικό πάρκο δαδιάς και με λεωφορειάκι στο παρατηρητήριο, για φαγητο στο Ευροθηραμα(αλλα και για διαμονη, μέτρια δωματια αλλα μεσα στη φυση), αν σας αρέσουν αρχαια κτλ να πάτε στο Ταφικό τύμβο στη Δοξιπαρα και για κανα καφέ στην Ορεστιάδα. Αλεξανδρούπολη δε πήγαμε ούτε και παραλιακά πιάσαμε γτ πήγαμε φθινόπωρο.
Ααα να μη το ξεχάσω....Σουφλί οπωσδήποτε και σε κάποιο από τα μουσεία Μεταξιού να δείτε και να μάθετε όλα τα σχετικά.
αυτά και ελπίζω να βοήθησα
Ευχαριστώ.Χρήσιμα όλα.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.898
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
οσο αφορα για την περιοχη μου και σαμοθρακη μπορω να σε κατατοπισω, ειδικα για φαγητο+ ξενοδοχεια(ειδικοτητα μου!!!)δωσμου λιγες μερες γιατι λειπω....
Καλά να περνάτε στην Πολωνία. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom