Θέλω να δω όλη τη Θράκη σε 4 ημέρες

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Παιδιά θα ήθελα να μου πείτε για ένα διήμερο στην Αλεξανδρούπολη αν υπάρχει κάποιος αρχαιολογικός χώρος τριγύρω προσιτός με ΚΤΕΛ ή ταξί που να μπορεί κανείς να επισκεφθεί εύκολα (με λίγα λόγια να είναι σε μια ακτίνα περίπου 30χμ από την πόλη) και να αξίζει τον κόπο. Ενδέχεται να ταξιδέψω στην πόλη προσεχώς με ξένους που θα ήθελαν πολύ να δουν κάποιον αρχαιολογικό χώρο, αλλά δυστυχώς δεν έχουμε αυτοκίνητο :(
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ρίξε μια ματιά σ΄αυτό www.alexpolis.gr - Δημος Αλεξανδρούπολης

Μουσεία θα σε ενδιέφεραν? Βρήκα αυτό www.alexpolis.gr - Δημος Αλεξανδρούπολης

Στα 15 περίπου χιλιόμετρα βρίσκεται η Τραιανούπολη Τραϊανούπολη - Βικιπαίδεια
Μη αρχαιολογικού ενδιαφέροντος πάντως είναι το δάσος της Δαδιάς, όπου βρίσκεται και το παρατηρητήριο άγριων πουλιών και το δέλτα του ποταμού Εβρού, αλλά φαντάζομαι θα πας άμεσα οπότε δεν ξέρω κατα πόσο είναι προσβάσιμο αυτή την εποχή.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ρίξε μια ματιά σ΄αυτό www.alexpolis.gr - Δημος Αλεξανδρούπολης

Μουσεία θα σε ενδιέφεραν? Βρήκα αυτό www.alexpolis.gr - Δημος Αλεξανδρούπολης

Στα 15 περίπου χιλιόμετρα βρίσκεται η Τραιανούπολη Τραϊανούπολη - Βικιπαίδεια
Μη αρχαιολογικού ενδιαφέροντος πάντως είναι το δάσος της Δαδιάς, όπου βρίσκεται και το παρατηρητήριο άγριων πουλιών και το δέλτα του ποταμού Εβρού, αλλά φαντάζομαι θα πας άμεσα οπότε δεν ξέρω κατα πόσο είναι προσβάσιμο αυτή την εποχή.
Το δασος της Δαδιας δεν ειναι πολυ κοντα στην Αλεξανδρουπολη .Νομιζω ειπε οτι δεν θα εχουν αυτοκινητο ..οποτε για δυσκολο το κοβω.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το δασος της Δαδιας δεν ειναι πολυ κοντα στην Αλεξανδρουπολη .Νομιζω ειπε οτι δεν θα εχουν αυτοκινητο ..οποτε για δυσκολο το κοβω.
Είναι περίπου στα 60 χιλιόμετρα (το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος ήθελε να το επισκεφτεί ) Δεν γνωρίζω καθόλου αν τα κτελ έχουν κάποιο δρομολόγιο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Στην Αλεξανδρούπολη βρίσκεται η νεολιθική Μάκρη, θα μάθω αν είναι ανοικτή, με τα γνωστά προβλήματα με τους αρχαιοφύλακες, και θα σου πω. Πιθανότατα πιο πολύ θα σε εντυπωσιάσει η Μεσημβρία-Ζώνη, μία πολύ σημαντική κλασική-ελληνιστική πόλη προς την πλευρά της Κομοτηνής, κοντά όμως.
Αν κατεβαίνεις από Βουλγαρία, ανάμεσα στο Διδυμότοιχο και την Ορεστιάδα είναι η Δοξιπάρα με τα εντυπωσιακά ευρήματα (οι γνωστές άμαξες που βρεθηκαν ολόκληρες).
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Είναι περίπου στα 60 χιλιόμετρα (το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος ήθελε να το επισκεφτεί ) Δεν γνωρίζω καθόλου αν τα κτελ έχουν κάποιο δρομολόγιο.
Λοιπον εγω θα προτεινα στο φιλο να νοικιασουν κανενα αμαξακι ..ωστε να εχουν το κεφαλι τους ησυχο απο τα ΚΤΕΛ και να κερδισουν χρονο για περισσοτερες βολτες μεσα στο νομο.Αν δε μοιραστουν και τα εξοδα ενοικιασης ,μπορει να τους ερθει και καλυτερα απο ΚΤΕΛ
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Λοιπον εγω θα προτεινα στο φιλο να νοικιασουν κανενα αμαξακι ..ωστε να εχουν το κεφαλι τους ησυχο απο τα ΚΤΕΛ και να κερδισουν χρονο για περισσοτερες βολτες μεσα στο νομο.Αν δε μοιραστουν και τα εξοδα ενοικιασης ,μπορει να τους ερθει και καλυτερα απο ΚΤΕΛ
Θα συμφωνήσω, άλλωστε και οι φέρες που προτάθηκαν είναι περίπου στα 40 χιλιόμετρα.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Θα συμφωνήσω, άλλωστε και οι φέρες που προτάθηκαν είναι περίπου στα 40 χιλιόμετρα.
Από Εγνατία ναι, από το παλιό καλό δρόμο 30, και περνάς και από Τραϊανούπολη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.064
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom