Θέλω να δω όλη τη Θράκη σε 4 ημέρες

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Προσωπικά, η Κομοτηνή με άφησε εντελώς αδιάφορη και εκείνη την πρώτη φορά που την επισκέφτηκα και τις αμέσως επόμενες.
Τα δύο τζαμιά της πόλης είναι αυτά που κάνουν την αισθητική διαφορά αλλά όλοι οι χώροι γύρω τους είναι κακοσυντηρημένοι και ο Δήμος φαίνεται καθαρά ότι δεν δίνει πολύ μεγάλη σημασία στην καθαριότητα στο συγκεκριμένο σημείο της πόλης. Γύρω από τα τζαμιά υπάρχουν και μαγαζάκια για φαγητό.
Η πλατεία είναι πολύ ζωντανή όλες τις ώρες της ημέρας λόγω των πολλών φοιτητών.
Νομίζω ότι ένα απόγευμα είναι αρκετό για την Κομοτηνή.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Άφησα για το τέλος την Αλεξανδρούπολη στην οποία θα δείτε το Φάρο, θα κάνετε βόλτα στην παραλία και θα πιείτε ένα ποτάκι στα μπαράκια της στο κέντρο που σφύζουν από ζωή.

Η Θράκη είναι ένας πανέμορφος προορισμός αλλά δυστυχώς αρκετά μακριά για όσους είμαστε στη Νότια Ελλάδα. Επιπλέον, οι άντρες την έχουν συνδυάσει με το στρατό και την παραμεθόριο και είναι πολύ δύσκολο να τους πείσεις για ταξίδι προς τα εκεί.
Οι εικόνες όμως από τα διάσπαρτα μικρά χωριουδάκια είναι πανέμορφες και τόσο διαφορετικές από αυτές που βλέπουμε συνήθως στις εκδρομές μας στην υπόλοιπη Ελλάδα που η όποια κούραση του ταξιδιού περνάει σε δεύτερη μοίρα.

Θα δεις ότι θα περάσετε υπέροχα!

Υ.Γ. Διόδια δεν είχε τότε αλλά τώρα δεν ξέρω τι γίνεται. Πάντως από Αθήνα μέχρι Θεσσαλονίκη ετοιμαστείτε να πληρώνετε σε κάθε σταθμό Διοδίων που θα συναντήσετε στο δρόμο σας.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Κοίτα, συμφωνώ με τη marydim, αισθητικά δεν είναι τίποτε σούπερ η Κομοτηνή. Αυτό που μου άρεσε ήταν αυτό το χαρμάνι πολιτσμών. Κάτι αντίστοιχο είχα νιώσει και στη Φλώρινα.. μόνο που η συγκεκριμένη πόλη μύριζε Βαλκάνια...

Πάντως, καλύτερα να μην τα στριμώξεις πολύ αν θες τη γνώμη μου. Καλό είναι να αφήσεις κάποιες εκκρεμότητες με τη Θράκη-θα σε κάνουν να επιστρέψεις σίγουρα..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
νομίζω ότι ο traveller καλύπτει το πρόγραμμα σου άψογα.;)
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
To δασος τις δαδιας μην ξεχασεις,ειναι πολυ ομορφο και εχει και ωραιες ταβερνες.Η διανυκτερευση στην ορεστιαδα δεν ....μου καθεται καλα σο προγραμμα σου.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.031
Likes
1.590
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Δεν υπάρχουν (προς το παρόν) διόδια στην Εγνατία όπως σωστά είπαν προηγουμένως. Για να επισκεφθείτε την Αδριανούπολη από Ορεστιάδα αρκούν 4 ώρες εκτός αν θέλετε να κάνετε αγορές. Θα πάτε με τα δικά σας αυτοκίνητα. Δεν επιτρέπεται να περάσετε με ταξί ούτε πεζοί. Είναι πανεύκολο και ασφαλέστατο. Αρκεί να έχετε πράσινη κάρτα για το αυτοκίνητο. Δεν χρειάζεται διαβατήριο αρκεί η νέα ταυτότητα, αλλά ο οδηγός αν έχει διαβατήριο απλουστεύεται η διαδικασία για το αυτοκίνητο. Από Ορεστιάδα για Καστανιές είναι 18 km. Η διαδικασία στο Ελληνικό τελωνείο αν δεν έχει κόσμο είναι 3 λεπτά. Μετά στα 30 μέτρα είναι το free-shop όπου οι καπνιστές αξίζει να πάρετε τσιγάρα (κάτω από τη μισή τιμή). Προσέχετε μόνο μη σας προσπεράσει κανένα πούλμαν με τουρίστες γιατί θα καθυστερήσετε πολύ στο Τουρκικό τελωνείο. Ακολουθεί ένα περιφραγμένο τμήμα δρόμου (κάπου 700 μέτρα) όπου απαγορεύεται να σταματήσετε ή να βγάλετε φωτογραφίες, περνάτε ένα τσιμεντόλακκο με απολυμαντικό, τον Έλληνα σκοπό (χαιρετάτε), τον Τούρκο, και φθάσατε στο Τουρκικό τελωνείο. Εδώ η διαδικασία κρατά 10 λεπτά, δίνετε διαδοχικά τα χαρτιά σας σε τρείς θυρίδες και θα σας ρωτήσουν ποιός είναι ο οδηγός (σοφέρ) και που πάτε (Εντίρνε) = Αδριανούπολη. (Μην περιμένετε να ξέρουν Αγγλικά). Από εδώ για Αδριανούπολη είναι 8 χιλιόμετρα. Στα μισά του δρόμου είναι το χωριό Κάραγατς (παλιά Ορεστιάδα). Αξίζει να κάνετε μια μικρή παράκαμψη και να δείτε τον παλιό σιδηροδρομικό σταθμό - ανακαινισμένο κτίριο που ανήκει στο πανεπιστήμιο τώρα, το παλιό τραίνο και το μνημείο της συνθήκης της Λωζάννης. Συνεχίζοντας σε έναν λιθόστρωτο δρόμο φθάνετε στην τοξωτή γέφυρα του Έβρου. Δεξιά πριν τη γέφυρα είναι μια καφετερία με θέα το ποτάμι. Κάντε στάση για καφέ. Πολλές σκηνές από Τουρκικές ταινίες και σήριαλ έχουν γυριστεί εδώ. Μπαίνοντας στην Αδριανούπολη θα πάτε προς κέντρο, θα πάρετε τον ανηφορικό δρόμο MimarSinan στα αριστερά του τζαμιού Σουλτάν Σελήμ και στα 150 μέτρα από το τζαμί θα βρείτε φυλασσόμενο πάρκιν. Με τα πόδια τώρα επισκεφθείτε το τζαμί (βγάζοντας στην είσοδο τα παπούτσια) και κατηφορίστε δεξιά προς τον πεζόδρομο και την σκεπαστή αγορά (καπαλί τσαρσί) παράλληλα στον πεζόδρομο. Τα ευρώ τα δέχονται παντού με στρογγυλευμένη ισοτιμία 1 προς 2 λίρες. Για καλύτερη ισοτιμία, ανταλλακτήριο υπάρχει στον πεζόδρομο (Saraclar cd).
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
McElk, αναλυτικότατος!
Θα αξιοποιήσω κατάλληλα τις πληροφορίες όταν βρεθώ ξανά στα μέρη σου!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.031
Likes
1.590
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
αν όμως θέλεις ντε και καλά να πας περνάς τα σύνορα με το πόδι και παίρνεις ταξιτζήδες που σε πάνε στην πόλη... κανένα πρόβλημα...


Υπήρχε όντως αυτή η δυνατότητα αλλά μέχρι πρίν 2-3 χρόνια. Τώρα περνάς μόνον με Ι.Χ. (ή τουριστικό πούλμαν)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.966
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το θέμα σχεδόν το κάλυψαν οι προηγούμενοι, να προσθέσω μόνο ότι αξίζει τον κόπο και μια επίσκεψη σε Βιστωνίδα (μετόχι μονής Βατοπεδίου - παρά τα σκάνδαλα είναι υπέροχο μέρος), Φανάρι και σε β' προτεραιότητα στο Πόρτο Λάγος.

Επίσης, αν είστε λάτρεις των έρημων λιμανιών με απέραντη Θάλασσα και γλάρους, περπατήστε το λιμάνι της Αλεξανδρούπολης (κι έδω κάποιος χρηματοδότησε ένα απίστευτα τεράστιο, απίστευτα άχρηστο δημόσιο έργο, ακόμα κι αν δεν σας αρέσει το σκηνικό, θα δείτε τουλάχιστον που πήγαν τα χρήματά σας).
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Επίσης, αν είστε λάτρεις των έρημων λιμανιών με απέραντη Θάλασσα και γλάρους, περπατήστε το λιμάνι της Αλεξανδρούπολης (κι έδω κάποιος χρηματοδότησε ένα απίστευτα τεράστιο, απίστευτα άχρηστο δημόσιο έργο, ακόμα κι αν δεν σας αρέσει το σκηνικό, θα δείτε τουλάχιστον που πήγαν τα χρήματά σας).
Ποιός, πότε και γιατί άραγε taver χρηματοδότησε το λιμάνι της Αλεξανδρούπολης και έφτιαξε την παραλία της πόλης?
Δεν σε καταλαβαίνω όμως... φτιάχτηκε ένα λιμάνι και μια παραλία και πάλι παραπονιόμαστε γιαυτό... τι θέλουμε επιτέλους για να είμαστε ευχαριστημένοι?
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθειά σας και τις οδηγίες σας....Οι ημέρες είναι λίγες για να τα κάνουμε όλα αλλά το σίγουρο είναι ότι θα το προσπαθήσουμε . Θα είμαστε δύο οικογένειες και οι άνδρες έχουν κάνει και οι δύο Έβρο ως φαντάροι . Γι αυτό και θέλουν να πάμε και στην Αδριανούπολη που δεν πήγαν τότε και η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και κάποιος προορισμός που πηγαίνεις εύκολα. Έχουμε διασχίσει με αυτοκίνητο την Τουρκία αρκετές φορές ( Βηρυττός - Αθήνα μέσω Τουρκίας) αλλά στην Αδριανούπολη δεν άνεβήκαμε ποτέ.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
αγαπητή πηνελόπη θα ήθελα κα εγω να σου επισημάνω δυο-τρια πράγματα μια και μένω στην αλεξανδρούπολη και εχω πάει αρκετές φορές σε όλα αυτά τα μέρη.
ο traveller σου εχει δωσει τις καλύτερες πληροφορίες και να ακολουθήσεις τις συμβουλές του.προσωπικά η ανδριανούπολη δεν μου αρέσει.έχω παει 3 φορές.εκτός απο 1-2 σημεία που σου ανέφερε κάποιο άλλο μέλος .κατα τη γνώμη μου δεν αξίζει επίσκεψη.
οσο για την αλεξανδρούπολη αξίζει μία τουλάχιστον διανυκτέρευση . υπάρχουν πολύ καλά ξενοδοχεία.ακόμα ,έχουμε τις καλύτερες ταβέρνες με ψαρια και θαλασσινά .το φαγητό είναι υπέροχο και τωρα την άνοιξη με τα τραπεζάκια έξω, είναι πολύ ωραία.είναι μια πόλη που σου φτιάχνει τη διαθέση!!!!αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου προτείνω κάποια.για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ,είμαι στη διάθεσή σου.θα περάσετε πολύ ωραία.η θράκη είναι πολύ όμορφη!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom