Θέλω να δω όλη τη Θράκη σε 4 ημέρες

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Πωπω παιδιά έλειψα μιάμιση ώρα και στείλατε τόσες πληροφορίες! Στρώνομαι στη μελέτη αμέσως! Σας ευχαριστώ πολύ πολύ! :)
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Το πρόβλημα με την ενοικίαση αυτοκινήτου είναι ότι έχω ξεχάσει το δίπλωμά μου στο σπίτι στην Ελλάδα και από όλους τους άλλους μόνο ένας έχει δίπλωμα και αυτός δεν έχει εμπειρία, οπότε δε θέλει να το ρισκάρει. Από όσα είπατε, οι Φέρες φαίνονται σαν μια καλή ιδέα, μιας και έχουν πάρα πολλά δρομολόγια με ΚΤΕΛ από Αλεξ/πολη. Το ερώτημα όμως είναι: είναι η εκκλησία μέσα στο κέντρο της κωμόπολης ή θέλει και μετακίνηση με ταξί μετά; Επίσης, το δέλτα του Έβρου που πρόσεξα ότι είναι κοντά, πόσο κοντά είναι;

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον. Οι ξένοι φίλοι μου σίγουρα θα το εκτιμήσουν απεριόριστα :D
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Παιδιά θα ήθελα να μου πείτε για ένα διήμερο στην Αλεξανδρούπολη αν υπάρχει κάποιος αρχαιολογικός χώρος τριγύρω προσιτός με ΚΤΕΛ ή ταξί που να μπορεί κανείς να επισκεφθεί εύκολα (με λίγα λόγια να είναι σε μια ακτίνα περίπου 30χμ από την πόλη) και να αξίζει τον κόπο. Ενδέχεται να ταξιδέψω στην πόλη προσεχώς με ξένους που θα ήθελαν πολύ να δουν κάποιον αρχαιολογικό χώρο, αλλά δυστυχώς δεν έχουμε αυτοκίνητο :(
Συγγνώμη ρε φιλαράκι αλλά καλό θα ήταν να ξέρουμε και τι ψάχνουμε για να μη χάνουμε το χρόνο μας οι υπόλοιποι χωρίς λόγο.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Συγγνώμη ρε φιλαράκι αλλά καλό θα ήταν να ξέρουμε και τι ψάχνουμε για να μη χάνουμε το χρόνο μας οι υπόλοιποι χωρίς λόγο.
Θα με ενδιέφερε οτιδήποτε είναι ενδιαφέρον σε κοντινή απόσταση. Αν είναι αρχαιολογικός χώρος, προφανώς με ενδιαφέρει περισσότερο, αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο διαθέσιμο κοντά μας, θα βρω κάποιο άλλο αξιοθέατο. Όλοι σας προτείνατε όμορφα πράγματα για τα οποία δεν ήμουν ενήμερος και για αυτό άρχισα να σκέφτομαι και άλλες ιδέες. Αλλά ναι, ιδανικά ένας αρχαιολογικός χώρος θα ήταν το καλύτερο, μιας και όλοι οι ξένοι κακά τα ψέματα με αυτούς έχουν συνδέσει την Ελλάδα. Για να είμαι ειλικρινής δηλαδή οι όμορφες ιδέες που έπεσαν στο τραπέζι με παρέσυραν λίγο.

Edit: Για Μεσημβρία υπάρχει σύνδεση με ΚΤΕΛ ή με κάποιον άλλον τρόπο;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το πρόβλημα με την ενοικίαση αυτοκινήτου είναι ότι έχω ξεχάσει το δίπλωμά μου στο σπίτι στην Ελλάδα και από όλους τους άλλους μόνο ένας έχει δίπλωμα και αυτός δεν έχει εμπειρία, οπότε δε θέλει να το ρισκάρει. Από όσα είπατε, οι Φέρες φαίνονται σαν μια καλή ιδέα, μιας και έχουν πάρα πολλά δρομολόγια με ΚΤΕΛ από Αλεξ/πολη. Το ερώτημα όμως είναι: είναι η εκκλησία μέσα στο κέντρο της κωμόπολης ή θέλει και μετακίνηση με ταξί μετά; Επίσης, το δέλτα του Έβρου που πρόσεξα ότι είναι κοντά, πόσο κοντά είναι;

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον. Οι ξένοι φίλοι μου σίγουρα θα το εκτιμήσουν απεριόριστα :D
Φέρες? Όχι. Μη. Κλασσική φανταρούπολη. Απόλυτη ξενέρα....
Μεσημβρία κι από μένα. Ή, μια υπερπαραγωγή: Σαμοθράκη.... Το καλοκαίρι τουλάχιστον (δεν ξέρω για τώρα) έχει πλοία πρωί και βράδυ, που εξυπηρετούν για αυθημερόν αποδράσεις από την Αλεξανδρούπολη...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Όποιος μπορεί και έχει πρόσφατη επίσκεψη ή είναι απο εκεί μπορει να δώσει ενημέρωση η να ανανεώσει/επιβεβαιώσει τις πληροφορίες;Ενδιαφέρομαι για παρόμοιο με αυτοκίνητο χωρίς πρόβλημα ημερών.Μέχρι και 10-12 μέρες.Η Ανδριανούπολη μάλλον δεν ενδιαφέρει την παρέα.Επομένως μόνον για την Ελληνική πλευρά.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Όποιος μπορεί και έχει πρόσφατη επίσκεψη ή είναι απο εκεί μπορει να δώσει ενημέρωση η να ανανεώσει/επιβεβαιώσει τις πληροφορίες;Ενδιαφέρομαι για παρόμοιο με αυτοκίνητο χωρίς πρόβλημα ημερών.Μέχρι και 10-12 μέρες.Η Ανδριανούπολη μάλλον δεν ενδιαφέρει την παρέα.Επομένως μόνον για την Ελληνική πλευρά.
τι ακριβως θελεις; εγω μενω αλεξανδρουπολη
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
τι ακριβως θελεις; εγω μενω αλεξανδρουπολη
Ευχαριστώ.

Δεν υπάρχει πρόγραμμα ακόμη και μάλλον θα είναι χαλαρά και χωρίς πρόγραμμα.Μέ βάση αυτά που διάβασα μας ενδιαφέρουν:

-Αρχαιολογικοί χώροι/μουσεία.Αν υπάρχει κάτι νεώτερο πέρα απο αυτά που αναφέρονται.
-Τό ίδιο για μέρη με ιδιαίτερη φυσική ομορφιά.
-Φαγητό και εστιατόρια που αξίζουν και δεν πρέπει να αγνοηθούν.
-Προτάσεις για ξενοδοχεία/καταλύματα που είναι ιδιαίτερα και αξίζουν το παραπάνω.

Θέμα ημερών δεν υπάρχει.Επίσης κάνουμε άνετα παραπάνω χλμ.,παρακάμψεις κτλ αν αξίζει.Ο μόνος περιορισμός είναι ότι τα αυτοκίνητα θα είναι απλά,όχι τζιπ ή 4χ4.

Χρόνος μετά τις 15/8.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
οσο αφορα για την περιοχη μου και σαμοθρακη μπορω να σε κατατοπισω, ειδικα για φαγητο+ ξενοδοχεια(ειδικοτητα μου!!!)δωσμου λιγες μερες γιατι λειπω....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
οσο αφορα για την περιοχη μου και σαμοθρακη μπορω να σε κατατοπισω, ειδικα για φαγητο+ ξενοδοχεια(ειδικοτητα μου!!!)δωσμου λιγες μερες γιατι λειπω....
Ευχαριστώ και με την άνεση σου.΄Εχουμε χρόνο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ευχαριστώ.

Δεν υπάρχει πρόγραμμα ακόμη και μάλλον θα είναι χαλαρά και χωρίς πρόγραμμα.Μέ βάση αυτά που διάβασα μας ενδιαφέρουν:

-Αρχαιολογικοί χώροι/μουσεία.Αν υπάρχει κάτι νεώτερο πέρα απο αυτά που αναφέρονται.
-Τό ίδιο για μέρη με ιδιαίτερη φυσική ομορφιά.
-Φαγητό και εστιατόρια που αξίζουν και δεν πρέπει να αγνοηθούν.
-Προτάσεις για ξενοδοχεία/καταλύματα που είναι ιδιαίτερα και αξίζουν το παραπάνω.

Θέμα ημερών δεν υπάρχει.Επίσης κάνουμε άνετα παραπάνω χλμ.,παρακάμψεις κτλ αν αξίζει.Ο μόνος περιορισμός είναι ότι τα αυτοκίνητα θα είναι απλά,όχι τζιπ ή 4χ4.

Χρόνος μετά τις 15/8.
Ήμουν για μία εβδομάδα στον Έβρο τον Μάιο και πραγματικά κατευχαριστηθηκα το συγκεκριμένο ταξίδι. Η μητέρα μου κατάγεται από εκεί κ μετά από πολλά χρόνια κατάφερα κ ξαναεπισκέφθηκα την περιοχή. Τα περισσότερα από τα ενδιαφέροντα μέρη αναφέρθηκαν στα παλιότερα posts. Νοιώθω την ανάγκη όμως να κάνω μια ιδιαίτερη μνεία στα εξής:
-Πόλη Διδυμοτείχου...Σπανια στην Ελλάδα σε μια πολη 10000 κατοίκων μπορείς να δεις μνημεία που να καλύπτουν τόσες ιστορικές περιόδους κ τόσο διαφορετικούς πολιτισμούς. Ανέβα λοιπόν στον Καλέ (την παλιά γειτονιά του καστρου), περπάτησε ανάμεσα στα παλιά σπίτια, δες τον πύργο της Βασιλόπουλος, θαύμασε τα βυζαντινά τείχη και φτάσε μέχρι τη φυλακή του Σουηδού βασιλιά Κάρολου αλλά και την παμπάλαια αρμενικη εκκλησια του Αγίου Γεωργίου. Στάση για καφεδάκι στο καφε Ζαμανθα με απίστευτη θέα στην πόλη, τον Ερυθροποταμο κ τα απέναντι τουρκικά χωριά. Πολύ ωραίο ήταν κάποτε το τζαμί του Βαγιαζήτ στο κεντρο της πολης το οποίο δυστυχώς πρόσφατα κάηκε κ πιάνεται η καρδιά σου να βλέπεις το κουφάρι του. Υπαρχει ομως ακομα το μικροτερο γενη τζαμι που ειναι εν λειτουργια...Να σημειωσω εδω οτι το Διδυμοτειχο ειναι εδρα μουφτειας, ενω παλια η πολη οπως μου λεει η μητερα μου ειχε κ πολλους Εβραιους κ Αρμενιους. Εντυπωσιακή κ η μητροπολη εκκλησία της Οδηγητριας. Για φαγητό στο Διδυμότειχο το καλύτερο το εκανα στις ταβέρνες "Λιχουδιές"κ "Κιουπια".
- Να επισκεφθείς πομακοχωρια όπως το Μεγάλο Δέρειο κ η Ρουσσα και να νοιώσεις πραγματικά μια άλλη Ελλάδα την οποία ποτέ το αθηναικοπελοποννησισκο κράτος δεν θέλησε να προσέξει. Στη Ρουσσα υπάρχει κ αλεβιτικος Τεκές!!! Και εδώ να αναφέρω πως οι Αλεβιτες είναι από τους πιο φιλελεύθερους μουσουλμάνους πόσο μάλλον που στο συγκεκριμένο χωριό ειναι Πομάκοι
- Η Αλεξανδρούπολη είναι μια ολοζώντανη πραγματικά πόλη, μικρογραφία της Θεσσαλονίκης μου φάνηκε. Πέρα από το σεργιάνι στην όμορφη παραλία (το καλοκαίρι μετά τις 8 κλείνει για τα αυτοκινητα και είναι ωραία να σουλατσάρει δίπλα στη θάλασσα), αξίζει να επισκεφθείς το Μουσείο Εθνολογίας Θρακης της κας Γιαννακιδου με απίστευτο λαογραφικό κ ιστορικο ενδιαφέρον. Η Αλεξανδρούπολη έχει και καλη αγορά. Τους καλύτερους ουζομεζεδες πάντως δεν τους έφαγα στην παραλία αλλά στα μεζεδοπωλεια στον κάθετο πεζοδρόμο που ξεκινά από το ταχυδρομείο της παραλίας κ τους γύρω πεζοδρομους. Για ξενοδοχεία δεν μπορώ να σου πω γιατί παντού φιλοξενουμουν, υπάρχουν όμως πολλές πολυτελείς μονάδες παραλιακά προς το χωριό Χιλή
- Να πας στο δάσος της Δαδιάς....υπάρχει ξενάγηση στο παρατηρητήριο των αρπακτικών πουλιών και ο οργανισμός εκεί κάνει θαυμάσια δουλειά. Περισσότερο απ'όλα ευχαριστιέται νομίζω κανείς την απίστευτη δασική διαδρομή μέχρι εκεί.
-Να πας και στον αρχαιολογικό χώρο της Μεσημβριας κ στην Κομοτηνή. Αξίζουν και συνδυάζονται με μπανάκι στο Φανάρι η ακόμα καλύτερα με εκδρομή μέχρι το δάσος της Νυμφαιας πάνω στη Ροδόπη πολύ κοντά στην Κομοτηνή. Εκεί υπάρχει ένα τουριστικό περίπτερό όπου μπορείς να κάτσεις για καφέ Ή να φας μέσα στη δροσιά του δάσους έχοντας μπροστά σου μια απίστευτη θέα. Από εκεί ο δρόμος φτάνει στα ελληνοβουλγαρικα σύνορα. Στην Κομοτηνή να τιμησεις τα σιροπιαστά του Νεντημ, αλλά και το σουτζουκ λουκουμ του.
Είναι πραγματικά υπέροχη κ ιδιαιτερη η Θράκη κ μακάρι από εδώ κ μπρος να την επισκέπτομαι πιο συχνά. Και κατι ακόμα και ας μην εκληφθεί ως τοπικισμος λόγω καταγωγής μαμάς :): Οι Θρακιώτες είναι από τους πιο φιλόξενους κ ουσιαστικα αρχοντικους ανθρώπους
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom